DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. woensdag 16 augustus 1911. buitenlandT No. 191. 8e JAARGANG. Waar het ontgaat! P. C. H. BRIET? Waarom Briet er komen KAN en er komen MOET. Van Achterbergh P. BRIET P. C. H. DE EEMLANDER. Hooldredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per juar f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI.EI1ÏK Ui.tG 6. Telet. Intere. ISA. Prijs der Advertentiüu: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van builen bet kantoc Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en BuitenluucLch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b- 78 Amsterdam Veel ie er reeds'in dezen verkiezings strijd geschreven en gesproken, maar toch komt eerst in de laatste dagen pas duidelijk aan het licht waar het om gaat. Beter dan alle artikelen en allo redevoerin gen toch, bewijzen de kerkelijke huis bezoekers, die in de laatsto dagen het district platloopen, dat het geen strijd is tusschen twee vrijzinnigen, maar eon strijd tegen den Vrijzinnigen candi daat. En de roomsch katholieke kiesver- eeniging die, nadat een conferentie heeft plaats gehad tusschen Dr. Joriseen en oom van Achterbergh, met- bijna alge- meene stemmen besloot den heer van Achterbergh to steunen, weet wel wat ze doet. Wij weten slechts, dat de.roomschcn nu ook officieel steunen, maar onder welke voorwaarden deze steuD wordt verleend, weten we niet. liome doet echter niets voor niet en zal dus ook hier, indien de heer van Ach terbergh wordt gekozen, wol een deel der winste opeischen. En dan bedenke men, dat in de Septembervergadering de wet houdersverkiezing moet plaats hebben. De heer Rijkeus treedt af en een derde wet houder moet worden verkozeu. Na jaren lang werken hebben we een wethouder van onderwijs, die krachtig werkt, die veel doet om ons onderwijs te verbeteren, wiens plannen tot reorganisatie van dat onderwijs gereed liggen. Eu al dat werk wordt nu in gevaar gebracht, want het is zeer onzeker, dat de heer Bljkenn zal worden herhozen als hij van de stem van den heer van Achterbergh afhangt. Kiezers, dat moet ge verhinderen. Laat U niet misleidon, door enkele vrijzinnigen, die hun eigen zaak verraden en zich nu in de armen werpen det roomscheu, enkel en alleen uit afgunst, haat en nijd. Geeft op dat bedrijf een gepast anlwoord door als één man te stemmen op Het Bestuur tan .GEMEENTEBELANG Bij de stemming in Februari werden uitgebracht 740 geldige stemmen. Verkreeg Hofland 92 stemmen. V. d. Wal 362 stemmen. Wolterbeek 276 stemmen. Bij de stemming op 10 Augustus werden uitgebracht 477 geldige stemmen. Verkreeg Wijland 55 stemmen. Briët 226 stemmen. v. Achterbergh 196 stemmen. Wat tredende overeonkomit tusschen beide stemmingen! Bij beide was: lo een candtdaat der S. D. A. P. 2o een candidaat van Gemeentebelang. 3o een candidaat van een groep losse [Vrijzinnigen. 4o de tegencandidaat (in Feb. Woltorbeeki nu van Achterbergh) gesteund (loor de Roomschou en Antirevolutionairon. 5o herstemming tusschen den candidaat van Gemeentebelang on dieu van 't losse groepje. Bij de herstemming op 2 Haart werd de candidaat van Gemeentebelang (v. d. Wal) gekozen. En iu by de herstemming op morgen P Wel, de uitkomst 'kan en moet gunstig zyn voor Briët, zooals do ervaring ons leert, op één voorwaarde en ook maar deze ééne: dat alle vrijzinnigen (ongerekend het groepje afvalligen) opkomen. Dén kan aan Briët evengoed de overwinning verzekerd worden als aan van der Wal bij de herstemming op 2 Haart. Op uw post dus! Verzaak uw duren plicht niet! Laat uw biljet als ge 't in de bus stopt er aldus uitzien: Het Bestuur der Kieavereeniging „GEMEENTEBELANG De Stakingen in Engeland. Do stakingen in Engeland hebben in de laatste dagen, ondanks eec hier en daar tot stand gekomen vei zoening, uog weinig aanklacht en uitbreiding verloren, terwijl, zooals wij reeds meldden, botsingen met de gewapende macht te Liverpool zijn voorgevallen. Het laatste zeer ernstige ver schijnsel is, dat de leiding zelfs aan de leiders der vakvereenigingen ontsnapt en zij ook overslaat op het spoorwegpersoneel. Duizenden en duizenden ontevreden tran sport-arbeiders bewegen zich nu te Londen, Liverpool, Glasgow, Manchester en nog andere plaatsen door de straten, het ver keer is lam gelegd, en ook in aangrenzen de takken van bedrijf wordt de terugslag gevoeld. Dat deze beweging der werklieden voor hoogere loonen en kortere arbeidstij den over 't geheel genomen een gerecht vaardigde is, wordt door verschillende bla den erkend. Een gematigd liberaal blad als de Westminster Gazette schrijft o.a.: „Wij twijfelen niet, dat in een groot aan tal gevallen de vraag naar hooger loon of minder werkuren gerechtvaardigd is. Er is een te lange tusschenperiode geweest tus schen de laatste concessies aan de arbeiders van deze bedryveu, en het is in het be lang van het geheele land en van de re sultaten der industrie in den meest uitge- breiden zin van het woord, «lat dc grieven ernstig worden overwogen en opgelost". De zaak is, dat bij don hecrschouden boogtcstand van den Engclschen handel dc arbeiders mede hun aandeel in de winsten opvorderen. En niet alleen dat zij om deze redeu recht meenen te hebben op loons- vermeerdering, door den gunstigen stand van zaken ziju de prijzen gestegen en de loonen dus feitelijk gedaald. De arbeiders hebben niet geprofiteerd van den „boom", zij zijn cr wel door achteruitgegaan. Als een algemeen gemis wordt in dezen stakingstijd ondervonden het niet bestaan van een al of niet wijdvertakte organisatie, die zich met pogingen tot bemiddeling onder wedcrzijdsch vertrouwen, zoowel van de arbeiders als van de werkgevers, met vrucht had kunnen belasteu. De groote moeilijkheid bij de instelling van dergelijke arbiters is nog steeds dat de belangen uiet buiten dc deur blijven staan hij de beraad slagingen of althans door een van heide partijen geacht worden een woordje mee te spreken en zoo het vertrouwen en spoedig daarna het nut van de instelling verloren gaat. Op het oogenblik is het nog niet zeker of onkele partieele stakingen van het spoor wegpersoneel zullen overslaan in een alge- mcene staking, wat het sociale leven een zeer gevoeligen slag zou toebrengen. Te Leicester besloot Zondag de nationale con ferentie der spoorwegbeambten een bewe ging tot het verkrijgen vau loonsverhooging te organisteren en, zoolang de staking niet geproclameerd werd, ten minste te weige ren den arbeid van andeie in staking zijnde spoorwegarbeiders uit te voeren. Dc massa is dus nog in gisting; het is te hopen, dat door toegeven aan gerecht vaardigde eischen en beleidvol optreden hier eu ook elders de bloedsomloop van handel en industrie weer spoedig zal kun nen worden hersteld. Te Liverpool deed een menigte, 3000 man sterk, een aanval op een gevangenis- wagen, die door huzaren begeleid werd. Deze openden daarop bet vuur met het gevolg, dat twintig personen gewond wer den en één gedood. De molenaars hebben den Lord-Mayor medegedeeld, dat de stad binnen enkele dageü zonder brood zal zijn, als de tegen woordige toestand blijft voortduren. De hospitalen beginnen reeds gebrek aan levensmiddelen tc krijgen. De stakingsbeweging breidt zich hoe lauger hoe meer uit over de provincies. Duitschland en Frankrijk. Een Havas nota omtrent oen gisteren gevoerd onderhoud tusschen Cambon en Kiderlen heeft in staatkundige kringen eenige verbazing gewekt, daar men daaruit afleidt, dat de onderhandelingen, die reeds weken lang aan don gang zijn, de quaestie feitelijk niet veel verder hebben gebracht. Men heeft, tengevolge van de absolute geheimhouding, die Frankrijk betracht, geen onkele aanwijzing omtrent do mee- uingsgeschillen, die zich tusschen beide landen hebben kunnen voordoen; men moet deze echter waarschijnlijk toeschrijven aan de onvoldoende compensaties, die Duitsch land wil toestaan tegenover de aanzienlijke opoffering, die Fraukrijk zich in denKougo wil getroosten, Men hoopt nog steeds, dat overeenstem ming zal worden bereikt, maar dat zal niet zoo spoedig geschieden als men ver wachtte. Het Zionistencongkks. Het Zionistencongres heeft na een voor dracht van mej. Schach uit Parijs het voorstel aangenomen, een samenwerking der Zionistische vrouwen voreeuigingen tot het mogelijk maken van vruchtbare propaganda, te ondersteunen. De statuten werden aangenomen, het comité vau uitvoering tot 25 leden vermin derd, eu de afdoening der loopend© zaken aau een onder commissie van 5 tot 7 per sonen overgedragen. Belgie. Gisteren is to Brussel de groote anti- clericale betooging gehouden. Nooit, zegt de Brusaclsche correspondent vau het Handelsblad o. a., was er in Brussel een betooging als deze. Toen dus de stoer vanuit de pleinen der Zeehaven langs alle straten der lage en hooge stad zich ontwikkeld had, geraakte de roerende ommegang op de hooge heu velen van het park te Siut Gillis. Ik heb mijn best gedaan om uit te re kenen hoeveel betoogers daar wol waren en ik denk, dat op zijn minst tweehonderd veertig tweehonderd negentigduizend ma nifestanten zyn opgekomen. Zulk eeu zee beweegt zich laugzaam. Vijf volle uren tyds was hel spectakel Onbeschrijfelijk, was daarby de geestdrift en ik overschat mijn eigen kijk op de zaken niet, wanneer ik verklaar, dat vast en zeker de Katholieke regeoring na zoo'n geweldigen opinie-slag niet opstaan zal. De unie van blauwe en roodo linkerzyde is voorgoed verwezenlijkt en de schemering der clericale goden begint. De stoet was te tien uur uit do Zeeha- ven-pleineu opgekomen, te twee uur was reeds de waranda van Siut Gillis een zee van menschen en nog steeds ontwikkelde het uitgangspunt zijne dichte drommen. Het uitzicht weid weldra toovorachtig. Ik stond op het dak van een villa, die alle de park heuvelen overheerscht; ik zag onder my een wijde vlakte van koppen en lijven, een kleurige wemeling van vlaggen; ik hoorde aldoor eeu lang uitrekkende davering van stemmen, waaruit voortdurende ovaties op spatten. Op eeu tiental hooge tribunen stegen redonaars als Hij mans, Franck, Massou en Jauson voor de liberalen, Vandcrvelde, An- aecle, Denis en Demblon voor de socialisten, Pastoor, Föntcyuo en Planckaert voor de Chrislen-democrateu. De redeuaars spreken langzaam, volle stem gevend over de schrikkelijke heuve- ling van menschen. Dan, nadat ten toeken daarvoor kanon schoten gelost werden spreken do leiders den plechtigcn eed uit: Dc werklieden en democraten van België, vereonigd te Brus sel op 15 van Oogst in plechtige betoo ging zweren te strijden zonder duur noch ruste to: de algeheele verweriug van het Schollaert-ontworp en tot de verwezenlij king van het algemeen stemrecht en 't verplicht ouderwijs". Alle armen zijn omhoog, men zwaait vlaggen en hoeden, men roept 'tallenkant: „Nous le jurons! \Vy zweren het! Wij zweren het"!.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1