WEERBERICHT. BINNENLAND. Uit de Pers. INGEZONDEN STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voovm. 10.50 unr. De Bilt, 6 September 1911. Hoogste barometerstand 769.6 ra.M. te Valencia, laagste 747.5 te Scydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 Sep tember 1911. Zwakke tot matige meest "Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Iets kouder. l^Hfometersland te AMERSFOOP.T 768 m.M. Vorige stand to 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 6 Sept. des 's morgens 7 uur is 64° F. deljjk land wil voeren, zal het dezen keten eerst moeten verbrekeo. Eeu optreden zal b|j de grootte der wederzijde legers ope- ratievormen opleveren, die in de krijgsge schiedenis geheel vreemd zijn. Do toestand is ingewikkelder dan in 1870. Maar Duitsch- land met zijn goed georganiseerd leger en zijn bevolking van 65 millioen tegen een bevol king van 40 millioen in Frankrijk moet ten slotto de overwinning behalen. Het blad bespreekt dan de eventueele inmenging van andere mogendheden, die het niet vreest. Wil Duitschland, dan zal het later toonen, hoe het Engeland te land zal kunnen bereiken. Verbonden met Oosten- rjjk zal Duitschland zonder groote moei lijkheden aan Turkije den weg kunnen wijzen, en dat land behulpzaam zijn, om aan de voogdijschap in Egypte een einde te maken en het Suezkanaal aan dun in vloed van Engeland te onttrekken. Belgie. Omtrent de beweging togen de duurte der levensmiddelen deelon de Belgische bladen nog mede, dat gisteren een mon stermeeting van ontevredenen zou plaats hebben. De manifestanten zouden zich naar Pé- ronues-de-Binche begeven om een petitie te overhandigen aan den heer Gravis, r.- katholiek volksvertegenwoordiger, de tus- schenkomst vragend van de regeering om het inkomende recht van 20 fr. op de 100 kilo's op de boter af te schaffen. De burgemeester van Morlanwelz en om streken kwamen bijeen met het oog op de gebeurtenissen. Er werd besloten plakka ten te doen aanplakken, de bevolking aan zettend tot kalmte, en aan het gouverne ment te vrageu al de noodigo maatregelen te nemen om de prijsverheogiug der levensmiddelen te vermijden. De runder- en varkensslachters der verschillende gemeenten van het Centrum, kwamen Zondagavond bijeen. Er werd besloten gedurende 15 dagen geen vee moer te koopen. Ook te Courcelles hebben de slagers dit besloten als protest tegen de duurte dor levensmiddelen en vooral van het vee. Zij besloten de aanhoudende stijging van den prjjs der levensmiddelen te bestrijden en de werkstaking der slagers door te voeren. Zondag hadden er in vele dorpen groote protestbetoogingen plaats. Hier en daar werden nogal woelige meetings gehouden. Zaterdagavond had er in het Volkshuis te La Louvière een groote betooging van huisvrouwen plaats. Er kwamen er uit Bouvy, Longtain, Baume, en elders. Er waren tevens muziekkorpsen. Ongeveer 3000 vrouwen woonden de meeting bij. Betreffende enkele opstootjes welke gis teren te Brussel voorkwamen leest men in de VI. G.: Maandagmorgen was de Groote Markt van Brussel het tooneel van een echten opstand. Rond zes uur begon een troep van een 60-tal leurders, leursters en groen- tenverkoopers te huilen en te fluiten voor het politiebureel aldaar. De ruststoorders, wier opgewondenheid groot was, hadden het vooral gemunt op de uitstallingen der verkoopers en landbouwers en begonnen de macdeu in de lucht ta werpen. De Groote Markt lag dra vol met allerlei levenswaren. De officier van politie, aldaar in dienst, vermoedend dat erge onlusten gingen voor komen, en inziende dat zijn personeel on toereikend was om de orde te handhaven, vroeg hulp aan de andere divisies en dra kwamen talrijke agenten ter plaats, die de rust herstelden. Twee leursters en een leur der die zich vooral onderscheiden door hunne daden, werden opgebracht. Ziehier wat daartoe aanleiding gaf: Zekere burgemeesters van voorsteden en aanpalenden gemeenten leverde getuigschrif ten af aan groenten verkoopers door welke zij betuigen dat dezen, hoewel enkel een voudig herverkoopers, een zeker aantal gronden bebouwen en dat het dezer recht- streeksche voortbrengselen zijn die ter markt worden verkocht. Dar waartegen de betoogers protesteeren, werd sinds lang ontdekt. De bezitters dier getuigschriften gaan, lang reeds vóór de opening der markt, de groenteboeren te gemoet, koopen ze hun groont.cn af in 't groot en herver- koopen die daarna ter Groote Markt, als komende uit de eerste hand. italtb. De Gazette verneemt, dat, daar de on- lustbarendo geruchton omtrent den gezond heidstoestand iu Italië bevestigd worden, de interparlementaire conferentie, die te Rome zou worden gehouden, uitgesteld is tot het voorjaar. Vrij vkrvoer. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met de Belgische Staatsspoorwegen overeengekomen, om van 1 Januari 1912 de gezinnen van hun per soneel wederzjjds vrij vervoer te verleenon op eikaars lijnen. De H. IJ. S. M. heeft gemeend een dergelijke overeenkomst niet te moeteD sluiten. Volksbond tegen Drankmisbruik. Gisteren werd te Almelo de 38ste alge- meene vergadering van den Volksbond gehouden. Vertegenwoordigd waren 70 afdeelingen door 100 afgevaardigden. Mede waren aanwezig de burgemeester van Stad- en Ambt-Almelo, en de inspecteur, belast met het toezicht op de uitvoering der Drankwet. Na de openingsrede van den Voorzitter was het woord aan den heer D. R. Wijc- kerheld Bisdom, burgemeester van Stad Almelo. Spreker verklaart persoonlijk te sympathiseeren met het doel en Btreven van den Bood. Hij meent ook de verga dering het welkom te kunnen toeroepen uit naam van bijna elke ingezetene. Het lezen der jaarverslagen stemt tot ernstig nadenken. Welk grenzeloos leed, door den drankduivel veroorzaakt, is niet door deD Volksbond verzacht. Het terugzien op de verkregen resultaten moet zeer zeker de leden opwekken, met deDzelfden ijver te arbeiden voor het welzijn hunner mede- menschen. Schooner streven dan anderen op te heffen uit den poel hunner ellende bestaat niet. Als leden van een Bond, die daarnaar streeft, heet spreker allen harteljjk welkom in Almelo. Prof. Pekelharing deelde daarna mede, dat het resultaat der gistermiddag gehou den samenkomst van dirocteuren, (bestuur ders) van de koffiehuizen, enz. van den Volksbond was, het Hoofdbestuur te ver zoeken, dat het Centraal Bureau nog in ruimere mate dan tot dusverre aan afdee- liogen, die volkskoffiehuizen wenschen op te richten, inlichtingen verstrekke. Daarna kwam in behandeling punt IV Verslag van de Commissie voor het nazien der Rekening van den Alg. Penningmeester over het jaar 1910, De heer Hofstede (Den Haag) stelde voor niet te discus3ieeren over den post, die ten doel had aan de commissie voor de Nat. Huisvlijt-tentoonstelling, een voorschot van f 17,000 te kunnen ver strekken. Na bestrijding van dit voorstel door den heer Oosterbaan (Hoofdbestuur) en de afdeeling Purmerend, werd het met groote meerderheid verworpen. Aangenomen werd daarna een motie van den heer Eoopmans, om deze quaestie in comité-generaai te behandelen. De Nieuwe Winkeliersschool. 't Winkeliersorgaan „de Nieuwe Richting" schrjjft: Op Woensdag 6 September des namiddags om 2 uur, zal de Handelsschool der Alge- meene Winkeliersvereniging, aan de Wete ringschans 159 worden geopend. Spoedig daarna zal met de lessen een aanvang worden gemaakt. Amsterdam hoeft dan zijn eerste school, waar jongelui uit en voor den winkeliersstand kunnen worden opgeleid. Tot dusverre wist de winkelier, die zijn zoons of dochters een opleiding wilde geven, welke hen geschikt maakte om in des vaders bedrijf later te worden opgenomen, eigenlijk niet recht, waar hij zjjn kinderen heen moest zenden. De H. B. S., die ter wille van ecnige algemeene ontwikkeling meestal door de jongelui bezocht werd, gaf van het eene te veel en van het andere te weinig en wanneer de jongelui de school verlieten, waren zij heele bollen in het uitcijferen van allerlei wiskundigheden, kenden zij een goede dosis Fran6che, Duitscho on Engelsche grammatica, konden „moeilijke" thema's maken, hadden honder den namen van steden, bergen, rivieren, honderden jaartallen geleerd enzoovoort. Kwamen de jongelui dan in vadors zaak, dan bleek, dat zij van zooveel nnttige en noodige dingen nooit gehoord hadden en een al te zwaren hersenballast hadden mee te sleepee. De behoefte naar een speciale school voor den handeldrijvenden Middenstand werd ernstig gevoeld. Doze school moest geven wat de algemeene middelbare scholen niet of slechts in zeer geringe hoeveelheid gaven en naast speciale vakkon voor het later beroep noodig en wenschelijk, meest tevens gezorgd worden voor de algemeene ontwikkeling der jongelui. Het sproekt van zelf, dat deze combinatie van algemeene en speciale opleiding niet zoo gemakkelijk te construeeren was. Men beeft dan ook geruimen tjjd ernstig en ijverig moeten werken voordat een voldoend leerprogramma samengesteld was. Wie echter de lessen- rooster der school gezien heeft, zal bemerkt hebben, dat men er uitnemend in geslaagd is de combinatie tot stand te brengen. En nu bestaat de school. De leeraren zijn er, de lokaliteiten zijn er en een 60-tal (wij gelooven dat dit aantal ten naaste by juist is) leerlingen hebben zich aangemeld. Gedwongen Winkelsluiting. Over de veelbesproken Amsterdamsche GemeenteraadsverordeDingwaarover eer lang de beslissing in hoogste instantie wordt tegemoet gezien—bevat het Week blad van het Recht de volgende beschou wingen van mr. K Dengs: „Is de Amsterdamsche verordening niet in strgd roet het algemeen belang? En wel, niet om haar beginsel, maar om de wijze van uitwerking? „Door deze verordening veroorzaakt de Gemeenteraad van Amsterdam aan sommi gen ernstige schade. Onder ernstig hier verstaan zoodanig, dat er een bestaan door te niet <?aat. Wanneer een Rijkswet zoo groote schade veroorzaakt, daD gaat dit gepaard met schadeloosstelling of uitzon dering (dus in ieder geval compensatie). Ik denk bjjv. aan de kostwinnersvergoeding in Militie- en Landweerwet. Yan een der gelijke compensatie nu is bg de Amster damsche verordening geen sprake. Toch is, ik herhaal het do schade hier en daar ernstig. Ik ken een groep van ongeveer 20 winkeliers, die in een request aan Ge deputeerde Staten met cijfers aantoonden, dat 9-uur sluiting hun nering onmogelijk maakte. „Eiliove, zou hier niet de vermoorde broeder kunnen liggen? De zaak is, dat ondernemers van nuttige, althans onschade lijke neringen op een goeden dag hun neriDg onmogelijk wordt gemaakt. Dit gebeurt nu met de eene categorie van ondernemers, morgen kan de andere ge troffen worden. Als de publieke opinie het maar wil. En haar loop is niet ver vooruit te zien. We bevaren hier een zee van onvoorziene mogelijkheden. Dit op zichzelf hoeft ons echter niet te verontrusten en om onder den indruk van het algemeen belang desnoods neringen te doen stilstaéu en ondernemingen ten gronde te richten, dat is het vorstelgk recht van een Gemeente raad. Mits hg eenerzgds het algemeen belang dienend niet bet anderzijds in de knol brenge. Dit nu doet de Amstord. Gemeenteraad. Hy voert het beginsel in, dat men niemand bij verordening zijn be staan mag ontnemen zonder hem schadeloos te stellen. Iemand, die voortaan iets onderneemt, onverschillig wie hg zg, industrieel, win kelier, grossier, caféhouder, ambachtsman, dient er rekening mee te houden, dat byv. na een jaar of tien, wanneer hij met moeite en inspanning zijn onderneming tot bloei heeft gebiacht, hem eon doodende belemmering in den weg kan worden gelegd zonder eenige vergoeding. „Is er grooter domper denkbaar voor den ondernemingsgeest dan het bewustzgn, dat bg alle risico's, die zich in 't leven voordoen, zich ook Dog dit komt voegen, dat de volonté générale zekeren dag als een lawine op uw werk van jaren en jaren kan komen storten en u tot een behoeftig man maken? En ik kom waar ik wezen wilde als het plaatsen van een domper op het particulier initia tief niet is in strgd met bet algemeen belang, wat is dan langer nog wél in strgd met het algemeen belang? „Vandaar m(jn conclusie: de Amster damsche verordening op de winkelsluiting behoort vernietigd te worden, omdat het ontbreken er in van iedere compensatie voor hen, wier nering vooitaan onmogelijk wordt gemaakt, oplevert strgd met het algemeen belang". (Buitm vm-antwoordelykheid dór redactü.) M. d. E. Als we zoo om ons heen zien, staan we verbaasd van de weelde die in alle standen heerscht; dat de r|jken 2ich overdaad per- mitteeren is goed; maar wie zijn rjjk, slechts betrekkelijk onkelen; handelaars verdienen misschien soms veel, maar men gaat ook Dog al eens failliet. Het iukomen van ambtenaars is over 't geheel niet hoog en de duurte van dageljjksche behoeften is groot, de werkende stand, ja die ver dient veel meer dan vroeger, hun eischen zijn hooger, maar de plichten schjjnen minder te zgu. Ieder klaagt over duurte, maar we zien of merken er weinig van; in de kleeding zeker niet, in 't najagen en naiipen van allerlei genot ook niet, reizen voor genoegen doet ieder, lid zijn van allerlei club's is algemeen, waardoor 't slagen bij examens, niet overgaan op bepaalden tjjd in hoogere klasse niet wordt bevorderd. Fietsen dóet ieder, nu dat is toch ook duur, de tochtjes zijn kostbaar en tgdroovend. Er wordt van alles geklaagd. Het een voudig gezellig huisleven is weg. Achting voor ouders of ouderdom ziet men zelden. Geleerdheid uit boeken staat hoog, wjjsbeid uit ervaring wordt zoo wat geminacht. Godsdienst in woorden hoort men veel, maar in daden ziet men vrij wat minder. Zou 't niet 't beste z|jn, als alle menschen eens zich zelf onderzochten, dan zou mis schien ïoor al dat klagen, vrede en tevre denheid komen. U dankend voor de plaatsing, D. De uitslag van het tweede toelatings examen voor het Gymnasium alhier, iB als volgt: Toegelaten tot kl. I: G. H. Donner (Amersfoort); C. P. v. d. Nieuwenhuizen (Nijkerk). Tot Kl. H: J. A. A. du Quesne van Bruchem (Baarn); K. Teerink (Amersfoort); J. C. Houbaer (Amersfoort). Tot Kl. III; E. G. A. v. d. Waals (Loenen). Tot Kl. IY: C. A. Hesta (Amersfoort). Tot Kl. YI: J. G. C. Z|jnen (Amsterdam). De mil. apotheker-assistent A. van den Heuvel, van het mil. hosp. te Arnhem, wordt voorloopig werkzaam gesteld bg het mil. hosp. te Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2