WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand BINNENLAND. Kerknieuws. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 5 October 1911. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. te Stornoway, laagste 758.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 6 October 1911. Zwakke veranderlijke, later toe nemende Noordelijke tot Westelijke wind. Gestoldheid van de lucht: Nevelig tot bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. fisrametaritand te AMERSFOOTWfr 703 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 LaagBte hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 54 menigte, verwoed over de geruchten dat vele geestelijken deelnemen aan de konings gezinde beweging, het gebouw der Katho liekcclub en eenige kapellen aangevallen en daar allerlei kort en klein geslagen. Slechts met moeite kon men beletten dat de gebouwen in brand werden gestoken. Uit Lissabon is cavalerie gezonden om de orde te handhaven. Vebkiezino in Oostenrijk. In het Weensche kwartier Ottakring, waar veertien dagen geleden een oproer heerschte, moest gisteren een verkiezing plaats hebbtn voor een lid van den Rijks raad. De sociaal-democraat verkreeg 10.000 stemmen en de christelijk-sociaal 3000. Niettegenstaande men den socialisten de schuld geeft van de bloedige ongeregeld heden, hebben zij honderden stemmen meer gekregen terwijl de Christelijk-so- cialen er ongeveer 1000 verloren. Gewapende veldpredikers. In een bericht uit Zwitserland lezen wij, dat do Zwitsersche veldpredikers voortaan.... een degen zullen dragon.Om de r. Katholieke veldpredikers goed te kunnen onderscheiden van de Protestantsche, zullen de laatsten een blauwe, de eerste een roode kwast aan het gevest dragen. Volgens den corres pondent van een Duitsch blad waaraan wij dit ontleenen, is deze „bewapening" voor de Protestante predikers niet zoo opvallend, omdat het geestelijke bij hen niet zoo scherp naar buiten aan den dag treedt. Zoo bestijgen in Zttrich enkele predikanten den kansel niet alleen zonder toga doch met een wit vest aanEon predikant te Brugg is zelfs landweercommandant! Doch onder de r.-Katholieke geestelijkheid moet men over de nieuwe verordening allesbe halve gesticht zijn, vooral ook omdat het wapen-dragen haar verboden is. Melknood te Parus. Sedert eenige dagen heerecht te Parijs groot gebrek aan melk. De Fransche hoofdstad gebruikt dagelijk ruim 1.10(1.000 liter; thans komt zij daarby 200.000 liter per dag tekort. Om 10 uur 's morgens zyn reeds alle voorraden uitverkocht en eerst later op don dag is het mogelijk weer een beetje melk te verkrijgen. Naai de melkboeren verzekeren, zal de melk nood in de eerstvolgende dagen nog groo- ter worden. Oorlogscorrespondenten. Ook nu weer zijn er door verschillende groot6 buitenlandsche bladen „speciale correspondenten" naar het oorlogsterrein gezonden. Voorloopig zullen dezen wel niet veel persoonlijk gevaar loopea. In Turkye wordt nog niet gevochten en de correspondenten, die zicb naar Tripoli hebben opgemaakt, zijn op bevel van den Italiaanscken opperbevelhebber naar Malta teruggezonden. Dat echter het beroep van „oorlogscor respondent" niet altyd zoo ongevaarlijk is geweest, en wellicht straks ook in dezen oorlog niet blyven zal, moge blijken uit het volgende lijstje. Id den slag van Sedan sneuvelde Lord Pembcrton, die een aantal Engelsche bladen van oorlogsnieuws voorzag. Vier jaar later werd in Spanje de correspondent der Deutsche Tageszeitung, kapitein Schmidt door de Cailisten als „spion" doodgeschoten. In 1899 sneuvelde iu Egypte de Times- correspondent Howard, door een der laatste kogels die in den slag van Oiudurman wordeu algevuuid. In April 1909 werd de Amerikaausche journalist Moore, toen hy bij de inname van Constantinopel foto grafische opnameD wilde doen, door een kogel doodelijk in den hals getroffen. Tentoonstelling van Sofia 1912, De Internationale Tentoonstelling van Sofia zal dau 1; 14 Juni geopend en den 31 13 September 1912 gesloten worden. Ondi r het Hooge Voorzitterschap van den Heer Koninklijken Minister voor Handel en Akkerbouw, zal de Tentoonstelling in zich allerhande produkten der Nijverheid, Han del, Akkerbouw, Kunsten, Onderricht, Gezondheid, Voeding en Sporten bevatten. Deze onderneming, welke het goedachten der Gemeente en der Handel en Nyver- heidskamer in Sofia ontmoet heeft, zal in het jubeljaar 1912 plaats hebben en eene groote menigte bezoekers in de Hoofdstad van Bulgarije aantrekken. De geïnteresseerden worden verzoent zich, om verdere inlichtingen, tot het ko- imteit der Iutoroationale Tentoonstelling van Sofia 1912 te wenden: Place Alexandre I, No. 5 te Sofia. De Arbeidswet in de Eerstk Kamer. Sinds gisteren ie de Arbeidswet in be handeling in de Eerste Kamer. De ontvangst is niot vriendelijk geweest. Van rechts en van linkB vielen do slagen. Do heer van Lanschot (r.k.) voerde eeDige juridische de andere sprekers meer practische be zwaren aan tegen de volgens hen diep in 't economische leven der natie ingrij pende regeling, terwijl principieele be denkingen geopperd werden tegen de methode van wetgeving van Minister Talma. Deze zal 't ontwerp niet met al te veel vuur kunnen verdedigen, omdat Ho 2e Kamer 't veel „gevaarlijker" ge maakt heeft dan 't oorspronkelijk ingediend was, en zoo ziet het er voor de kanseu' vaD 'i wetsontwerp, dai in de 2e Kamer met één stem meerderheid aangenomen werd, niet al te best uit. De heer Van Hardenbroek (a.r.) ie van meaning dat 't ontwerp, onder den «chijn vau den arbeid tc beschermen, dezen bepeikt en belemmert. Speciaal de regeling be treffende den landbouw, betreurt spr. Kunstmatig bevorderen van zonnesteken zal 't gevolg zijn van 't verbod van land en boscharbeid van kinderen voor 0 uur 's ochtends. Ook de flesscbenindnstrie zal door deze wet gebeel op de flesch gaan. De heer Laan (lib.) oordeelt dat 'l ont werp de vrijheid van arbeid te zeer belem mert, dan dat hij z'n stem er aan kan geven. Spr. is overtuigd, dat de Staat vaak ingrijpen moet, maar hier geschiedt 't te kras. De arbeider zelf moet door vakorganisatie de arbeidvoorwaarden gun stiger maken; aan de almacht van den Staat gelooft spr. Diet. Do heer Van der Feltz (lib.) zegt, dat door 't ontwerp wordt ingegrepen in 't recht van den arbeider, 't grondrecht van eiken buiger om als beer en meester te beschikken over eigen doen en laten. Spr. heeft ook ernstige staatsrechtelijke bezwa ren. In dit ontwerp wordt te veol over gelaten aan Alg. maatregelen van Bestuur waardoor 'd groot deel der verplichtingen aan de burgers opgelegd wordt, zonder contróle van de Staten-Generaal. Overigens is de wet aan spr. wel sympathiek, hy weet dan ook nog niet of hij voor of tegen stemmen zal. Overwegende bezwaren tegen 't ontwerp heeft de heer Hovy (a.r.) die alles wat de concurrentie bemoeilijkt, bedenkelijk vindt; do zwakke arbeider moet beschermd, maar de arbeidswillige vrijgelaten worden. De heer Pelinck (lib.) behoort tot de voorstanders van Bociale hervorming maar betreurt d»t men thans overgaat tot speciale regelingen. Spr. wil liever é»n algemeeue arbeidswetgeving. Op conxessioneelen grondslag. In de Tijd wordt een warm pleidooi gevoerd voor handelsscholenop confee8ioneelen grondslag. Wij verwachten dat, zoodra deze wensch vervuld zal wezen, er naar gestreefd zal worden| om ook het onderwijs in smeden, tuinieren, gasfitten en schoenlappen op confessioneele basis te grondvesten. De St.-Jacobstoren te Vlissingen. B. en W. Tan Vli69ingen stellen den Raad voor over te gaan tot don wedorop- bouw vau den op S September j.l. gedeel telijk afgebranden St. Jacobstoren. Ramp te Brüinisse. In verband met de ramp in Zeeland is de vraag gesteld, wat het „Waterenoodfonds" gevestigd te Amsterdam zal doen. In den regel wacht de administratie van dit fonds af tot een provinciaal comité in de provincie, waar watersnood geheerscht heeft, dan wel Gedeputeerden dier provincie zich tot haar wenden om steuD, onder overlegging van staten die een beeld geven van hoegroot heid van het bedrag, dat vereischt wordt, en van hot aantal dergenen, die steun behoeven. Brengt zulk eeD provinciaal comité zelf geld byeeo, dan bepaalt het bestuur van het watersnoodfonds zich ertoe, het eventueel ontbrekende aan te vullen. Tot dusver heeft nog alleen de burgemeester van een der betrokken gemeenten zich tot het comité gewend om steun. Inmiddels heeft zich reeds 'n provinciale commisssie gevormd tot steun voor de ge troffen visschers, waarvan 't uitvoerend comité aldus samengesteld is: Mr. Dyckmeester, eerevoorzitter; mr. Patyn, afgevaardigde, eerelid; mr. Cau, president der rechtbank te Zierikzee, eere lid; Hage, burgemeester, voorzitter; P. J. Okkurse, onderwyzer, le secretarie; F. G van deD Berg, onderwyzer, 2e secretaris; M. Jnmelet, gemeenteontvanger, le penning meester; C. Hoogerheide, raadslid, 2e pen- ningnieestér; A. J. de Koek, arts on W. Otte, schippor. De Coalitie en de Zending. In een brief uit Den Haag aan de Java- bode, worden krasse dingeu gezegd o?er begunstiging van de coalitie-genooten in Indië. De schrijver verzekert, dat, om de R.K. geallieerden tot tevredenheid te stemmen een systeem wordt gemaakt van 't reser veeren van bepaalde gedeelten ran Indië uitsluitend voor de R. K. zendiDg toege wezen. „De Roomsche zendelingen aldus de schrijver krijgen ter bearbeiding de Dajak- kers en de Borneosche Maleiers, on alle inaar eenigszins gewichtige besluursfunctiën op Borneo zullen worden gegeven aan Ka tholieke ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur. „Met de benoeming van den heer Rijkmans tot resident der Z, en O. afd- is de campagne begonnen. „Rn ik geef u de plechtige verzekering, dat ik geen beuzelpraat vertel, maar de ern stige waarheid. „Do cultuur van menschen en dingen op de strandplaatsen en in de oerwonden van het groote eiland wordt monopolie der Ka tholieke missiën. „De (legendaire) rijkdom aan mineralen van den Borneoschen bodem werd niet on gebruikt gelaten, om voor dit plan de Room sehen hier te winnen. „Onze leidende politici zijn oven goede haudelaren als hun calvinistische voorouders. De waar werd krachtig aangeprezen en het compromis kwam tot stand, dat in andere deelen van ons eilandenrijk de Roomschen zich zullen tevreden stellen met het statns quo en geen verdere godsdienst-propaganda zullen voeren. „Dat blijft gereserveerd territoir voor de andere partij". Wij uemen deze mededeelinge, die overi gens uit den aard der zaak, moeilijk te contróleeren zijn, hier over omdat de schrijver, die als journalist een naam te verliezen heeft, zoo pertinent is iu zijne verklaringen. Zijn zij juist, dan kunnen conflicten niet uitblijven. Zoo ligt byv. de vraag voor de band of de Rijnsche zending geheel met zulk een schikking zou medegaan. Zij toch heeft een uifgebreid gebied in het binnenland van Zuid Borneo, de vrucht van jaren en jarenlang harden arbeid en waar het bloed harer zendelingen heeft gevloeid. Z\j zou dus op zijn minst genomen, recht hebben om over de „verdeeliog" te worden gehoord. Is dit niet 't geval en zijn de mededeelingen van den schrijver juist, dan vreezen wij, dat dit „verdeelingsverdrag" ons ook afgezien van het ergerlijke en belachelijke van zulk een verdeeling op zichzelf, in groote moeielijkheden kan brengen met de Duitsche zendelingen en degenen die achter hen staan. (Yad.) De le luit. A. G. Lagerwey, van het le reg. veldart. te Amersfoort, wordt 7 dezer ontheven van zijn detacheeriug bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrng. Bij Kon. besluit van 26 September is gedetacheerd bij het personeel van den geneeskundigen dieust van het leger in Nederlandsch-Indië, voor den tijd van drie jaren, de officier van gezondheid 2de klasse J. van der Werff, te Amersfoort. De off. vaD gez. 2e kl. B. Eisecdrath, van het mill, hospitaal te Amersfoort, is belast met den geneesk. dienst bij het garnizoen te Middelburg Belanghebbenden herinneren we er aan, dat de heer H. J. Yierdag, morgen middag vau 2 tot 4 uur zitting zal houden in de Arend, voor inschrijving vaa leer lingen voor de danscursussen. Zondag 8 October a.s. wordt voor den Doopsgezinden Kring een godsdienst oefening gehouden in het Logogebouw, waarin als spreker zal optredeD Ds. E. M. ton Cate. De bekende Journalisten-chansonniers Pisuisse en Blokzyl zullen Yrydag 10 November a.s. optreden in Ainicitia. Het eerste elftal van 7t Yijfde speelt Zondag a.s. op het terrein aan de Koning- innelaan tegen Tubantia uit Enschede. We herinneren nogmaals aan de uitvoering der Wognummers. In 't bijzon der vestigeu we de aandacht er op, dat aan het kerkgebouw geen kaarten worden verkocht. Men dient zich dus vooraf bij de heeren Berends of Yan Dorssen van plaats bewijzen te voorzien. AGENDA 6 Oct. De WogDummors in de St. Joriskerk, 10 Oct. Concert in Amicitia. 15 Oei. Lezing met lichtbeelden Ned. Protest. Bond in Amicitia. 21 Oct. Vergadering tot oprichting eener afd. van de Ned, Natuurhist, Vereeuiging. 30 Oct. Concert in Amicitia. 10 Nov. Pisuisse en Blokzijl in Amicitia» 30 Nov. Concert in Amicitia. 11 Dec. Repetitie Toonkunst. 12 Dec. Uitvoering Toonkunst. 9 Jan. Concert in Amicitia. De „I x i o o" verbrand. Het stoom schip „Lxion" van de My. „Oceaan" is op weg van Batavia uaar Amsterdam op 25 mijlen vaD Eugano totaal door brand ver nield. Van de equipage worden 24 man, die het stoomschip in booten verlieten, vermist. Kermis ongeregeldheden. Bij gelegenheid van de driedaagsche kermis in het anders zoo rustige Oldemarkt, hebben thans eenige ernstige ongeregeld heden plaats gehad. De aldaar voor betrekkelyk korten tijd benoemde burgemeester schijnt zeer tegen de kermis en alles wat daarmee in verband staat, gekant te zyn. Geheel tegen vroeger gebruik in moesten thans alle herbergen en alle plaatsen vau publiek vermaak een paar uur vioeger 6lniten. Een groot deel der ingezetenen was hierover, volgens de Tel., zeer slecht te spreken. Zondag reeds begonnen de ontevredenen samen te scholen, doch men ging nog tot geeD baldadigheden over. In den nacht van Maandag op Dinsdag nam de ontevredenheid een meer ernstig karakter aan, en werd het huis van den burgemeester door een samengeschoolde menigte met steenen gebombardeerd. Een groot aantal ruiten werd ingoworpen. De burgemeester zelf werd door geworpen steenen gewond. Twee dappere meisjes. In. verband met de overstrooming te Austin in Pen9ylvanië, toegeschreven aan verwaar-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2