DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 194, ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mi'. D. .1. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fó.60. Per 3 maanden id. tl.Franco pur post id. t 1.40. Afzonderlijke nummers {0.05. 1 Korean: KLKIVR H.iAfi C. Tele!, latere. 18». Prijs der Adverteiitii'n: Van 1 tut 5 regels t 0.40. Voor iedpren regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, vau baiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Binnen-en BniteDiandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam Over de godzaligheid. Zekere Asmus, iemand die 'n end over de 70 moet zijn, 'n gewezen christelijk „schoolhoofd", die ook in Friesland schijnt gestaan te hebben, schrijft in „Onze Vaca tures" Bchetsen uit het leven van een voor trekker, die waard zijn straks in een bun del vereenigd te worden. Aldus het „Friesch Dagblad", en het neemt een schots over, waai in Asmus vertelt, hoe hij op 53-jarigen leeftijd ciamen^dced in de vrije- en ordeoefeniogen. Het slot luidt als volgt: „Andries, ik zag er tegen op, en op den dag van 't examen was ik half vier reeds wakker en uit de veeren. „Mijn rei8genooteu lagen wellicht nog heerlijk in de armen van Morpheus, maar ik was er dau toch beter aan too dan zij, want in hot stille morgenuur stortte ik het hart uit voor onzen Vader die zegt; „Ga in uw binnenkamer en Uw Vader, die in het verborgen ziet, zal 't U in Hopenbaar vergelden". .Niet dat zij dit vergeten hebben. „Met moed giüg ik er toeu op los en tot verbazing van den Weledelgestr. Heer X., di6triktsschoolopzicner, verkreeg ik van de 400 adspiranlcn de hoogste cijfers zoowel van theorie als van praktijk. „Denk nu niet, Andries, dat ik je dit schrijf, om wat te bluffen, want Vuk j heeft me nog nooit een duit in de beurs ge bracht, maar ik laat jc dit weten om je de waarheid der H. S. in al haar duidelijk heid te doen schitteren. „De godzaligheid is tot alle dingen nut, ze heeft de belofte van het tegenwoordigo en het toekomende leven". Moraal: Als een christelijk heetend kandidaat niet door zijn examen komt, is dat het beste bewijs, dat er iets hapert, niet aan zijn kennis, maar aan zijn godzaligheid! H. V. De Stakingen in Engeland. Zelden, in den nieuweren tijd, heeft Engeland een dreigender crisis beleefd dan er thans voer de deur staat. Het spoorweg personeel legt het aan op een volstrekte vernietiging van het verkeer; do directiën willen van geen toegeven weten; de macht en invloed der regeering zijn natuurlijk bepeikt. Op zichzelf zou dat al erg genoeg zijn; een toestand, waar men zich nauwlijks kan indenken een stad als Londen ver plaatst in de verkeersomstandigheden van een eeuw geleden Nergens misschien, behalve in de Vereenigde Staten, is het dagelijksche leven in de grooto steden zoo innig verbonden met de moderne verkeers middelen, van wolker stipt regelmatige werking alles afhangt; verkeer, handel en nijverheid. Zelfs de voeding, de watervoor ziening om van minder gewichtige, maar nog hoog6t belangrijke dingen te zwijgen loopeu gevaar. En dit is nog niet alles. Hot is wel zeker, dat ook in dit geval gebeuren zou wat in zulke gevallen nage noeg* altijd geschiedt: een groote staking zou staking op allerlei ander gebied u.ee- sleepeu. Reeds wordt bijv. de fabricage van electrisch licht en electrische beweegkracht in de groote centra ernstig bedreigd. Bepaald was, dat het Lagerhuis vandaag zou uiteen gaan tot 24 October, raaar Lloyd George meende, dat met het oog op den kritieken toestand in de nijverheid, het niet wenschelyk was dat het Huis zou uiteengaan, voordat men er beter over zou kunnen oordeelen welke mogelijkheid er bestaat om tot een regeling te komen. Het Huis zal daarom niet uiteengaan vóór '22 Augustus. Minister Churchill las er eeu uitvoerig verslag voor over den toestand ten gevolge vau de staking. Hij deelde mede, dat er in verband met de spoorwegstaking ver schillende pogingen waren gedaan om eigen dom der spoorwegen te vernielen, ten einde aldus den treinendienst te stoppen. Hit is van belang, zeide de minister, dat ieder weet, dat zulke dadeu misdrijven zijn van ernstig karakter en strafbaar met gevan genisstraf. Het is nog niet mogelijk reeds nu een overzicht te verkrijgen van den omvang der staking. De regeering neemt alle noodige maatregelen om den ongestoorden aanvoer van levensmiddelen, steenkolen en andere noodzakelijke levensbehoeften door de spoorwegen en in de havens te verze keren en om de voorziening in alle dienBten, die voor de gemeenschap van vitaal belang zijn, te waarborgen. Minister Churchill verklaarde verder, dat de regeering dit niet deed, omdat zij een van beide partijen willen steunen, maar omdat zij verplicht is mot alle mogelijke middelen het publiek te beschermen tegen het gevaar en de ellende die uit een alge meen? staking gou voortvloeien. Zulk een staking zou lijden tot hongersnood onder de aruiere klassen. De regeering was van meouing, dat de maatregelen genomen ter voorziening in den spoorwegdienst en de handhaving van de orde voldoende zullen blijken, maar indien dit niet het geval mocht zijn dan zullen aüdere maatregelen op nog grooter schaal moeten worden genomen. (Toejuichingen van de zijde der Unionisten). Men dient wel te hegrijpen, dat hieraan geen ontko men is, als de voorziening van het volk met levensmiddelen of de veiligheid van liet land in gevaar worden gebracht, zijn dit feiten van zoo groote beteekenis, dat alles hierbij achter moet staan. (Luide toejuichingen der Unionisten.) Minister Churchill eindigde met de ver klaring dat elke mededceling omtrent de onderhandelingen, welke worden gevoerd, op het oogenblik nadeelig zoude zijn. Een paniek beerscht door geheel Eoge- luud. De badplaatsen, waar nog zoo kort geleden vertier on vroolyklieid hcerschte, loopen leeg cn de velen, die van het toe ristenverkeer moeten leven en gehoopt hadden, d.,t deze schoone zotner hen schadeloos zou stellen voor do geringe verdiensten in de vorige regenjuren, zien hunuen financièelen ondergang met angst tegemoet. Do toestand te Londen is gisteravond verergerd. Do Schotsche en lersche mails werden in Eustou iugcladen onder militaire bescher ming. Uit Marylebone zijn sinds 5 uur geen tioinen vertrokken. Het station is in duisternis gehuld. Op den Londenschen „underground", waar do liftdienst vrijwel stilstaat, loopen slechts enkele treinen. Een trein tusschcn Victoria Station en Crystal Palace werd met stecncn gebom bardeerd; de ruiten werden verbrijzeld. De Marokko onderhandelingen. De „Norddeutschc Allgemeiiie Zeitung" schrijft: Naar wij vernemen is de Fransche gezant te Berlijn, do heer Cambon, voor nemens bitineu enkele dagen naar Parijs te vertrekken om zijo regeering op de hoogte te stellen van H verloop der tot nu toe gevoerde onderhandelingen in zake de Marokkaansche kwestie. Na zijn terugkeer zulleu de onderhandelingen weer heropend worden. Eeu telegram van „de Courant" meldt De onderhandelingen gestaakt, in naam voor een tiental dagen. Vou Kiderlen naar Mai iënbad via Wilholmshöhe, waar hij van daag door den keizer in gehoor ontvangen wordt. Cambon naar Parijs, waar hij, naar ik verneem, overmorgen moet arriveereu. Dat is hut niewsto nieuws aangaande de BcrlijDsche besprekingen, waarvan de laat ste, die gisteren plaats had, „niets aan den toestand heeft veranderd", gelijk het offi cieuze Haras-commiqué luidt, communiqué in de avondbladen onmiddellijk gevolgd door doze eene officieuze mededeeling: „De hoer Caillaux, voorzitter van den ministerraad, had vanmorgen in het minis- terio van Binnenlandsche Zaken, een lang durig onderhoud met de Selves, minister van Buitenlaodsche Zakeo, Delcassé, minis ter van Marine en Messimy, minister van Oorlog". De strekking van dit laatste, ia onbe rispelijk soberen toon gehouden comuiuniqé is onmiskenbaar: „Wij houden ons voor bereid op alle gebeurlijkheden". De algcmeene stemming hier, by liet publiek zoowel als in politieke knugen, is or eene van volslagen kalmte, er. steekt gunstig af bij de rumoerige opgewonden heid der pangennanisteti, wier geschreeuw onmiskenbaar von Kidorlen's houding in de laatste dagen beinvlocd heeft. Men is er hier van overtuigd, dat de Fransche regee ring, vcrtegenwooidigd door Cambon, zoo vor als mogelijk is gegaan op den weg der concessies, en dat de momentecle schorsing der onderhandelingen, na zes weken van besprekingen, uitsluitend too te schrijven is aan de nukkige onhandelbaar heid van Duitschland. Eeu uitstekend ingelicht man zeide my dezen middag: „Als er ooit, wat zeer waarschijnlijk is, een Geelboek verschijnt over de sedert begin Juli te Berlyn ge voerde onderhandelingen, zal de wereld verbaasd staan over de grilligheid der veran deringen van von Kiderlen, wiens houding al dien tijd door bepaald werd,door invloe den en gchourteniesen van buiten al. Frankrijk. Na de vele gevallen van sabotage in Frankrijk kan nu ook eens melding ge maakt v/orden van een prijzenswaardige uiting der tijdens de staking van 1910 ontslagen spoorwegbeambten. Deze hielden in Airson (dep. Aisne) een bijeenkomst, waarin een inotio werd aangenomen, die iedere ophitsing tot geweldplegingen ver oordeelt, in 't bijzonder tegen de sabotage protesteert, cn verklaart, dat do spoorweg beambten vóór alles FrauscllCn zijn. Oostenrijk- Hongarije. In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden heeft de eerste-minister, Graaf IyIiüd Hedervary, een goed woord gesproken togen het anti semitisme. Het was naar aanleiding van de daar ter sprake gebrachte verbanning van een Joodschon schrijnwerker. De eerste-minister beloofde dat geval te zullen onderzoeken; maar hij wilde al van te voren zeggen, dat hij het ten strengste afkeurde, als arbeiders wegeus hun geloof door de over heden worden lastig gevallen. Het anti semitisme, dat hij 7au gauscher harte ver afschuwt, moet met kracht worden be streden. Men mag niet dulden dat menschen vervolgd worden wegens hunne godsdienstige overtuiging. Portugal. De Portugeescho volksvertegenwoordi gers zijn druk bezig met het houden van vergaderingen, ten eindo het vooraf eens te worden over de keus van oen President der republiek. Volgens de bladen zijn de voornaamste candidatcn, van wie sprake is: MagalhacB Lima, Bernardino Muchado en Braacamp. Bernardino Machado, minister van buiton- laadscho zaken, heeft gezegd, dat de Pre sident der ropubliek inderdaad een ver tegenwoordiger van het volk en niet van de een of andere partijgroep moet zijn. Het gewijzigde art. 54 der Portugeescho Grondwet, waarvan onlangs in een telegram melding werd gemaakt, bepaalt, dat do President der republiek voor do gewono rechtbanken kan 'erechtstaau en ingeval van een veroordeeling moeten de beide Kamers in vereenigde zitting beslissen of het vonnis terstond dan wel na afloop van zijn mandaat ton uitvoer gelegd moet worden. Hetzelfde geldt voor de ministers; In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heelt. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proelneiningen. Door deze bereiding wordt het zetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, een heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari woidr het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.-- werden als dividend por gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1