DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 198. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KIM H.lAfi O. Telet. Interc. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abouuemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiteu het kantor. Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteniandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Frankrijk en Duitschland. Ook zonder overdreven waarde te hechten aan sommige geruchten, die vooral op sensatie berekend zijnzooals het door de Echo de Paris vermelde op roepen van reserves in het Rijksland en eldersmoet erkend worden, dat de algemeene toestand gespannen blij ft. De zenuwachtigheid uit zich nu en dan in wilde geruchten, op de Berlijnsche beurs bijvoorbeeld, welke dan een snel voor bijgaande paniek veroorzaken. Het eenige feitelijke dat wij vinden is een bevesti ging van het bericht, dat de groote ma noeuvres in Frankrijk afgelast zijn, „we gens de droogte." v. Kiderlen-Wachter is intusschen naar Zwitserland vertrokken, waar hij te Beatenburg uitrust van de vermoeienis sen, die de Harokkaansche onderhande lingen hem hebben gekost. Daar Cambon nu te Parijs is, valt er voorshands op diplomatiek terrein geenerlei voorval van beteekenis te verwachten. Het is vrij duidelijk, dat de Duitsche diplomatie een belangrijken zet gedaan heeft, en nu den tegenzet afwacht in het aangenaam besef eenigen tijd rust te kunnen nemen. Voor het vooruitzicht der onderhande lingen is dit niet te bejammeren: als twee diplomaten weken achtereen met elkaar gesproken hebben, zonder veel op te schieten, wordt het noodig dat zij elkaar een poos lang niet zien. „De ramen moeten eens opengezet worden," schreef de Times. Frankrijk staat voor een moeilijk vraagstuk. Er is hier echter een licht punt dat niet voorbijgezien moet worden: dejwaarlijk bewonderenswaardige kalmte van het Fransche volk tijdens deze crisis. Zells de dagbladen zijn minder rumoerig, minder opdringerig,dan anders bij zulke gelegenheden. De regeering wordt vrijwel met rust gelaten. Naar 't schijnt zullen behalve Jules Cambon, diens broeder, gezant te Londen, en Barrère, gezant te Rome, met de regee ring te Parijs confereeren over de Ha rokkaansche quaestie; men verwacht dat Cambon nog vóór het einde der maand naar Berlijn zal terugkeeren. Al wat verder dienaangaande in de pers beweerd wordt: te zeer uit als los ge rucht. Van eenig belang schijnt wel een ar tikel in de Matin, getiteld: „Frankrijk kan Duitschland tegemoet komen... op een voorwaarde". Die voorwaarde is dan, dat Duitschland onbewimpeld te kennen geeft dat Frankrijk voortaan in Marokko geheel en al de vrije hand krijgt, zonder eenig voorbehoud. „Dus niet zooals iu 1909", zegt de Matin, „toen wij meenden de vrije hand te hebben". Op die voorwaarde kan een nieuwe conferentie iets opleveren. Deze uiting van de Matin is misschien interessant als een voorloopig zeer lichte aanduiding dat de Fransche regeering reeds bijdraait. Immers, van Duitsche zijde is al vrij duidelijk te kennen ge geven dat men Frankrijk in Marokko geheel zal vrijlaten, mits de com pensatie aanzienlijk genoeg zij. Spanje schijnt ook op alle gebeurlijk heden voorbereid te willen zijn. Een telegram uit Ferrol meldt ten minste dat de Spaansche kruiser „Rio de la Plata" bevel kreeg onmiddellijk naar Cadix te vertrekken met oorlogsmate riaal. Duitschland. Het gemeentebestuur van Hamburg heeft ter verbetering van de woningtoestauden iu de oude stad terreinen aangekocht ter waarde van '28 millioen mark. Nadat daar nieuwe straten zullen aangelegd z(jn, ver wacht men de beschikbare bouwterreinen voor ongeveer 14 millioen mark te kunnen verkoopen. Portusal. Een der eerste wetsontwerpen, welke aan de Portugeesche Kamer voorgelegd zullen worden, zal een ontwerp van wet lot invoe ring van een nationale militie in Portugal zijn. Alle Portugeczen zullen van hun 17e tot hun 45e jaar verplicht zijn tot den krijgsdienst. De jongelingen van 17 tot 20 jaar zullen zich voorbereiden tot het soldaat zijn, door schietoefeningen en gymnastiek. Op hun '20e jaar treden zij in dienst. De actieve dienst omvat: lo. de recru- lenschool, waar de leertijd 15, 20, 25 of 30 weken duurt, al uaar het wapen waarbij de recruten belmoren; 2o. voor eon zeker aantal soldaten een jaar persoonlijken dienst (de mannen voor dieD "dienst zullen voor een deel zich vrijwillig verbiudeu) en voor een ander deel door het lot worden aangewezen uit de leerlingen van de recru- tenschool; 3o. de instructie-cursussen, waar voor de dienstplichtigen twee weken per jaar worden opgeroepen. De reservisten moeten de herhalings scholen bezoeken, elk jaar tweemaal veertien dagen. De mannen, die van den actioven dienst, zijn vrijgesteld, moeten eiken Zondag deel nemen aan de schietoefeningen. Ieder die zijn militairen dienstplicht niet vervuld zal een belasting moeten betalen, hooger of lager, naar gelang van zijn inkomen. Aan de gezinnen van behoeftige soldaten wordt van gemeentewege onderstand verstrekt. Do Constituante vereenigde zich met de definitieve redactie van de Grondwet, die onder groolen geestdrift van kracht verklaard werd en door alle aanwezige afgevaardigden geteekend. Marokko. In do Semaine Medicale bepreken Luloff en Sérieux de behandeling van krankzinnigen in Harbkko. De krankzinni gen, die ongevaarlijk zijn of schijnen te zijn, loopen gewoon op straat rond. bedelen en slapen in de open lucht. Zij zijn óf geheel naakt óf hebben slechts lompen. Wanticerjze gevaarlijk worden, dwiugt men hun familie leden ze op te sluiten, ook gebeurt het wel dat huurlieden ze eenvoudig doodschie ten. Als de familie weigert hen bij zich te houden, worden ze in de gevangenis of een gesticht gezet. Onder behandeling komen ze niet. In de gestichten bevinden zich naar schatting in geheel Marokko honderd krankzinnigen, te zamen met andere zieken en bedelaars. Zij dragen over den hals een 770 gram zware ketting, die aan 'n kram aan den muur vastgeklonken is. In du gevangenissen worden zij samen met de gevangenen opgosloteu. Des nachts wordt ecu groot aantal aan een keten samen geklonken: allen moeten op britsen slapen. Kleeding en voedsel is zeer gebrekkig; het laatste bestaat eigen lijk alleen uit wat bloedverwanten scheu ken. Vele gevangenen worden van tijd tot tijd ziek en sterven zonder dat een dokter geraadpleegd wordt. Ukt Haagsche Stembusgeknoei. De onregelmatigheden in kiesdistrict den Haag I worden door de Justitie onderzocht en zullen waarschijnlijk tot een strafrech terlijke vervolging aanleiding geven. (Ned.) De positie dek Onderofficieren. Naar wij vernemen ts de commissie, in gesteld door den Minister van Oorlog tot het doen van voorstellen tot het brengen van wijzigingen iu de soldijcu, enz. van de ouder officieren tnet haar taak gereed ge komen. Voorgesteld wordt. 1. gecu hoogere rang bij het wapen der infanterie dan die van adjudant.onderofficier (dus afschaffiug vanden vaandeldragcrsrang); 2. afschaffing van de „radicale" voor hoogeren rang en geheele herziening van liet voorschrift „Eiscli geschiktheid"; 3. afschaffing van den rang van sergeant (wachtmeester) le klasse; 4. aan alle onder officieren jaarwedden toe te kennen in plaats van dagelijkeche soldijen, klcedinggeld, enz., en wel als volgt: sergeant bij aanstelling f 450 met twee vierjaarlijkschc verhoogingen van f100. Sergeant-majoor f900 met twee vierjaar- ljjksche verhoogiogen van f100. Adjudant onderofficier f 1100 met twee vierjaarlijk sche verhoogingen van f 100; 5. aan alle gehuwden een vergoeding van woninghuur toe te kennen van f '200 's jaare. De niet-toelating tan den heer Polak. Gedeputeerde Staten hebben bevestigd de beslissing van den Ainsterdamschen Ge meenteraad, waarbij besloten was tot niel- toelating van den heer Jacobus Polak als lid van den Raad voor district IV en dat de heer Polak niet voornemens was in be roep te gaan bij de Kroon van deze be slissing van Gedeputeerde Staten. De overwegingen, die Gedeputeerde Staten tot hun beslissing geleid hebben, waren, naar wij vernemen, de volgende: „dat in het stembureau No. 4 van district IV in het geheel 806 geldige stemineu zijn uitgebracht, waarvan op Klecrekoper (A.B 405 en Polak (Jacobus) 401, terwijl 13 stemmen zijn van onwaarde verklaard, „dat derhalve bij het stembureau iu stern- district No. 4 zijn ingeleverd niet 818 maar 819 stembiljetten, welk getal overeenstemt met het getal ingeleverde stemkaarteD, doch niet met het getal der parafen op do kie zerslijst, dat slechts SIS bleek te bedragen, daar immers de op bldz. 1 der kiezerslijst voor den naam van den kiezer A.... ge stelde paraaf weder was doorgehaald, ter wijl door dezen kiezer geen 6temkaart was ingeleverd. „dat, waar het getal der ingeleverde stemkaarten met dat der in de bus aange troffen stembiljetten overeenstemt, het ver schil met bet getal der op do kiezerslijst gestelde paragrafen buiten verdere beschou wing kau blijven; „dat naar uit het vorenstaan de b 1 ij k t op Klecrekoper (AB.) in het gehoel zijn uitgebracht 1250 stemmen tegen 1249 op Polak J a c o b u s), zoodat laatstge noemde, zij hot dan op onjuiste gronden, terecht door den gemeenteraad niet als lid van dien raad is toegelaten; „dat voorts bij het plaats gehad hebbend onderzoek is gebleken, dat in stemdistrict No. 4 door 32 kiezers aan do herstemming i3 deelgenomen op vet toon on na inleve ring van eene voor do eerste stemming geldige stemkaart, terwijl mede in dat stemdistiict is gestemd door twee kiezers, dto hunne stem in stemdistrict No. 3 had- deu bobooien uit te btengen, hetgeen in volslagen strijd is met de voorschriften van de artt. 74 en 75 jo. art 55 cn van het art. 59 der kieswet" Gelet op de bepalingen der kieswet en op de artt. 33 en 34 der gemeentewet, besloten Gedeputeerde Staten, met haud- bavmg, ofschoon op andere gronden, van het bestreden besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, het daartegen ingestelde beroep te verklaren ongegrond. De Tariefwet. In een 35000 tal exc. heeft het Nationaal Arbeidssecro aaiaat een brochure verspreid, waarin het te velde trekt tegen het ontwerp- Tariefwet, indirect en direct. Indirect, omdat dio wet de middelen moet opbrengeu voor een ouder- domsverzekoriug. waarvan liet N. A. S. niet gediend is, een verzekering waarvoor men den arbeider zijn heele le.ven lang premie wil laten betalen en hem dan op ziin 65e of 70e jaar af te schepen met een bagatel waarvan hij niet leven kan. Indirect ook omdat de 10 millioen die men uit de Tariefwet wil halen, door den werkman zullen opgebracht moeten worden in den vorm van duurdere levensmiddelen, welke het gevolg zullen zijn van hoogere iovoerrechten. En direct trekt het N. A. S. tegen de Tariefwet te velde, omdat in alle landen waar protectie is ingevoerd, de toestand van den arbeider er slechter op geworden is. Nederland zal op dien regel geen uitzondering maken. Eu als wij invoerrechten gaan heffen van artikelen die uit Engeland komen b.v., zal men daar onze boter, kaas en vee gaan belasten, waardoor aan onze zuivel industrie eeu groot nadeel zal worden toegebracht, wat zich ook zal wreken op de duizenden arbeiders, die in deze iudustrie werKzaam zijn. En als wij het Amerikaansche meel gaan belasten, waarom zal Amerika dan onze bloembollen vrjj laten invoeren, zooals tot heden gebeurt? Als het toezicht op do schepen door hoogere invoerrechten en belasting van verschillende artikelen, die thans vrij mogen worden ingevoerd, zal worden verscherpt, zal dau onze transito handel (doorvoerhandel) daaronder niet lijden? Is dat niet een factor van gewicht voor een handeldrijvend volk als wij z|jn? Zullen ook in verschillende landen, waar thans, wat invoerrechten betreft, uitzonde ringsbepalingen bestaan voor Nederlandsche artikelen, die uitzonderingsbepalingen niet worden opgeheven, en daarvoor onze uitvoer worden bemoeilijkt?

De Eemlander | 1911 | | pagina 1