DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. fjp7. DINSDAG 5 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG Grooter Amersfoort. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI.KISK HiAfl 6. Telet. Interc. 18». Prijs der AdyertentiCn: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel (0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3iuuen- en Buiténlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71* 78 Amsterdam Nu het besluit door den Gemeenteraad is genomen tot aankoop vau „Nimtnerdor" treedt er Da het tumult, dat aan die be slissing vooraf ging, een oogenbhk van stilte in. We zouden kunnen zeggen de stilte na deu 6torm als die storm niet gelijk aan dien in eou glas wator was geweest. Voor hen die het gekibbel tusschen vóór en tegenstanders hebben gadegeslagon is er uit deze gpschtedenie o.m. dit te loeren: lo. dat velen zich geroepen achten over dingen hun oordeel te zeggen waar van ze weihig of niets weten. 2o. dat, wil de Getneeuteraad niet in zijn werk gestoord worden, hij zorgen moet zoo weinig mogelijk gelegenheid te geven tot dergelijke discussies builen den raad omdat die toch tot niets leiden. Ieder dio den strijd om hot bestaan mede strijdt weet dat, om te slagen, vooral drie dingen noodig zijn denkon, doen en zoo weinig mogelyk praten. Dit moet o.i. ook de leidende gedachte zijn van hen die geroepen zijn onze stad te besturen. Zonder zich op het hooge standpunt te stellen van onze magistraten uit do vorige eeuw wordt o.i. veel te veel uit het oog verloren, dat zij, die eenmaal gekozen zijn tot vertegenwoordigers dei- burgerij, een positie innemen die hun eenig gezag toekent en tier burgerij do plicht oplegt hen met zekere onderscheiding te behandelen. Wij verlangen niet dat onze raadsleden zich isoleeren en zoo weinig mogelijk in contact komen met de bnrgerij doch ook kan het o.i. niet anders dan het gezag ondermijnen wanneer jan en alleman zich geroepen achten in openbare vergade ringen eventueel te nemen besluiten van don gemeenteraad te onderwerpen aan critick, zonder met de zaak, waarom het gaat, op de hoogte te zijn. Dat onze raadsleden ook niet vrij uit gaan, wie zal het ontkennen. De discussies in den raad konden vaak op een hooger peil staan en daardoor van meer opvoedende kracht zijn. Het streven onzer gemeenteraadsleden moet er op gericht zijn door ijverige studie van de te behandelen onderwerpen en door goedverzorgde redevoeringen in openbare raadszittingen respect af te dwingen bij de burgerij. Velen die thans huiverig zijn een benoeming tot raadslid aan te nemen en wier uitnemende krachten onze stad moet ontberen zullen als dan waarschijnlijk tot andere gedachten komen Een „grooter Amersfoort" kan alleen tot stand komen door de vereende krachten van hen die weten wat zij willen, van hen wie de levenservaring geleerd heeft zich op een hooger dan het alledaagsche standpunt te stellen. Van hen die geleerd hebben rondom zich te zien tot den verren horizon. Donzulken is hot veroorloofd indrukken in zich op te ueinen, waardoor de blik verruimd en hot gemoed verjongd wordt factoren welke noodig zijn voor het opdoen van nieuwe arbeidskracht lust en moed. Met het schoone doe! voor oogen stappen zij over oneffenheden op bun pad heen enthousiast als zij zijn, bemerken zij die hindernissen bijna niet en eenmaal hun doel bereikt hebbende verheffen zij zich opnieuw boveu den beganen grond, over zien het veld weder en gaau moedig op nieuwe vorovering uit. Zij hebben geen tijd zich met beuzelarij op te houden. Zij rr3gon geen loon omdat zij hot loon in zich zelf reeds wag dragen d.i. de voldoening iots groots tot stand te hebben gebracht, het geluk te hebben be vorderd van hun medemenschen. En wat daarbij een heerlijk voorrecht is, is dit, dat de speldeprikken hun toege bracht door egoisten van allerlei slag beu niet dcoren, integendeel hon, hot onedele standpunt van dezulken betreurende, opwekt tot hernieuwde krachtsinspanning. Heerlijk zulk een levenslust te bezitten- Eeu levenlust die vruchten afwerpt ook in stoffelijkcn zin voor henzelf. Immers, met zulk een levensmoed bezield sturen zij de zaken, ook dio ben persoonlijk aangaan, in de goede richting evengoed als die welke het algemeen belang raken! Hoe staan echter zij daartegenover, die niets dan voor zich zelf oogen en ooren hebben! Vraagt men hun hulp voor het stichten eener vereeniging met een of ander altru ïstisch doel, zij weigeren die onder voor wendsel het uut er niet van in te zien. Niets boezemt hun belang in dan het eigen stoffelijke ik. Daarvoor knieion zij aanbiddend neder. Allen die van lï§n afhankelijk zijn, drageö den stempel daar van. De laagste loonen betalen ze uit enkel het domste personeel dient hen, omdat de betere elementen daaronder al ras naar een andere plaats hebben omgezien Is eenmaal de geldbuidel genoeg gevuld dan keeren ze de stad hunner inwoning ge woonlijk den rug toe, nalatende als erfenis een proletariaat van het minst allooi, dat voortteelt en gedurende vele jaren een kanker is der samenleving. En in de plaats waar zij zich vestigen beginnen ze hetzelfde spelletje opnieuw. Studie maken ze alleen van die onder werpen waardoor ze in staat zijn bun inkomen door het trekken van meerdere rente te vorhoogen. Natuurlijk moet dit geld zoo belegd zijn, dat ze zich niet bevreesd behoeven te maken en daarom blijven ze verre van bet beleggen dier gelden in bedrijven die niet volkomen zekerheid bieden. Het bevorderen van handel of industrie ligt niet op hun weg. Zij hebben zelf genoeg, hebben er natuurlijk voor gezorgd dat hun gezin niet te groot is, zoodat ze ook gerust kunnen ziju genoeg na te laten om hun een of twee kinderen, meer mogen het er ge woonlijk niet zijn, genoeg na te laton om op de meest gcestdoodende. en egoïstische wijze het loven te genieten. Immers, niet waar, hot is zoo gemakkelijk het „Ben ik mijns broeders hoedei" in praktijk te bren gen. Het leventje van den „bourgeois satifait" heeft zoo'n groote bekoring rooi de armen van geest! Dit zijn de twee groote stroomingen, die men in elke gemeonte vindt. De eerste werkt rusteloos voort aan de opbouwing van alles wat zij goed en nuttig vindt, de andore leeft een leventje in eigenkring, onzichtbaar op de samenkosten waar al wat goed en nuttig zijn kan, voor de ge meenschap besproken wordt, doch te voor- scbijntreden zoodra er een zaak valt tegen te werken, die, hoe hoogst uuttig en noodig ook, geld kan kosten. Immers zoo iets zou belastingsvorhooging tengevol ge k u n n o n hebben engegeven hunne aanbidding van deD mammon vinden zij niets zoo verschrikkelijk als het offeren op het altaar der gemeenschap. De strijd tus9chen die twee partijen zal steeds blijven bestaan, evenzeker als steeds licht en duisternis zich zullen af- wisBelou. Die strijd ook moet er ziju om de mannen der vooruitgang niet te doen in dommelen. Voor deze is echter de groote troost weggelegd, dat de zegepraal hun is, want niets houdt den vooruitgang van het men8chdom tegen, de geschiedenis is daar om dit te be.wijzen. Die strijd zal ook hier, feller dan ooit dienen gestreden te worden, willen wij van Amersfoort maken wat het kan zijn. Het lot van ieder mensch wordt grootendeels bepaald door zijn willen en kunnen. Deze wet geldt ook voor de gemeente, in haar geheel. Amersfoort met zijn natuurschoon zijn gunstige ligging, noodt uit tot vestiging. Alleen wij moeteu zorgen, dat men het weet, dat het voortdurend onder do aan dacht van onze landgenooten gebracht wordt. Do vreemdeling moet er telkens en telkens aan herinnerd worden, dat hij welkom in ons midden is, en daartoe is een goed toegepaste recla me noodzakelijk Men zegge niet, dit kan de gemeente zelf niet doen. Indien men let op onze Duitsche naburen dan zien wij dat dn ge meentebesturen van grooto steden niet schromen door het plaatsco van advertentien in onze dagbladen de industrie tot vestiging uit te noodigen. Wat baat hot den fabrikant of hij nog zoo'n goed artikel fabriceert en hij maakt het niet bekend? Wat baat het ons of wij nog zulke 6choone omstreken, zulke goede onderwijsinrichtingen, zulke prachtige spoorwegverbindingen bezitten, indien wij dit niet telkens en telkens onder de aandacht van onze landgenooten bren gen! Waar wij bet cene doen mogen we het andere niet nalaten. Reorganisatie van ons onderwijs, waardoor ook minder met aard- sche goederen bedeelden in de gelegenheid zuilen zijn hun kinderen goed onderwys te doen genieten staat wel is waar op bet program van ons gemeentebestuur, doch dient ten bpoedigste ten uit voer te worden gebracht. Een eigen waterleiding moet zoo spoe dig mogelijk gesticht, opdat ook in de arbeiderswoningen de watorloidingkraan uiot langer outbroke. Een aan de eischon des tyds. beantwoor dende badinrichting ie dringend noodig. Verbetering der woningtoestanden is reeds al te lang uitgesteld. Op een nieuwe Hooget-e Burgerschool wachten wij nog steeds. Naar reorganisatie van het marktwezen wordt verlangend uitgezien en in verband daarmede krachtige bevorde ring van den tuinbouw. Wij klagen er over dat de industrie nalaat zich bier te vestigen doch overzien dat we het in onze hand hebben rondom onzo stad eene industrie te scheppen die ons welvaart als nooit te voren zal brengen. Hoeveel kunnen de gronden bij de stad niet voortbrengen, wanneer ze tot tuin bouw worden aangewend, hoevele han den zullen werk geven, hoe zal ons marktwezen daardoor bloeien. Alle utopiën, hooien we onze tegen standers zeggen, goed om de gemeente een groete schuldenlast op te leggen. De geschiedenis zal echter leeren dat we geen te stoute verwachting hebben van de toekomst, echter op die voorwaarde, d a t we willen wat wc wenschen. En dan ons nieuw grondbedrijf! Wjj hebben ons lang genoeg blindgestaard op gelden die uit de inkomstenbelasting voort komen. Waar de gemeente grootero behoeften krijgt daar moeten we nieuwe bronnen opsporen om de middelen te vinden ten einde in die behoeften te voor zien en daartoe dient ons grondbedrijf. De gemeente heeft het recht een billijke winst te halen door aan- en verkoop of, wil men liever het in erfpacht geveo, van gronden. Ons stadsbestuur moet zijn bureaucra tisch karakter afleggen en koopman worden. De geldeu voor verfraaiing van de stad en het aanleggen van nieuwe wijken moeten verkregen worden door de winst uit het grondbedrijf gekweekt. Een opgewekte geest dient in oub stadhuis te heerschen. Liefde en toewyding, zoowel van bestuurders als ambtenaren, moeten een edelen wedstrijd onder hen doen ontstaan om te zijn de beste dienaren van de gemeenschap. Onder de burgery moet partijschap wijken voor eendracht. Dan gaat Amersfoort een schoone toekomst tegemoet. Amersfoorter.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1