WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. Do Bilt, 14 September 1911. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Valentia, laagste 747.8 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 15 Sep tember 1911. Zwakke tot matige N.O.- lijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, waarschijnlijk nog enkele regen buien. Temperatuur: Iets warmer. S»rom«ter«land te AMERSFOORT. 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 14 Sept. des morgens 7 uur is 60' F. van vrije ontwikkeling, en hoe gespeculeerd wordt op hun heiligste gevoelens, en dit alles ter bereiking van zeer wereldsche doeleinden. Zeer wijselijk zijn de Nieuwe Gezangen uit de Gereformeerde Kerken ge bannen; 't zou voor 'n anti-rev. predikant toch onmogelijk zgn de gemeente te laten zingen de schoone woorden uit Luther's lied: „geen aardsche macht begeeren wg, die gaat welras verloren". De huidige macht van 't clericalisme berust op leugen, op den coalitie- en anti- theBeleugen, die als alle leugens weldra door de waarheid achterhaald zal zgn. Dan zullen velen, de ware vromen, die heden, misleid, zich onder z'n vanen scha ren, 't clericalime den rug tookeoren, dat dan zal omvallen als 'n scheef gegroeide boom, dien men z'n stut ontnomen heeft. Aan heersclizuchtige drijvers en politieke gcestelgken zal 't nog langen tgd gelukken eenvoudige zielen te begoochelenbestaat er grooter zonde dan de geesten te willen knechten?maar de ontwikkeling en ver lichting, zal ten slotte ook in de uiterste uithoeken,waar heidensch en middeleeuwse! bggeloof onder Chrietelgk tintje nog welig tieren, doordringen en de laatste resten van 't clericalisme sloopen. 't Liberalisme daarentegen zal stand houden zoolang wetenschap en ontwikkeling bestaan, en die zgn onsterfelijk daar de de wet van vooruitgang en ontwikkeling eeuwig is. Zoo al eens 'n geweldige ramp alle resultaten van studie vernielde en alle dragers der wetenschap deed omkomen, zou 't liberalisme tgdelgk vernietigd zgn maar 't zou als 'n Phoenix uit z'n asch verrgzen, daar er nieuwe geleerden zouden opstaan om te vorschen naar de verloren schatten. Wij willen niet Btervenl En toch zult gg sterven, o Standaard en Stichtsche en Zeeuw! Frankrijk en Duitschland. De definitieve bewoordingen van hot Fransche antwoord aan Duitschland zijn vastgesteld. De bescheiden zijn door een bijzouderon koerier, gisteravond om 10 uur naar Berlijn gebracht. De Minister van Buitenlandsche Zaken, De Selves, heeft achtereenvolgens de ge zanten van Engeland en Rusland ontvangen. Indien de Fransche president onmiddellijk zijn goedkeuring heeft gegeven, en niet verlangd heeft met de regeering, na den terugkoer van Caillaux uit Belfort te over leggen, dan kan het antwoord van Frankrijk heden of morgen naar Berlijn worden op- gezondeu. Het eerstvolgend onderhoud tusschen Cambon en Kiderlen-Waechter zal dan Zondag of Maandag a.s. plaats kunnen hebben. De Lok. Anz., welk blad dikwijls officieus geïnspireerd is, verklaarde, dat men in gezaghebbende kringen te Berlgn van meening is, dat vóór het einde der week de Marokkaansche quaestie, be houdens onverziene gebeurtenissen geregeld kan zgn. De Dnitsche bladen beweren dat Duitsch land niet verlangt spociale voorrechten voor zgn handol in Marokko. Men zou dat overigens niet uit de tegen-voorstellen van Duitschland opmaken. Bovendien verklaren de voornaamste Duitsche bladen dat Duitsch land ook niet meer dan waarborgen voor de economische gelijkheid eischt en dat het bereid is aan Frankrgk algoheele vrijheid in Marokko over te laten in ruil voor een vergoeding in grondgebied. Caillaux heeft, zegt de Matin, reeds de uiterste grenzen vastgesteld van het ge deelte van Congo, dat Frankrgk aan Duitschland zal afstaan. Deze afstand omvat geheel Midden-Congo, met ten Zuiden de rivier Sangha tot grens, en met een strook gronds, die uhloopt op de Atlan tische kust ten Noorden van Libreville. Dit nu is het maximum, dat Frankrgk bereid is af te staan om algeheele politieke vrijheid in Marokko te verkrijgen. Bekwaam onderhandelaar als hg is, en zonder twijfel er op uit om voor zijn land de grootst mogelijko voordeelen to behalen, zal Kiderlen-Waechter waarschijnlijk een nog grootere vergoeding in grondgebied zien te verkrggen. Maar de Duitsche Minister zal alsdan op het zeer vaste besluit der Fransche regeerin? komen te stuiten, om niet den zeer hoogen prijs, door haar aangebodcD te verhoogen. Duitschland. Het Berliner Tageblatt bespreekt in een met verontwaardiging geschreven artikel de aankoedigiug der noodwetten, die de duurte der levensmiddelen in Duitschland moeten lenigen. Wat helpen maatregelen, lapmiddelen als deze aldus het blad wanneer heel de Duitsche handelspolitiek met haar schandelijko uitvoerpremiën voor landbouw-artikelen, den prijs der levens middelen opdrijft ten bate der landheeren? Onze rogge-oogst van dit jaar is niet slecht, maar toch is de prijs hoog. Hoe komt dat? Door de uitvoerpremies: iu Rusland betaalt men voor de rogge 125 mark per ton, terwijl ze in Duitschland zelf 175 kost. De Russen gebruiken de rogge als voer voor hun zwijnen, terwijl in Duitschland do menschen er gebrek aan hebben! Op bet te Jcna vergaderde Duitsche socialistencongres hetwelk door 450 afgevaardigden uit allerlei landen wordt bijgewoond heeft de partgleider Bebel gesproken voor de Marokko-quaestie en geprotesteerd tegen het drgveo naar oorlog, dat zich in Duitschland openbaart. De internationale toestand, zeide hij, zal tengevolge hebben, dat voortaan niet meer van ontwapening wordt gesproken, maar alleen van wedijveren in krijgstoerustingen, en hij acht een uitbarsting onvermijdelijk. Er zal stellig, denkt hij, een wetsontwerp tot uitbreiding van de vloot komen en tevens zijn er nieuwe zware belastingen te wachten om de kosten te dekken. Daarbij zullen de prgzen der levensmiddelen steeds hooger stijgen en de ellende en nood steeds toenemen. Partijgenoot Bernstein was iets minder pessimistisch gestemd. Naar zijn meening is de kans op oorlog zoo bijster groot niet, want in „onze dagen komt het niet zoo gauw tot ooilog", Yeel erger zegt Bernstein iB de agitatie in zulk een tijd van crisis, gewekt door de kapitalistische partijen, en haar gevolgen ten aanzien van de binnenlandsche politiek der natiën. Overigens loopt tot dusver het debat ten congresse in hoofdzaak over de houding van het partijbestuur in zake do beweging tegen een mogelijken oorlog. Volgens sommige partijgenooten heeft het bestuur verzuimd de Marokko-quaeBtie aan te grijpen als een goede gelegenheid voor partgpropaganda. Richter is in Jena teruggekeerd! Zijn stadgenooten bereiden den gevangene van den Olympos een ontvangst als een vorst: duizenden menschen stonden aan het station, toen Richter uit den sneltrein stapte, en er werd gejuicht dat hot een aard had. Richter's moeder was hem eenige stations tegemoet gereisd, zijn vrouw wachtte hem aan het station. Met haar beiden klom hij in het met bloemen versierde rgtuig, dat hem opwachtte en vervolgens naar zijn villa bracht, die eveneens met bloemen versierd was, en aan welks deur de woordsn prijkten: „Welkom na lang lgden." Belqie. De lichting 1909, die heden naar huis gezonden moest worden, zal tot nader orde onder de wapenen blijven. Frankrijk. Opnieuw hebben in verschillende plaatsen van Frankrgk onlusten plaats gehad in verband met de hooge prgzen der levens middelen. Te Lorient hebben na een ver gadering in de arbeidsbeurs 5000 personen aan groote straatbetoogingen deelgenomen. Te St. Etienne heeft de menigte het troepen-cordon verbroken, drong tot op de markt door en vernielde er tal 7an waren. Te Mozières trachtten stakende arbeiders de poort van een automobielfabriek open te breken, doch werden door de troepen teruggedreven. In do straten der stad kwam het tot een treffen, waarbij verscheidene arbeider» gewond werden. Een tiental arrestaties had plaats. De cavalerie dreef de talrijke arbeiders uiteen, die tot staking besloten waren en in gesloten gelederen de fabriek verlieten. Daarbij geraakte een 13 jarige leerling onder de paarden en werd door de hoeven doodge trapt. Te Creil (dep. Oise) had tusschen een cavalerie-patronille en de deelnemers aan de betoogingen tegen de dure levens middelen oen treffen plaats, waarbij drie burgers gewond werden. Daar zijn barri- kaden opgeworpen op de straten naar Nogent, Montaterre en op den overweg der Noorden-Spoorwegmaatschappg. De oproerlingen hebben op de barrikaden roode vaandels geplant, jouwden de troepen uit, en staken de woning van den tolgaarder in brand. Naar de troepen werd met steeneu geworpen, waarna de troepen een charge uitvoerden. Spanje. De jongste berichten, over de in Spanje uitgebroken stakiDgen, luiden naar een Madrileensche corr. meldt, uiterst pessimis tisch. Er zijn aanwijzingen, dat do geheele beweging een revoiutionnair doel zou be oogen. Naar reeds gevreesd werd, heeft de sta king der fabrieksarbeiders in hef industrie gebied van Bilbao, te Baracaldo tot een bloedig treffen met de gendarmen geleid. Manschappen van de burgerwacht hebben de straten met de blanke sabel schoonge veogd, en vuurden op de met steenen werpende eu met revolvers schietende ar beiders, die met geweld verhinderen wilden dat de arbeidswilligen van eetwaren voor zien werden. Een der arbeiders kreeg een kogel in het hoofd en ligt op sterven, zeven door kogels gewonde arbeiders moesten naar het gasthuis vervoerd worden Toen de loiders der arbeiderBvereenigingc-n te Bilbao besloten do algemeene werksta king uit te roepen, gingen dadelgk groepeu arbeiders naar de bakkerijen om het neder- leggen van den arbeid te eischen. Volgens een telegram hiervoren, hebben ook de typo's thans het werk nefiergelegd, waar door de kranten niet meer verschijnen kunnen, nadat de leiders der staking de typografen nog aanvankelijk hadden toe gestaan aan het werk te blijven. De kapi tein-generaal van het Spaan6che leger heeft bevolen, dat vier van de te Burgos en Victoria in garnizoen liggende regimenten naar Bilbao zullen vertrekken. Portugal. De Lissabonschc correspondent van de Frankfurter Zeitung heeft een onderhoud gehad mot den nieuwen minister president Chagas. Deze zei, dat hg verheugd was over de erkenning der Republiek door de Mogend heden, welke erkenning het bewgs levert, dat zgn regeering het vertrouwen der naties bezit. Hij zou alles in het werk stellen om deze goede mecning te rechtvaardigen. Onder de voorloopige regeering, zei Cha gas verder, was een algemeen gebrek aan discipline ontstaan, evenals dit onmiddellgk na de revolutie het geval was geweest. Dit was te begrijpen, daar de vorige regeering de kracht miste, energiek op te treden. Toen hij, Chagas, de regeering had over genomen, had hij instinctief het gevaar ge voeld, waarin de openbare orde verkeerde. Daarom had hij elke gelegenheid aangegre pen om energiek op te treden, zoodat 't hem gelukt was de ernstige stakingon spoedig bij te leggen. Hij voelde zich in zijn positie volkomen zeker en zou arbeiden aan de innerlijke bovestigingderRepubliek; ook zou hij, zonder van zgn weg af te wgken, de bestaande kloven trachtten te dempen. In het bijzonder was een reorganisatie van het politieke leven noodig. De erken ning door de mogendheden beschouwde hij niet als bewilliging van nieuwe rechten, doch als het opleggen van «ieuwo plich ten. „Wij hebben den plicht om verstandig to wordenbesloot de minister-president. M. de Koningin zal ditmaal de Staten-Generaal niet in per soon openen. Nederland en Portugal. Wij vernemen, dat ook de Nederland- sche Regeering eergisteren de Republiek van Portugal heeft erkend. De Nieuwe Tariefwet. De Middenstandsbond, zal op verzoek van de vereeniging Handel en Nijverheid te Arnhem, gesteund door 34 andeie aan gesloten raiddenstandsvereenigingen, op 16 October te Utrecht een buitengewoon con gres houden ter behandeling van het ont- werp-Tariefwet. De winkelsluiting te Amsterdam. Gisteren was ten 6tadhuize nog altijd geen bericht van de regeering ontvangen, dat zij ingevolge verzoek van Ged. Staten, hot besluit van den Raad, betreffende de winkelsluiting schorsen of vernietigen zal en bij informatie te 's Gravenhage vernam men, dat een beslissing van die strekking ook niet meer verwacht kon worden. Daar 't gisteren twee maanden geleden was, dat het bericht betreffecde het verzoek van Ged. Staten tot vernietiging verscheen, staat het daarmee ingevolge de gemeentewet vast, dat het raadsbesluit niet vernietigd of geschorst wordt en kan dit dus worden afgekondigd. De Roode Dinsdag. De burgemeester van den Haag heeft ondere zekere voorwaarden het verzoek ingewilligd van den voorzitter en den •ecretaris van do S. D. A. P., om op Dinsdag 19 September a.& de voorgenomen betooging te houden voor het algemeen kiesrecht. Met het oog op de beperkte toegangen zal de optocht echter niet op het Binnenhof komen. Het zal aan een deputatie van een beperkt aantal personen geoorloofd zijn zich onderweg van den stoet af te scheiden ten einde de adressen aan hun bestemming te bezorgen. Nopens het uur waarop de optocht zich in beweging zal mogen stellen 'ib nog geeu beslissing genomen. Voorzorgsmaatregelen. Naar do Haarl. Ct. uit goede bron ver neemt, begint heden op verschillende af- deelingen van de Centrale Werkplaats te Haarlem do werktgd van des morgens zes uur tot des avonds halfacht. De reden hiervan ib, dat de Minister van Oorlog zooveel mogelijk rollend materiaal in ge reedheid wil hebben. De divisie-commandant generaal-majoor F. Tonnet, iB gisteron te Amsterdam aan gekomen en heeft op het Regimentsbureau van het 7e reg. inf. in de Oranje Nassau kazerne besprekingen gehouden met de to Amsterdam in garnizoen liggende hoofd officieren. Het N. v. Ned. verneemt voorts, dat de forten in do onmiddellgke omgeving van Amsterdam geinspecteerd zijn en dat de troepen dag in dag uit groote marschen maken niet volledige bepakking en zwareu dienst hebben. Gisterenmiddag had er weor een oijeen- komst van den generaal met de officieren plaats. Te Durgerdam en andere plaatsen binnen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2