DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 224. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. Veertigjarig bestaan der Amersf. Hoogere Burgerschool. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. £5.60. Per 3 maanden id. 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 0.05. Bureau: Kl.KIXH H U« 6. Telei. Interc. 18». Prijs der Advertcntii'n Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.-bureau D. 1\ ALTA, Warmoesatr. 76-78 Amsterdam Zij, die zich met 1 October abouuceren op dit blad, ontvan gen de tot dien datuui verschij nende nummers gratis. Mijn artikeltje onder dit bovenschrift, opgenomen in het nummer van Donderdag 20 Sept. j.l. van dit blad is oorzaak ge weest, dat van verschillende zijden een opmerking over de onvolledigheid mijner beschouwingen onder mijn aandacht werd gebracht. Opgemerkt werd, dat, waar 1700 ingeschreven leerlingen over een tijdsverloop van 40 jaren slechts 437 einddiploma's opleverden, de resultaten der overgangs examens in die jaren verre van gunstig geweest moeten zijn, en dat in mijn stukje hiervan geen gewag is gemaakt, niettegen staande van zekere zijde onlangs de aandacht op dit ongunstig verschijnsel werd ge vestigd. Ik acht mij daarom verplicht eenig licht op die bewering te doen vallen. In de eersto plaats moet ik er op wijzen, dat zeer vele leerlingen de school gezocht hebben voor een buiten het eindoxamen gelegen doel (Adelborst, Cadet, Zeevaart school enz.). Voor een zuivere statistiek der resultaten zou men dus het studiepad van iederen leerling aan de school moeten nagaan. Voor de statistiek ontbreken mij thans verscheidene gegevens. Doch tot een betrouwbaai globaal overzicht der zaak kan men op de volgende wjjze geraken. Onder de 1704 ingeschreven leerlingen bevonden zich 137 „toehoorders", d. z. leerlingen die het onderwijs in enkele vakken hebben, gevolgd. Voorts zijn in lie* totaal mede begrepen de 235 leerlingen die aan het einde v*n den cursus 1910/11 de vijfde klasse nog niet bereikt hadden. Na aftrek dezer beide laatstgenoemde categoriën zijn er dus 1332 leerlingen geweest vau wie 437 geslaagd zijn bij de eindexamens, dus van iedere drie voor volledig onderwijs ingeschreven gewezen leerlingen heeft er één het einddiploma behaald, een verhouding die betrekkelijk zéér gunstig voor de school genoemd mag worden, wijl de inrichting óók diensten verricht heeft eener driejarige H. B. School, jaren lang zelfs die eener M. U. L. O. Voorts hebben tal van leerliugen de school tusscheotijds verlaten voor een werkkring in de praktijk, wegens vertrek hunner ouders uit de gemeente, door de herhaalde Torhooging van het schoolgeld, tengevolge der oplichting van de II.B. School te Hilversum (waardoor een 80-tal leerlingen overgingen), wegens ziekte of overlijden, en door andere buiten de school gelegen oorzaken. Het heeft dus geen gezonde zin, dat men getracht heeft uit de door mij genoemde cijfers te con- «ludeeren dat de overgangsexamens door- eengenomen bijzonder ongunstigen uitslag opgeleverd moesten hebben. Ik heb mij daarom de moeite getroost de nauwkeurige resultaten van die examens samen te vatten, en ben tot de volgende getallen gekomen Uit het „Gedenkboek der school" blijkt dat in de eerste kwart eeuw 1430 malen een leerling deelnam aan een overgangs examen naar een hoogere Klasse, en dat 1015 malen de uitslag gunstig is geweest, d.i. 71% geslaagd. Voor de laatste vijftien jaren bedragen deze getallen 2500 en 1969, dus 72% geslaagden, m.a.w. dat dooreen genomen bijna gedeelte van iedere klasse aan het eind van den cursus naar een hoogere klasse bevorderd koD worden. Dat de uitslag van een overgangsexamen wel eens beduidend in ongunstigen zin af geweken is van dit gemiddelde, zooals aan het einde van den laatsten cursus inderdaad het geval is geweest, bewjjst enkel dat tal vau gunstiger schooljaren er tegenover ge staan moeten hebben, terwjjl een school en zeer zeker de Amersfoortsche, met haar ongehoord ongunstige toestanden en omstandigheden het recht heeft haar waarde als onderwijsinrichting beoor deeld te zien naar do algemeeno resultaten over een grooter tijdsverloop. G. J. BUIJS. De Fransch— Duitsche onderhandelingen. Zaterdag is ongetwijfeld van veel betee- kenis geweest; immers de Ministerraad, welke te Rambouillet gehoadeu is, heeft den definitieven tekst der formules vastge steld. De Fransche morgenbladen van gis teren waren voor het meerendeel vol ver trouwen op het gunstig resultaat der mi- mistorieele besprekingen. Dé Minister van Buitenlandsche Zaken, De Selves, heeft heden aan den Minister raad de redactie voorgelegd, welke door dezen werd goedgekenrd, van enkele for- mnles in zake de betwiste punten in de overeenkomst. Do formules wijken, wat de redactie betreft, slechts weinig af van de formules te Berlijn opgesteld; zij sluiten zich echter volkomen aan bij de algenreene gezichtspunten, waarover You Kiderlen- Waechter en Cambon, het in hun jongste onderhoud eens geworden zijn. Naar ver zekerd wordt, blijft Frankrijk er op aan dringen, dat de betrekkingen tusschen het Maghzen en de Mogendheden slechts door middel van den Franschen gezant in Ma rokko onderhouden worden. Wat de con sulaire rochtbanken en de geprotegeerden betreft, verlangt Frankrijk, dat alle Mo gendheden toestemmen in een hetziening der conveutic van Madrid van 1880, totdat de Fraoscbe rechtspraak in Marokko ge heel georganiseerd zal zijn. De Selves stolt een nieuwen tekst voor in zake de controle, door Frankrijk aanvaaid, over de mijnindustrie en het vervoerwezen in Ma rokko. Men hoopt, dat de geschillen vrij spoedig uit den weg geruimd zullen worden. De Vossisehe Zeitung wijdt een hoofd artikel aan den dag van Zaterdag. 23 Sep tember 1911 zal misschien, schrijft het blad, een geschiedkundige dag van ouge- wono beteekenis en het einde zijn van een sedert jaren durend gevaarlijk geschil. Het Berliner Tageblatt zegt, dat zoowel in Duitschland als in Frankrijk iedereen thans aanneemt, dat er geen positief ver schil van meening meer bestaat en dat nog enkel het verschil van redactie in de gs- wenschte formule dient geregeld te worden. Aan de nationalistische Fransche pers en de clericale bladen schijnt echter het verloop der zaken niet recht naar den zin t» zijn. Het bekende clericale Kamerlid graaf Do Mun schrijft in de „Echo de Paris", in zeer gezwollen tirades, dat de Regeering van het geheele Marokkaansche vraagstuk niets begrepen heeft. Zij had eenvoudig aan Kiderlen-Waechter moeten zeggen: „Ik heb van u, Duitschers, niets afgenomen, ik ben u ook niets schuldig en geef der halve ook nietB. Wanneer het Duitsche schip voor Agadir gestationneerd blijft, welou dan zend ik er voor gezelschap een Fransch schip heen, terwijl gij het dan maar met Engeland moet zien eens te worden". Centrum en Sociaal-Democraten. Het Rijksdaglid Bell, Ceotrumafgevaar- digde, heeft onlangs den sociaal-democraten voor de voeten geworpen, dat in 1907 door verantwoordelijke leiders der «ociaal- democratische partij, aan het Centrum een bondgenootschap voor de Rijksdagverkie- zingeu in dat jaar was aangeboden, welk aanbod echter afgewezen was. Ook het Vorwarts verklaarde hiervan niet te weten. De zaak is echter hier mede nog niet uit; want thans schrijft de Volksfreund" het Centrum-orgaan te Aken: „Niemand anders dan hot Rijksdaglid Bebel heeft in opdracht en in overeenstemming met den destijds ongestelden partijleider Singer in een expresse-brief, die zijn bestemming 28 Januari 1907 bereikte, het Centrum een bondgenootschap voor de herstemmingen aangeboden". Het woord is thans aan Bebel. De inhalige Duitsche Fiscus. De Duitsche pers steekt weer eens don draak met de vreemde opvattingen van den fiscus. De Keizer heeft voor de ver- gaderzaal van het dagelijksch bestuur op liet Berlijnsche raadhuis zijn portrent ten geschenke gegeven, en nu verlangt de fiscus voor deze scheuking de gebruikelijke belasting voor scheukingen met do warme hand. De fiscus heeft vroeger al dergelijke eischen aan de ontvangers gesteld tor zake van schenkingen, die de gemeente Borlijn aan «ereenigingen tot nut van het algemeen, als vereenigingen tot bestrijding der tuber culose, arbeiderskolonies, de vereeuigiug voor volksbewaarscholen enz. heeft gemaakt. Een commissie vao deskundigen heeft toen uitgemaakt, dat dit niet aanging, maar er zijn nog processen over hangende. De pers spreekt de verwachting uit, dat het administratief hooggerechtshof de zon derlinge opvattingen van de fiscale bureau cratie eens voor al zal wraken. Tegen den oorlog. Het ioternationale socialistische congres, dat te Zürich zitting hield, en waar op 14 landen vertegenwoordigd zijo, nam een motie aan, waarin de oorlog ten sterk ste werd afgekeurd, en waarin het besluit werd kenbaar gemaakt, in alle hoofdsteden betoogingen tegen den oorlog te houden. De Iersche staking. Wel heeft de Iersche staking niet zoo groote uitbreiding gekregen, als men vrees de, maar de toestand is toch erostig ge noeg, vooral op de Southern and Western Railway. Queenstown is afgesloten van hot verkeer en de passagiers van den Atlantischen 8toomer „Codric", die Vrijdagochtend aan kwam, kondon van daar niet verder. De Ierscho mail werd naar Liverpool gebracht en zal van daar over Holyhaed weder naar Ierland komen. En eenzelfde toestand als te Queenstown heersoht ook in vele andere plaatsen. Volgens de Daily Mail is het zoo goed als zeker, dat de maatschappijen den strijd, zoo noodig, zullen volhouden tot bet bittere einde. En zij hobben hoop, dat hun de zege zal blijven, want het stroomt aanbiedingen uit Ierland, zoowel ala uit Engeland, voor de door do stakers open gelaten betrekkingen, zoodat zij met vol doende militaire bescherming moenen deu dieust geregeld te kunnen volhouden. Aan de stations te Dublin, vermeerdert het aantal stakers, maar niet in die mate, dat de dienst erdoor ontwricht wordt, ofschoon de bestuurders van de „Amalga mated Society zeggen, dat het volkomen naar hun zin gaat. Walen en Vlamingen. Te Bergen (België) is het Congrie des amitiés francaices bijeengekomen, d.w.z. van alle in België bestaande veteenigingen, die de Fransche taal, het onderwijs in het Fraosch, de Fransche cultuur en den Fran schen invloed in België wenscheu te be schermen en te ontwikkelen. Het streven dier vereenigingen gaat dus dwars tegen de Vlaamsche of Duitsche beweging in België in. Gisteren werd te Jemappes, niet ver van Bergen, plechtig een gedenkteeken onthuld, ter herinnering aan den veldslag van t November 1792, waarin generaal Dumouriez en de hertog van Chartres (de latere Louis Phillippe) de Oostenrijkers en Pruisen versloegen en België van hun juk bevrijdden. Tal van bekende Franschen, Maurice Barrés, Poin- caré, Richepin, genoraal Langlois e.a. doen van hun belangstelling blijken. Van liet congres zegt het Haud. v. Autworpen: „Alhoewol het een congres ie, waar Fran schen en Belgen vergaderd zijn, deinst men niet terug om zaken te bespreken, die in alle geval ons Belgen alleen aangaan. Een wensch werd neergelegd, door MM. Ohainaye ec Jennissen, ooder andere strek kend om eventueel iu België de bestuur lijke schjjding door te drijven, in geval de anti-flamingantische werkiug in het Vlaam sche land ondoelmatig mocht blijken". De heer Jeunissen zeide nog, dat men het denkbeeld van een bestuursscheiding te vergeefs ter zijde zal stellen; de Walen zullen toch moeten eindigen met ze te vragen. Bestreden werd de bestuursschei ding door den heer Renard. In een der sectievergaderingen werd een voorstel aangenomen, strekkende tot het uitgeven van een Vlaamsch blad, dat de Fransche beschaving zal moeten bevor deren.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1