dinsdag 22 augustus 1911. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! No. 196. 8e JAARGANG. NIMMERDOR. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. fó,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlyke nummers f 0.05. Rurenu: KldBINF 6. Telel. latere. IS». Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement bolangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Siuncn-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De aankoop van 't landgoed ïtimmerdor is op 't oogenblik't onderwerp der gesprek ken vün de Amersfoortera. Dat heeft z'n nut, dat heeft z'n tegen. Dat heeft z'n nut, omdat men op die wijze de zaak ran verschillende kanten belicht ziet, de argu menten pro en contra hoort en.... du choc des opinions jaillit la vérité: Maar 't heeft ook z'n tegen. Dat iis gebleken gister avond op dc bijeenkomst van vóór- en tegenstanders van den aankoop. De belangstelling was zeer groot. De zaal van 't Valkje was tjok vol, 't Had dus goed kunnen worden; men zou ver wacht hebben nu eens alle mogeljjke ar gumenten te vernemen, die vóór en tegen aangevoerd kunnen worden, maarin plaats daarvan zijn we heengegaan met 'n zon derlingen kijk op de Amersfoortscho ver gaderingszeden. Wij kunnen 't kortweg zeggen: de boel is vrijwel in de war gestuurd. De opzet was goed; de heer van der Wal hield 'n beschouwing over 't nut van gemeentelijke grondpolitick en besprak den aankoop van Nimmerdor. De inleiding was kort genoeg om aan tal van aanwezigen dien avond nog gelegenheid te geven hun meening uiteen te zetten. Eilacie, daar is niets van gekomen. Nu moeten we al dadelijk opmerken, dat er o. i. 'n fout begaan is, doordat niet aan iedoren spreker 'n zekere tijd, bijv. 15 minuten, toegemeten was. Dit verzuim is eenigszins te verontschuldigen, omdat men misschien verwachten kon, dat de sprekers wel de noodige zelfbeperking iü acht zouden nemen om ook anderen in de ge legenheid te Btcllen 't hunne te zeggen. Niet alzoo de eerste woordvoerder, de heer v. Hagelen, die in schier eindelooze her halingen sprak, niet over don aankoop van Nimmerdor maarovor 't nut van gemeentelijke grondpolitiek en daaraanvast- knoopte 'n propagandaredo voor de sociaal democratie. Nu zal 't menigeen interes seeren hoe deze partij denkt over gemeente- grondpolitiek maar als men uit den treure en 6teeds in dezelfde woordkeuze die denk beelden hoort herhalcD, begint men toch eigenlijk den spreker, die de kostbaren tijd zoo rookeloos verspilt te vcrwenschen. De heer v. Hagelen is z'n tijd ver vooruit. Hij sprak niet zoozeer over den aankoop, dien hjj toejuichte, als wel over den even- tueelen lateien verkoop, dien hij zou afkeuren. Nu was die verkoop natuurlijk heelemaal niet aan de orde maar 't schijnt,dat de heer v. Hagelen ergens in de toelichting t woord „verkoop" gelezen had en daarover gevallen was. We kunnen hem gerust stellen Bij nauwkeurige lezing zal hem blijken, dat die verkoop slechts ter sprake gebracht werd tegenover hen, die zich tegen de comtnercieele zijde van 't vraag stuk keerden of den koopprijs te hoog vondeu. In den Conditionalis wordt hun dan tegengeworpen of liever vooigerekend, dat bij eventueolen verkoop winst gemaakt zou kunnen worden, 't Was trouwens de minderheid, die over den verkoop sprak Uit 't antwoord van den heer van der Wal is ook duidelijk op te maken, dat in plaats van „verkoop" eigenlijk „erfpacht" gelezen moet worden. Eindelijk, na tal van vermaningen, werd den heer van Hagelen 't woord ontnomen en trad de heer Gordeau op 't podium, die begon met te verklaren, dat hij er nog wel niet in zat maar toch heel dicht bij 't bestjoshuis stond. Deze mededeeling, die al zeer weinig ter zake doet, misschien te beschouwen was alt 'n captatio boue- volentiae, werd gevolgd door 'o aantal zoete en zure geestigheden, die bij 'n deel van 't publiek soms insloegen, 't Eind van 't lied was de verklaring van den heer Gordeau, dat hij tegen den aankoop van Nimmerdor was, omdater iu de stad nog zooveel treurige woningtoestanden heo rschen. In hoeTerre dit 'n argument tegen 't voorstel heet, is ons niet recht duidelijk. Even goed zou men kunnen aanvoeren, ik ben tegen den aankoop, omdat er dringend behoefte bestaat aan 'n gemeentelijke bad inrichting, of omdat er noodzakelijk 'n nieuwe H. B. S. gebouwd moet worden of omdat de aanleg van 'n eigen waterleiding niet langer wachten kan enz. enz. Maar wat heeft dit uit te staan met 't nut cf Diet-nut van den aankoop? Wat trouwens de verbetering van woning toestanden betreft, ook hieraan scheukt de Baad de aandacht en zal naar wij hopen, steeds meer aandacht geschonken worden. Thans reeds zal de Raad krachtigen steun en 'n ruim subsidie verleenen aan de Ver- eoniging Volkshuisvesting II, welke zich speciaal ten doel stelt 't bouwen van goede en goedkoope arbeiderswoningen. 'n Meer krachtig argument van den heer Gordeau leek de opmerking, dat de ge- meanto nu ook zou dienen over te gaan tot den aankoop van de terreinen tusschen Kinderzorg eu Nimmerdor. De heer van dor Wal kon hierop ant woorden, dat de gemeente reeds 't recht van voorkoop heeft. Na den heer Gordeau voerden weer 'u aantal sociaal-democraten 't woord, die uog eens aandikten wat hun partijgenoot reeds zoo tallooze malen herhaald had. Hun standpunt werd dan zeer kort en bondig door den heer v.Mechelen uiteengezet: wij zijn voor den aankoop, mits deze geschiedt ook in 't belang der arbeiders, 'n Villapark voor kapitalisten, daarvan wilden zo niet weten, maar 'o villapark voor arbeiders, accoord van Putten! 'n Paar hartstochtelijke uitlatingen van 'n zekeren wildeman zullen wij in 's mans eigen belang maar stilzwijgend voorbijgaan. Intusschen was de vergadering zeer ru moerig geworden, op 'n gegeven oogenblik had jer als 't ware 'n stormloop plaats op den katheder. Onder degenen, die den katheder bestormden, behoorde ook do heer Goossons, op wiens opinie de vergadering echter weinig gesteld 'oleek, zoodat hij ook niet aan 't woord kwam. Of had de vergadering reeds genoeg aan z'n interruptie inzake de bouwmaatschappij Birkhoveu Naar aanleiding toch vau een weinig geestige opmorking van den heer Gordeau omtrent het in den zak steken van winst door bouwmaatschappijen ten koste vau|de gemeente, riep de heer GoosRens „adres aan de bouwmaatschappij Birklioven". Als men nu weet dat de bouwmaat schappij is gesticht, nadat de weg naar Birklioven was aangelegd met liet doel andereu aan te sporen in die richting door te gaan, eu als men weet, dat door deze maatschappg zelfs geen rente wordt be haald, dan zal men begrijpen hoe hoogst ongepast en onedel deze uitroep was. Zoo iets kan zelfs zeer in het nadeel van onze gemeente werken, omdat personen die iets in het belang dor gemeente kunnen doen, zich nu wel tweemaal zullen bedenken alvoreus weer zooiots te volvoeren, weten de op welke wijze hunne besluitingen worden uitgelegd Dit kan ook als antwoord dienen aan de Stem des Volks. Ten gevolgo van de herrie moest de voorzitter, nadat de heer v. d. Wal nog de sprekers beautwoord had, de vergadering sluiten. Onder protest maar ten onrechte. In den aanvang bad de voorzitter de ge legenheid opengesteld zich als spreker op te geven. Toen alle ingeschrevenen 't woord gevoerd hadden had de voorzitter dns alle recht de vergadering te sluiten. Van meten met twee maten, gelijk gia- roepen werd, was geen sprake. Een ioder had zich kunnen opgeven en dat er som migen toch 't woord kregen, was voor namelijk te danken aan de verwarring van 't oogenblik, misschien een zwakheid van den voorzitter. Aldus verlieten velen de vergadering zonder ie's wijzer geworden te zijn. Waren onder de aanwezigen de voorstandors in do meerderheid of wel de tegenstauders Wie zal 't zeggen eu wat doet 't or ook toe De bedoeling van deze bijeenkomst was zeer zeker goed. In 't publiek kon nu eens 't pro en contra van den aankoop aangevoerd en tegen elkaar opgewogen worden. Dat de poging mislukt is, is aan vele omstandigheden te wijten maar voor 'n goed deel aan do vergadering zelf. Ten slotte hebben wij nog eenige op merkingen over den aankoop zelve. 't Wa6 een der socialistischs sprekers, die aanroerde, dat, zoo 't voorstel van B. en W. niet aangenomen werd, 'n particu liere onderneming 'l landgoed zou aankoo pen om 't als bouwterrein te exploiteeren. Dit lykt ons inderdaad 'n omstandigheid die allo aandacht verdient. Tenzg do hui dige eigenaar baron van Bootzelaar, die intusschen 'n nieuwen huurder voor Nim merdor gevonden heeft, 't geredekavel moede, van den geheelen votkoop afziet, is 't dan vrijwel zeker dat 't landgoed in exploitatie komt. Afgezion al van 't nut van gemeentegroodpolitiek, zou 't toch zeer toe te juichen zijn, zoo men kon voorko men, dat 't schoono landgoed op onoor deelkundige wijze onder handen gonomeu wordt en 't natuurschoon misschien ernstig in gevaar gebracht wordt. Indieu do ge meente zelf de exploitatie ter hand neemt kuunen wij althans verzekerd zgu, dat dit niet „op 'u koopje" zal geschieden. Wat de koopprijs betreft, mag ook wel in 't oog gehouden worden, dat de drie hoek gelegen tusschen de Woudenbergsche straatweg tot aan de Ileitekop 70 000M'. toch minstens 'u waarde van 70 cent per M2 vertegenwoordigt. Frankrijk en Duitsciiland. De Fransohe minister van Oorlog heefl in een redo o. a. het volgende gezegd: „Het is mij een plicht gedachtig aan de gebeurtenissen de natie het volle vertrouwen te geven in haar kracht. Wij zijn vrede- lieveud, maar wy willen geen enkele onzer traditiën opgeven. Ons vertrouwen in de toekomst is onverminderd, noch door de werkelijkheden van vandaag, noch door de mogelijkheden vau morgen." Misschien is het niet billijk, in tijden van crisis een rede of een toost van een Fransch- man bij heo woord te vatten, maar wanneer die Franschman een minister van oorlog is en de crisis geldt de betrekkingen tusschen Frankrijk Duitschland, dan zou 't ook mot verstandig zgn er niet op te letten. Wat wil de minister zeggen met die„ge- beurtelijkheden van do naaste toekomstP" Ilij kau slechts doelen op oorlog. Van belang is ook, dat de Frausche ministerraad, die 7 September gehouden zou worden, vervroegd wordt eu nu is be paald op Donderdag of Vrijdag a.s., te Rambouillet, onder voorzitterschap van president *Fallières. Minister Caillaux zal daar den stand der onderhandelingen uit eenzetten. Intusschen slaan vele Duitscho bladen een ontevreden of krijgahaftigen toon aan. „Wij krijgen toch geen behoorlijke over eenkomst", zucht de Post, „wij zullen altijd bedrogen worden." „Laat ons," zegt de Deutsche Tageszcitung, „den Scuan dag van 't jaar goed vieren, niet om deFran- Fchen te kwetsen, maar om te toonen, dat wij nog bereid zijn, voor ons land te sterven." De BörsenCourricr echter somtijds „geïnspireerd" zegt, dat men blijft hopen op een bevredigende oplossing; Duitschland verlangt echter een blijvende oplossing. Te Berlijn wordt var. nationaal-liberale en conservatieve zijde binnenkort een grooto Marokko-mceting voorbereid.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1