WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 11 September 1911. Hoogste barometerstand 769.3 tn.M. te Breslau, laagste 744.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 12 Sep tember 1911. Zwakke tot matige Z.O.- ljjke tot Zuidelijke wind. Gestoldheid van de lucht: Licht- tot halfbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer in het Zuiden. Temperatuur: Mogeljjk nachtvorst, over dag warm. ©»fom»terstand le AMERSFOOP.T Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 ui. Vorige stand te 12 uur 762 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 11 Sept. des morgens 7 uur is 64° F. treden droogte en nog te verwachten schade, verwekt overal zorg. De keizer heeft reeds gezegd, hoezeer hem de uit de mislukking der oogst dreigende nood bezig houdt en heeft den Rijkskanselier opgedragen alle in het bereik van den staat zyndo moge lijkheden tot afweer van den nood aan te wenden. De regeering had, zoodra het gebrek aan veevoeder een gevaarleken omvang aannam en het zeker werd, dat op een wezenlijke verbetering niet meer te hopen viel, tot de dadelijke aanwending van uitzonderingstarieven besloten. Intusschen is onderzocht geworden, wat verder zal geschieden om de door (je droogte bedreigde belangen met dadelijke practische maatregelen te hulp te komen. Alle maatregelen, waarvan men in die rich ting een Bucces hoopt, zyn dringend over wogen geworden. In de eerstvolgende vergadering van het ministerie zal over de uitvoerbaarheid van enkele voorstellen be raadslaagd worden. Wij betreuren, eindigt het communiqué, dat hier en daar gepoogd wordt, de door een natuurverschijnsel te voorschijn geroepen nood, die in de eerste plaats den landbouwproducent treft, maar die ook in ieder kunsthouden door de stij ging der pryzen voelbaar wordt tot bestry ding van onze economische politiek te exploiteeren." Dit officieuse communiqué, dat blijkbaar tegen de actie der vrijzinnigen en sociaal democraten gericht is, geeft al dadelijk het „Berliner Tageblatt" oauleidiug tot de steke lige opmerking, dat zoolang de grenzen voor invoer gesloten blijven, men meer naar daden dan naar sophismen verlangt. Belqie. De socialistische partij maakt naar aan leiding van de stijging der prijzen van levensmiddelen een oproeping aan de be volking openbaar, waarin het volgende wordt medegedeeld: Wjj moeten met pro testeeren voortgaan tot zich oen onweer staanbare beweging ontketent, ten einde de dreigende crisis te bezweren; wij moeten den vrijen invoer eischen van boter, vleesch en vee, de afschaffiug van den accjjns op suiker, de verlaging van de vrachtprijzen voor levensmiddelen en landbouwproducten en ons in een syndicaat vereenigen. De Belgische Minister president de Broqueville heeft gisteren te Parjjs een bezoek afgelegd bij den Minister president Caillaux. In den loop van het onderhoud heeft de Broqueville het verlangen van België te kennen gegeven, om met Frankrijk goede handelsbetrekkingen te onderhouden. Caillaux antwoordde, dat ook Frankrijk zulk verlangen koestert en dat de Fransche regeering te dien opzichte van de beste bedoelingen is bezield. De ParyBche Echo de Paria beweert, dat het onderhoud van den Belgischen Minister president met Caillaux een zekere bcteeke- nis heeft. De beide staatslieden hebben, verzekert het blad, ongetwijfeld ook over de Fransch-BelgiBche handelsbetrekkingen gesproken. Echter heefs men slechts zich de berichten over de millitaire verdedigings maatregelen van België binnen te brengen, om tot de overtuiging te komen, dat beiden ook de mogelijke gevolgon der Duitsch- FranBche onderhandelingen in hun onder houd ter sprake hebben gebracht. Frankrijk. Naar uit Parijs wordt gemeld, zyn by Montbéliard verschillende telegraaflijnen veruield. Deze sabotage komt des te meer ongelegen, nu door de manoeuvres de lijnen overbelast zijn. Spanje. Gebrek aan water gaf te Cabarceno aanleiding tot betoogingen. Er had een botsing plaats tusscheD arbeiders en burger wacht, waarby 3 werklieden gedood en 2 gardes gewond werden. In de provincie Mieree hebben 15.000 mijnwerkers de algemeene werkstaking uitgeroepen. Tubkije. Uit Saloniki wordt aan de „Morgenpost" bericht, dat er opnieuw iemand door Grieksche roovers ontvoerd ib Zes ge wapende roovers drongen 'b nachts in de villa van den Turkschon bankier Sarunga en voerden hem mee. Dit wordt een nieuw geval Richter. Een wetsontwerp voor de Huisindustrie P In zijn rede over arbeidsloon op de Ka tholieke Sociale Week zeide het Kamerlid mr. Aalberse, dat het hem niet zou ver wonderen, indien de a.s. troonrede een aankondiging bevatte van een wetsontwerp ten behoeve der huisindustrie, waarin o.m. zal voorkomen de vaststelling van een minimumloon. Het wetsontwerp tot tractbments- verbeteri.n'g der officieren. Het wetsontwerp der tractementsverbete- ring der officieren heeft, naar wjj vernemen, den Raad van State verlaten en zal waar schijnlijk Maandag of Dinsdag de Tweede Kamer bereiken. Mi.t St.ct. No. 211 is verzonden do akte betreffende de Coöpeiat'eve Bouwverecni- gmg „tijgen Haaid" te Amei6foort. Tot lid van de Groepvertegeuwoor- diging van Groep II (gewone ambtenaren en beambten) by de Ned. Centraal Spoor weg Mij. is o.a. gekozen de neer J. P. Boender, alhier. Bij Kon. besluit van 8 dezer zijn benoemd met ingang van 23 dezer bij het wapen der infanterie tot eerste luitenant: de tweede luitenants: L. A. M Koppert, J. W. Wolters, E. A. Wolfson, J. H. Sar en H. Ludwig, allen van het 5de regiment; de tweede luitenant op non activiteit L. F. van der Benden; bij het dienstvak der militaire administra tie: bij het personeel der kwartiermeesters, bij hun tegenwoordig korps, tot eerste- luitenant-kwartiermeester, de tweede-luite nant-kwartiermeesters: G. Berghuys en J. H. vau Hoorn, beiden van het 5de regiment infanterie. De luitenant-kolonel J. M. F. J. Latour van het le regiment infanterie te Assen, sedert 1 Juni gedetacheerd by het le regiment veldartillerie te Amersfoort tot bijwoning van practische oefeningen, wordt don 15en September as. van die deta cheering ontheven. Heden zijn de miliciens der voor- jaarsploeg 1911 van de bataljons uit Am sterdam naar de legerplaats bij Harskamp vertrokken voor het houden van schiet oefeningen. De troep kwam met den trein, die om 7 04 v.m. van bet Centraal Station vertrekt te Amersfoort aan en marcheerde verder naar de legerplaats. De krijgsraad te Arnhem veroor deelde L. B. milicien-soldaat by het 5e regiment infanterie wegens poging tot verduistering tot een gevangenisstraf van twee maanden, met ontzegging om by do gewapende macht of als militair geëm ployeerde te dienen voor 5 jaren. Beklaagde, die in verband met de vee ziekte te Etten, gemeente Gendringcn, gedetacheerd was, huurde van een rijwiel handelaar te Terborg een rijwiel en wilde het eenige dagen later te Hummelo verkoopen, hetgeen hem niet gelukte, daal de persoon aan wien hij het rijwiel wilde verkoopeD, een onbezoldigd rijksveldwach ter bleek te zijn, op wiens aanwijzing hjj werd aangehouden. Beklaagde beeft van het vonnis appèl aangoteekend bij het Hoog Militair Ge rechtshof. Onder het opschrift: „Hoe een mo nument verknoeid wordt", schrijft de heer W. Croockewit W.Azn. in de N. Rott. Crt. het volgende: Toen het in 1907 bekend werd dat het oude Sint-Pieters- en Blocklandtsgasthuis te Amersfoort (deze stichting is een oude mannen- en vrouwenhuis) zou gesloopt worden om voor een nieuw gebouw plaats te makeo, kwam al wat in Nederland in het behoud van oude gebouwen belang stelt in het geweer. De Utrechtsche Provinciale Monumenten-commissie, de Rijkscommissie voor de Houumenten, de Oudheidkundige Bond en tal van andere corporaties en personen wenddeD zich tot de Regenten van het gasthuis met het verzoek, althans het merkwaardigste deel van het oude gebouwen-complex, de kapel en het daarbij aansluitende z.g. mannendeel, te behouden. Het Departement v»d Binnenlandsche zaken steunde deze pogingen, door uitzicht te openen op een Rijkssubsidie voor de noo- dige herstelling der te conserveeren gedeel ten en zoo slaagde men er gelukkig in, dank zij het goede inzicht en de piëteit der Regenten, het allerbelangrijkste monu ment voor ondergang te behouden. „Allerbelangrijkst" is inderdaad een niet te kraohtig woord, waar het geldt het eenige vrijwel intact bewaard-gebleven laat- iniddeleeuwscbe gasthuis van ons land. Dit gasthuis aan zyn tegenwoordigen naam gekomen doordat in 1804 het St.-Pie- tersgasthuis met de Blocklandtsstichting vereenigd werd was eon gebouw dat in 1531 was ontstaan door de vergrooting van het in 1390 gestichte St. Pietersgasthuis. Het eigenlijk gasthuis bestond uit een voor de vrouwen bestemde rechthoekige zaal het z.g. vrouwendeel in welks verlengde een twee traveeën diepe, met drie zijden van een achthoek gesloten kapel stond, by welker noorderwand, rechthoekig op haar as, een tweede langwerpige zaal, het z.g. mannendeel aansloot. In deze laatBte zaal stonden nog tegen de lange wanden, de ryen bedsteden met eiken kleerkisten er vóór, die fraai kleuren op den met roode plaveien belegden vloer. De zoldering dezer zaal was vernieuwd, maar dc schinkels van het oorspronkelijke houten tongewelf waren boven dit nieuwe plafond bewaard, zoodat met geringe moeite het oude interieur her steld zou kunnon worden. De kapel, wier westelijke travee met een lateren muur van het vrouwendeel was ge scheiden, verkeerde in nog gaven staat. Wel waren enkele harer vensters gedicht, doch zij had de oude gemetselde kruisge welven bewaard, wier ribben rusten op geestig gebeeldhouwde kniagsteeotjes. Uit wendig echter was zy zeer ontsierd, door dien men haar zuiderwaud, laDgs de straat, geportlandcementcerd had. Te oordeelen naar haar stjjl dagteekende de kapel ver moedelijk uit de vijftiende eeuw. Het vrouwendeel was vermoedelijk oudor dan het mannendeel, dat blijkens een dichtge metseld venster in den kapelwand, waar tegen deze aansluit, later was gebouwd, en toonde toch nog de vormen der laat gothiek, zoodat het vermoedelijk is entstaan bij de ons bekende vergrooting van het gasthuis in 1531. Gelijk ik reeds zeide, moest, met het oog op het nieuwe gebouw, het vrouwen deel worden afgebroken. Dit geschiedde en men besloot de overblijvende kapel met het mannendeel in te richten tot een soort gasthuismusetim. De oude slaapzaal der mannen zou daarvan het pièce de resis tance vormen, tal van oude voorwerpen en bouwfragmenten uit de gesloopte resten van het gasthuis konden verder een op- merkolyk geheel helpen vormen. Het heeft intusschen tot dit jaar geduurd voor men met de restauratie van het ge bouw kon beginnen. Bij afbraak van den muur, die de kapel vroeger van het vrou wendeel scheidde, kwamen toen overblijf selen voor den dag van een fraai renais sance houton hek en in de kapel vond men restes van eenvoudige ornamentale beschildering, kortom de eerste werkzaam heden beloofden het beste. Maar toen ik dezer dagen nog eens langs hot gebouw liep, zag ik dat men aan den zuidelijken buitenmuur der kapel bezig was daarvan de cemeutlaag te ver wijderen en het gaf mij den indruk dat men hierby te werk ging zonder genoeg besef van verantwoordelijkheid. Het is bekend, dat cement zich soms zoo vast met baksteen verbindt, dat eeu goede cementlaag bezwaarlijk anders dan door afkappen kan verwijderd worden. Als dit werk met zorg is gebeurd, is de vrijkomende baksteen, desnoods met een frijnslag wat opgeknapt en met tusschen- voeging van de ontbrekende steenon toon baar. Aanvankelijk schijnt men hier ook voorzichtig te hebben gewerkt, de bovenste baksteenlagen althans van den gecemen- teorden muur zien er tamelijk goed uit. Maar men heeft dit blijkbaar te tijdroovend gevonden en is er toen toe overgegaan van den geheelen muur en zyn beeren, behalve het cement, een ljalve steen af te kappen. Zelfs de fraai geprofileerde waterlijst, waarvan ik enkele stukken nog volkomen gaaf ouder de cement van daan zag komen, wordt geheel weggeslagen. De bedoeling is verder inkassingen in het oude werk te maken en den geheelen muur dan met een nieuwe halve steen te bekleedon! Dat de fraaie gloed van den prachtigen rooden baksteen zoo verloren gaat, dat in plaats van het mooie oude metselwerk met al zijn toevalligheden, dan het doodsche werk komt der leolyke, planlooze moderne steen, schyut niemand te hinderen Mijn protest komt te laat om in dit ge val nog tot voorkoming der verknoeiing te kunnen leiden, maai het zal allicht kunnen dienen om de aandacht te vestigen op een gevaar, dat ook andere monumenten be dreigt, die eene z.g. restauratie, die meer op een vandalisme golijkt, ondergaan. Dat zulk knoeiwerk blijkbaar kan geschieden by eene restauratie, die met subsidie en onder toezicht van het ryk geschiedt, noopt te meer tot waakzaamheid. A.F.C.—Quick 4—0. In weerwil van het fraaie zomerweer was de belangstelling gisterenmiddag op Birkhoven voor den voelbalwedstryd A.F.C. (Amsterdam)Quick vrij groot. Een paar uur in zoo'n warm zomerzonnetje te staan is anders alles behalve aangenaam, vooral niet wanneer het spel niet bijzonder inte ressant is. En dat was gisteren het geval. \ooral do Amersfoorters speelden vrij slecht, terwyl de Amsterdammers al spoedig be- grepeo, dat ze zich niet bijzonder behoefden in te spannen. Aanvankelijk is het spel vrij goed. Als scheidsrechter Harterink beginnen fluit, geeft A.F.C. aanstonds flink spel te zien. Zonder veel moeite wordt dan ook Quick's voorhoede gepasseerd en ervaren de Amsterdammers dat de ver dediging het sterke punt is. Hier is het vooral Keetell, die flink wegwerkt, terwijl Knoppers zyn doel schoon weet te houden. Het slechte spel van de voorlinie van Quick is oorzaak, dat de doorbraken van A.F.C. voortdurend aanhouden, maar aanvankelijk zonder resultaat. Amsterdam verslapt wel wat, maar bljjft aanvallend optreden, tot eindelijk do bal in het net wordt gedepo neerd. Een enkele maal maakt ook Quick een rennetje en wordt het leer bij A.F.C.'s doel gebracht, maar tot doelpunten komt het niet. Rust gaat alzoo in met 10 voor A.F.C. Daarna is Quick nog minder. Enkele spelers doen bovenmate hun best. Jo de Boer werkt wat hij kan en zit onophoudelijk op den bal, terwyl ook Druyf uitstekend speelt. Hij wordt echter door zijn mede spelers vry we' genegeerd, zoodat zijn harde werken ook al weinig succes heeft. De overige spelers van Quick presteeren weiaig of niets. Mingels heeft nog wel eenige goede momenten maar overigens steunt alles op de verdediging. Het vlugge spel der Amsterdammers wordt nog eenige malen beloond. Tot driemaal toe wordt Knoppers gepasseerd, geen der schoten waren echter door hem te houden geweest. Amsterdam wint alzoo welverdiend met 40. A.F.C., dat 4 invallers telde, speelde over 't geheel goed. Quick had 2 invallers- We hopen, dat voor de competitie de Quickmenschen zich beter zullen inspannen-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2