DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 8e JAARGANG. No. 197. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1911. BUITENLAND. f '""""T, DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itureau: UbRINK It v MJ 6. Telet. luterc. 18:$. Prijs der Ailvertentiën: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (B;j abounemeot belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en real, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buiteniandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Frankrijk bn Duitschland, Yan dit merkwaardige en hoogpolitieke tooneelstuk: Frankrijk en Duitschland of de Marokkaausche quaestie is, de hande ling onderbroken. Do heeren Combes en Kiderlen hebben hunne gesprekken voor eenigen tijd gestaakt. De eerste is naar l'arqs vertrokken ont daar te berichten hoe de zaken staan en het schijnt dat de laatste op de jacht is. Wij hebben do groote pauze. In deze pauze van het politieke drama, dat ons reeds te tang bezighoudt, wordt de zaak nog eens grondig besproken. De bladen zijn weer vol van Marokko. Hot onderwerp zou buitengewoon vervelend zyn, want men spreekt reeds zoolang van Marokko, als wij niet wisten dat van het resultaat der beraadslagingen veel en misschien zelfs bet behoud van den vrede kan afhangen. Het publiek, dat in de pauze nabetrach tingen houdt, ia zeer verdeeld. Er zijn de teleurgeatelden. Zij verwacht ten dat als keizer Wilhelm van zijne reis naar het Noorden zou zyn teruggekeerd, de zaak spoedig zou zijn beslist. Men stond naar hunne uicening voor de ontknooping. De keizer, de Rijkskanselier en de Duit- sche staatsminister voor buitenlandache za ken hielden te Wilhelmshüho eene lange conferentie. Daar het de verjaardag was van keizer Frans Jozef, vierden zij dien verjaardag door een luisterrijk diner. Maar de Frausche gezant zat daarbij niet aan. Hij ging naar Parijs! En de bladen zeiden dat men nog zocht naar een grondslag voor de nieuwe onderhandelingen. Het was teleur stellend. Er zyn de zwaartilleuden. Zij zien den oorlog in het verschiet. Zij hooien het ruischcn der vleermuisvleugelen van den wurgengel. En zy wijzen met bang gemoed op onrustbarende verschijnselen. In Frank rijk spreekt men soms alsof de oorlog voor de deur staat. De Fransche minister van oorlog heeft juist eene rede gehouden, die zijn patriottisme vereert, maar op dit oogen- blik minder te pas komt. Hij sprak van het vertrouwen in de toekomst der repu bliek op eene wijze, waaruit zijne hoorders konden opmaken, dat Frankrijk gereed is om iederen vijand het hoofd te bicdon. Dat verzekeren trouwens de patriotteu keer op keer. Frankrijk gevoelt zich weer sterk. Het rekent op Rusland en op Engeland. Misschien al te vast. Maar in elk geval, men denkt er te. Parijs niet aan ter wille van den lieven vrede toe te geven aan eischen, die men overdreven acht. En nu is men ongelukkig geneigd eiken eisch overdreven te vinden. De Matin, zonder natuurlijk iets van de onderhandelingen met zekerheid te weten, zegt, dat het onmogelijk is met Duitschland te onderhandelen. Men moet een groot leger en een sterke vloot hebben. En ile Echo de Paris, welk blad zeer schijnt geleden te hebben oDderde zomer warmte, verzekert, dat de regeering voor het geval van een crisis rekenen kan op de geestdriftige instemming der burgers, want dat het Fransche volk, nu Rusland en Engeland slechts wachten op een wenk uit Parijs, vol moed naar de grens zal gaan. Aan den anderen kant komen ook de Duitsche patriotten in beweging. Men spreekt van twee groote manifestaties te Berlijn. De eerste zou uitgaan van de Al- duitschers, de tweede van do conservatie ven, die vindon dat de heer voti Kiderlen Wachter niet kranig genoeg is opgetreden cn het gerucht in omioop hebben gebracht vau zijnen aanstaanden val. Als de heeren Eizberger, Keim en Heydebrandt eons be ginnen de scharen op te zweepen, kan men merkwaardige dingen verwachten. Er is inderdaad veel dat een pessimistische be schouwing rechtvaardigt. En toch wil de groote meerderheid van het publiek dat, zoolang de gordijn hangt, van gedachten wisselt over het stuk, niet aan eenen oorlog gelooven. Er ziju vele moeilijkheden te overwinnen. Als Duitschland de Fransche republiek, die daarvan kan men zeker zijn Marokko op een of andere wijze wil annexeeren, (le vrije hand laat, verlangt het voor die con cessie zekere tegemoetkomingen Het zou zyne kolonie Kameroen willen afronden en vergrooten. Öp welke wyzo en tol hoever, is do vraag. Spanje hoeft nog oude rechten en zelfs bezittingen niet alleen in Marokko, maar ook voor de kust dor zoo even ge noemde Duitsche kolouie, als het eiland Farnaudo Po. Hoe zal men Spanje schade- loosstollen? De Fransche republiek heeft or niets tegen dat Duitschland zich meestor maakt vau ettelijke kilometers woestijnzand, maar te Berlijn is men daarmede niet tevreden. Men verlangt een gebied, dat eenigszius kan opwegen tegen Marokko, waar de Franschen een vruchtbaren en rijken bodem vinden. Het is niet vreemd dat men, nu de onderhandelingen een eiud ziju gevorderd, alles nog eens ernstig overweegt. Wat de belanghebbenden by Marokko en de leveranciers van pantser platen in beide landen zeggen, heeft blijk baar tot du toe geen invloed op de re geeringen, al vindt de Franscho minister van oorlog goed even met de sabel te rammelen. Een oorlog te voereD, omdat in Frankrijk en in Duitschland zekere per- sonen en maatschappijen belang hebben bij Marokko, zou eene misdaad zijn. Dat is do moooing van vele ernstige Fransche cn Duitsche bladen, de paar Fransche daargelaten, die als de Temps in nauwe betrekking staan met de Marok- kopolitici. De Hamburger Nachrichlen, vroeger het orgaan van Bismarck, vraagt of indien Duitschland nogmaals mocht over winnen, een stuk Marokko zou opwegen tegen de ellenden van eenen oorlog, her vergoten bloed, de tranen der moeders. Over 't geheel is de Duitsche pers zeer kalm. De Franschen, die op den bijstand van Engeland rekenon, zouden met goed ge volg een artikel van de Daily News kunnen overwegen, waarin twee parlementsleden, dc heeren Buxton en Pousmby, de zaak bespreken omdat zij meenen dat nu, in de pauze, het oogenbllk om te spreken is gekomen. Zij verklaarde, dat tenminste de liberale partij niets weten wil van den oorlog, ter wille van Frankrijk ondernomen. En wat Rusland betreft, Dnitschland heeft juist met Rusland een verdrag gesloten, dat wel voor alles van ecomischen aard is, maar volgens de Russische bludeu de goede betrekkingen tusschen beide landen heeft versterkt. Frankrijk zon zich overgeven aan eene gevaarlijke illusie als het met de Echo de Paris zich verbeeldde, dat Engeland en Rusland slechts wachten op een sein uit Parijs om het Duitsche Rijk den oorlog te verklaren. De Staking in Engeland. De toestand te Liverpool, is ondanks den afloop der spoorwegstaking, nog allesbe halve rooskleurig. Het stakingecomité heeft Maandag een manifest uitgevaardigd, waarin wordt ver klaard, dat geen der 60,000 thans stakende dokwerkers en transportarbeiders het werk zal hervatten, voordat do beambten vaude tram, vau de electrischo centrale, van den reinigingsdienst en de stewards hunne eischen ingewilligd zullen zien. Ook op andere plaatsen is hei nog alles behalve rustig. Zelfs werd hier ou daar, zooals wij reeds meldden, de arbeid, nadat zy reeds hervat was, weder nedergelegd. Aan den Midlandspoorweg echter is het geschil bijgelegd en ziju do arbeiders weder aan het werk gegaan. Hoe stieng de Eugelsche rechter belem mering van de vrijheid van arbeid straft, blijkt wel uit het volgendo: Een wiukcl- bediendo te Londen, die zich bij do stakers had aangesloten, verscheen dezer dagen voor den rechter onder bescluildigiug werk willigen tc hebben bedreigd. De magistraat sprak hom aldus toe: „Gij hebt u gedragen op een wijze, die in geen i nkel beschaafd land geduld zou kunuen worden. Gij hebt niet hei recht uw makker te bedreigen, wanneer hij aan het werk wil blijven. Ten- einde u dit behoorlijk in te prenten, ver oordeel ik u, omdat het uw eerste misdrijf is, tot twee maanden dwangarbeid". Bij al de ellende van de staking, ontbrak toch ook van tijd tot tijd het komische element niet. Yoor de Armley-gevangenis te Leeds waren Maandag j.l. een groot aantal stakers samengestroomd. Ploiseling verschijnt op het dak een ge vangene, die uit zijn cel gebroken was en deze begon de stakers aldus toe te spreken: „Kameraden, ook ik staak. De gevangenis- uren duren te lang. Ik eisch een dag vaD..." Toen legde zich plotseling, tot groot vermaak van de omstanders de stevige hand van een bewaarder op den schouder van den spreker en met diens kortstondige vryheid was het weder gedaan. Te Tredegar hebben de stakers zich aan de huizen en eigendommen van Israëlieten vergrepen en plunderden zij 18 wiukels leeg. Met kleereu, schoenen en allerlei sie raden beladen zijn zij daarna afgetrokken. Te Llanelly, gelijk wij reeds meldden, hebben bloedige tooneelen zich afgespeeld. Dejspoorwegmannen, versterkt door fabrioks- en mijnarbeidcis, hebben den brand gestoken in het goederenstation en den militairen trein. Door de vlammen zijn de dekens der militairen, dc tenten, uniformen, petro- leumbusscu en munitie vernield Eeu ontploffing volgde, met hetbekende resultaat: 14 dooden. De troepen vielen daarop met den bajonet, de polnie met den knuppel de menigte aan; tal van personen weden gewond, waaronder ook vrouwen en kinderen. Groot-Britannie. Dezer dagen zijn te Londen een aantal nieuwe bepalingeu tot beperking van den kinderarbeid in werking getreden. Volgens de jongste opnemingen zijn te Londen 32,800 jougeus en 'J00 meisjes beneden 16 jaren in versehiller.de bedrijven werkzaam en de uieuwe bepalingen be oogen nu, dat aantal te verminderen en vooral deD arbeid van schoolkinderen tegen te gaan. In het vervolg zal geen jongen beneden 16 jaren op straat waren mogen venten, tenzij hij loffelijk ontslagen is van school cn in het bezit is van een insigne, uitge reikt door den County Council. Maar ook dan blijft hij nog onder toezicht en kan zijn „insigne" hem wegens wangedrag weder ontnomen worden. Ook mag hij zijn waren niet te koop aanbieden in herborgen of restauraties. Tot dusverre werden in verschillende barbierswinkels de klanten door jonge kinderen ingezeept; daaraan is thans eeu eimle gekomen. Art. 9. van het nieuwe reglement bepaalt n.l.: „Geen jongen of meisje beneden 14 jaren zal meer in kappers- of barbierswinkels in dienst mogen worden genomen voor het inzeepen van klanten of soortgolyk werk." Portugal. Een commissie van onderzoek heefi thans het bedrag der onwettige voorschotten, die a.m het Portugeesche Koningshuis werden verleend, vastgesteld op 4900 conti de reis of f 13,034,009. Daarenboven is geconsta teerd, dat sinds 1898 een som van 35,000 conti de reis (f93,100,000) is besteed aan uitgaven, die niet meer ziju na te gaaD. Aan particulieren en ambtenaren werden in 1906 voorschotten verleend, die eerst na vijftig jaren terugbetaald moesten worden. Aan dc commissie is nog een maand ge geven om geheel gereed te komen met haar taak. Dan zal de zaak voor het go- recht worden gebracht, opdat de Staat zich betaling zal kuuuen verschaffen door het ip beslag nemen van de goederen der Braganza's. Men beschouwt het als een handige zet der regeering dit tegen het Koningshuis pleitend rapport kort voor do Presidents- kiozing openbaar te maken. Voor de presidentverkiezing, die naar wij reeds meldden Donderdag zal plaatsvinden, zijn de meest ernstige candi- daten nog steeds Magelhaes Lima en verder vooral Arriaga en do radicale minister van Buitenlandsche Zakeo Machado. De voor zitter der Nationale Vergadering Braancamp heeft zich van de candidatuur teruggetrok ken. Men verwacht nu, dat Machado en Arriaga bij de eerste stemming ongeveer ovenvccl stemmen op zich zullen vereeui- gen, zoodat het mogelyk is, dat Lima, wiens kansen anders in den laatsten tyd sterk waren gedaald, te elfder ure weer op den voorgrond zal worden geschoven. Italië. Ruim 10 dagen nu ligt een der nieuwste en prachtigste pantserschepen van dc Ita- liaanscho marine, de San Giorgio, onwrik baar vast op een rif van de golf van Napels. Langs de kiel heeft het schip zwaro averij bekomen, waarvan de omvang nog niet mot zekerheid is kunuen worden vastgesteld, daar het schip tusschen de klippen bekneld geraakt is en nog niet is kunnen afgebracht worden. Met het onderzoek aangaande dc eigen lijke oorzaak van de ramp, dio de ltali- aansche marine getroffen heeft, is men nog niet geheel en al gereed. Doch het feit, dat op klaarlichten dag, bij volkomen kalme zee, eu voor de oogen der bevolking van wandelaars, baders cn visschers het onge luk gebeuren kon, heeft tot groote onge rustheid aanleiding gegeven.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1