WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 22 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 767.1 m.lt. te Horta, laagste 751.3 te Groningen en I^amburg. Verwachting tot den avond van 23 Augus tus 1911. Veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 754 m II. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 22 Aug. des 's morgens 7 uur iB 66* F. Jammer is, bjj al deze min of meer onrustbarende teekenen, dat over de onder handelingen zelf zoo goed als niets met zekerheid bekend is. Werden ze inderdaad afgebroken, of geschorst, wegens een buitensporigcn eisch van Duitsche zijdo bijv. afstand van geheel het kustgebied van Fransch Congo, met uitzondering van do enclave Libreville dan schijnt 't inderdaad bijna ondenkbaar in deze richting een nieuwen grondslag tot onderhandeling te maken. Voor het alternatief echter schrikt men terug. Dk DuitschRussisciie overeenkomst. Aan de Tomps wordt uit Weenen geseind, dat volgens inlichtingen uit betrouwbare Russische bron verkregen, de Duitsch-Rus- sUche overeenkomst door een mondelinge afspraak zou zijn aangevuld. Duitschlaud en Rusland zullen aan geen enkele combi natie tegen de een of ander dezer beide Mogendhedeu gericht, deelnemen; zij zullen zich verstaan ten einde het 6taius quo van don Balkan te handhaven, van wclko zijde ook de bestaande orde van zaken mocht bedreigd worden; ten slotte zal Duitschland geen neiging aan den dag leggen om zich te bemoeien met de Tuiksche interventie in Perzië. Naar hel schijnt zou Duitschland ook bereid bevonden zijn aan Rusland de scheepvaart-emissiën op het Oermia-meer af te staan. Portugal. Het blijkt, dat de laatste nacbtelyke zitting der Constituante te Lissabon, waarin ten slotte de nieuwe Portugeesche grond wet werd aangenomen, uiterBt woelig is geweest en dat de vaderlandslievende geest drift, waarvan dej telegrammen spraken, zich eerst geuit heeft in getwist en rumoer. Verscheidene afgevaardigden liepen vol ergenia de zaal uit en in de wandelgangen zag men heftige tooneelen Men vreest woelige betoogiugen voor het kamergebouw bij de verkiezing van een President der republiek en er worden allerlei voorzorgsmaatregelen genomen. De verkiezing zal vermoedelijk Donderdag geschieden. De voorzitter der nationale vergadering, Brnamcaaip, heeft zich terug getrokken als candidaat voor het president schap. Naar men verzekert, heeft Barnardino Machado, thans minister van buitenlandsche zaken, de meeste kans om tot hoofd van den Senaat te worden gekozen; want Magelhaes Lima, die eenigcn tjjd als de voornaamste candidaat werd beschouwd, moet nu weinig kans meer hebben. De Portugeesche autoriteiten oefenen, gelijk men weet, streng toezicht op de be richten en houden alle telegrammen in, die hun niet aanstaan. Maar ondanks die cen suur komen er (over Badajoz op Spaansch gebied) heel wat verontrustende berichten. Zoo moet te Regoa een geheelen nacht gevochten zijn tusschen koningsgezinden en republikeinen en in dat gevecht zijn, naar men bericht, vele dooden en gewonden gevallen. Te Lissabon moet een groote bezending kisten in beslag zijn genomen, welke, bij onderzoek, dynamietbommen bleken te bevatten. De mannen, die de kisten ver voerden, lieten ze in den steek, en men weet niet voor welk doel het dynamiet was bestemd. Van het garnizoen te Torres Novas zijn een aantal manschappon ziek geworden onder verschijnselen van arcenicum-vergif- tiging en dertig van hen moeten in be- denkelijken toestand verkeeren. De regeering, zegt de Diario, welk blad het bericht mededeelt, bewaart het stil zwijgen over hot voorval. Maar men ge looft, dat het hier een politieko wraakne ming betreft. Te Guimaras moet, naar thans bericht wordt, hevig gevochten zijn tusschen repu blikeinen en koningsgezinden. Daar moet nog maar alleen van het raadhuis en op de kazerne de groen-en-rooderepublikeinsche vlag wapperen; van alle andere gebouwen waait de blauw-en-witte koningsvlag. Er zijn troepen uit Oporto daarheon gezonden en men vreest nieuwe onlusten. Het Haagsche Stembus wonder. Vermoedelijk is het openbaar Ministerie in den Haag thans bezig met het inwinnen van voorloopige informatiën ter zake van het gebeurde in het stembnreau Storten bekerstraat, zegt do N. Ct. Art. 129 van het wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die, bij gelegenheid eener krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing, opzettelijk een plaat» gehad hebbende stemming verijdelt of eenigo bedricgelijke handeling pleegt, waardoor aan do stem ming een andere uitslag wordt gegeven dan door de wettig ingeleverde stembiljotten zou zijn verkregen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar en zes maanden". Ontzetting van het recht om te kiezen en do verkiesbaarheid kan als bijkomende straf worden uitgesproken. Indien do leden van het stembureau als ambtenaren in den zin der strafwet moeten worden beschouwd, kan de straf met Vi worden verhoogd. Niet onaardig is een teekening van Jor- daao m de Notenkraker. Een vrome broe der antwoordt hier op de vraag of er geen knoeierij heeft plaats gehad, met de woorden: „Knoeierij?wie zegt dicu heideneu dat wij hier niet met een wonder Gods te doen hebben?" De vergiftiging in de Nieuwe Meer. Bij vervroegde uitsprak zijn gistermorgen door de Haarlemscbe rechtbank de bakker Van Exter en vrouw Hoogerhout, beide beklaagden in de de vergiftiginszaak in de Nieuwe Meer, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De Haarlemsche rechtbank wees bot vrijsprekende vonnis met algemeene stem men. De eisch was tegen beiden levenslange gevangenisstraf. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 Augustus 1911, des namiddags te I1/, ure. Voorzitter de oudste wethouder de heer Kam. Afwezig met kennisgeving de heer van Kalken. Zonder kennisgeving de heereu van Eest, JorisseD, Rolandue Hagedoorn en Ruys. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken: Schrijven van denJMinister van Biuqen- landsche Zaken van 18 Augustus 1911, in 6214, afd. H. M. O. waarbij bericht wordt, dat de benoemingen van de leeraren aau het Gymnasium Dr. A A. Pulle, A. K. Hovens Greve en S. de Vries worden goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 21 Augustus 1911 3e afdeeling no. 3472/2351 tot goedkenriug van het raadsbesluit vau 8 Augustus 1911, no. 263 betrffende machtiging tot het opnemen van kasgeld. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van Mevrouw B. A. Wil- lemstijnGraswinckel haar wegens vertrek eervol ontslag als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwgs te willen geven. Ontslag eervol verleend onder dankbe tuiging voor bewezen diensten. Een dankbetuigiug van bet bestuur der Oraujevoreeuiging voor de toegekende subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. van der Wal Kzn. en andere melkverkoopers, houdende verzoek eene verordening op den verkoop van melk en melkproducten vast te stellen. Ter fine van prae-advies aan B. en W. verzonden. Een adres van J. W. Putman Cramer houdende verzoek zijn tractemenc als havenmeester te verhoogeu. Als boven. Een adres van H. Binsbergon houdende verzoek zijn tractement als concierge van de Burgeravondschool te verhoogen. Als boven. Eene dankbetuiging van C. J. F. Prins voor de hem verleende gratificatie inzake het waarnomen van het directoraat van do Bu rgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een adres van de onder wijzeres, mej. de Bruyn, om haar verleend verlof te verlengen. Het voorstel van B. en W. om door een tijdelijke leerkracht haar functie te doen waarnemen wordt zonder stemming aange nomen. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer P. C. H. Briët. De geloofsbrieven van 't nieuwgekozen lid Briët, in handen gesteld van de heeren van Duinen, Oosterveen en Kroes worden in orde bevonden, zoodat de boer Briët wordt toegelaten. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsing van de 6e klasse der Jongensschool. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot toekenning van periodieke ver hoogingen van jaarwedden van de leeraren I. M. J. Hoog, A P. H. J. van Weezei Errens eu Dr. Th. Weevers. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De li eer Kam deelt mede dat 't voor no in en bestaat Vrijdag 1 September 'n vergadering te beleggen ter behandeling van 't voorstel in zake den aankoop van Nimmerdor. Bij de rondvraag verzocht de heer S a- 1 o m o n s 't woord naar aanleiding van de Bouwverordening, art. 47, waar gesproken wordt over aansluiting van de rioleering aan de hoofdleiding. Wel geschiedt de aansluiting boter dan vroeger, maar waar- ooi wordt daarvoor nu eous 'n som van f 10 dan weer vao f 8.50 gevorderd, terwijl de onkosten veel minder ziju. Waarom wordt dit surplus niet gerestitueerd of an ders 'n uniforme prijs vastgesteld? De Voorzitter merkt op, dat wel in aanmerking genomen mag worden dat soms de hoofdleiding l1/, a 2 M. diep ligt, terwijl natuurlijk de lengte vau de aan sluiting ook veel verschil kan geven. De voorzitter belooft echter z'n aandacht hier aan te wijden, daar 't niet de bedoeling is, hieruit 'n voordeeltje te slaan. Niets meer aan de orde zynde wordt de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit van 15 dezer is aan den heer J. C. Eek, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als tweede-luitenant commandant van het Amersfoortsch Vrjj- willigerkorps te Amerfoort. De Stafmuziek van het 5de regiment infanterie, dirêcteur de heer O. BikkerB, zal op Koninginnedag een concert geven op het feestterrein bij de Zweminrichting. Op 23 en 24 Augustus a.s. zal in en nabij Amersfoort eene hoofdocfening ge- hotiden worden van personeel van het Ned. Roode Kruis, in sameDwerking met de infanterie van het garnizoen en den militairen geneeskundigen dienst ter plaatso. Op den 23sten zal des avonds eene oefening gehouden worden in het opsporeu van gewonden met behulp van verschillende verlichtingamiddeu en daartoe afgerichte Roode Kruishouden. De oefening op den -4en zal bestaan in het vervoeren der gewonden met behulp van allerlei voer tuigen van de hoofdverbandplaats naar het evacuatie-station te Amersfoort, waar zij- voor verder vervoer worden ingeladen zoomede het inrichten en in werking stellen van eene noodziekeninrichting aldaar. Z. K. H. de Prins stelt zich voor, als voorzitter van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis, de oefening op beide dagen bij te wonen. hm nationaal kegelconcours te Hilversum gehouden behaalde U D I in den korpswedstryd den 18den prijs met 280 houten. „Nimmerdor'*. In de sociëteit „Yereeniging" werd gis terenavond ee* openbare bijeenkomst ge houden, ter bespreking van bot voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aau- koop van Nimmerdor. Nadat de heer M. de Pool de zeer druk bezochte vergadering geopend had, ver kreeg de heer J. van der Wal Kzn bet woord ter verdediging van het voorstel. Spreker verduidelijkte eerst het idee grond- poli dek en zette daarna uiteen of aankoop vau Nimmerdor voor dc gemeente ge- wensckt is of niet. Om een duidelijke voorstelling te hebben van het idee grondpolitiek moet men het begrip Winst uitschakelen. Aankoop van grono door de gemeente is geheel anders in doel, strekking en gevolg, als dat een particulier grond koopt. De laatste moet in zoo kort mogelijkon tyd winst maken, de gemeente heeft meer do toekomst dan het heden op hot oog. In het verleden is de fout begaan, dat de gemeeute niet gezorgd heeft te kunnen beschikken over gronden in de omgeving. De uitbreiding der bevolking met al den nasleep daarvan doet nu de gronden in de Btadsomgoving' in waarde stijgeu, waardoor gemeentelijke grondaankoop een noodzakelijkheid is ge worden en daarmede zelfbehoud. Het ge meentelijke grondbedrijf heeft dan ook langzamerhand zijn plaats ingenomen naan andere bedrijven, als gas, waterleiding e.a. Hierna geeft spreker een overzicht van den financieelen opzet van het grondbedrijf aau de hand der brochure vau den Rot- terdamscheu notaris O. Vlug over dat onder werp. In t kort komt dat hiorop neer, dat bet gemeentelijk grondbedrijf jaarlijks leent voor de rente, die van de koopsom moet betaald worden. Maar men houde een marge in het oog, zoodat de goleende som niet komt boven de waarde der gronden En ook daarom nog is een grondbedrijf voor de gemeeute Tan zooveel belang om dat men de comuiercieele personen daar door in de gemeente krijgt, die voor de gunstigste exploitatie kunnen zorgdragen. Overgaande tot den aankoop van Nim merdor, vraagt Spr. of die uit financieel oogpuut voor de gemeeute is aan te beve len. De grond is er tamelijk vruchtbaar. Aau bouwgrond ligt or 30 H.A. Zonder het schoon van het bosch te benadeelen is er nog wel 20 H. A. bouwgrond bij to maken. Dan zijn dus te verhuren de op het terrein slaande huizen en nog 50 11 A bouwgrond. De landen aan de berghelling tusschen Utrecbtschenweg en Leusderweg doen gemiddeld aan pacht f 75 per II. A Dan is er nog de opbrengst van het hout. Dat bij elkaar maakt gemiddeld toch wel 1 pCt. netto. Dau blijft er dus uog, als de gemeente tegen 4pCt. leent, 3 pCt. over. Interest op interest verdubbelt bet kapitaal na 23jaar. Thans is de prijs 17' 2 cent per M3. Na 23 jaar zal dus de prijs zijn 35 cent. En denkt men zich nu eens Amersfoort voor 23 jaar. Zou dan die grond na dien lijd ziju geld niet waard zijn? Aan harde wegen liggen 600 000 M.' Zonder wegenaanleg kunnen die als bouw terrein worden uitgegeven, bijv. a 50 cent en dan maakt de gemeente reeds een winst van f 90 000. Spr. komt dan ook tot de conclusie dat de aankoop wensclielijk is uit moreel en fiaancieel oogpunt voor het heden en noodzakelijk is voor de toekomst. Hierna bespreekt de heer v. d. Wal de ingezonden stukken in de bladen, voor namelijk dat van den heer Job. O. F. van Achterbergh, daar dit het eenigst getee- kende stuk is en hij liever niet tegen anonieme schrijvers optreedt. Het marktwezen zal binnenkort op vol doende wijze worden geregeld, dat behoeft dus uiet voor te gaan. Dat eerst de krot-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2