DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 210. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. De Roomsche Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Kir. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. i 5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kurenu: KI.KIIVK HaAO G. Telet. Interc. IS». Prijs der AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel moer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74.7b Amsterdam 1t 18 niet met opgewektheid, dat wij tel kens in polemiek treden met 't roomsche weekblad „de Eembode". Want eigenlijk ontbreekt 't ons aan achting voor dat blad, waarvan do anonieme hoofdredacteur niet eens de verantwoordelijkheid voor z'n eigen verdachtmakingen durft op zich nemen. Nu staat in 't algemeen de ultrammon- taansche pers niet hoog aangeschreven. Wij kunnen dan ook volkomen begrijpen, dat bijv. de Nieuwe Kotterdamsche Courant 't beruchte kapelaan-schimpblad „de Maas bode", eveneens te Rotterdam verschijuend, gewoonweg negeert, niet de minste notitie neemt van z'n geschrijf. 'n Dergelijke houding tegenover de Eem bode, zou ons zeer lijken. Nu er echter in Amersfoort slechts 2 politieke bladen ziju, de Eembode en de Eemlander, ge voelen wij ons zodelyk genoodzaakt de scheeve voorstellingen, halve waarheden, verdachtmakingen eu woordverdraaiingen, die de Eembode haar lezers telkens op- discht, te signaleeron. Trouwen, als voorlichter van de publieke opinie, ligt 't ook op onzen weg leugens zoo spoedig mogelijk den kop in te druk ken. Eindelgk hebben wij nog altijd 'n stille hoop op deze wijze de Eembode van haar jezwietieche manieren te kunnen ge nezen. Blad en lezers zouden wij hiermee zeker 'n dienst bewijzen. Telken male dus, als de Eembode in 't vervolg weer in een van bovengenoemde ondeugden vervalt zullen wij althans trach ten 't blad weer op 't rechte spoor te brengen. In haar nummer va* Zaterdag jl. heeft de Eembode 't voor de 3e maal over „de Pers". Alom hekend is, dat men in roomsche kringen met de per9 niet bijster ingenomen is; daarvoor laat deze te veel haar zoeklicht vallen, op dingen, die veiliger zijn in het geestelijk donker. Ook dieven in den nacht houden er niet van dat hun werken der duisternis bijgelicht worden. Toch bestaan er honderden en nog eens honderden roomsche blaadjes, in den regel geredigeerd door kapelaans; vandaar dat men vaak spreekt over „kapelaansblaadjes", 't Doel van die roomsche pers is zuiver negatief: er moet 'n tegenwicht gevormd worden tegenover dc niet-roomsche, al dan niet neutrale, pers. Niet-roomsche bladen moeten geweerd uit 't roomsche gezin; de „choc des opi nions", waaruit zoo licht de waarheid voort komt, dient voorkomen te worden. Yandaar dat 't der roomsche pers in de eerste plaats om te doen is, de lezers af te schrikken en op te zetten tegen de niet- roomsche bladen. Welke middelen hiertoe gebruikt worden komt er minder op aan. De Eembode doet lustig hieraan mede. Zoo als de waard is, vertrouwt hij z'n gasten; 't heet dan, dat dc joden zich van de groote pers meester gemaakt hebben, omdat deze voor hen 'n machtig wapen kon zijn. In welk opzicht Tot uitroeiing van 't christendom Iiopelooze onderne ming, waartoe zelfs machtiger wapenen dan de pers to kort zullen schieten. Als tegen gif, gelijk de bedoeling is der roomsche pers Niet mogelijk, daar nog geen gif toegediend was. Om 't Jodendom bijeen tc houden Daartoe ziju nuttiger zuiver-jood- sche bladen. Neen. Eembode, gij zoekt 't to diep; als de Joden zich van de pers hebben meester gemaakt is dit alleen te wijten aan hun commercieelen aard, aan hun scherpen toekoinstblik. Niet 0111 politieke of godsdienstige maar louter om finantieelc redeuen. De Eembode vervolgt: Do meeste onder hen, door staatsgeld om gekocht of uit geheime staatsfondsen gesteund, werden dienstbaar aan, en slavinnen van do moderne regeeringen, hen moesten zij sparen, hun streven bevoideren, tot hunne doeleinden medewerken. De moderne beginselen der halve werden dag aan dag in hunne, organen verkondigd, de christelijke grondslagen der maatschappij ondermijnd, en. om de nood lottige beginselen van het liberalisme te doen zegevieren, werd geen laster gespaard tegen de ware beginselen des Christendoms, waarop eenwen on staat èu maatschappij hadden gesteund. Vandaar hun verwoede en voortdurende strijd tegen Christus en zyn Kerkj hare leeringen, hare instellingen en de geestelijkheid. Daarbij komt, dat onder hen steeds groote kapitalisten zijn, die door geldleeningen vorsten eD regeeringen afhan kelijk maakten en door dezen een machtigen invloed uitoefenen op den openbaren gang der zaken. Zoo zien wij dagelijks deze dagbladpers hare noodlottige werking uitoefenen op het leven der maatschappij, verwoestend om zich heen grijpen. Alles, wat nog christelijk is in wetten en staatsinstellingen, wordt aangetast; alles, wat nog christelijk is, moet uit het openbare leven gebannen worden en plaats maken voor de grondstellingen van het moderne heidendom; Diets laat zij onbeproefd om tot dit doel te geraken. In dit rampzalig streven dient zij eigenbaat, dwaling en logen; overtuiging voor waarheid en recht is haar onbekend. Zij pleegt voortdurend geweld op den waarheidszin en het rechtsgevoel harer lezers; maar opdat hare. valsche leeringen ingang vimlen, weet zij de logen zoo onder schijn van waarheid en hare goddelooze be doeling zoo onder looze drogredenen te ver bergen, dat het publiek haar prooi wordt, en eigen overtuiging prijsgeeft. Zoo worden geest en hart harer lezers bedorven; het be grip van waarheid en recht vernietigd, het gevoel van waren adel en grootheid verwoest en alzoo worden zij, die zich door deze pers laten voorlichten, dikwijls voor tijd en eeowigheid ongelukkig gemaakt. G\j raast, Eembode, uw haat brengt u tot razernij. Nog een andero treurige zaak valt hierbij op te merken. Ah, nu komt het! Als de liberale, ougeloovige, zedelooze pers, die ook in ons vaderland een verwoeden strijd tegen Christus en Zijne Kork voerteu als een orgaan van deze pers voor zijn laster of ver dachtmakingen door do rechtbank gevonnisd wordt, en rot eene geldboete wordt veroor deeld, iets wat in andere Staten telkens voor komt, dan kan zulk een blad de'kosten zijner veroordeeling ruimschoots betalen met de. penningen door Katholieken aangebracht. Die Katholieken laten, wat hun dierbaarder moest zijn dan het leven, belasteren en bespotten en brengen daarbij nog hnnue penningen aan Gin den lasteraar zooveel mogelijk to steunen. De ongchoordsie beschuldigingen worden der Kerk en de Geestelijkheid naar het hoofd geslingerd, en toch maakt dit geen indruk op heu zij schijnen door lauwheid te ongevoeiig om zich daarvan iets aan te trekken. De oorzaak hiervan schuilt daarin, dat ze hun eigen katholieke bladen niet raadplegen en de liberale organen bijna nimmer hunne lastertaal willen herroepen. Dezo lezers willen niet begrijpen, dat zij in een verpestende dhmpkring veikeeren, die, zoo nadeelig voor de gezondheid desgeeates, hun geestestoestand langzaam ondermijnt. Als ze dit wilden inzien, zou de wereld heel wat minder rampzalige en bedorven wezens te aanschouwen geven. Wij hebben tot zoover slechts gesproken van de dagbladpeis, doch niet minder ook heeft de pers door boeken, brochures, plam- fletteQ} studie's of hoedanig deze werken ook mogen genoemd worden, het menschdom bedorven en zedeloos gemankt. Voor spotters en haters als een Voltaire, die met een sanatischeu haat bezield, de wereld tot in hare diepste grondslagen zocht te verpesten, was de pers het machtige wapen om als een gevleeschde duivel tegeu God op te staan, en een hopeloczen strijd aan te binden. Onder de afschuwelijke machtspreuk; „écra- sons l'infame, laat ons den eerlooze verplet ten,M werd een krijg aangekondigd op leven en dood: De banier van den helschen op roerling werd ODtplooid en eeu groot aantal volgelingen hebben zich daaronder geschaard, die nog heden ten dage dezelfde strijdleuze herhalen, en met vinnigen nijd dien godde* loozen krijg blijven voortzetten. Mot opzet hebben wij ditmaal 't artikel bijna in z'n geheel geciteerd om de lezers eens 'n typisch staaltje te geven van roomsche-krantenlectuur en den toon, die in de ultramontaansche pers overheer- schend is. Menigeen zal zich met ons afvragen: hoe haalt de man 't bij elkaar P 't Slot, 't mooiste nog van allen, hebben wij voor morgen bewaard. Frankrijk en Duitschland. Dc laöge duur van de Fransch-Duitsche onderhandelingen, de tegenstrijdige geruch ten over de kansen van welslagen, het oorlogzuchtig geschetter van do Al Duit- schcrs hebben de zenuwachtigheid in Duitschland tot een bedenkelijke hoogte doen stijgen. De „Deutsche Tageszeitung" wijdt een besprekiug aan die stemming c» zegt daarin o.a „Die zenuwachtigheid doet zich niet alleen gelden op de beurs, die, zooals bekend is, al heel spoedig rea geert, tnaar ook bij het volk zelf. Dat blijkt uit den stormloop op de stedelijke spaarbank te Stettin, dat bljjkt ook uit de fabelachtige geruchten die overal de ronde doen. In zulko tijden rust op de pers de plicht alles te vermijden, wat do zenuw achtigheid kan doen toeueuieu. Fr is ook volstrekt geen voldoende aanleiding voor die ongerustheid, afgezien nog van het feit, dat het een bewjjs van zwakte is zich door zeuuwachtige vrees te laten beheer- schen. In toongevende kringen in Duitschland schijnt men ook thans nog do hoop te koesteren, dat de onderhandelingen tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Mocht dit echter niet bet geval zyn, dan is hot toch nog alles behalvo zeker, dat het zwaard zal moeten beslissen. Wy zouden dan kalmpjes te Agadir blijven en wij gelooven niet, dat men lust zal hebben ons te btus- keeren. Mocht men dit echter toch willen doen dan zijn wy gereed. Dat de Fran- schen vlagen van nerveuse hysterie hebben, ligt in hun karakter, de Duitscher echter is niet vatbaaar voor dorgclyke aanvallen en de perB zal ervoor moeten zorgen, dat hij er ook in het vervolg vry van blijft. De Nordd. Allg. Zr itung bericht, dat de lijkskanselicr, die van Kiel te Berlijn terug keerde, daarna een langdurigo bespreking hield met den minister van buitcnlandsche zaken. Ook gister hadden verschillende conferenties plaats. De eerstvolgende bespreking tusechen den minister van buitenlandsche zakou en Cambon zal waarschijnlijk hedon plaats hebben. Duitschland. De BerlynBche polite arressteerde gister op 'thoofd-abattoir twintig gemeentebeamb ten wegens diefstal van veevoeder en andere zaken. De stad moet jaarlijks voor 30.000 i 40.000 mark bestolen zijn goworden. Frankrijk. De Fransche commissie van onderzoek in zake de duurte der levonBmiddelen (welke commissie uit leden van verschillende ministeriën werd gevormd) is tot de slot som gekomen, dat oen verandering van het tarief van uit- en invoerrechten te groote nadeelen zou opleveren en dat daarom de toestand verbeterd moet worden door andere maatregelen, vooral door verlaging van de prijzen voor het vervoer van levensmiddelen en verandering van de bepalingen betref fende don invoer van bevroren vleesch. Auroy, een redacteur van de Guerre Sociale, werd door het hof van gezworenen tot vier maanden, acht maanden en éón maand gevangenisstraf veroordeeld wegens door hem geschreven anti-militarische arti kelen, waarin o.a. do nagedachtenis van kolonel Moll werd aangetast. Kervé kreeg voor dergelijkefeiten twee jaar en een maand, en do teekenaar Lay wegens beleediging van het leger één maand gevangenis. Finland. Sinds jaar en dag reeds lijdt Finland onder de Russische verdiukking. De rech ten van het land worden met voeten ge treden, de wetten verkracht en het volk is voortdurend overgeleverd aan dc wille keur van de regeering te Petersburg cn hare creaturen in Finland. Het voornemen om twee Finsche gemeenten bij Rusland te voegen heeft de kroon op dit werk der

De Eemlander | 1911 | | pagina 1