WEERBERICHT. Thermometerstand nsTN^NLANDT"™ STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 16 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 768.1 m.M. te Stornoway, laagste "42.7 te Riga. verwachting tot don avond tan 17 Augus tus 1911. Meest matige Noordelijke tot N. W.-liike wind. Gesteldheid van de lucht: Tijdelijk op klarend, later wellicht regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. fkrometerstand te AMERSFOORT 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 16 Aug des 's morgens 7 uur is 65° F. Het oogenblik is buiten alle mate indruk wekkend; maDnen weeneD, tiereu, juichen de muziekkorpsen spolen het Lied van het Algemeen Stemrecht, en teiwijl dan stilaan de machtige gelederen naar de stad terugtrekken, komen uit de stad op weer nieuwe gelederen te voorschijn, vaardig voor nieuw enthousiasme. Het is oen dag zonder wederga en van zeer hoogo beteekenis. Frankrijk. Uit Saint-Jean de Maurienne wordt ge meld, dat de telegraafdraad, die twee forten verbond, door saboteurs is doorgesneden eu verschillende telegiaafslangen werden doorgezaagd. Het proces tegeu de Fransche wijn bouwers uit het Marna-departemeut voor het hof vau gezworenen te Douai is gisteren beëindigd. De behandeling liep in de laatste dagen over do plunderingen welke te Dizy en te Ay hebben plaats gehad. 34 personen, waaronder een tweetal vrouwen, zaten op do bank der beschuldigden. Van de aangeklaagden zijn 6 landbouwers, en een vrouw door de juiy schuldig verklaard. Bij het vonnis zijn gevangenisstraffen uit gesproken, vaiieeronde tusschen 1 maand en vier jaar. Het zwaarst gestraft zijn zij, dio tot plundering hebben aangezet. De veroordeelde vrouw kreeg een maand ge vangenisstraf wegens beleediging van het leger. Bij de eerste processen, waarbij de min der ernstige tooneelen in het wijnbouwers- gebied behandeld werden, waren alle aan geklaagden, met uitzondering van een, vrijgesproken. Portugal. De leden der Constitueerende Vergade ring te Lissabon zijn overeengekomen, de dreigende partijverdeeldheid te bezweren en zij hebben het voorstel om in de grondwet te bepalen, dat ministers niet tot president der republiek gekozen kunnen worden aangenomen, met de wijziging, dat die bepaling niet geldt voor do tegenwoordige ministers. De afgevaardigden maken nu spoed met het afdoen van de verdere grondwetsartikelen Zy zullen nu behalve de dag- ook nacht vergaderingen houden. Op die wyze zal, naar menjverwacht, de Presidentsverkiezing in het begin der volgende week kunnen geschieden.^Wat de uitslag daarvan zal wezen, is nog niet te voorspellen. De koningsgezinden maken het der repu- blikeinsche regeering nog altijd zeer lastig. Een leider der koningsgezinden heeft een oen gesprek met een medewerker van het blad Mundo gezegd, dat de royalistische samenzweerders kant en klaar staan om een inval in Portugal te doen en dat zij allen moed hebben de republiek omver te kunnen werpen. Maar nu de scheuring onder de republi keinen voorkomen is, wordt de positie der regeering sterker. De censuur wordt nog steeds streug toegepast iu Portugal en een berichtgever van het Berlijnsche blad Der Tag, wiens telegrammen onlangs ingehouden werden, gaat nu over de Spaanscbe grens naar Badajoz, om daar zijn berichten te seinen. Zuid-Afrika. Generaal Botha heeft, even voor zijn vertrek uit Southampton, aan boord van liet stoomschip Kenilworth Castle een ge sprek gehad met een vertegenwoordiger van Reuter's agentschap en daarin gezegd, dat hij naar Zuid-AHka terugkeert met toegenomen gunBtige verwachtingen om trent de toekomst van het Britsche rijk. Hij gelooft, dat de landen over zee en het Britsche moederland met de Imperial Conference te Londen een nieuw tydperk van nauwe vereeniging zijn ingetreden. „Wat Zuid-Afrika betreft", zeide hij, „is de toekomst nimmer zoo helder geweest als nu. Wij worden financieel voortdurend sterker en er is groote ontwikkeling te verwachten, vooral op het gebied van den landbouw. Ik ben er zeker van, dat Zuid- Afrika in de naaste toekomst een der voorname uitvoerlanden des rijks zal zijn". Maar Botha verzocht den vrienden in Engeland te bedenken, dat Zuid-Afrika zich nu voor goed wil wijden aan zijn vreedzame ontwikkeling en het land aan zichzelven over te laten. Zuid-Afrika moet zyn eigen zaken bedisselen. De problemen waarvoor het staat kuunen alleen in Zuid- Af'ika, door Zuid Afrikanen, opgelost wor den. Eu zij zullen worden opgeloBt, daaraan twijfelt Botiia niet. „Wij moeten, dat ben ik met generaal Herzog eens, de onderscheiding van Britten en Hollanders vergeten om alleen Zuid- Afrikanen te zijn." Wat de landverhuizing uaar Zuid Afrika betreft, zei generaal Botha, dat men alvo rens ruenschen van buiten af binnen te halen, zekc-r moot zijn dat de menschen, half-Hollaudsch, half-Eugel6ch, die nu hon gerlijden in Zuid Afrika, behoorlijk hun brood kunnen verdienen De eenige land verhuizers die wij voor 't oogenblik in Zuid-Afrika wenschen, zouden bijzouder bekwame landbouwkundigen, uitgelezen mannen moeten zijn. El.ECTRICITEITS VOORZIENING. Minister Taima heeft de Staatscommissie voor Electriciteitsvoorziening geïnstalleerd, in zijn installatierede er op wijzend, dat door de Regeering reeds terstond van de commissie op enkele punten advies wordt gevraagd. Ten deze moest hij dus bij de commissie op spoed aandringen. In zijn antwoord betoogde de voorzitter dier Staatscommissie, de heer Yan IJssel- steijn, Directeur Generaal vau den Arbeid, hoe moeilijk het hier te lande is, te gera ken tot schepping van electrische centrales voor eenigszins groote kringen b.v. met een straal van 60 K.M. en verklaarde hy, dat de Staatscommissie mot het oog op de te nemen principieele beslissingen oenig voorbehoud moet maken ten aanzien van den spoed, waarmede zij sommige quaescies tot afdoening kan brengen. Wettelijke Winkelsluiting. Naar aan de Tel. gemeld wordt, kan weldra de indiening tegemoet gezien worden van een wetsontwerp tot vaststelling van een sluitingsaur voor winkels. Het ontwerp zou nagenoeg gelijk zyu aan het wetsontwerp, waartoe de staats commissie voor den middcostand indertijd geadviseerd heeft. In dit ontwerp wordt verboden, een win kel voor het publiek geopend te hebben of in een winkelhuis klanten te bedienen, in welken zin ook, tusschen des avonds 9 uur en des ochtends 4 uur. Als uitzonderingen worden genoemd: apo theken, voor zoover betreft de uitoefening der artsenijbereidkunst en inrichtingen, waar spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid en verkocht. Op Zaterdag, benevens een twintigtal dagen, zonal- vóór St.Nicolaas en Kerstmis, zullen deze bepaliugi u in zooverre niet gelden, dat het sluitingsuur voor die dagen bepaald wordt op 's avonds 11 uur. De strafbepalingen op overtreding van de bepalingen in dit wetsontwerp zyo: hechte nis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Gbtolgen der Zedelijkheidswetten. De zedepolitie te Rotterdam heeft haar taak, wat betreft de uitvoering der wetten tot beBtryding der zedeloosheid, met kracht aangevat. In het Huis van Bewaring te Rotterdam bevinden zich op dit oogenblik reeds 9 souteneurs in afwachting van hun veroordeeling tot opzending naar een Rijkswerkinrichting. In verband met de groote kanB voor ontvluchting welke te Veenhuizen bestaat zullen zij niet daarheen worden vervoerd maar te Hoorn worden opgesloten. De Tariefwet. Het Bestuur dor Vereeniging van Ned. Baksteenfabrikanten geeft aan de Tweede Kamer in een adres te kennen, dat de buitengewone algomeene vergadering dezer Vereeniging, gehouden 21 Juli j.l. te Arnhem, met algemeene stemmen het besluit nam de Kamer mede te deelen, dat de belanghebbenden in dezen, fabri kanten van baksteenen en van aanverwante artikolon, zich geheel kunnen vereenigen mot het voorgestelde bij posten opgenomen onder groep X van do aanhangige wyziging der Tariefwet. 31 et controle bureau van Ge meentebelang" houdt morgen zitting in Ons Huis. Nimmerdor. De propagandisten van het „kiescomité" werken sterk met het voorstel tot aankoop van Nimmerdor, hopende bij hen, die niot geheel op de hoogte zijn, dan stemmen te winnen voor den heer van Achterbergb. Ook publiceert Oom van Achterbergb, dat hun candidaat wel tegen den aankoop zal zijn. Maar do meening van den heer P. van Achterbergb zal hier weinig of geen gowicht in de schaal kunnen leggen, daar deze zaak zal worden behandeld in de zitting van Dinsdag 22 Augustus. De iooni6ch katholieke kiesvereeniging besloot gisterenavond met op 3 na alge meene de candidatunr van den heer P. 'van Achterbergh krachtig te steunen. De afd. Amersfoort der Soc. Dem. Arb. Paity besloot zich te onihoudeD. In de Remonstrantsche kerk wordt Zoudag a.s. een godsdienstoefening ge houden, waarin als spreker zal optreden Dr. G. J. Hoering vau Dordrecht. Naar wij vernemen wordt er a.s. Maandag, naar aanleiding van den oproep van den heer Pool, een openbare bijeen komst gehouden, ter bespreking van het voorstel tot aankoop van „Nimmerdor". Tot bestuurslid van Vreemdelingen verkeer is gekozen de heer W. II. E. Vrijdag. halfjaarlijks bijgeschraven en na 12 jaar wordt vooreerst uitgekeerd f 250 met de inmiddels gekweekte renten, doch boven dien nog een belangrijk bedrag onder de personen die spaarpandbrieven namen verdeeld. De uitkeering na 12 jaren toch is af hankelijk van het leven van een op den Spaarpandbrief genoemden persoon: sterft zoo'n persoon dan deelt hij niet mede doch wordt zijn aandeel onder de overle venden verdeeld. Zij die dus na 12 jaar nog leven, ontvangen le f 250, 2e 4*/0 rente, rente op rente gerekend, 3e de aaudeelen van de overledenen en 4e nog andere belangrijke baten welke in het desbetreffende prospectus worden genoemd. Tevens waarborgt de Vaderlandsche Hypotheekbank daartoe door de bekende verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist in Btaat gesteld, de nemers dier Spaarpand brieven voor eene zeer geringe contributie tegen elk verlies, hetwelk zij lijden indien de persoon, op wiens leven de Spaarpand brief genomen is, sterft. Ons duukt dat do Vaderlandsche Hypo theekbank hier het middel gevonden heeft om een secuur, doeltreffend en vruchtbaar sparen te bevorderen. Een secuur sparen waar de Bank met al hare bezittingen gerant is voor het gestorte geld, een dool- treffend sparen omdat men in termijuen welke men zelf kan vaststellen, geregeld een klein bedrag ter zijde moet leggen en een vruchtbaar sparen omdat al die kleine bedragen een flinke rente geven en door andere bronne» nog belangrijk verhoogd zullen worden. BaARN. Vanwege do afdeeling Baarn der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde wordt hier in 1912 een bloemententoonstelling gehouden. Hitte overdag 's nachts vorst. Men schreef gisteren aan de Standaard Bij de groote hitte, die we thans in de hondsdagen beleven, is het wel opmerkelijk, dat het de laatste nachten in Friesland vriest. Zijn oorzaak vindt dit in den kou den Noordenwind, die den laatsten tijd hier waait. Hierdoor wordt ook de regen opgehouden, waarnaar met groot verlangen wordt uitgezien. Haa6t ongelooflijk! D e L y n c h w e t. Uit New-York wordt het volgende gemeld: Een neger uit Zoatesville iu Pennsyl- vanië schoot, toen hij bij de berooving van vreemdelingen door politie-agenten over vallen werd, een der agenteu dood. Daarop vluchtte de neger in een boom en schoot zichzelf een kogel in het lichaam. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. De verwoede menigte drong het ziekenhuis binnen, bond den neger met ketenen aan zijn bed en droeg hem in het bed naar een open plek buiten de stad. Daar werd een groot vuur aangemaakt en het bed mot den neger, die vergeefs poogde los te breken, en om genade 6meekte, werd op de brandende hoop geworpen. Aldus werd de neger, voor de oogen der woedende menigte, verbrand. - - Ten overstaan van notaris J. Bolk zijn gisterenavond de volgende perceelen in veiling gebracht: Perceel 14, 4 huizen in de Beeken- steinschelaan in massa voor f 3490. Perceel 521, 17 huizen aan de Bis- schopsweg in massa voor f 11,200. De generale massa perceelen 121 voor f 15,250 verkocht aan den heer Boks. Een huis aan do Beekensteinschelaan in bod gebracht op f 5950, niet verkocht. 8 perceelen bouwterrein aan de Blan- kenheimslraat in bod gebracht op f 6960, niot verkocht. SpaarpjlNIjbrieven. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Een nieuw soort pandbrievon wordt uit gegeven dooi de Vaderlandsche Hypotheek bank te 's Gravenhage. Sinds 1 Juli toch stelt die Bank verkrijgbaar Spaaipand brieven n.l. pandbrieven diebinuen 12 jaren tijd met f '24 per jaar worden volgestort en wel in jaarlijksche, halfjaarlijksche, drie- maaudelijkscho of maandelyksche termijnen ter keuze van den nemer; over de gestorte gelden wordt 4% rente op rente gerekend. Bosch- en Heidebranden. Men meldt uit Heerlen: Er is niet veel noodig om bij deze ont zettende droogte brand te doen ontstaan. De laatste dagen zijn hier op verscheidene plaatsen bo6ch- en heibranden uitgebroken, die gelukkig nog konden gesmoord worden, o.a. te Schaesberg on in het Aamboscb. Vanmiddag stegen aan den Noordooste lijken hemel weer rookwolken omhoog. De groote heide tusschen Gilrath, Scherpenzeel en BrunsBen staat daar in vuur en vlam. Aan blusschen valt niet te denken. Te Spekholzerheide staan ook verschil lende perceelen in brand, waarvan nadere bijzonderheden nog ontbreken. In de bosechen onder de gemeente Mal den brak Maandagmorgen brand uit. 39 H.A. bosch brandde af. Men meldt uit Sittard: Een geweldige boschbrand woedde Maan dag en Dinsdag even over de Duitsch- Limburgsche grens bij het Duitscho dorp Tevern. Aangewakkerd door dpn hevigen wind, nam de brand verbazende afmetingen aan en door de langdurige droogte brandde alles wat zich in eu nabij do bosschen bevond mede. Alle brandspuiten uit den

De Eemlander | 1911 | | pagina 2