WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 29 Augustus 1911. Hoog9te barometerstand 767.1 co.lt. te Coruna, laagste 749.0 te ThorshaTn. Verwachting tot den avond tan 30 Augus tus 1911. Meest matige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temporatuur: Dezelfde. S*»romelerstand te AMERSFOORT 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 83 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 72 AMER^FOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 29 Aug. des 's morgens 7 uur is 65® F. Telefoon-personeel, Ned. Bond van Hulp telegrafisten. Ned. R.-K. Bond van Post en Telegraafbeambtcn „St. Petrus", Bond van Conducteurs der Brievenmalen .Ons Belang", Ned. Bond van Rijkstelephouisten, Vereeniging van Instrumentmakers der Telegraaf „Electra", Vereeniging van Kan toorknechts der Posterijen en Telegrafie, Vereeniging van Bureelambtenaron der Posterijen en Telografic, Vereeniging van Lijnwachters der Telegrafie, wordt dringend bepleit, de jaarwedden der lager bezoldigde ambtenaren, bij genoemde instellingen werkzaam, te herzien en wel in dien geest, dat aan de onderscheidene categorieën verhoogiug van loon worde toegekend. onwettig toegelaten raadslid. Men schrijft uit Alblasserdara aan het Volk: „Bjj de laatst gehouden periodieke ver kiezing voor den gemeenteraad van Al- blasserdaui, kwauieu in herstemming A. Blom, A. J. 't Hoen, J. Hardaui, B. van Eesteren, Joh. Jonker, Hk. Jonker, Jac. Jonker eu Z. Tuijtel. Daar nu Joh Jonker en Hk. Jonker broers zijn en Joh. Jonker de oudste in jaren is, ueemt de laatstge noemde zitting. Zoo bleef er één plaits open, maar nu besloot de Raad root- deze opengekomen plaats met 4 tegen 2 stem men den heer van Eesteren ton te laten als Raadslid, op groud dat hij van de afgevallen 4 personen de meeste stemmen behaalde. Het staat echter volstrekt vast, dat de Raad met dit besluit zijn bevoegdheid te buiten ging. De Raad mag alleeu per sonen toelaten als Raadslid op behoorlyke geloofsbrieven en tot deze geloofsbrieven behooit een afschrift van het door het stembureau opgemaakte proces-verbaal der stemming, waaruit blijkt wie gekozen zyn. Hot stembureau nu heeft don heer van Eesteren niet verkozen verklaard; deze is dus niet in het bezit van zijn geloofs brief en kan derhalve niet als Raadslid worden toegelaten. Aangezien elk Raadslid het recht heeft tegen zulk een beslissing van den Raad een bezwaarschrift bij Gedeputeerde Staten in te dienen, valt te verwachten, dat een der beide leden die tegen het besluit stemden, van deze hunne bevoegdheid gebruik zal maken." Het Volkspetionnemknt. Het partijbestuur der S.-D. A.-P. heeft voor den 19 September a.s. den dag waarop het volle-petitionnement in zake het algemeen kiesrecht te 's-Gravenhage aan de regeering zal worden aangeboden -een terrein gehuurd aan den Kanaalweg aldaar, waarop de betoogers bijeenkomen en do stoot zal worden opgesteld. Van dit terrein gaat de optocht naar het Binnenhof, waar door een deputatie het kioerechtadres zal worden overhandigd. Daarna gaat het in optocht naar het terrein terug, waar dan verschillende sprekers het woord zullen voeren en de komst van de sociaaldemocratische Kamer fractie zal worden afgewacht. De aanvrage aan den burgemeester van 's-Gravenhage om toestemming voor dezen optocht is verzonden. Inkomstenbelasting. Wy vernemen, dat het ontwerp tot invoering van een Rijks-inkomstenbelasting nog bij den Raad van State in overweging is. (jBuiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Hoofdredacteur! In de Eemlander van 28 Augustus 11, wordt opgemerkt dat het krachtigste argu ment der tegenstanders van hot aankoopen van Nimmerdor is, dat het landgoed te ver van do stad ligt. Hoewel dit voorzeker een belangrijk bezwaar is, komt het my toch voor, dat nog krachtiger argument is het groote bedrag dat voor den aankoop en verder jaarlijks zal moeten worden betaald cn waardoor belastingvcrhooging niet zal kunnen uitblijven, en, het gevolg zal wel licht zyn, dat huisgezinnen, die niet in deze gemeente behoeven te wonen Amersfoort verlaten en zeker velen zullen worden af geschrikt om zich alhier te komen vestigen. U dank betuigende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Een onderteekenaar van het adres tegen den aankoop van Nimmerdor. „Nimmerdor". Gisterenavoud werd in het Valkje een tweede vergadering gehouden ter bespre king van hot voorste! tot aaukoop van Nimmerdor, uitgeschreven door den heer P. II. van Haselen. Evenals vorige week was ook nu de zaal geheel bezet. De heer van Haseleu, te ruim acht uur het woord nemende, verklaart geen belang te hebben by Nimmerdor en ook niet bij den Berg, zoodat bij bij do bcsprekiug van het voorstel geheel vrij staat. Eerst wenscht hij een blik te slaan in Amersfoort vóór dertig jaar, toen de stad binnen de poor ten bleef en de Berg nog gemeentebezit was Er was toen geen behoefte aan bou wen en waar geen behoefte is, is ook geen lust. In 1878 nam de Gemeenteraad het besluit deu Berg te verkoopen voor 200 f 300 per bunder. De stad leed later oen gevoelig verlies door de opheffing vau de rechtbauk en het vertrek van do rijdende artilleiic. Veel huizen kwamen toen leeg, die echter weer betrokken werden, toen het garnizoen werd uitgebreid. Toen Spr. echter zijn huis ging bouwen tegenover de Mcisjeschool, vroeg men of hij dat wel aandurfde zoo ver buiten de stad. Spr. zelf spoorde her haaldelijk aan tot buiten bouwen; ook in zijn in 1899 uitgegeven boekje „Amersfoort Vooruit", dat zijn nut heeft gehad. Spr. releveert dan de oprichting der Bouwmaat schappij, die den Berg in exploitatie bracht en zet uiteen de tegenwerking daarbij on dervonden. Ook herinnert hij aan Beeken- stein cn het buiten van graaf Schimmel- penninck en toen kwam allee in beweging en mot succes. Het vuui woedde toen hoog op, maar verschillende oorzakon werkten mede, dit weder te dooven, niet het miust de Russisch Japansche oorlog. Aan grondexploitatie is zeker geld te verdionen als het meeloopt, maar komt or tegenspoed, dan moet men zwaar in kapi taal zitten anders is het mis. Op den Berg nu zyn wegen aangelegd voor 1ton. Het blykt, dat de grond, die hot dichst bij de 6tad ligt het eerst in exploitatie komt. Sprekers ondervioding leert hem, dat men goed doet spoedig den grond te verkave len en dan met kleine winst te verkoopen. De koopsom van Nimmerdor vindt spr. niet te hoog, maar hy is het niet eens met den heer v. d. Wal, dat direct Toor f 90.000 kan verkocht worden. Op zyn hoogst slechts voor f 40 000. Ook brengt de bouwgrond geen f75 maar f30 per H. A. op. Men moet daarbij toch ook niet vergeten, dat waar zooveel bunders aan de markt komen i de prijs wordt gedrukt. De vragen die de heer van Haselen nu in bespreking wenscht te brengen luiden: Moet Amersfoort aan grondpolitiek doen? Mag Amersfoort tot den koop overgaan met geleend gold? Be staat er kaus, dat de stad zich naar dien kant zal uitbreiden Ten slotte leest hij het ingezonden stuk voor van de Prudence in de Amcrsf. Cou rant van jl. Zaterdag. Voor het debat geven zich een groot aantal personen op. De heer P. van Achterbcrgh wenscht de zaak uit een oogpunt van zui ver algemeen belang te bezien. Hy is voor stander van gemeentelijke grondpolitiek, doch tegen aunkoop van Nimmerdor, dat in de eerste tientallen van jaren niet in exploitatie zal komen. Zijn bezwaren zijn: 1. Hot buitengoed ligt gedeeltelijk in Leus don. 2. We hebben geen villaterrein, maar arbeiderswoningen noodig. 3. Welke ter reinen zijn aangewezen voor directe ex ploitatie? 4. De toegangswegen. 5. Om de kosten. Wanneer de koop i9 gesloten, moet de Gemeente trachten gronden te verkoopen of in erfpacht geveo, waarvoor Amersfoort nog lang niet rijp is. Straten, rioleering, ga9- eu waterleiding enz. zullen er moeten zijn en dan gedeel telyk in Leusden. Dan werkt Amersfoort, gelet op het steeds ingenomen standpunt, zich vast. Op kosten van Amersfoort wordt alles aangelegd en gaan de menschen wo nen aan den Doodeweg, dan trekt Leusden de profijten. Van de terreinen om de stad is 95 pet. aangewezen voor villabouw, waarvoor we dan ook nog 60 i 70 jaar terrein hebben aan harde wegen. Voor arbeiderswoningen is echter in Amersfoort niets te krijgen. Voor eenige jaren was er grond genoeg, maar door een genomen besluit werden deze gronden waardeloos. Grond voor arbeiderswoningen hebben we noodig, maar Nimmerdor is te ver weg. De terreinen langs den spoorweg zijn in handen van particulieren. Aau den Arnhemschenweg heeft de Gomeente voor koop maar aan den Woeetijgerweg niet. Een particulier heeft daar de voorkeur, maar die zal er geeu gebruik van maken, want dan moet hij wijziging vragen van het Uitbreidingsplan, waarbij geen rekening is gehouden met arbeiderswoningen. Dat stuk is 15 H.A. groot. Daar zouden 800 arbeiderswoningen kunnen komen. Koopt de Gemeente dien grond, dan zou dat, goed geëxploiteerd wel winst kunnen opleveren. De Arnhemscheweg is rijksweg en slechts 4 M. breed bestraat. Dat moot minstens 5 M. zijn. De Woestijgerweg zal slecbts met groote kosten aan zijn bestemming kunnen beantwoorden en moet dan nog door Zandbergen. En de Leusderweg is bij regenachtig weer onbegaanbaar en voert dan nog over Leusden's grondgebied. Do kans is dan groot, dat de menschen in Leusden gaan wonen, want het verschil in belasting is niet gering te achten. De koop van Birkhoven lokte weinig oppositie uit. Men dacht een voordeelig koopje te hebben, maar telkens komt er bij, en nu staat het reeds voor f 160.000 op de balans. Zoo gaat het ook met Nimmerdor. Met alle bijkomende koeten komt het spoedig op 2 X f 200.000. Men krijgt oen tweede wandelpark waaraan Amersfoort geen behoefte heeft. We komen dan voor groote kosten, zonder zekerheid, dat het landgoed bewoond wordt. Groote koBten komen er voor wegen enz., voor verbetering der communicatie, anders wordt er iu het geheel niet gebouwd. De cijfers van den heer v. d. Wal waren niet juist. Maar ueemt men die aan en rekent men voor bijkomende kosten voor rioleering enz. 2 ton, dan wordt de prijs reeds 35 cent per M2. Eu over 23 jaar 70 cent cn over 47 jaar f 3. Waar liggen nu de perceelen bouwterrein? Aan den Arnhemschenweg? Dan kan men het woonhuis wel sloopen, want dan wil niemand er wonen. En aan den Doodeweg zit men in Leusden. Spr. wyst er op, dat bij aankoop van Nimmerdor zijn perceelen in waarde zullen stijgen, maar niettemin ontraadt hij ten sterkste den aankoop en wekt bij op tot teckenen van het adres er tegen. De heer van Mechelen wijst er op, dat de financieele onmacht steeds wordt uitgespeeld. Maar als de aankoop goed is, moet de belasting maar worden vethoogd en vooral voor de bezittende klasse. Ook al komen er geen groot-kapitalisten in Amersfoort wonen, dan zijn nog de gelden voor Nimmerdor wel te vindeu. Alle gronden in Amersfoort zijn voor dieu prijs niet meer te krijgen en daarom moeten we Nimmerdor koopen, om het zeer van Amersfoort, den slechten woningtoestand, uit te Bnijden. Yan de 100 woningen in Amersfoort zijn er 57 krotten en door Nimmerdor aan te koopen is er gelegen heid daarin verbetering te brengen. Maar dan geen villaterrein, maar grond voor arbeiderswoningen. Dat standpunt ont wikkelt de S. D. A. P. in een adres aan den Raad, dat Spr. voorleest, en dat hij ter teekening aanbeveolt. Do heer G o o t e wijst op het verschil met de vorige vergadering en trekt daaruit de conclusie, dat de zaak der voorstanders wel zeer slecht staat. Verder herinnert hij aan de vergadering van 4 jaar terug om een garantiefonds te vormen voor de Ameisf. tram en vraagt dan hoe dezelfde menschen het aandurven een villapark te koopen voor 2 ton, dat te duur is en te ver van de stad ligt. Hij wekt op tot een krachtig protest, opdat niet noodig zal zijn ver nietiging aan te vragen bij Gedeputeerde Stateu. De heer van L e njt is tegenstander, omdat in Amersfoort nog zooveel te ver beteren is. Do heer E g g i n k is tegen den aan koop: 1. om de ligging, 2. tusschen Nim merdor en de stad ligt nog zooveel grond die door de gemeente niet kan worden aangekocht, 3 in en om de stad zelve is nog zooveel te doen, 4. om fiuantieele redenen, 5, om essentiecle redenen. De heer Oosterman wijst er op, dat de partijgccooteu van den heer Goote vorig week het hardst geschreeuwd hebben om de vergadering toen in de war te 6turcn. De heer Groote vraagt: Waar zijn nu de voorstanders? Spr. zegt voorstander te zijn, maar er voor te bedanken in verga deringen als deze zijn 3tandpuot te ont wikkelen. Mogelijk verschaffen ze aan sommigen een genoeglijk half uurtje, maar het nut er van, ziet hij niet in, vaD de vergadering van vorig week evenmin als van deze. De Raadsleden hebben de kwestie overwogen, de heeren Kroes en Hamers hebben met klem zich voor den aankoop verklaard, Spr. kan zich niet voorstellen, dat zy door een dergelijke vergadering tot tegenstander worden. Wil uien een uitspraak van het volk laat men dan een referendum uitschrijven. Maar raadsleden hetzij ze er voor of er tegen zijn, die hun stem bepalen naar dergelijke vergaderingen, deden beter hun mandaat ter beschikking van de kiezers te stellen. Met de adressen is het evenzoo. Op het adres do Kempenaer waren vorig week slechts 4 handteekeniogen en iemaud, die het hedenmorgen teekende, deelde Spr. mede, dat er 30 opstonden. De heer de Kempenaer is er nu heden mee langs de huizen geweest en heeft nu wat handtce- keningen verzameld, maar van de voor standers zal ook wel zoo'n adres komen. Ten slotte wil de heer Oo*terman er nog op wijzen, dat do menschen, die zich nu zoo roeren, zich bijna rooit met het belang van Amersfoort bemoeien. Wanneer er echter iets belangrijks wordt voorgesteld komen ze voor den dag en hebben den mond vol over de belangen der stad, die hun zoo ter harte gaan. Maar zij worden slechts geleid door de vrees voor een paar centen meer belasting. Die hebben ze voor de stad uiet over. En dat zet dan een grooten mond om de belangen der ge meente te beschermen. Het gaat met die menschen, zooals Spr. dezer dagen hoorde zeggen, zoo, dat ze 10 maanden voor hun brandkast liggen te waken en 2 maanden in Zwitserland of eldeis lachen om Amers foort, dat zij ten eeuwigen dage willen laten voor wat het nu is. De heer G o o s e n 8 wyst er op, dat over den Berg grond ligt voor 15 cent, zoodat niemaud zoo gek zal zijn op Nim merdor duurder grond te koopen. De heer Hofland wijst er op, dat de Woningwet gelegenheid geeft, gronden' die in waarde zouden stijgen, bijtijds te onteigenen. Verder bestrijdt hij het bezwaar van den heer v- Achlerbergh van verre ligging cn het liggen in twee gemeenten. In de eerste jaren moge de koop een strop zijn, het is Spr. vaste overtuiging, dat na 25 jaren we den dag zullen loven, waarop het besluit tot aankoop is genomen. Do heeren Goote, van Mechelen, Valken- hoef, Van Leut en Oosterman voeren nog het woord, waarna de heer van Haselen enkele punten nagaat en de sprekors beantwoordt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Verschillende sprekers hellen nog naar het spreekgestoelte en trachten zich, terwijl de zaal leegloopt, verstaanbaar te maken. ZEIST, 't Konin^iunofeest zal n.s.Don derdag alhier op schitterende wijze gevierd worden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2