STADSNIEUWS. Langs den Weg. WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. MEDEDEELIN tl EN VAN HET KONINKL. KEI). HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 24 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Horta, laagste 749.0 te Maliuhead. Verwachting tot den avond van 25 Augus tus 1911. Aanvankelijk matige Z.O.-lijke later Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: 's Nachts warmer. fpMometerstand te AMERSFOORT Baromotcrstand hedenmiddag te 12 uur 760 ml. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennachtF. 53 Hodenmiddag 12 uurF. 71 Wielrijden zonder licht. W. D. f2 of 2d. L. H. f 2 of 2 d. C. W. F. P. S f 2 of 2 d. D. S. f 2 of 2 d. J. H. M- L. f 2 of 2 d. H. D. f 2 of 2 d. S. M. do B. f 2 of 2 d. M. de R. f 2 of 2 d., allen te Baarn. Th. W. f2 of 2 d. G. v. B. f 2 of 2 d., beiden te Soest. A. v. R. te Nijkerk f 2 of 2 d, Th. v. TV. te Hoogland f2 of 2 d. Niet op vordering de politie rijwiel doen stilhouden. Th. v. W. te Hoogland f 5 of 5 d. Mot auto op rijwielpad rijden. E. M. R. te Bussum f2 of 1 d. Geen kennis geven van aan eene be smettelijke ziekte lijdend vee. T. V. f 15 of 10 d. H. V. f 15 of 10 d., beiden te Bunschoten. Overtr. Bouwverord. van Amersfoort C. de F. te Amersfoort f 5 of 5 d. Te Amersfoort met rijwiel daarvoor ver boden weg berijden. A. H. f 3 of 3 d. P. K. f 3 of 3 d., beiden te Amersfoort. J. W. f 3 of 3 d. M. C. T. f 3 of 3 d., beiden te Amsterdam. Te Amersfoort niet stapvoets rijden daar waar zulks door borden wordt aangegeven. G. J. v. d. W. te Amersfoort f2 of 2 d. Vee slachten te Baarn, ander6 dan in een daarvoor door B. en W. goedgekeurd lokaal. N J. P. v. B. te Baarn f3 of 3 d. Te Soest met auto te snel rijden. S. B. f 5 of 2 d. M. de V. f 5 of 2 d. Ch. de G. f5 of 2 d., allen te Amsterdam. F. J. G. C. te Baarn f 5 of 2 d. Op hondenkar zitten. G. J. ten H. te Amersfoort f 2 of 2 d In Juli op hooiland loopen en valschon naam opgeven. W. A. V. te Soest 2 m. tuchtschool met proeftijd van een jaar. In Juli op hooiland loopen. M. W. v. L. terug ouders. J. J. P. terug ouders. E. C. P. terug ouders. G. D. terug ouders. D. A. D. terug ouders, allen te Baarn. Politie overtreding van Baarn. C. S. te Baarn terug ouder». Er waren financiers in de zaal; 'k heb ze met eigen oogen gezienwaarom hebben zij niet eens hun licht laten schijnen over deze quaestie? 't Is eeuwig jammer, maar ik kan het me eenigszins begrijpen, als ze afgeschrikt zijn door de sprekers. Maar intusschen zijn de menschen, die met goede bedoelingen daar kwa men, om zoowel tegenstanders als voor standers te hooren en daarna hun con clusie te trekken, bedrogen uitgekomen. Men moet zich den tijd beklagen, dien men daar verzeten heeft. En de afloop van deze vergadering kan iedereen, die het nog weer in zijn hoofd mocht halen, een volksvergade ring over belangrijke onderwerpen te hooren, leeren zulk een plan maar ten spoedigste weer uit zijn gedachten te bannen. Want van zijn zaalhuur, van zijn be taald licht en eventueel vuur, zal zich meester maken, al wat propaganda wil maken voor eigen zaak, al wat meent te moeten getuigen, al wat grieven te luchten heeft over bijkomende zaken, grieven die hij op een andere plaats niet kwijt kan raken. En als hij dan het ongeluk heeft zulk een vergadering bijeen te roepen, vlak na een gehouden verkiezing, dan zal bij daar in de eerste plaats hen vinden, die hun woede over een nêerlaag niet kun nen verkroppen en die door hun optre den vergaderingen, waar elke politiek verre moest blijven, tot een politieke maken. Mocht hij niettegenstaande deze waarschuwingen, toch nog den moed hebben aan zijn plan uitvoering te ge ven, dan zal hij op zoo'n bijeenkomst stellig niet meer zien Uw dw. dn. FLANOR. Yoor den Doopsgezinden kring wordt Zondag 27 Aug. a. a. een godidienstoefe- niug gehouden in het Logegcbouw, waarin alB spreker zal optreden Ds. P. J. Glasz van Arnhem. De dames M. C. E. Reijnders en C. M. F. Wesseling slaagden gisteren te s' Gravenhage voor het examen boekhouden M. O., de eerste voor schoolakte en mej. W. voor huisakte. Met Stct No. 198 zijn verzonden de statuten van de Amersfoortsche Postduiven- vereeniging „de Luchtpost". De afdeelingen van den Alg. Ned. Geh. Bond liggende iu de streek Amster- dam-Amersfoort zullen Zondag 27 Augustus a. s. op een terrein te Blaricum een „GuoiBche Wapenschouwing" houden. De deelnemers uit Amersfoort vertrekken te 9.45 en om 1.14. Na een wandeling in groepen in en om Hilversum te hebben gemaakt, wordt om half twee de optocht geformeerd, die naar het terrein trekt. De her ren F. U. Schmidt en J. v. d. Berg zullen aldaar het woord voeren, terwijl de zangvoreeniging „Abstinentia" en de mu- ziekvereeniging „Excelsior" de meeting zullen, opluisteren. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie om trent een op Maandag a.s. te houden vergadering, ter bespreking van het voor stel tot aankoop van Nimmerdor. Na afloop van de Roode Kruisoefe- ning bracht Z. E. II. Prins Hendrik heden middag een bezoek aan het St. Elizabets gasthuis alhier. Roodk Kruisowbning. Gisteren en heden werd in en nabq Amersfoort een hoofdoefening gehouden van personeel van het Ned. Roode Kruis, in samonwerking met de infanterie van het garnizoen en den militairen geneeskundigen dienst uil Amersfoort. De onderstelling voor de oefening was als volgt: „Den 23n Augustus 1911 wordt ten Z.W. van Amersfoort tuischen eene Noord- en eene Zuidpartij een gevecht geleverd op het terrein ten W. van don Kunstweg Amersfoort Maarn. Bq het invallen der duisternis heeft de Noordpartij (Nederlandsche troepen) den vqaud teruggedreven tot aan het Dam- reesche spoor. Het gevecht komt alsdan tot staan. De voorste afdeelingen der Noordpartij bevin den zich op pl. m. 1000 M. van die der tegenpartij. In den vroegen morgen van den 24n Augustus wordt het gevecht voortgezet en de Zuidpartij in de richting van Maarn teruggeworpen. Gedureude den loop van het gevecht zqn bij de Noordpartij eenige „hulpvr-i band plaatsen" opgericht, waarvan o.a. een bq Öud-Leusden. Voorloopig zijn het uitsluitend de minder zwaar gekwetsten, in staat zich zonder hulp van het slagveld te verwijderen, die hier verzameld worden en, na geholpen te zijn, onder leiding van gewonde officieren en onderofficieren zich begeven naar de In fanterie Kazerne, de van te voren aange wezen „Verzamelplaats voor marschvaardige gewonden". De zwaarder gekwetsten zqn vooralsnog niet te bereiken. Met uitzondering van het militair geneeskundig personeel, dat aange wezen werd om den troep in het gevecht te volgen, heeft hot overige personeel zich aan den rand van het gevechtsveld tusschen MP 10 en MP 11 nabij den kunstweg verzameld. Bij het invallen der duisternis, waarop het gevecht wordt gestaakt, wordt bedoeld personeel, in groepen verdeeld, vooruitge zonden om de voor zich uitstrekkende terrein8trook af te zoeken en degewonden achteruit te brengen. Het wordt daarbij geholpen door een gedeelte van het to Amersfoort zich bevindendo Roode Kruis- penoneel, dat tevens over eonige Roode Kruishonden beschikt. Het gelukt daardoor gedureude den nacht het grootste deel der zwaarder gewonden van het slagveld te verwijderen en te brengen naar de hulpverbandplaats Oud- Leusden, die inmiddels, met het oog op het gevecht op den volgenden dag, op hooger last is uitgebreid tot een „Hoofd- vorbandplaats". Tevens zijn maatregelen getroffen, om een geregelden afvoer der gewonden te verzekeren. Hiertoe werden o. a. ta Amersfoort een aantal voertuigeu verzameld en, voor zoo veel noodig, voor het vervoer van gewon den ingericht; voorts van elders eenige Roode Kruisauto's ontboden en nabij het station verschillende spoorwegwagons tot verder vervoer der gewonden gereed maakt, terwijl aldaar tevens eene „evacuatieinrich ting" wordt in orde gebracht. Bq een en ander verleent liet Roode Kruispersoneel, waaronder een gedelegeerde van het Hoofdoomité, krachtdadig hulp, niet hot minst ook door het inrichten van een gebouw in de stad, het Patronaats gebouw op het Zand, wegens jhet overvuld zijn van alle beschikbare ziekeu- inrichtingen ter plaatse tot tijdelijke vergleging van dn zwaarst gewonden, die niet verder vervoerbaar worden geacht. Dauk zij het vereenigd optreden van het personeel van den militairen geneeskundigen dienst en van het Nederlandsche Roode Kruis, kan in den morgen van den 24en Augustus met het vervoer der gewonden worden aangevangon." De oefening van gisterenavond word voorafgegaan door een bijeenkomst in de bibliotheek van De Infanterie Kazerne ter bespreking van de verschillende oefeningen. Hierbij waren tegenwoordig Do Hoofdcommissaris en de Eerste Com missaris van het Nederlandsche Roode Kruis, do Secretaris en de Technisch Adviseur der Vereoniging; oen Bestuurslid der Nederlandsche Ver- eeniging voor Roode Kruishonden; leden van het Bestuur van het Coinité van het Nederlandsche Roode Kruis voor Amersfoort, onder wie de Directeur van het St Elisabeths gasthuis, belast met de leiding van de inrichting van de nood- ziekeninrichting; de Chef van het Militair Hospitaal te Amersfoort en de officieren van gezond heid, die aan de oefening deelnemen, waaronder de aangewezen chef der Hoofd- verbandplaats; de artsen, leiders van transportcolonnes, die aan de oefening deelnemen waaronder de arte, die de inrichting der Evacuatie inrichting op zich had genomen; de officieren van het 5e Regiment In fanterie, belast met het bevel over hot personeel van het Regiment, dat aan de oefeningen op 23 en 24 Augustus deelnam deels om o.a. gewonden voor te stellen, deels om als bewakingsdetachementen op te treden. Te 8 uur n.m. werd de Avondoefening (verleenen van hulp aan de gewonden op het slagveld) gehouden op het oefenings- terreio ten W. van den weg Amersfoort- Maarn en ten N. van het Damreeeche Spoor, AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 24 Aug. des 's morgen» 7 uur is 67'F. In 't kort: de protectie kan ons als arbeiderB geen enkel voordeel, maar wel ontzettend veel kwaad bezorgen. Ook dus om zqn min of meer protectio nistisch karaktor moet deze Tariefwet worden verworpen. Wij hebben deze wet van alle kanten bekeken en telkens was de conclusie: Weg er mee! Laat dus geen enkel middel onbeproefd, arbeiders, om u sterk te maken, zóó sterk, dat geen enkele regee ring het durft wagen haar in te voeren KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap, A. v d. V. f 3 of 3 d. J. v. D. (3 of 3 d. H. M. f3 of 3 d. J. J., bij 4e herhaling, 3 weken. M. C. v. K. bij 4e hurbaling, 3 w. A. V. bij 7e hei haling, 3 w, allen te Amersfoort. J. M- bq 4e herhaling, 3 w. zweiveud. B. G. f 3 of 3 d. D. de Z. f 3 of 3 d. beiden te Baarn. Vee op bezaaiden grond laten loopen, J. S. te Eemnes, f 3 of 3 d. Vee op eens anders weiland laten loopen, J. S. te Eemnes, fl of I d. In Juli op weiland loopen, A. P. te Soest, f 3 of 3 d. Op beplanten grond loopen, A. B. te Amersfoort, f2 of 2 d. Op verboden grond loopen, D. v E. te Amersfoort, f 2 of 2 d. Straatschenderij, J. v. d. K., vrijgespro ken. E. v. D. vrijgesproken, beiden te Kootwijk. J. v. V. te Baarn, f 10 of 3 d. Trekdier onbeheerd laten staan, T. R. te Baarn, f 3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken, J. D. W. te Amersfoort, f 3 of 3 d. Zich met wildstrik in het veld bevinden, H. fl. te Amersfoort, f 5 of 4 d. en ver nieling strik. J. v. S. te Voortbnizen, ge heel idem. Overtrediug leerplichtwet, A. v. d. H. f2 of 2 d. A. v. E. f 3 of 3 d., beiden te Hoevelaken. Overtreding Drankwet, P. R. te Amers foort, vrijgesproken. Op spoorweg loopen, C. v. P. te Amers foort, f 2 of 2 d. G V. te Soest f 3 of 3 d. Overtreding veiligheidswet, G. B. te Baarn, 2X f5 of 2x2 d. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek). XXXIX. Een volkomen fiasco Dat is het eenige antwoord, dat ik geven kan, wanneer men mijn oordeel vraagt over de vergadering, Maandag avond gehouden over het voorstel tot aaukoop van Nimmerdor. Een schandaal zou ik bijna zeggen. Was dat nu een verzameling van men schen. van ernstige menschen, die over een belangrijk punt van gedachten wil den wisselen! Ik schaamde me schier, dat ik er zat. 't Zal wel waar zijn, dat het zeer moeilijk is, zoo'n vergadering te leiden; de voorzitter zou eigenlijk rang en qua- liteit van dierentemmer moeten bezitten. 'k Wil niet zeggen, dat ik het dezen voorzitter zou hebben verbeterd; wellicht had ik het er zelfs slecht afgebracht, maar het volgende zou ik toch gezegd hebben, toen die eerste debatter, een sociaal democraat, voor de derde maal ging betoogen, dat B. en W. niet hadden mogen voorstellen later weer stukken grond van Nimmerdor te verkoopen; iets wat hij later minstens nog zes keer herhaald heeft. Ik zou gezegd hebben: „Mijnheer, ik verzoek u de geachte vergadering niet te beleedigen en te bedenken dat u voor menschen met hersecs en niet voor koeien spreekt. Als u zoo telkens in herhalingen ver valt, steelt u tevens tijd van hen, die na u het woord verlangen te voeren". 't Zou misschien niet veel geholpen hebben, maar dat had ik dien mijnheer dan toch te slikken willen geven; iemand die zoo brutaal is om, terwijl zijn ge- heele vocabulaire over nauwelijks hon derd woorden beschikt, een vergadering op dergelijke manier met eeuwige her halingen door te durven zagen. Zulk gezanik irriteert elke menschen- verzameling en 'k beu er zeker van, dat de helft van de zaal zou zijn leeg ge- loopen, indien men niet had gehoopt naderhand nog iets zakelijks te zullen hooren. Helaas dit bleef ook uit. Er waren verscheiden menschen in de zaal op wier waarschuwend of aan moedigend oordeel in deze zaak men prijs zou hebben gesteld, maar inplaats daarvan, snelde alles naar het spreek gestoelte, wat, behoudens een enkele uitzondering, gerust had mogen blijven zitten.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2