WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. INGEZONDEN STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 25 September 1911. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Haparanda, laagBte 746.1 te Seydisljord. "Verwachting tot den avond van 26 Sep tember 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Zuidelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, mogelijk later regen of onweer. Temperatuur: Dezelfde, mogelijk nacht vorst. ffinrometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 76# m.lt. Vorige itand te 12 uur 761 ui.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 61 Laagste hedennachtF. 49 Hedenmiddag 12 uurF. 63 De nieuwe Russische premier. De benoeming van Kokoft6eff tot premier, met behoud van zijn post als minister van Einantiën, is thans officieel bekend gemaakt. De moord op Stolypin. Aan de Berliner Zeitung am Mittag wordt uit Petersburg geseind dat Bagrof zijn doodvonnis met dezelfde yzige kalmte opnam, die hy gedurende de geheel zitting had bewaard. Hg bekende alles. Hij had den moord begaan ingevolge een opdracht van de revolutionnaire partij, ten einde zich te zuiveren van de verdenking, dat hy dubbel spel speelde. Aan da geheime politie had hij gezegd, dat Petersburgsche revolutionnairen in het huis van zyn vader zouden komen, terwijl de politie nu nauw keurig het huis bewaakte, ging hg op zijn gemak naar de komedie en pleegde den aaDslag. De Spanjaarden in Marokeo. In een telegram uit Tetuan wordt ge- meid, dat de militaire gouverneur van Ceuta, generaal Alfan, toebereidselen maakt voor het bezetten van Tetuan. Gisteren reeds werden te Ceuta een aantal troepen met 300 muildiereu uit Tarifa verwacht. Naar verluidt is ecu Spaansche trausportcolonne bij Tebudju overvallen. Van de dekkings- tioepen zijn 170 man gesneuveld en 15 gevangen genomen. De rifbewoners, die 80 muildieren wegvoerden, zouden 100 man verloren hebben. Aangaande den aanval van de vijandelijk* haika op dc Spaansche vooruitgeschoven stelling aan den rechteroever van de Eert, wordt nog gemeld, dat de vijand de? nachts, onder bedekking van een sterken nevel, tot don aanval overging, na eerst heimelijk de rivier te zijn overgestoken. Van daar werden de Spanjaarden in de linkerflank aangevallen. Na een heftigen strijd, waarbij over en weer talrijke verliezen geleden werden, is de vijand door de Spaansche troepen op de vlucht gedreven. Italië in Tripoli. Volgens een medeaeeling uit Konstanti- nopel aan de Neue Preie Presse zal de Porte aan het kabinet te Rome een nota richten, waarin het een ondubbelzinnige verklaring omtrent Italië's bedoelingen ten opzichte van Italië verlangt. Wel twijfelt de Porte niet aan de loyau- teit van de Italiaansche regeering, maai de bladen hebben de openbare meening in Turkije zoo opgezweept, dat het voor de verdere handhaving van vriendschappe- lyke betrekkingen dringend noodig is dat er klare wijn worde geschonken ten op zichte van de bedoelingen van Italia. Het officieele orgaan van het ministerie van Oorlog publiceert het oproepingsbevel van een gedeelte der vorige lichting. Aan de „Morgenpost" wordt gesoind: Naar onze correspondent te Weonen in diplomatieke kringen vernam, hebben Oostenrijk en Duitschland aan Konstantiuo- pel den dringenden raad gegeven, hot Tripolis-conflict, zoo spoedig mogelijk te beëindigen en dezo aangelegenheid met de grootste voorzichtigheid te behandelen. Want in geval dat er een boycot van de ItaliaanBche graoen geproclameerd wordt of dat geweldadigheden tegen de Italianen in Turkije of in Tripolis plaats hebben, zal Italië gedwongen zijn een energieke actie te beginnen, zonder dat de beide met Italië verbonden mogendheden zulk een optreden zouden kunnen beletten. Het schijnt, dat het aan deze nota te danken is, dat de grootvizier de Turkscbe bladen tot gematigdheid tegen Italië dwong en dat de Turksche regeering de proclamatie van den boycot tegen Italië in Tripolie op het laatste oogenblik veihinderd heeft. De onlusten te Tse-Tsjoean. Het Agence d'Extrême-Orient ontving uit Peking een officieel telegram betreffende de troebelen van Tsé-Tsjoean. Daaruit blykt dat de spoorweg-quaestie de werkelijke oorzaak der onlusten is; als protest tegen de inmenging der regeering en teneinde de rechten dor provincies te handhaven, manifesteerden de studenten, sloten koop lieden hunne zaken en volksleiders profi teerden van de gelegenheid om het volk op te hitsen. De onderkoning heeft den leider gevangen laten nemen. Dit was de aaoleiding tot verdere protesten; 2000 op standelingen demonstreerden voor het huis van den onderkoning on jouwden dezen uit en de protesten tegen de gevangeu- neming van den leider werden zóó orn6tig dat de politie onmachtig was. Daarop werden militairen gerequireerd, die krachtig optraden; arrestaties hadden plaats en de opstandelingen werden teruggedrongen. Ching-toa en .omgeving vertoonen weer hun dagelijksch voorkomen. De opstandelingen, de strengheid der regeoring vreezende, hebben zich teruggetrokken in de bergen eener kleine provincie in de nabijheid van Tsé-Tsjoean. Allo leiding ontbreekt hun; zij zijn slecht bewapend en hebben geen ammunitie. Niemand twijfelt dan ook aan een spoedige overgave aan de keizerlijke troepen. De vreemdelingen, die zich bij hut eerste ver schijnsel der onlusten verwijderd hadden, vonden steun bij de overheid en geen van hen is gemolesteerd. De ex-onderkoning van Tsé Tsjoean, Tsen Chuu-Sjoean, is van Sjang hai naar Cheng-toa vertrokken, om de laatste sporen vau den opstand te be dwingen. Zyn van ouds bekende regime in dezen waarborgt dit. Het Agence d'Extrême-Orient heeft ook de laatste da gen verscheiden telegrammeu ontvangen uit Shang hai on Peking in zake de troe belen; voor hen die met de politieke toestanden van dit gebied bekend waren, waren deze berichten overdreven en on nauwkeurig, terwijl de mededeelingen dei- pers tegenstrijdig waren, een gevolg van het verbreken der tolegraafiijnen. Een verklaring van Dr. A. Kuyper. Kort na zijn terugkomst te 'e Gravenhage gisternamiddag, heeft de N. Ct. dr. Kuyper om een onderhoud verzocht naar aanlei ding van hetgeen volgens het bekende Reutcr-telegram te Brussel zou voorgevallen ziju. Het blad deelt daarvan mede: De oud-premier, dieo we monter en in welstand aantroffen in zijn woning, was zoo welwillend ons dadelijk te woord te staan. Hij ving aan met mede te deelen, dat hij in een sanatorium to Dresden zes weken lang verblijf heeft gehouden om, in verband met zijn keelaandoening, welke steeds maar niet wijken wilde, een kuur te ondergaan. De eenige remedie was, zoo zeiden de doctoren, kouvatten te voorkomen en daarom werd een Boort hardingtkuur voorgeschreven, waarby de patiënt twee keer per dag geheel ontkleed eenigen tijd in de frissche lucht moest vertoeven. Ook na zijn vertrek uit het Dresdener sanatorium moest dr. Kuyper deze kuur voortzetten, wa»t anderB, zoo hadden de doctoren verklaard, zou zijn verblijf in het sanatorium geenerlei nuttig effect behouden en bleef de vatbaarheid om koude op to doen bestaan. Vandaar dat dr. Kuyper, van Dresden naar Brussel gaande, de kuur volhield en in zijn hotel aldaar óp zyn kamer zich ontkleedde en, ter verdrijving van de koude eenige gymnastische oefeningen uitvoerde. Dat moet de aandacht getrokken hebben, aldus ongeveer dr. Kuyper, van oen bewo ner van een der huizon tegenover Hotel Métropole op de Plaoe Brouckère. Ik had or geen erg in, dat men my op zoo'n afstand in mijn kamer op de derdo ver dieping zou kunnen zien en ik zelf trouwens kon aan den óverkant niets bijzonders onderscheiden. Maar do gymnastiekbewe- gingeu schynen de aandacht getrokken te hebben van (jien persoon, dio toen de politie is gaaD waarschuwen. Een agent is daarna den directeur van het hotel komen in konnis stellen met hetgeen de politie gerapporteerd was, verzoekende den logeergast te vragen maatregelen te nemen, opdat men hem van buiten af niet meer zou kunnen zien. Daarmede was de zaak uit, aldus verklaarde dr. Kuyper op onze verdere vragen, ontkennend dat er vau een arrestatie en van een verhoor by de politie sprake zou zyn geweest. Toch blyft 't een raoeilyk geval, merkte hy daarna op. Bedoelt u hetgeen te Brussel gebeurd is, was onze vraag. Daarop antwoordde dr. Kuyper ontken nend, verklarendo dat er zich in Brussel niets meer had voorgedaan. Maar de moeilijkheid was de voorgeschreven kuur te blijven voortzetten, ook in zijn woning, zonder dat de omwonenden hem zouden kunnen zien, terwijl hij toch do frissche buitenlucht ruimschoots moet doen toetreden in zijn kamer. De Droogte. B. en \V. van Rotterdam hebben eenige leden van den gemeenteraad en eenige heeren buiten den gemeentoraad uitgenoo- digd, om onder voorzitterschap vaD een der wethouders eene commissie te vormen, ten einde het dagelijksch bestuur van ant woord te dienen op de volgende vragen: 1*. Is, tengevolge van de langdurige droogte, in dit najaar en in den naderenden winter een buitengewoon hooge prijs te verwachten van de eerst noodige voedings middelen? 2°. Zoo ja, zouden door het gemeente bestuur buitengewoue maatregelen te nomen zijn tot tempering van een eventueel alge- meenen nood? 3°. Welke kunnen bij bevestigende beantwoording van de voorgaande vraag die maatregelen zyn? Ergerlijk. Onder dit opschrift driestart Het Huis gezin „Het vorig jaar bood zich in Indië éen candidaat aan voor het toelatingsexamen tot de Militaire Academie te Breda. Dit jaar waren er twee. Zulk een vermeerdering met honderd percent is natuurlijk verblijdend. Wat niet in dezelfdo mate vermeerderde is het aantal examinatoren. Men koD het met 18zegge achttienaf. Voor nu eens éen, dan twee candidateu achttien examinatoren, is dat nu toch niet een beetje al te bar? Op zichzelf is het een paskwil en uit financieel oogpunt i9 het een ergerlijke geldverkwisting." Christelijk-Histokisch en Akti-Revolutionnair. Dezer dagen bevatte 't Hbld. do mede- deeliog, dat voor de te Amsterdam tu houden Zendings Conferentie de Nieuwe Kerk door den Herv. Kerkeraad geweigerd was, omdat ook predikaoten van andere Kerkgenootschappen 'n spreekbeurt zouden vervullen, 'n Inzender in 't Hbld. geeft thans de volgende rectificatie. In het bericht van het Ochtendblad komt een kleine onjuistheid voor. Ik wensch die weg te nemen opdat den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente geen engbartigheid verweten worde. De Kerkeraad heeft niet de Ned. Herv. Korkgebouwen geweigerd aan de zendingsconforentie omdat daarbij optreden predikanten van andere kerkge nootschappen zooals uw bericht luidt. Neen de weigering betreft het doen optreden by de Conferenties van een doleerend (geref.) predikant. Géén Her vormde vindt aanstoot in het beklimmen van den kansel door Luthersohe predikan ten etc. Integendeel Hervormde en Luthersche predikauten vervullen in Zon dagsbeurten wel voor elkander den dienst. Doch iu de Ned. Herv. Gemeente heeft groote ontstemming goheer6cht toen de Koepelkerk a/h Leidscheplein is afgestaan aan de Zendingscenferontie en daarin toen als spreker is opgetreden een der meest fanatieke haters der Hervormde Gemeente: ds. L. II. Wagenaar, doleerend predikant. „Dat zal niet meer gebeuren!" is er toen gezegd. En in den boezem der Kerkeraad is een ernstig prote9t vernomen; een der oudste predikanten, die in 1886, toen de anti- revolutionnaire kerk werd gesticht, rykolijk zyn doel aan smaad heeft ontvangen van de uitgetreden „gereformeerden", heeft zich krachtig verzet tegen verdere toelating van de vijanden der kerk op den kansel. En het mag overigens ook vreemd zijn hoe die „geref."-predikanten nog blijkbaar gaarne den kansel beklimmen van de Ned. Herv. Kerk, die door A. Kuyper is ge noemd het anti-christelijk gedrocht, uit den afgrond opgekomen en ter zelfverbran ding bestemd..." Buitm verantwoordelijkheid der redactie.'* Mijnheer de Hoofdredacteur! Aangenomen dat het verhaal van dr. A. Kuyper waar is, dat hij voor zijn ge zondheid naakt moet loopen, zou toch eoG kiescli en beschaafd man zich niet voor de ramen in dien staat vertoonen. Hij had kunnen en moeten begrijpen dat van de straat af iemand, al bevindt hy zich ook op een derde verdieping, kan gezien worden, als hy voor de ramen staat. Zou nu dat geval, dat vooral de Hol- landsche kolonie in Brussel veel ergernis gegeven geeft, niet oen mooie aanleiding zijn voor Patrimonium of een of andere gereformeerde jongelingsvereeniging om hem, hun gevallen afgod een vijgeblaadje, of voor zijn kornuiten in de Tweede Kamer om hem een zwembroekje cadeau te doen, met last het altyd te dragen als hij zich voor ziju gezondheid voor de ramen vertoont. Want wie weet wat anders nog in de Kanaalstraat te wachten is. Wij, die dezen zonderling van jongst af keonen en weten hoe hij altijd bezield is met de zucht om van zich te laten spreken en over den tong te gaan, hetgeen hem dikwijls verleid heeft tot dwaze streken en waren zo maar alleen dwaas geweest waardoor hij een ramp geworden is voor ons vaderland, wij gelooven ook, dat hij nu weer niet normaal, geheel toerekenbaar is, al kan men daarom ook bij hem maar niet alles over zijn kant laten gaan. TJ dankend voor de plaatsing L. Quick versloeg gisterenmiddag op Birk- hoven Velox uit Wageningen met 100. De Wageningors kwamen met 10 man in 't veld, waaronder 4 invallers. Twee daar van hadden waarschijnlijk nog nimmer gevoetbald en liepen dan ook maar steeds waar de bal niet was. Een enkel speler van Velox gaf nog wol eens aardig spel maar hut geheel was treurig, ver beneden peil. Quick had dan ook een gemakkelijke taak en wist voor rust 4 maal te doel punten en daarna nog zes maal. Veel spel was daarvoor niet noodig, maar toch bleek wel, dat Wolterbeek in de voorhoede een groote aanwiust is. We hopen, dat Quick nog menigmaal zal winneu maar dat het toch gespaard zal blyven voor dergelijke ontmoetingen. De belangstelling van het publiek zou spoedig beneden nul zijn, terwijl ook niet onmogelijk by de Quick- spelers de lust er heel gauw uit zou zijn. Donderdag 1. 1. heeft te Hilversum een ontmoeting plaats gehad tUBschen een vyftal heeren biljartspelers uit genoemde plaats en een dito uit Amersfoort, welke tot uitslag had dat Amersfoort wou met 656 tegen Hilversum 637 caramboles. Er zal nu Woensdag 4 October een tegenontmoeting plaats hebben bij den heer E. Otte in 't Boompje. Hieronder een gedetailleerd overzicht Hilversum. W. Smit 116 J. Reurckas 92 P. Bode 129 D. van Wulven 150 P. Hartog 150 "637 van den wedstrijd: Amersfoort. 1. J. Zegwaard 150 2. R.J.v.Eimeren 150 3. B. Heere 150 4. P. Douma 99 5. T. H. Stom J67 656

De Eemlander | 1911 | | pagina 2