WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINOEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 23 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 768.4 m.lt. te Horta, laagste 750.8 te Memel. Verwachting tot den avond van 24 Augus tus 1811. Zwakke tot matige N.O.-lijke tot N.W.-lgke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar- tot halfbewolkt, wellicht enkele regenbuien. Temperatuur: Koeler, vooral in het zuiden. ®*fometerstand te AMERSFOORT! 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 23 Aug. des 'a morgens 7 uur is 67' F. Intusschen heeft het ambtelijk onderzoek thans vastgesteld, dat de San Giorgio op nalatige en lichtzinnige wijze bestuurd ge worden is in een water, waar de grootste, onafgebroken, aandacht en omzichtigheid geboden is. De commandant en twee offi cieren zgu dienovereenkomstig disciplinair gestraft. De eerste is Zaterdag jl. van zijn commando ontheven en voorloopig ter be- schikking gesteld. Hij zal zich bovendien nog voor den krijgsraad te verantwoorden hebben. Turkije. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij do Gricksche regeering stappen gedaan, opdat het den Turkschen troepen vergund zal zijn bij de vervolging van de ontvoerders van den ingenieur Richter de neutrale zone te betreden. De Gricksche regeoring heeft het gevraagde verlof verlocnd en gelijktijdig de Grieksche grenstroepen last gegeven, aan de Turksche nasporingen steun te verleeneu. llauiid bei en Servet bei kregen bevel, zich onmiddellijk naar de grens te begeven. Het Stembusgekxoki in den Haag. De N. Ct. verneemt nog, dat er alle grond bestaat voor het vermoeden dat het onverzegeld bevonden pakket stembiljetten met verzegeld i3 geweest. De commissie moet namelijk geen spoor van eenige vor- zegeling aan het pakket gevonden hebben. Ook dit verzuim van met-verzegeling zou dus ten la3te komen van het bureau Stortenbekerstraat. De Haagsche correspondent van „De Tel." schrijft o. m.: over de bekende ver gissing van een der Haagsche stembus- bureaux: De anti-revolutionnaire heer Schalckamp, die gekozen verklaard, doch natuurlijk niet toegelaten werd, kreeg nota bene 111 stemmen te veel, terwijl de socialistische hcor De Kleer in zijn plaats feitelijk ge kozen was, en er ongeveer 100 te weinig ontving. Een ander sociaal democraat ver kreeg eveneens nog meer stemmen dan de heer Schalekamp. Do activiteit van eenige kiezers deed de vergissing ontdekken, doch de ietwat beangstigende vraag rijst, hoeveel grove fouten wellicht bij een vorige stem ming gemaakt werden, die niet ontdekt werden. „De vergissing Eigenlijk durven we 't niet zoo noemen. Wo ziju volgaarne geneigd zoo lang mo gelijk het beste van onzen medemcnsch te denken, maar hier is het ernstige vermoe den gewettigd, dat er geknoei achter deze stembus-historie zit. Geknoei om een sociaal-democraat te weren. Men wete, dat een pak stombiljetten, hetwelk door ééu der leden van het stembureau volgens zijn uitdrukkelijke verklaring vergezegeld werd, door de raads commissie voor de geloofs brieven met verbroken zegels is terugge vonden. Wij hebben opzettelijk niet over deze zaak geschreven onder den eerston iudruk er van, maar nu moeten we dan ook verklaren, dat we moeilijk aan iets andere dan aan opzet kunnen gelooven. Blijkt het tegendeel, we zullen er ons van harte over verheugen. Federatie tan Ambtenaaksbondkn S.S. Zondag heeft bovengenoemde fedoratie te Utrecht vergaderd onder voorzitterschap van den heer J. H. Lgforing uit Groningen. Ingekomen was o. a. een schrijven van den boud van stationschefs S.S., houdende mededeoling dat deze bond ingevolge be sluit zijner j.l. gehouden algemeene ver gadering, zich niet bg de federatie zal aansluiten. Door den heer Duvergé werd verslag uitgebracht in zake de uitgifte van één gemeenschappelijk orgaan. Een en ander lokte nogal een levendige gedachtenwis- seling uit, die tot gevolg had, dat de uit gave van één orgaan voorloopig zoo goed als verzekerd is. Besloten werd van het eerste uit te geveu nummer 3000 exemplaren te laten drukken voor de propaganda onder de ambtenaren der S.S. Tot hoofdredacteur is aangewezen de heer J. F. H. Duvergé te Groningen, torwijl als administrateurpenningmeester optreedt de heer W. J. C. Janeen te Arnhem. Voorts was aan de orde: het stellen van candidaton voor de groepsvertegenwoordi- ging (groepen 1, 2 en 3). De vaststelling der ontwerp-statuten werd verdaagd tot een volgende vergadering. Vuurwerk. Onder dit opschrift schrijft ,de Vader lander" Zoo nu en dan komt De Nederlander", het blad van den heer De Savornin Lobman, uit den hoek met een fel anti-roomsch stuk. Dan knettert het plotseling zóó hard op, dat de wandelaar op den politieken weg opschrikt, en uit de verte het coalitie huis aan zijn reohtervleugel in lichtelaaie meent te zien staan; maar als hij toege sneld is, is er van vuur of rook al niets meer te zien, want het is vuurwerk, en anders niet. Het wordt afgestoken met de bepaalde bedoeling, om die partijgenooten, die zich de vroegere uitspraken van Dr. Kuyper, mr. De Savornin Lohman, dr. De Visser omtrent het samengaan met Rome herinneren, en die er in hun hart beslist afkcerig van zijn, zand in do oogen te strooien. De opname in „De Nederlander" van zoo'n anti papistisch stuk wil niet an ders zeggen dan dit: Ziet toch eens, partij genooten, wat wij aandurven; kunnen wij u beter bewijs geven, dat Ds. Hoogenhuijze, de redacteur van „Do Beukelaar" en an deren ongelgk hebben, als zij beweren, dat wij door ons samengaan met Rome ons beginsel geweld hebben aangedaan of onze vrijheid aan banden gelegd? Zoo weer onlangs. In de „Deutsche Zeitung" had een artikel gestaan waarin beschouwingen werden gegeven over de Amsterdamsche gemeenteraadsverkiezingen, en waarin iu de gebruikelijke protestantsch- orthodoxe |tcrnien de stelling werd toege licht, dat alleen de roomsch-katholieken in de coalitie „clericalen" kunnen genoemd worden, die het, als zij baas waren, zouden toeleggen op de conscientievrijheid in hot algemeen eu op die van het Protestantisme in het bijzonder. En „De Nederlander" is altgd zoo ge lukkig een compère te vinden, die het spel dea te beter doot slagen. Dezen keer werd deze rol vetvuld door „Het Centrum", die beweerde, dat de plaatsing van zulke stuk ken hinderlijk is voor de samenwerking van Rechts en stuitend voor de katholieken. Wat wederom welkomo aanleiding aan „De Nedetl." gaf om voor de zooveelste maal uiteen te zetten dat de beginselen van de roomsch-katliolieke kerk wel in zichzolve uiterst gevaarlijk zijn voor het Protestantisme, maar dat deze voor dn christelijk-historischen niets gevaarlijks hebben, zoolang wij leveo onder bescher ming van de Nederlandsche Grondwet. Zoolang wg leven onder bescherming van de Nederlandsche Grondwet. Een woord om te onthouden. Er is dus volgens den heer Ds Savornin Lohman eene partij in Nederland, die, als ze baas was, een eind zou maken aan de vrgheid der protestanten en aan de vrgheid der consientie, deze partij is de sterkste staatkundige partij in Nederland; ze heeft in Eerste- en Tweede Kamer grooter aantal zetels dan eenige andere politieke fractie, en nu moet, vol gens „De Nederlander", deze partg niet door do christelijk-historischen bestreden worden; integendeel, deze moeten door coaliseering met de roomsch-katholieke staatspartij deze versterken. Gevaar is daar niet bg; de Grondwet neemt dat gevaar geheel weg; net alsof de Groudwet iu stand zou blgven, als de roomsch-katholieken genoeg zetels in do Tweede- en in de Eerste Kamer hadden! Gelooft „De Nedorlander" nu inderdaad, dat er nog iemand is, die denkt, dat met deze redeneering zuivere koffie wordt ge schonken? We weten immers allemaal hoe laat het is. En die hot niet weet, behoeft zich slechts deze vraag testellen: Waarom strijdt „De Nederlander" een heftigen en onverzoenlijken strijd tegen de sociaal-de mocratie, die geen derde van do macht heeft van de roomsch katholieken, die voor standster is van do meest volkomen vrijheid van godsdienst, en die dus, als ze de baas werd, het Protestantisme ongemoeid zou laten; terwijl ze daarentegen de roomsch- katholieken, waarvan ze zelve erkent, dat hunne opperheerschappij de dood van het Protestantisme in ons vaderland zou wezen, niet alleen ongemoeid laat, maar steunt? Die zich deze vraag stelt en daarop ant woord geeft, wordt de houding van „De Nederlander" volkomen duidelijk. „De Nederlander" is groote tegenstandster van de sociaal-democratie, omdat die strgdt voor afschaffing van hfet privaat bezit, der productiemiddelen, en tevens van huis uit groote tegenstandster van de roomsch-ka tholieken, die zoo gaarne Luthers werk weer ongedaan zouden makon. Maar, als het er op aan komt, is dat privaat bezit der productiemiddelen haar liever dan haar protestantisme, en coaliseert zij zich met Rome, omdat zij dan naar hare moening sterker tegenover de sociaal-democratie staat. Dat is de hoofdreden, al komt er natuutlijk bg, dat door de coalitie ook de christelgk-historischen tot de regeerings- partij behooren, en mee hunne portie krg- gen naar rato van hun aantal een bij zonder groote portie van den buit. En „De Nederlander" wachte zich voor do uitspraak, dat de christelijk-historischen hunne vrijheid niet aan banden zagen gelegd door huu verboed met Rome. Men is toch zeker de historie van de Borromaeus- encyc-liek niet vergeten? Hoe in tegen stelling met hot Duitsche Parlement, geen christelijk-historisch Kumerlid in Nederland den moed had het initiatief te nemen tot een protest tegen een buitcnlandsch staats stuk, waarin do hervormers, het roemruchte Huis van Oranje, en onze Koningin op de grofste wijze werden gehoond; hoe het zwakke verzet daartegen, dat van dr. De Visser's lippen kwam, hem werd afgo- dwongen door het optreden van een Neder- landsch Hervormdo van Links. En is „De Nederlander" vergeten, hoe weinige weken geleden do christelijk- historischen in den Haag gedwongen zijn den „geplekten" rooinsohen caudidaat Liefland over te nemen; dien zij zeiven onwaardig verklaard hadden zitting iu den Raad te nemen; en dat, omdat alleen tot dien prijs de christelijk-historische heer Ankerman lid van den Haagschen Raad mocht worden? Waarlijk, «r is alle reden voor „De Nederlander" om een heel zachten toon aan te slaanzg spreke slechts fluisterend in het sterfhuis harer beginselen. In de godsdienstoefening Zondag a. s. in de Remonstrantsche kerk te houden zal als spreker optreden Dr. de Jong van Utrecht. Blgken in den Haag uit Indië ont vangen telegrammen zijn benoemd tot ritmoestcr bij de cavalerie de lo luitenants M. A. G. Goester, G. van der Zoo de Jong en A. P. Erzoij. Na een korte ongesteldhoid is alhier overleden op 52-jarigen leeftgd de heer P- baron Lewe van Middelslum, oud-kapitein der infanterie, secretaris der plaatselgke afdeeling van Toonkunst. De overledene bad twee jaar geleden de leiding alhier der Middenstandsenquête. In het Venduhuis op het Havik werd gisterenavond een openbare vergade ring gehouden, waarin de heer J. W. Hopkins van Gloucester doel en werken der International Order of Good Templars uiteenzette. Als tolk fungeerde de heer H. Turnen van Hilversum. Do eerste loge dezer orde werd gesticht in 1851 in Utica door een twaalftal man nen. Hierbij waren eenige vrijmetselaars, die van meening waren, dat hun wijze van werken zeer goed aangewend kon worden voor de geheelonthouding. Spoedig breidde do loge zich uit in de verschillende staten van Noord Amerika en daarna in Canada. Iu 1868 werd in Engeland de eerste loge gesticht te Birmingan door een broeder, die in Amerika lid was geweest. Na eenige jaren van strijd brak een goede tijd voor de loge in Engeland aan. Nu zgn er reeds 220 000 leden, terwijl in de koloniën ver schillende loge's zijn gesticht. Ook iu Scandinavië had de orde veel succes, torwijl in Duitschland thans 70 000 ledeu zijn. En ook in andere landen, in Holland, België, Zwitserland en Roemenië wordt met veel succes gewerkt. Spreker zet uit een hoe in die landen het werk der loge veel waardeering vindt, tot in de hoogste kringen. Het doel van de International Order of Good Templars is do zedelijke verheffing der menschheid. Ter bereiking van dit doel begint haar werk met geheelonthou ding van alle bedwelmende draukeu. Ieder lid moet bg ziju toetreding eon plechtigo belofte afleggen, die hem voor zijn leven bindt tot onthouding van alle alcoholische dranken zoowel voor hem zelf als Toor anderen. Uitgezonderd hiervan is de dtank als geneesmiddel door den medi cus voorgeschreven. Spreker schetst verder het werken dei- Loge en doet daarbij vooral uitkomen hoe oen broederband wordt gevestigd tusschen alle volken, waardoor dit werken zeer be vorderlijk is voor de idee van den wereld vrede. De zangvereeniging „De blauwe vaan" zong eenige liederen. Zondag 8 October a. s. zal in de Keizerskroon een provincialo voordrachten wedstrijd in solo's en duetten worden ge houden. Een droeve dood. Bij het station Blage bij Bordeaux heoft een aangrijpend ongeluk plaats gehad Een rangeerende lo comotief stortte in het Kanaal. Tevergeefs trachtte men den machinist, wions hoofd en armen boven het water uitstaken, te redden, daar het onmogelijk bleek zijn becDcn, welke in de machine bekneld ge raakt waren, te bevrijden. De talrgkc me nigte heeft daarop, daar het water iu het kanaal stggende was, den ongelukkige voor haar oogen worstelend, langzaam zien om komen. Dure melkprijzen. De stijgende melkprijzen hebben de inwoners van ver scheidene Fransche Bteden aanleiding gegeven om de raelkslijters te boycotten. De inwoners van Maubeuge en Nuita St. George bg Dyon besloten slechts do aller noodzakelijkste hoeveelheid melk voor kinderen en zieken te betrekkon. Een kruitontploffing. De Soir deelt mode, dat toen op 1 Aug. jl., te Matadi (Belgisch Congo) groote hoeveel heden kruit uit het Duitsche stoomschip Edra gelo6t werden, het kruit ontplofte. Het stoomschip iB gedeeltelijk gezonken; de materieele schade is aanzienlijk. Drie blanken, waaronder een zee-officier en 10 inboorlingen, kwamen om. Van een gasopzichtor. De zuster van Paus Pius is er dezer dagen danig iugeloopen, verzekert de Romeinsche corr. van een Beiiijnsch blad. Toen de Paus ziek was, meldde zich op zekeren dag een gasopzichtor in de woning van '8 Pausen zu6ler, aan het St. Pieterplein gelegen, aan. Hij inspecteerde bijzonder nauwkeurig de lcidiDg en ook de nieter en informeerde zoo terloops naar de gezond heid van den Paus. Dc praatzieke oude

De Eemlander | 1911 | | pagina 2