binnenland! stadsnieuws. WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. EED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 26 September 1911. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Coruna, laagste 746.3 te Thorshavn. Verwachting tot den avond Tan 27 Sep tember 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelgkefwind. Gesteldhe'd yan de lncht: Tijdelijk op. klaredd, later toenemende bewolking en mogelijk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 nurF. 63 De republikeinen in Spanje schuiven alle verantwoordelijkheid voor de door het gepeupel tijdens de onlusten gepleegde daden van wreedheid en geweld van zich af. Het comité van den republiki insch- socialistischen bond, te Santander samen gekomen, heeft dan ook in een telegram aan Canalejas verklaard, dat het niets had uit te Btaan gehad met de oproerige bowe- ging, maar dat spreekt immers van zelf ten sterkste de maatregelen, tot onderdrukking daarvan door de regeering getroffen, afkeurde. De Ramp op de Liberté. De oorzaken van de vreeselijke ramp op de „Liberie" zijn nog niet bekend. De deskundigen geloovcn niet aan de mogelijk heid van kortsluiting of zelfontbrandiug van kruit. Volgens een telegram van den prefect van marine te Toulou hebben 274 man van de équipage van de Liberté geantwoord bij het appèl; 300 k 350 man zijn dus waarschijnlijk dood. Men telde een doode en 50 gewonden aan boordcvan de Démocratie. Ook op de Vérité en de République zijn slachtoffers; het laatste schip is zoodauig beschadigd, dat het naar hot dok moet worden gesleept. Stolypin's opvolger. Kokowzef is benoemd tot opvolger van Stolypin, zeer tegen den zin der Russische nationalisten, die nog meer bezwaren hebben togen hem dau tegen zyn voorganger. „Kokowzef," zegt de Peterburgsche beiichtgever van het „Berl. Tagcblatt", behoort, wat zijn politieke opvattingen betreft, beslist tot de rechterzijde, de bekrompen eenzijdigheid van de nationa listische, zoogenaamd „echte" Russen is hem echter absoluut vreemd en noch de onderdrukking van Finland noch de brutale mishandeling der Joden vallen in zijn smaak. Hij laat zich daarbg niet leiden door sentimentaliteit of liberaliseerende denkbeelden die zijn in strijd met zijn persoonlijkheid maar als een verstandig en bekwaam financier weegt hg nuchter de voor- en nadeden tegen elkander af en dat heeft hem leeren inzien dat de nationa listische politiek van geweld geen voordeel brengt. Waarschijnlijk heeft de Joodsche bevolking van Kief reeds aan zijn invloed te danken, dat met daar tot dusverre onbekende energie 't uitbreken van een pogrom verhinderd werd. Men moet afwachten wat het nieuwe régime zal brengeD, maar thans reeds kan gezegd worden, dat de keuze van den Tsaar gevallen is op een zeer intelligent en energiek man, op den meest verlichten onder de reactionnairen. Bagrof terechtgesteld. Het tegen Bagrof uitgesproken doodvonnis is gisteren voltrokken. Home-Rule voor Ierland. De beweging tegen Home-Rule voor Ierlanddie, nu de veto-wet aangenomen is, vrij zekor komen zalis begonnen met een groote meoting der Orangisten te Craigavon bij Belfast. Er waren wel 100,000 betoogers enzonderling verschijnsel (in een land waar spoorwegstaking heerscht 28 treinen brachten hen naar Craigavon. Het wereldtelegraaf- monument te bern. Yan de 106 mededingers heeft de beeld houwer Rogmanoli te Boulogne den eersten prijs en de opdracht tot uitvoering van het werk verkregen. Rogmanoli heeft bij zijn ontwerp de volgende beschrijving gevoegd: „het monument bestaat uit een figuurlijk gedeelte in brons en een architectonisch gedeelte in steen. De betoekenis van 't figuurlijk gedeelte kan ongeveer in do woorden worden samengevat: de internatio nale telegrafie vereenigt de zielen der volken. Bij de materieele voorstelling van de typen der verschillende rassen heb ik er de voorkeur aangegeven, de gemeen schappelijke gevoelens op den voorgrond te stellen, omdat deze in de natuur der menschen liggen. Het kwam mij ook voor, dat op deze wijzo het ontwerp, zonder aan duidelijkheid to verliezen, aan poëtische uitdrukking evenals aan plastisch effect wint. Ik wilde herinnereu aau de stichting der telegraafunie, doordat ik de namen van de 20 staten, die de stichting hebben volbracht, aan de zijde van de centrale figuur, die de telegrafie in den geest en de Unie in uitdrukking voorstelt, ingegra veerd heb. De keerzijde heb ik vrijgelaten, om plaats te winnen voor een uitvoerige beschrijving van de gebeurtenis. Aan het voetstuk beb ik een rolief aangebracht, waarbij de draden en de isolatoren op de bcteekenis wijzen. Het monument is in het front en aan de achterzijde van twee bronnen omgeven, waardoor de noodige harmonie met het plein, waarop het te staan komt, zou ziju verkregen. Het monument heeft een doorsnee van 13 meter en een hoogte van 6 meter". Het monument zal op het Helvetia-plein vóór het Berner Landsmuseum aan den rechter oever van de Aar opgericht worden. Opckntenheffing. Door den Minister vau Financiën is thans ingediend een wetsontwerp, om, overwegende, dat de toestand van 's Lands fiuanciën in afwachting van duur- zamen aard tot versterking der middelen, alsnog maatregelen van tijdelijkcn aard vordert, ook op de aanslagen in de bedrgfs- en vermogensbelasting over het belastingjaar 19121913 tieu opcenten te heffen. De gronden waarop de indiening van dit w.o. berust, zijn, zegt de Minister, neder- gelegd in de Nota, betreffende den toestand van 's Lands financiën, gevoegd bij do ontwerp-Staatsbegrooting voor 1912. Stadsadvocaat en Gedeputeerde. Tegen de benoeming van mr. J. Kap- pcyne van de Coppello tot lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, is indertijd bezwaar gemaakt door eeuige leden der Provinciale Staten, op grond dat het lidmaatschap van gedeputeerden onver- eenigbaar zon ziju met het ambt van stads advocaat. Mr. Hazelhoff Roefzcma c.s. zonden toen te dier zake een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarop thans de volgende beslissing is ontvangen: „De Minister van Binnenlandsche Zaken, „Beschikkende op het adres van Mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roefzema c.s. allen leden der Provinciale Staten van Noord- Holland, d.d. 18 Juli 1911, houdendo ver zoek om te overwegen of niet eene voor dracht tot vernietiging van het besluit dier Staten van 11 Juli 1911, waarbij Mr. J. Kappeyne van de Coppello benoemd werd tot lid van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, aan Hare Majesteit de Koningin moet worden aangeboden: „Gelet opjde ingewonnen ambtsberichten; „Geeft aan adressanten te kennen, dat er voor het aanbieden van een dergelijke voordracht geene terme zjjn gevonden." Bond toor Staatspeksionneering. De hoofdbestuursleden van den Bond voor Staatspensionneering, ds. D. A. van Krevelen en Frans Netscher, zullen in Engeland een onderzoek instellen naar de werking en do resultaten van de wet op de ouderdomspensioenen van 1908 en daar over eeu rapport uitbrengen. Aan H. M. de Koningin is het verzoek gericht om in particuliere audiëntie H. M. de volkspetitie te mogen aanbieden. De commissie, daartoe door het hoofdbestuur aangewezen, bestaat uit de heeren N. Prins A. Voorbrood, Frans Netscher en II. J. Hagelen. Adviseur van China's Muntwezen. Reuter seint uit Peking: Naar medegedeeld wordt, heeft de regee ring geweigerd de voorwaarden aan te nemen, gesteld door mr. \issenng, den Nederlandschen financiëelen deskundige, benoemd tot adviseur bg de hervorming van het Chiueesche muntwezen. Tevens wordt bericht, dat de Chineesche regeering de Amerikaansche beeft verzocht stappen te doen tot benoeming van een anderen adviseur. Over de bevoegdheid van dezen beambte wordt nog onderhandeld. De Gastentoonstelling. De gastentoonstelling, welke tot en met 30 Sept. a.s. in Amicitia wordt gehouden, is gisterenmiddag door Wethouder W. H. Kam, voorzitter van de commissie tot Bijstand in het beheer der Gasfabriek en Waterleiding officieel geopend. Mot enkele woorden zette hij het doel der tentoonstelling uiteen, waarna hg een woord van dank bracht aan den directeur der Gasfabriek, den heer R. Zijlstra, voor al hetgeen hij gedaan heeft tot organisatie van deze tentoonstelling en aan de inzen ders die door hun prachtige collecties de tentoonstelling mogelijk eu aantrekkelijk hebben gemaakt. Na deze opening werden de verschillende geëxposeerde gastoestellen, lampen enz. bezichtigd. Do zaal van Amicitia is geheel ingeuomen door inzendingen van de firma J. Kool, den heer J. E. van Nie en de firma's Peck en Co., Gautsch en Co., Wilson en de Thorium- en Glusgloeilicht- fabriek. Als doel der tentoonstelling is aangegeven het gasverbruikend publiek zoowel als zij die er over denken, alsnog tot gasverbruik over te gaan, te doen zien, waartoe het gas in den tcgenwoordigen tijd alzoo kan worden gebruikt vooral voor huishoudelijke doeleinden als: kokoD, bakken, strijken, baden en verwarmen. Als zoodanig mag de tentoonstelling zeker als volkomen geslaagd heeton. De meest uiteenloopcnde toestellen zijn aanwezig. Men vindt er heel eenvoudige gaskacheltjes naast de prachtigste gashaarden; kooktoc- stellen in allerlei vorm en van de doelma tigste inrichtingen voorzien; practische toestellen voor verwarming der gasbouten; keurigegeysers met baden; ecu buitengewoon rijke collectie gaslampen, kortom alles wat men zich op dit terrein denken kan. Eu verder verBchillendo soorten van nieters, drooge en natte meters, voorzien van glaswanden, die een kijkje gunnen in het inwendige van dit kunstige samenstel. Dan experimentmeters, die nauwkeurig aangeven,de hoeveelheden gas, die verbruikt worden en als zoodanig een maatstaf geven voor het doelmatigste en zuinigste kook- of verwarmingstoestel, dat men gebruiken wil. In deze afdeeling is ook opgesteld het toestel van den beer Rutten ter voorkoming van ongelukken door het outsnappeu van gas. De werking van dit veiligheidstoestel wordt op verzoek gaatno verklaard. Aan de beschrijving er van ontleenen we het volgende: „De inrichting bestaat uit twee deeleu A. en B; A. is aan de inlaatzijde, B. aan do uitlaatzijde van den gasmeter aange bracht. Het gedeelte A is zoodauig gecon strueerd, dat door een eenvoudige, lichte handbeweging een kruk, hefboom of knop van de zoogenaamde „dag" op nachtstel ling" kan worden gebracht. Heeft men 's avonds vóór men zich naar het slaapvertrek begeeft deze beweging uitgevoerd, dan laat de gasmeter nog slechts een regelbare, ongevaarlijke boeveelheid gas (100 k 200 Liter) door, een boeveel heid, die, al zou zij in een vertrek geheel ouverbrand uitstroomen, toch de atmosfeer niet doodelijk voor den mensch zou maken, die echter groot genoeg is om, waar noodig, gedurende den nacht licht te verschaffen. 's Morgens behoeft slechts de kruk, hefboom of knop in de „dag" stelling te worden gebracht om over eene onbeperkte hoeveelheid gas te kunnen beschikken. Nu kan men zich het geval denken, dat één der huisgenooten een gaslicht of gascomfoor heeft laten branden toen hij zich ter ruste begaf zoodat de beperkto hoeveelheid gas 's morgens geheel is opgebrand en de kraan van het gaslicht of comfoor open is gebleven. Wordt nu de inrichting aan den meter op „dag" gesteld, dan treedt toch geen gas in de huisleiding, alvorens de open staande kraan gesloten is. Daarvoor zorg de inrichting B automatisch. Is er in de huisleiding een lek ontstaan grooter dan 20 Liter per uur, dau verraad zich dit onmiddelijk 's morgens, daar bij het op „dag" stellen toch geen gas in de huisleiding treedt alvorens het lek hersteld ie. De inrichting B. moet dan door een fitter geopend worden om het lek te kunnen vinden; deze fitter kan dan tevens hot lek herstellen. Ontstaat over dag een groot lek dan sluit inrichtiug B eveneens den gastoevoei automatisch af. Wordt do iurichtiug B alleen op munt meters aangebracht, dan is daarmede voor do muntgasverbruikers al eene groote veilig heid verkregen. Muntmeters toch zijn meestal op dezelfde verdieping geplaatst waar woon- en slaapvertrek zich bevinden, zoodat het 's nachts sluiten vau de hoofd kraan den muntgasverbruiker meestal geen groot ongerief zal geven. Wordt bij aanwezigheid van inrichting B de hoofd kraan s ochtends geopend terwijl bij het sluiten der hoofdkraan 's nachts een leiding kraan is blijven openstaan, dan verkrijgt men toch geen gas alvorens deze is gesloten. Bij het gebruik van muntmeters bestaat dc mogelijkheid, dat kranen zijn openge bleven nadat de hoeveelheid betaald gas is opgebrand; worden nu opnieuw geld stukken ingeworpen, dan verkr'g'gt men eerst gas als alle kranen gesloten zijn. De complete inrichting is ook al reeds zoodanig uitgevoerd, dat van uit eeu willekeurig punt op hoogst eenvoudige en zekere wgze de „uacht" stelling te verkrijgen is, dus b.v. van uit bet slaap vertrek; me» behoeft dan zelfs 's avonds het gaskastje niet te openen". De stand van den heer Yan Nie trekt bijzonder de aandacht. Zijn prachtverza meling lampen, voorzien vau kleurrqke en smaakvolle kappen is alleen een bezoek overwaard en geeft een bewijs van de groote verscheidenheid, die op dit gebied bestaat cn tevens van de uitgebreido keuze waarover deze firma beschikt. Op een zeer practische tweepits lamp maakte de heer Van Nie ons nog opmerkzaam. Het gas wordt niot door een metalen 6taaf naar den brander gevoerd, maar door een zeer veer krachtige slang. Met buitengewoon gemak wordt de lamp omlaag gehaald en daarna los gelaten, zonder dat schok of stoot eenig nadeel aan brander of gloeikous kun nen berokken. Want de veerkracht der slang doet de lamp omhoog gaan en wel niet verder, dan tot de vereischte hoogte. De onderscheidene toestelleu in dezen stand vragen ieders aandacht, terwijl in een badkamer de werking van een geijser wordt gedemonstreerd. Eeu heerlijk douche- bad maakt natuurlijk de bclangstelliug vau bijna allen gaande, terwij! daarbij de keu rige inrichting van verwarmingstoestellen, kuipen en bijbehoorende zaken in de zee van licht, goed uitkomt. Dat de heer Van Nie zich veel moeite heeft gegeven voor zijn expositie, blijkt reeds buiten de zaal. Twee prachtige boog lampen, Graetzin Triumph buitenlampeo, zijn daar aangebracht, dio oen prachtig licht verspreiden Dit zijn 3 vlamslampen met een lichtsterkte van 1000 kaarsen en een gasverbruik van ongeveer 620 Liter. Bij eeu gasprijs van 7 ets. per MJ, ver branden deze lampen dus voor 4 cent per uur. De firma Kool ook heeft werk van haar inzending gemaakt. Ook hier vinden wo lampen in groote verscheidenheid, klein en groot, eenvoudig en hoogst elegant. Gas kachels en tal van gastoestellen voor ver schillend gebruik, doendo zieu voor hoe tal van doeleinden van gas iu de huishou ding kan gebruik worden gemaakt. Uit verschillende uitlatingen bleek ons, hoe vele zaken op dit terrein nog onbekend zgn, waardoor tevens het nut der tentoon stelling werd aangegeven. Vooral ook juist hierom, omdat zoowel de firma Kool als de heer Van Nie me! bun inzendingen doen zien, dat in Amersfoort alles verkrijg baar Ï6, wat men kan verlangen, zoodat men toch heusch niet naar Utrecht of Amsterdam behoeft te gaan om iets heel moois of iets heel practisch ten opziche dezer toestellen te koopen. Deze tentoon stelling herinnert or weer eens aan door de ruime inzendingen der firma's Kool óu Van Nie dat men in Amersfoort daarvoor evengoed terecht kan,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2