WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 28 September 1911. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Coruna, laagste 750.8 te Lerwick en Bodo. Verwachting tot den aTond Tan 29 Sep tember 1911. HeeBt matige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot bewolkt waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Iets koeler. Shrometeratand te AMERSFOORT- bestuurslid herkozen; in de vacature-Schip- pers werd als bestuurslid gekozen de heer P. Wielenga. Medegedeeld werd voorts, dat de tarief- commissie een tiental vragen aangaande het ontwerp-Tariefwet aan de leden heeft voorgelegd. Er zal een rapport worden samengesteld, dat yermoedeljjk in een buitengewone vergadering zal worden besproken. In de namiddagzitting sprak mr. V. H, Rutgens over het ontwerp-invaliditeits- en ouderdomspensioneering. Spr. gaf een overzicht van den inhoud van het wets ontwerp en behandelde ecnigszinsuitvoeriger de berekening van het bedrag der rente, de wijze van betaling der premie en de taak van de raden van arbeid. Indische Begrooting. Het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van de Indische begrooting van 1912. eergistervoormiddag beginnen, is vlug van stapel geloopen. Op den eersten dag zijn reeds drio sectiën met het werk gereed gokomen, en vorwacht werd, dat in de twee overige afdeelingen gistermiddag het onderzoek zou afloopen. A.s. Dinsdag komen de afdeelingen weer bijeen tot overweging van de Staatsbegroo- ting, enz. de gemeente, die de toestellen thans ex ploiteert, zoodat nu hulp kan worden verleend aan on- en minvermogende Am sterdammers. Ook niet-Amsterdammers kunnen van de inrichting profiteeren, maar moeten dan steeds een kleine bijdrage storten. De administratieve leiding heeft de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst. De Finsen- licbtinrichting bevindt zich in het gebouw, waar kinderen, lijdende aan hoofdzeer behandeld worden. Deze afdeeling is nu absoluut gescheiden van het achtergedeelte van hot huis en de lupuspatiënten komen zelfs door een andere deur binnen. Zij gaan dan dadelijk naar een achterkamer, waar zij door den geneesheer ingeschreven worden en begeven zich daarna naar de kamer, waar de eigenlijke behandeling plaats viudt. Hier werken vier dames, onder leiding van professor Mendes da Costa en dr. Muys. Gewoonlijk zullen vier patiënten tegelijk behandeld worden. De inrichting neemt haar stroom van de gemeente. Om de lichtbuizen loopen slangen, waardoor voortdurend water circuleert, ten einde de metalen buizen koel te houden. Glazen platen, waartusschen ook weer water voor afkoeling zorgt, worden tegen het te behandelen lichaamsdeel gedrukt. Soms geschiedt dit door een instrument, waarbij dan een veer de plaats vast tegen de huid perst; beter is het natuurlijk, wanneer men het met de hand doet, daar men dan kan voelen, wanneer de patiënt zich terugtrekt. Voor extremiteiten worden een soort glazen grijpers gebezigd, waar tusschen het lichaamsdeel gegrepen Ran worden. Zijn do patiënten behandeld, dan worden zij weer naar een andere kamer gebracht om verbonden te worden, waarna zij naar huis terug kunnen gaan. De inrichting is den geheelen dag geopend. Zondag 1 October a.s. zal in de Luthersche kerk alhier optreden Ds. A. E. F. Junod, Evangelisch Luthersch Predikant te 's Gravenhage. Zooals men weet, besloot het hoofd bestuur van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Juni j.l., de groote landbouwtentoonstelling, welke bij gelegenheid van het 70jarig bestaan van het Genootschap van 25—31 Juli alhier op „Birkhoven" zou worden gehouden, uit te stellen wegens de heerschende veeziekte. Het hoofdbestuur heeft thans, na rijp beraad on erustig overleg, besloten de tentoonstelling niet te doen plaats hebben In verband hiermede zijn de verschillende comité's en commissieën ontbonden. A. D. Dr. II. J. Toxopeiis, predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier is beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Alkmaar. We ontvangen het verslag over 1910 van de Ver. tot opvoeding van half ver weesde verwaarloosde- of verlaten kinde ren, in het huisgezin. Daaruit blijkt, dat de afd. Amersfoort verpleegde 25 kinderen, 15 jongens en 10 meisjes, in Baarn, Bar- neveld, BuBsum en Amersfoort. Van deze bezo> ken 14 kinderen de lagere school, 1 de huishoudschool, 1 de H. B. S., 1 de ambachtsschool, 2 worden opgeleid voor boekdrukker, 1 voor boerenknecht, 1 voor timmerman, 1 voor smid, 1 voor de huis houding, terwijl 1 in een dienst was. Voor 1 wordt plaatsing gezocht. De afdeeling heeft 1 medestichter, 10 donateurs, 128 leden en 30 begunstigers. Hier ter stede is opgericht oen Vor- eeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs in de gemeente Amersfoort. Aan den Baad der Gemeente Amers foort is het volgende adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen lid der Vereeniging van leeraren bjj het Middel baar onderwijs in de Gemeente Amersfoort, tevens werkzaam als leeraren aan do H. B. S. 5 j.c. te Amersfoort, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het voorstel van B en IV. tot wijziging van het Reglement op het Middelbaar Onderwijs, dat het reglement zelf eene navolging is van het Rijksreglement, met een paar afwijkingen, die volgens de meening der ondergeteekenden niet als verbeteringen kunnen worden beschouwd, dat het Rijksreglement eene regeling bevat van de rechten en plichten van de leeraarsvergadering, welke regeling ruim 40 jaren aan alle Rijksscholen gunstig heeft gewerkt, mede blijkende uit het feit, dat B. en W. die regeling blijkbaar tot richt snoer hebben gekozen, dat thans B. en W. het voorstel doen om vrij wel alle rechten aan de leeraars vergadering te ontnemen, dat toch in het verleenen van mede zeggingschap aan de leeraarsvergade ring een maatregel moet worden gezien niet zoozeer in het belang der leeraren als wel in het belang der school, dat dus alle ondergeteekenden aauneming van het voorstel, zooals het door B. en W. is gedaan, een ramp voor het Middelbaar Onderwijs alhier zouden achten, redenen waarom zij uw College verzoe ken niet tot aanneming van het voorstel van B. en W. over te gaan en een onder zoek in te stellen naar de redenen, die B. en W. tot het doen van hun voorstel kunnen hebben geleid. In het toekomstig belang der school ontraden zij nogmaals ten ernstigste aanne ming van het voorstel van B. en W. zooals het daar ligt. Yolgen de handteekeningen. Afloop der veiling van vaste goederen gisteren gehouden ten overstaan van de notaiissen Johs. Knoppers en C. A. van Blaricum in het lokaal „de Arend": Perceelen 1—5: Twee Burgerwoonhuizen met tuinen en schuurtjes aan den Soesterweg no. 34 en 36 en 3 perceelen bouwterrein aldaar, verkocht aan den heer M. Vernois voor f 4560. Perceelen 69: Een ruim woonhuis met schuurtje en tuin aan den Soesterweg no. S2, groot 405 M2., en 3 perceelen bouwterrein daarnaast en aan de Stationsstraat aan den heer Jac. Knoppers voor f 6600. Perceelen 1021. Bouwterrein aan de Stationsstraat aan den heer notaris Johs. Knoppers voor f 9100. Perceelen 22—28: Bouwterrein en bosch- grond aan den Soesterstraatweg, tegenover „Heilust", strekkende tot den Ouden Soesterweg, met den halven weg. Kad. Sectic D nos. 163 en 387, groot 2,65,50 H.A., aan den heer J. G. F. van Achtcr- bergh voor f1560. Perceelen 1:932: Een landbouwers woning, plaatselijk genommerd 304, met bouwland, tuin, dennenbosch en driestland aan den Soesterstraatweg naast het landgoed „Birkhoven" en het eikenhakbosch, ge naamd „de Bakoduinen", gelegen daarnaast langs den Ooster Spoorweg en den Doode- weg, alles te Amersfoort. Kad. Sectie D nos 1781, 1782, 1728, 1723, 1726, te zamen groot 12,44,01 H.A., aan den heer H. Donker te Muiden voor f 4950. Perceel 33: Bouwterrein aan de Barchman Wuytierslaan, Noordzijde, groot 625 M2., breed lang6 don' weg 15 M., aan den heer J. W. Boshuizen voor f 240. Perceel 34: Bouwterrein aan de Barchman wuytierslaan, groot 635 M2., breed langs den weg 15 M.. naast perc. 33, aan den heer T. van Daal voor f 260. Perceel 35: Landbouwerswoning en twee Woningen daarachter, nos. 1, 3 en 5, met tuiugrond aan de Barchman Wuytiers laan, groot 11 Aren, 95 centiaren, naast perc. 34, breed ca. 23'/3 Meter, aan den heer B. van 't Eind voor f i600. Perceel 36: Bouwterrein en schuur aan de Barchman Wuytierslaan, groot 1270 M1.. breed langs den weg ruim 23'/a M., aan den heer W. Hendriks voor f 840. Perceel 37 en 38: 2 Perceelen Bouw terrein als voren aan den heer A. W. Zondervan voor f 1220. Perceelen 39—47: S perceelen bouwter rein als voren en een perceel eikenhakbosch, genaamd „bet Smalle Zeepbosch" achter perc. 42 en 43, strekkende tot den Ouden Utrechtschenweg, aan den heer notaris Joh. Knoppers voor f 6100. Perceelen 48- 56: De hofstede „het Verbraude Kampje" aan den Oud Leus- derweg, naast het schoolgebouw, bestaando uit landbouwerswoning, schuur, hooiberg, tuingrond, bouwland, eenige mooi gelegen bouwterreinen langs den Oud Leusderweg en de eiken- en dennenbosschen, genaamd „de Katoris", strekkende van deu Appelweg tot aan het Zeisterspoor bij „de Zeven Boompjes" of „Galgenberg". Kad. Sectie A nos. 24, 257, 25S, 26 en 8 tot en met 13, groot 8,19,71 H,A. aan den heer P. van Achterbergh voor f S220. Perceelen 5760: De kapitale Boeren hofstede, genaamd „het Welvaren", aan den Liendertschenweg en het Yoordersteegje, op 15 minuten van de stad Amersfoort, in de gemeente Hoogland. Kad. Sectie D nos. 266, 267, 241, 930, 244, 257, 258, 259, 260, 261, 262, te zamen groot 11.0580 H.A. aan den heer notaris Johs, Knoppers voor f 15300, Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 58 handhaven. De nationalisten, die door den plotselingen doed van Stolypin verrast zjjn, hebben besloten om uit allo deelen van Rusland telegrammen aan den Tsaar te sturen, waarin het verzoek wordt gedaan, bij de nationalistische politiek van Stolypin te 'volharden. Zweden. De verkiezing voor do Tweede Kamer van den Rijksdag, die voor de eerste maal na de invoering van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging op den grondslag van het algemeen kiesrecht gehouden wordt, nadert haar einde. Yan de 230 te vervullen zetels zijn 204 uit slagen bekend. Daarvan verkregen de rechterzijde 61, de linkerzijde 87 en de sociaal democraten 56 zetels. De geheele pers acht een Kabinetswisseling aanstaande; minister president zal dan waarschijnlijk worden Staaff. Zwitserland. De vergadering te Bern, van afge vaardigden der internationale vredesver- eenigiDg heeft bepaald, dat het vredes congres weer te Rome zal gehouden wor den vau den 21sten tot don 27sten Maart. Aangaande het Marokko vraagstuk heeft de vergadering een motie aangenomen ten gunste van de verplichte arbitrage, waarin tevens liet leedwezen wordt uitge sproken, dat de Fransche en Duitsche regeeringen niet van af den aanvang openlijk en formeel hebben erkend, dat het geschil geen oorlog zou kunnen uit lokken en dat het bij het mislukken der diplomatieke onderhandelingen aan een scheidsrechtelijke uitspraak of aan een internationale conferentie behoorde onder worpen te worden. Boaz. Ondor voorzitterschap van den heer W. Hovy, uit Amsterdam, is te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Yereeniging van Nederlandsche Patroons Boaz. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van de vereeniging vrijwel onveranderd bleef. Gewezen werd op de oprichting van nieuwe banken, terwijl de reeds bestaarde in bloeienden toestand verkeeren. Het overgaan van christelijke patroons, Boaz ieden naar Patrimonium, werd niet wen- schelijk geacht. Patrimonium zou daardoor niet meer Patrimonium blijven. De rekening over 1910 gaf een tekort van f 52,331/,). De heeren W. Hovy, A. van Namen, L. de Yries en B. Schuurman werden als Kiezersstatistiek. Uit no. CLYII der bijdragen tot de statistiek van Nederland blijkt dat er volgens de kiezerslysten van 1911 in ons land waren S72,536 kiezers voor de Tweede Kamer, 869,976 kiezers voor de Provinciale Staten en 806,946 kiezers voor de Gemeenteraden, terwijl 28,568 kiezers hun kiesrecht in 1911 verloren, doordat zij het verschuldigde ter zake van aanslag, omschreven bjj art. 10 der Kieswet, niet op den lsten Maart hadden voldaan. Uit deze getallen blijkt, dat 63.39, 63.21 en 58.63 pet. der manuen van 25 jaar en ouder onderscheidenlijk kiezers zijn voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en Gemeenteraden. Van de 872,536 kiezers voor de Tweede Kamer waren 53,084 aangifte-kiezers en 619,452 ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Voorts zijn de kiezerè in de volgende groepen te onderscheiden: belastingkiezers 797,097, huurkiezers 22,254, loou- en pensioenkiezers 41,328, spaarkiezers 76S4, cxamenkiezers 4173, of in totaal 75,479 kiezers krachtens art, lb. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer is van 1910 op 1911 met 17,997 of 2.06 pet. toegenomen; de verschillende groepen onderscheiden naar den grondslag waaraan zij hun kiesrecht ontleenen, waren toen respectievelijk afgenomen met: belasting kiezers 3.23, kiezers krachtens art. lb 9.24, waaronder huurkiezers S.74, loon- kiezers 10,10, spaarkiezers 5.37, examenkiezers10.62, de ambtshalve- en aangiftekiezers onderscheidenlijk met 2 SI en 9.50 pet. Een kwestie. Men meldt aan het „Volk": Men herinnert zich dat na do verkiezing van partijgeuoot Liudeijcr te Ylisaingen, door den burgemeester geweigerd werd aan hem een verklaring van ingezetenschap af te geven. De burgemeester meende dat het do bedoeling der wet was dat de gekozene op den dag der verkiezing twaalf maanden in de gemeente moest woneD, en dan zou onze partijgenoot 12 dagen te kort in Vlissingen zijn. Lindeijer heeft thans zijn geloofsbrief bij den raad ingezonden, waarbij een nota van toelichting waarom de bedoelde verklaring ontbreekt. Hij beroept zich daarin op de meening van prof. Oppenheim, dat men niet op den dag der verkiezing, doch van de toelating één jaar in de gemeento moet wonen; en op een kon. besluit van 19 Februari 1898, dat ditzelfde uitsprak. Finsenlichtbkhandelinq. Amsterdam heeft aan de Prinsengracht 44 'n inrichting voor Finsenlichtbehandeling gekregen. De toestellen waren reeds sedert drie jaar in het bezit van de Nederlandsche Vereeniging tot hulp aan Lupuslijders en werden gebruikt door particulieren. Om nu in wijder kring gelegenheid te bieden tot gebruikmaking van de Finsen lichtbehandeling heeft bovengenoemde ver eeniging een overeenkomst aangegaan met

De Eemlander | 1911 | | pagina 2