WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. Do Bilt, 5 September 1911. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Valencia, laagste 745.4 te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 6 Sep tember 1911. Zwakke tot matige N.W.- lijke tot 'Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht- tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Mogelijk nachvorst, iets koeler. ©Ufometeratand te AMERSFOOP.X 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 71 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 5 Sept. des 's morgens 7 uur is 64° F. Dure Levensmiddelen. Sedert eenige dagen gaat 'ter woest toe in het noorden van Frankrijk. Overal on geregeldheden, onlusten, oproer zelfs, we gens de duurte der levensmiddelen. De verhalen over al die herrie wekken soms de vrees of wij in de twintigste eeuw 1 op het punt zouden zijn, de dagen van een Jacquerie weer te beleven, of wat in onze geschiedenis bekend staat als de op stand van het kaas- en broodvolk. Vooral te St.-Quentio en in den omtrek was het woelig. Vandaar verspreidde de beweging zich in de lichting van Parijs en ook naar de Belgische grens en daar over heen. De „huismoeders-oorlog", gelijk een Belgische courant het noemt, is ook reeds uitgebroken bij onze naaste buren. In Vlaanderen en Henegouwen protesteert men evenzoo, metterdaad, tegen het duur der worden van melk, boter, eieren en zoo voort. Op de markt te Bruggo is Zaterdag de boel kort en klein geslagen, in de mijn- districten langs de Franscho grens wordt de toestand dreigend Is de armoede erger dan gewoonljjk? Of zjjn de prijzen werkelijk zoo buitensporig opgedreven? Het is, bij zoo verschillenden levensstandaard als er in verschillende streken wordt aangetroffen, niet gemakkelijk daarover en over de oorzaken van dit brood- (of liever boter-oproer) zich een oordeel te vormen. Wij lezen ergens dat 4 frs. per kilo gevraagd werd voor de boter. Maar een groot deel van het volk in ons land krjjgt haast nooit boter, echte boter, op tafel. Het vleesch moet zoo duur zjjn. Een Fransche courant schrijft echter: „De tijd ligt niet ver achter ons, waarin de daglooner maar eenmaal 's weeks vleesch at. Waar is tegenwoordig de werkman die niet eiken dag zijn schotel vleesch heeft?... Zulke vragen geven te denken. Er zijn allerlei kanten aan zulke quaeB- ties. Een stad van twee millioen, als Parijs, kan al wat ze noodig beeft be trekken tot uit de verste hoeken der aarde, maar voor een stad van 2 of 3000 inwoners zijn de transportkosten zoo hoog dat ze den invoer soms onmogelijk maken. De buitengewone droogte, met hier en daar ziekten, in dezen zomer, hebben een slechten invloed gehad op de voortbreng selen van het land zelf; Frankrjjk hangt voor een groot deel van zijn dagelijkschen mondvoorraad van den invoer uit andere landen af; op het platteland zijn de ver keerswegen vaak onvoldoende. En er is een protectionistisch tarief! Laat men dst ook in Nederland, in dezen tijd, eens goed overwegen. Intusschen moet er toch wat gedaan worden. De dagen waarin men trachtte, door broodzetting eenerzi,ds, door ruwe en wreede repressie-maatregelen aan den anderen kant, zulke oproeren te stillen, zijn voorbij. De Fransche regeering houdt zich ernstig met de zaak bezig: in den ministerraad is ze ter sprake gekomen. Aan hot tarief van invoerrechten zal voor eerst niet geraakt worden (dat gaat ook niet gemakkeljjk, als men 't eenmaal heeft), maar de regeering meent het middel te kunnen vinden in verlaging van de spoor wegvrachten, in het bijzonder voor land bouwproducten; ook de voorschriften voor de markten enzworden herzien. Laat ons hopen dat het wat helpt. Maar de eigenlijke oorzaken liggen natuurlijk dieper. Duitschland. Zondagmiddag heeft in het Treptower park de monstermeeting plaats gehad van den Bond van sociaal-democratische kies- vereenigingen van Berlijn en omstreken. Reeds tegen elf uur 's ochtends begonnen de betoogers in kleine troepjes op te komen, en toen de vergadering geopend werd, waren ongeveer 250.000 menschen bijeen. Yan 16 tribunes werden redevoeringen gehoudeD en te twee uren werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de schandelijke ophitsing tot oorlog door het „pantserplaten- en kanonnen- hospitaal" en zjjn betaalde agenten en verlangd werd, dat inzulte ernstige quaesties, als thans aan de orde zijn, ook de volks vertegenwoordiging worde gehoord. Yerder bevatte de motie de bedreiging, dat de vergaderden bij de eerstvolgende verkiezing voor den Rijksdag zullen af rekenen met de thans heerschende partijen en de achter deze Btaande regeeringen, door met alle kracht de verkiezing van de sociaal-democratische candidaten te be vorderen. Belgie. Te Brussel zijn 2500 wevers in staking gegaan, omdat de fabrieken den arbeidstijd hadden verminderd en geweigerd hadden de daardoor ontstane loonsvermindering te vergoeden. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben eenige personnen met enorme roode letters op den voorgevel der Duitsche legatie te Brussel de woorden geschreven: „Pas de guerre on la dynamlie". („Geon oorlog, of dynamiet"). Agenten trachtten onmiddellijk het opschrift to verwijderen. Hetzelfde opschrift is goplaatst op den voorgevel van de kanselarij van de Fransche legatie en op het Fransch consulaat. Groot-Brit annie. De Joodsche winkeliers te Mommouthshire wier winkels bij de laatste stakingsonlusten werden geplunderd, hebben bij de politie een eisch tot schadevergoeding ingediend ten bedrage van 1U.000 pond sterling. Een commissio is benöemd die de eischen onderzoeken zal. Portugal. De patriarch van Lissabon heeft ver klaard, dat men op het Yaticaan thans rekende met de mogelijkheid, dat het nieuwe Ministerie alsnog veranderingen brengt in de wet op de scheiding van Kerk en Staat. Indien de Portugeescbe Regeering een wet wilde ontwerpen die op dezelfde be ginselen berustte als de kerkelijke orga nisatie in Brazilië, dan zou de Paus zich daar stellig mede kunnen vereenigen. In dit geval zouden de diplomatieke betrekkingen met het Yaticaan weder worden aangeknoopt. Het Ministerie is als volgt samen gesteld: Minister-president en Minister van Binnenlandsche Zaken Joao Chagas, Finan ciën Duerte Leite, Oorlog Pimento Castro, Marine Joao Menezes, Buitenlandsche Zaken Augusto Vasconcellos, Opeubaro Werken Sidonis Paes, Koloniën Celestino Almeida. De rechter Souza Andrade, die de por tefeuille van Justitie weigerde in het nieuwe Kabinet, is vervangen door den rechter Leotte. In de Kamer heeft de minister president de regeoriDgsverklariug voorgelezen. Hij zeide, dat het door hem gepresideerde kabinet een regeoring van republikeinsche eensgezindheid zijnde, het nimmer deel zal uitmaken van een bepaalde partij. De regeering zal anti-clericaal blijven, zonder echter vjjandig te staan tegenover welke godsdienstige overtuiging ook. Zjj zal den arbeid van het voorloopige bewind be- studeeren, om dien geleidelijk toe te passen op het program der republikeinsche partij, zonder het onontbeerlijke evenwicht in da begrooting uit het oog te verliezen. De regeering zal er naar streven niet te leur te stellen de arbeidende klasse, die met recht nog altijd hoopt, dat de omwenteling haar verbetoring zal brengen. Zij zal de nationale verdediging verzekeren en zal geen verandering brengen in de buiten landsche politiek, die zich ontwikkeld heeft in overeenstemming met die van Engeland, den bondgenoot van Portugal, zonder echter na te laten gevolg te geven aan de hoogste aanwijzingen van parlement en openbare meeniug en zonder te vergeten welke de fundamenteele voorwaarden van het program der republikeinsche partij zijn (levendige toejuichingen). Italië. Yolgens een bericht in Romeinsohe bladen, die volgenB het Berliner Tageblatt doorgaans goed zijn ingelicht, bereidt de Paus eén rondschrijven voor, waarin hij zich tegen de doodstraf verklaart. Hij zal daarin allo staatshoofden en volksvertegen- woo-idigingen opwekken om mede te werken tot ijveren voor het afschaffen van de doodstraf. Servië Novokowitsj, de voormalige leider der samenzweerders, die wijlen Koning Alexan der en zijn gemalin Draga doodden, geeft thans in een Italiaansch blad allerlei ont hullingen omtrent de voorgeschiedenis van dezeD moord. Daarin betoogd hij o. a., dat de eerste moordaanslag op Koning Milan indertijd door Alexander en Draga wasgeorganiseerd. Hij vei klaart, dat hij weldra details zal publiceoren, die het volledige bewijs voor zijn beweering bevatten. Perzië. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Konstantinopel heeft Zaterdagnacht een telegram ontvangen van den Turkschen gezant te Teheran, waarin deze mededeelt, dat de gewezen sjah zegevierend op de hoofdstad aanrukt. Ongeveer het geheele noorden van het land moet reeds in zjjn macht zjjn. De bladen te Teheran beweren, dat de Odessa een overeenkomst is gesloten tus- schen Rusland en den ex-sjah, waarin Rusland dezen zedelijken steun belooft, maar verklaart met den materieelen steun te zullen wachten, totdat de nationalistische regeering gecapituleerd heeft. De oud sjah zal strafexpedities naar verschilleade deelen van het land zenden om de orde te herstellen en hij heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het voornemen van Rusland om, 7.oo noodig, Aserbeidjan te bezetten, tot tijd en wijle, dat de orde in het land hersteld zal zjjn. Ken ongeluk op de Hertog Hendrik. Blijkens een van den commandant der zeemacht te Batavia ontvangen telegram heeft aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" tijdens de schietoefeningen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbjj drie manschappen aan hun wonden zjjn over leden en vijf zwaar doch Diet onmiddellijk levensgevaarlijk verwond werden en zeven lichte verwondingen bekwamen. De familieleden der betrokkenen zjjn onmiddellijk vanwege het Departement van Marine hier te lande ingelicht. Staatscommissie Werkloosheid. De vorige week werd bericht dat de Staatscommissie betreffende werkloosheid nagenoeg gereed is met haar rapport. Naar het Yolk van betrouwbare zijde vereeemt, is dit bericht geheel onjuist. Slechts een enkele der 12 subcommissies is met haar werk gereed. Er is geen sprake van, dat de Staatscommissie met haar rap port binnenkort klaar zou kunnen komen. Het zal vermoedeljjk 1913 worden. De Leerplichtwet. Naar aanleiding van het bericht, dat de scoiaal-democratische Kamerclub een wets voorstel gereed heeft tot uitbreiding van den leerplichtigen leeftjjd tot het 14de jaar in verband met de uitbreiding van het arbeidsverbod tot dien leeftijd, zegt het Yolk: Dit bericht is voorbarig. Het wetsvoor stel is wel ontworpen, maar moet in de Kamerclub nog behandeld en goedgekeurd worden. Verdrag tegen den handel in vrouwen en meisjes, Een wetsontwerp is ingediend tot goed keuring van het op 4 Mei 1910 te Parjjs namens Nederland, Duitschland, Oostenrijk Hongarjje, België, Brazilië, Denemarken, Spanje, Frankrjjk, Groot-Britannië en Ier land, Italië, Portugal, Rusland en Zweden onderteekend verdrag met bijbehoorend slotprotokol, tot bestrijding van den zooge- naamden handel in vrouwen en meisjes. Het slotprotoktol strekt om de verdrag sluitende Staten te wjjzen op het groote belang, dat er bestaat voor de bestrijding van den vrouwen- en meisjeshandel in het nakomen van de door de Conferentie ge geven werken. Door hunne onderteekening verklaren de gedelegeerden, dat hunne re geeringen zich vereenigen met den geest van het verdrag, zooals die uit het slot protokol bljjkt. Als beschermde leeftijd is aangenomen, die van 20 jaar; een leeftijd die beschouwd moet worden als een minimum. Yergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 5 September 1911, des namiddags te half 2 ure. Yoorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. Installatie van de nieuw gekozen leden. De herkozen en nieHW gekozen leden de heeren Tromp vaD Holst, Yan Esveld, Rolandus Hagedoorn, Houbaer, De Koning, Eysink en Briët worden beëedigd en ge- installeerd. Ingekomen zjjn de volgende stukken: "Van Burgemeester en Wethouders de ontwerp gemeentebegrooting voor 1912. Naar de afdeelingen verzonden. Van Burgemeester en Wethouders de ontwerp-bogrooting voor de gasfabriek voor 1912. Naar de afdeelingen verzonden. Voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van gemeente ontvanger. Naar de afdeelingen verzonden. "Voorstel van B. en W., naar aanleiding van een adres van den Commissaris van politie om verhooging van jaarwedde. Naar de afdeelingen verzonden. Voorstel van B. en W. naar aanleiding san een adres van den havenmeester om verhooging van jaarwedde. Naar de afdeelingen verzonden. Voorstel van B. en W. betreffende de salarissen van den geldophaler voor de gasfabriek en van den looper voor het schoolgeld. Naar de afdeelingen verzonden. Voorstel van B. en W. betreffende de salarissen van den CoDcierge bij de O. L. ScholeD. Naar de afdeelingen verzonden. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van den Concierge van de Burger avondschool om verhooging zjjner jaarwedde. Naar de afdeelingen verzonden. Voorstel van B. en W. betreffende de plantsoenen en Birkhoven en de jaarwedde van den Boschbaas. Naar de afdeelingen verzonden. Een adres van M. P. de Clercq woning- cooperator te Haarlem waarbjj verzocht wordt oene commissie te benoemen tot onderzoek of het aaD te bevelen is Nim- merdor tot eene tuinstad in te richten. Gerenvoieerd naar B. en W. ter fine van praeadvies. Een adres van R. L. E. de Brujjn oud luitenant ter Zee 2e klasse waarbjj hij verzoekt hem voor den tijd van één jaar voorloopig vergunning te verleenen tot het aanleggen en in exploitatie brengen van een tramweg met electrische beweeg kracht van af het Stationsplein ta Amers foort naar Zeist. Gerenvoieerd naar B. en W. ter fine van praeadvies. Een adres van Wedn. J. C. van Ejjber- gen e.a. waarbij verzocht wordt maatrege len te nemen waardoor adressanten bevrijd worden van de stank, veroorzaakt door eene inrichting tot het fabriceeren van kippenvoeder. Gerenvoyeerd van B. en W. ter afdoening.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2