DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ""binnenland, No. 202. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1911. Se JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. ran Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. 11Franco per post id. 1 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: UI-KINK HeKi Telet. latere. 18». Prijs der Advertentiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (B:j abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen-en Baitoulandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam De grenzen der gemeenten. Naar aanleiding van de steeds toenemende zorg van gemeentebesturen voor veraan genaming en voredeling van hot gemeen schapsleven, vrijst de Gemeente Stem op het bezwaar, dat de grilligheid der ge meentegrenzen oplevert, die hier ongelijk soortig grondgebied bijeenhoudt, dür scheiding maakt wat een geheel behoorde te vormen en elders de meest zonderling gevormde lijnen trekt, voor bestuur en administratie, en niet minder ook voor de ingezetenen, in hooge mate verwarrend. „Hoe komen wij aan die gemeentegrenzen f Zij zijn producten der historio, zegt de Hr. Elenbaas in zijn standaardwerk, en een andere meer zeggendo definitie is wel niet te geven. Nu hebben wij in het algemeen eerbied voor historische herinne ringen en overblijfselen, maar willen daarbij toch niet zóóver gaan om angstvallig te blijven vasthouden ook aan hetgeen bv. het moderne gemeentewezen iu zijn ont wikkeling belemmeren kan. Trouwens, als wy nagaan hoe die grenzen zyn ontstaan; hoe in vroegere tyden door leeDheeren en vazallen gehaudeld werd met het grond bezit, dat om louter politieke of persoon lijke reden van band tot band ging, kan onze eerbied voor deze producten der historie niet groot zijn. Die willekeurige ■beschikking over stukken land, welke later de grondslag is geweest voor de vorming van het gemeentelijk grondgebied, hield natuuriyk geen verband met den aard en de bodemsgestoldheid en nog minder met het belang der bewoners. Zoo loopen door polderB vaak langs fictieve lijnen de gemeentegrenzen zonder eenigen zin en zijn hier en daar groepen bevolking met geheel tegenstrijdige belaDgen in gemeen telijk verband bijeengebracht. Nu de sociale politiek in de gemeentelijke Raadhuizen haar intrede heeft gedaan, komt die grilligheid der gemeentegrenzen nog meer op den voorgrond. Vroeger, toen de gemeentebesturen in hoofdzaak ge- of verbiedend hadden op te treden, was dit bezwaar niet zoo groot, maar nu zjj zich de stoffelijke en geestelijke be hoeften der ingezetenen gaan aantrekken, nu zij commercieele bedrijven ter hand nemen en het plaatselijk gemeenschapsleven tot hooger ontwikkeling wilton brengen, treedt do vraag naar het karakter dor gcmceDte als economische eenheid sterker naar voren. Wat voor de eene gemeente past is daarom nog niet goed voor de andere. Radicale herzieniag der grenzen van de gemeenten, eigenlijk ook van de proviuciëu, zou wenschclijk zijn om tot een meer doelmatige indeeling van het Rijk te ge raken, maar aan zoodanige ingrijpende veranderingen is wel niet te denken. Wy zullen ons tevreden moeten stellen met partieele wijzigingen, ofschoon de ervaring leert dat dit een uiterst moeilijke en om slachtige wijze van handelen is, waarbij gewoonlijk een aantal bezwareD te berde worden gebracht, die wel niet immer van breed inzicht getuigen, maar toch belem merend, vaak vernietigend, worken". Dditschland. Aan het feestmaal van den Senaat der stad Hamburg, hield de Keizer een rede, waarin hij zeide: „Wij behoeven er ons niet over te verwonderen, dat het opbloeien van den handel van ons jong, vereeuigd vaderland menigeen in de wereld moeilijk heden heeft veroorzaakt. Ik meen evenwel, dat concurrentie op commorcicel gebied gezond en noodzakelijk is, om tot nieuwo daden op te wekken. De concurrentie der naties kan in vrede uitgevochten worden. Ter bescherming van handel en scheepvaart heeft hot Duitsche volk een machtig ont wikkelde oorlogsvloot geschapen; zij is een beeld van den wil van het Duitsche volk, om zich op zee te laten gelden. Als ik de geestdrift der Hamburgers goed begrepen heb, dao geloof ilc te kunnen aannemen, dat het hun meeuing is. dat wij moeten voortgaan onze vloot te versterken, zoodat wij zeker kunnen zijn, dat niemand ons de ous toekomende plaats in de zon zal betwisten." Belgie. De klerikale betooging, die Zondag ter eere van den oud minister pres. Schollaert en in 't belang van de confessioneele school in den zin van het schoolwetsontwerp van dezen premier heeft plaats gevonden, heeft volgens klerikale bladen 'n 100.000, volgens de schatting van liberale bladen tusschen de 30,000 en 40,000 menschon tot deelne ming gelokt. Gedurende den morgen wer den verschillende vergaderingen gehouden, waarin clericale politici tot volharden in den stiijd om do school aanspoorden. Men nam een motie aan, waarin men zich ver klaarde voor de vormiug van comités, die do propaganda Toor de klerikale school levendig zouden houdeu. Bijna bij iedere groep van den optocht, die in den namiddag plaats had, waren verschillende priesters. De heer Schollaert, omgeven door vier ministers en talrijke afgevaardigden, liet op het marktplein de revue pas6eeren. Hij werd gevierd als een volksheld. Achteraf blijken er nog verschillende botsingen te hebben plaats gehad. Betoo- gers uit de provincie Luik beschimpten een sociaal-democratischen afgevaardigde, die naar den optocht keek. Hierop drong de menigte tegen de manifestanten op on ont rukte hun een vereenigingsvaandel. Het kwam daarbij tot ernstige baldadigheden, zoodat bereden gendarmen tegen de me nigte moesten optreden. Uit verschillende buizen werden bicrflesschcn geworpen, waarbij verscheidene personen gewond wer den. Elf arrestaties hadden plaats, waarvan er vier gehandhaafd bleven. Te Brussel werden de betoogers bij aankomst aan het 9tation door de menigte met gefluit en gesis ontvangen, onder het schreeuwen van: „Weg met de geestelijkheid!" Frankrijk. Augagueur, de Fransche minister van openbare werken, heeft op een feestmaal te Montplaisir een zeer merkwaardige rede gehouden, waarin hij achtereenvolgens verschillende quaesties van den dag be handelde. Het staken, zoo verklaarde hy, is geens zins een recht, zooals dikwijls beweerd wordt. Een staking is meestal een ongeluk, zoo iets als een oorlog of een atmospheri- sche ramp. Theoretisch beschouwd, kan men niemand beletten het werk neer te leggen, in de praktijk echter hebben, volgens den minister, staatsbeambten bet recht niet hun werk ned^r te leggen. „Wanneer een openbare dienst stil staat, lydl het geheele publiek daaronder. De beambten genieten allerlei voorrechten, die de gewone arbeider mist en de staat heeft dus het recht te eischen, dat do tucht by den opeubaieu dienst niet oudermyud wordt." Verder verklaardu by, dat de regeering mot alle macht de sabotage zal tegengaan en eveneens de vossenjacht en dat zij de iudividueele vrijheid krachtig zal bescher men. Dat de iniuister onder de huidigo omstandigheden ook het ten en ander zou zeggen over Frankrijks weermacht, ligt voor de hand. Al wint het pacifisme hoe langer hoe meer veld, zon hot tocb, volgqns den minister onverantwoordelijk voor een land zijn om zijn verdediging te vcrwaar- loozen, terwijl meu in andere staten tot de tanden gewapend is. Van het leger kwam de minister natuur lijk nok op het anti-mihtairismo, dat in Frankrijk ernstige bezorgdheid wekt. Ook dien kanker zou de regeering met alle kracht bestrijden, daar zij, zoo r.y in deze in gebreko bleef, een bewys van haast misdadig te noemen, zwakheid zou geven. Groot-Britannie. De tokst van het wetsvoorstel ter voor koming van werkstakingen, dat door W. Crooks bij het Britscho Lagerhuis werd ingediend, is thuus openbaar gemaakt. Daarin wordt bepaald dat, by geschillen tusschen werkgevers en werknemers, een der partijen het ministerie van handel kan verzoekeu, een commissie van onderzoek en verzoening te beeoemen. Die commissie zal bestaau uit diie leden, door het minis terie te bnoemco: een op aanbeveling van de patrooüs, een op die der arbeiders en het derde gekozen door de twee eerstaan gewezen leden. Als door die commissie geen schikking kan worden bereikt, dan zal een werkstaking ol uitsluiting geoor loofd zijn. Op het veroorzaken van een uitsluiting voor ol gedurende het onderzoek der verzoeningscommissie wordeo boeten gesteld tot 200 per dag, op een staking in strijd met de bepalingen der wot boeten van 2 tot 10 per dag, en personen die aanzetten tot een uitsluiting of een staking worden gestraft met boeten tusschen 10 en 200. Veeder wordt o.a. bepaald, dat werkge vers en werknemers minstens 30 dagen te voren kennis moeten geven van voorge- uomen veranderingen in loon of arbeids waarden. De gewelddadigheden die te Trede gar tegen de Joden zyn gepleegd hebben in verscheidene Isiaêlietiache kringen be zorgdheid gewekt. De Jewish Chronicle schryft ongerust over dozo eerste uiting van rassenhaat tegeu de Joden in Engeland en vreest voor progroms, als die in Rusland. Maar baron Allied v. Rothschild zeide, dat de Joden in Engelaud tot dusverre zoo goed behandeld zijn, dat bet een dwaling zou wezen, wanneer men het ge beurde te Tredogar beschouwde als een uiting van vijandige gezindheid tegen de Joden iD 't algemeen, en de secretaris der Centrale Synagoge te Londen zei, dat de voorvallen in Wales niets met anti semi- tisme te doen hadden, maar alleeu „bet werk waren van gepeupel, dat optrad tegen de meest luilpeloozc klasse der bevolking, de Joden". Italië. Te Verticano heeft zich een volksme nigte, ouder den indruk van valsche voor stellingen over de verspreiding van besmet telijke ziekten, aan ongeregeldheden schuldig gemaakt. De prefect van Isola heeft zich met troepen naar het tooneel van de wanorde lijkheden begeven. Meu zogt, dat drie personen gedood zyn. De bevolking heeft bairikaden opgewor pen. Hot gerucht loopt, dat het raadhuis in brand is gestoken. Turkije. Zeven dagen is het nu geleden, dat Richter door do roovers bij de Grieksche grens in vrijheid zou gesteld zijn. Maar niemand weet met zekerheid, waar hij zit en zyn familie heeft nog geen letter van hem ontvaugen. Naar beweerd wordt, ver- oeft hij nog altijd in Elassona, ooder voor geven, dat hij daar zijn familie afwachten wil. Het schijnt evenwel, dat de autoritei ten van Richter's verblijf te Elassona ge bruik maken oin hem een verboor af te nemen. Hij zou tot dusver maar heel korto verklaringen afgelegd hebben en de latere zouden met de oorspronkelijke niet geheel en al kloppen. Maar in elk geval had hij ontkend te weten, waar de roovers hem been gebracht en verborgen gehou den hadden. Yolgens de jongste berichten ia de ingenieur nu van Elassona over Serfidsje naar Karaferia vertrokken, vanwaar kjj zich met den trein naar Salouiki begeven zou. Te Salouiki wordt 7erteld, dal de tusschenpersoon, dieQ het Duitsche consul- taat gebruikt heeft, een Bosniër zou zijn, die voor zijn bemoeiingen 500 pond hono rarium had ontvangen. Amerika. De Brusscleche „Etoilo Belgé" ontvangt van den vroegeren consul-generaal van Ve nezuela in België, die betrekkingen met Castro onderhoudt, het bericht, dat Castro op het schiereiland Goajira zou geland zyn en dat hij de vesting San Cristobal in de Cordilleras de los Andes in de nabijheid van de Coltimbiaansche grens, zonder ver zet te ontmoeten, ingenomen heeft. Castro zou nu op Caracas aanrukken. Van het personeel van den contraal- spoorweg van Illinois hadden 97 percent besloten de leiders van de vakvereenigingen, die van de maatschappij dc erkenning ver langen van hun organisatie, in dezen eisch daardoor te ondersteunen, dat zij in staking zouden gaan, voor 't geval de maatschappy de erkonning zou weigaren. Nadat nu president Lovett van do Union Pacific een bemiddeling heeft afgeweztn en hij ver klaard heeft, zich met de handelwyze van den vice president Kruttschnitt te kunnen vereenigen, zouden de arbeiders gister over het begin der staking stemmen. Salarisvbrhooging Posterijen. In een adres aan de Regeering, aange boden docrdenNed. Bond van Adsistenteu der Posterijen en Telegrafie. Ned. Bood van Post- en Telegraafbcambten .De Post", Alg. Boud van Ned. Post-, Telegraaf- en

De Eemlander | 1911 | | pagina 1