DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 235. MAANDAG 9 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 11.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Bureau: KI.EINE HaiO G. Telel. lutere. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. Ti-lü Amsterdam De Oorlog. Uit Fiume komt het berioht dat, nadat een Italiaansche sloep door de Turken in don grond was geboord, twee Italiaansche kruisers St. Jean Meducs (op de Westkust van Turkije bij de Montenegrijnsche grens) bombardeerden. Volgens de Messagero zyn 200 kanon schoten op St. Jean de Medues afgevuurd en zyn de batterijen, de legerplaats on een der Turksche kazernes verwoest. Tal van Turken zyn gedood en gewond. De com mandant Biscaretti is door bet springen van een granaat gewond. De „Vossische Zeitiug" vraagt waarvoor dit spelen met kanonnen in de Adriatische Zee, in de Roode Zee en in de Middel- landsche Zee by de Turksche kust eigen- lyk goed is. De Turksche vloot vertoeft iu een veilige haven, die zij tot geen prijs verlaten wil. Turksahe torpedobooten zijn in open zoe niet te bekennen. In het oosten van de Middellandscbe Zee hebben de Italianen vrije baan. Tegen over de maritieme weerloosheid van Turkije moesten de Italianen denken aan het „noblesse oblige". Doch de scheepscom- mandanteu vervelen zich en schieten er op los, waar zij kinnen. Het wordt hoog tyd, dat men te Rome een einde maakt aan die onbehoorlijkheden, die in strijd zyn met verschillende officieele verklaringen van de Italiaansche regeering. Deze heeft zolve gevoeld, dat zij buiten haar boekje ging. Niet alleen riep zy de vloot terug van de Albaneesehe kust, doch zg gaf gisteren ook de verzekering aan de Oosten- rijksche regeering, dat, in verband met het incident van San Giovanni di Medues, zy alles zal doen om de Adriatische Zee vry te heuden van oorlogsoperaties. Het eerste eskader liet Zondagochtend om vier uur het anker vallen op de reede van Taboek. De vlootvoogd gaf het Turksche garnizoen bevel zich over te geven. Toen de Turken weigerden de Ottomaansche vlag neer te halen van het fort, opende het pautserschip .Victor Emmanuel" het vuur, schoot den vlaggestok neer, en maakte een groote bres in de omwalling, waarop eenige afdeelingtn matrozen aan wal gingen, een eind maakten aan den weerstand, het fort bezetten en de Italiaansche vlag hescheu. Eenige Turken werden krijgsgevangen gemaakt. Zaterdag drongen twee Italiaansche tor pedobooten de haven van Aldua biunen en maakten zich meester van een zeilschip, geladen met mals. Toen een Turksche battery vuur gaf, gaven ook de torpedo booten eenige schoten af en verwijderden zich daarop. Naar de Agence d'Athenes meldt, zijn Yrydag 500 Turken op het eiland Samos geland. Deze landing wordt door Grieden- land beschouwd een schending te zijn van de, door de Mogendheden gewaarborgde, volkenrechtelijke vorhouding van het eiland Samos. De Bulgaarsche regeering verzocht haar vertegenwoordigers de aandacht der mogend heden te vestigen op de militaire maat regelen in het vilayet Adrianopel, welke gevaar kunnen opleveren voor den vrede •in den Balkan, en er tevens op aan te dringen, dat de mogendheden vertoogen zullen richten tot do Porte om eveutneele gevaarlijke gevolgen dier toebereidsolen to voorkomen. Met machtiging van don Griekschen minister van binnenlandsche zaken werd besloten de Golf van Corinthe te sluiten voor schepeu der oorlogvoerende partijen gedurende den tijd, dat de oorlog duurt. Vrijdag is do boycot ran Italiaansche goederen te Konstantinopel en in de pro vincie begonnen. De lastdragers weigeren goederen van of voor Italianen te laden of te lossen en wil iemand een winkel van een Italiaan binuengaan, dan wordt hij door geheime agenten tegengehouden Het dekreet, waarbij de Italianen woi- den uitgewezen, is weliswaar nog niet afgekondigd, maar tocb heerscht ouder hen reeds een ware paniek. Bij duizendeu verlaten zij in alleryl het land. Sedert Donderdag zijn uit Konstantinopol alleou reeds 1400 Italianen vertrokken. Te Saloniki worden, zooals wij reeds met een enkel woord mededeelden, ten gevolge van het drijven van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang, veel strenger maatregelen tegen de Italianen genomen dan elders in het rijk. Geen Italiaan, zelfs de directeur niet, wordt meer toegelaten in het thans Turkach geworden Italiaansche hospitaal. De zieken worden door buiten- landsche geneesheeren behandeld, daar de verpleogsters weigeren onder Turksche dokter te dienen. Alle Italiaansche winkels cu magazijnen te Saloniki beneveuB de bauk Madiano zijn gesloten. De contra-revolutie in Portugal. De Portugecsche gezant te Berlijn heeft de berichten bevestigd, welke van een contra-rcvolutionnaire beweging in het Noorden van Portugal gewag maken. Inderdaad bebben, zeido de gezant, in de Noordelijke districten, hoofdzakelijk in Oporto pogingen plaats gehad om het Koninklijke gezag te herstellen. Echter met uitzondering van Vinhaes, in het district Braganza, waar de orde nog niot hersteld is, heerscht, dank zij de krachtige maatregelen door de regeering genomen, overal volkomen rust. Do regeering beschikt over alle middelen, noodig voor de onderdrukking dor revolutionnaire be weging eu heeft reeds eenige troepen naar het Noornon gezonden om de wetten te doen eerbiedigen. Talrijke arrestaties hebben plaatsgehad; de gevangenen zullen naar Lissabon worden gevoerd, om in de vesting aldaar te worden opgesloten, waar zij do behandeling van het tegeu hen te voeren proces zullen afwachten. Wat een vroeger bericht betreft, wordt nader gemeld, dat te Irun, door reizigers 8 bekende Portugeesche persoonlijkheden, die daar plaatskaarten namen, herkend werden. Onder hen bevonden zich ook Dom Alfonso, de oom van Koning Manuel, zoowel alB deze zelf, die herkend werd ofschoon hij zijn reiBpet diep in de oogon gedrukt hield. In tegenspraak met dit laatste is hetgeen de Londensche Daily Chronicle meldt. Markies Soveral zou nl. hebben verzekerd, dat ex-Koning Manuel zich nog in Richmond bevindt. Aan de Neue Freio Presse wordt inmid dels geseind, dat onder de royalisten, die zich bij do Portugeesche grenzen verzameld hebben, de prinsen Miguel en Frans Josef van Braganza bevinden, alsmede Frans Xaver van Parma, broeder van prinses Zita van Parma, de verloofde van aarts hertog Karl Frans Josef van Oostenrijk. Aan de Temps wordt uit St. Sebastian geseind, dat volgeus bericht uit Vascon- gadas, (Spanje) do 700 koningsgezindeu bij hun vlucht in de omstreken van Oporto 20 dooden hebben achtergelaten. De Re geering is den toestand overal meester. Een officieel bericht maakt bekend, dut de monarchisten, na korten tijd Btand te hebben gohoudon to Vinhaes hun stollingen verlieten en in alle richtingen vluchtten, terwijl enkelen zich gevangen gaven. Tijdens het vuurgevecht werden eenige monarchisten buiten gevecht gesteld, terwyl twee republikeinen gewond weldon. Volgens de bladen bevindt de hertog van Oporto zich aan de Galicische grens. De Marokko Quaestie. Dat het op het oogenblik niet zeer pluis is uiet de Marokkaansche onderhandelingen blijkt wel uit een kort, heftig artikeltje van de anders zoo gematigde Vossische Zeitung. „In den Franschen ministerraad moet heden beslist worden, of het eerste gcdeelto van de onderhandelingen met Duitschland over de erkenning van bet Fransche pro tectoraat en de waarborgen voor de econo mische gelijkheid in Marokko eiadelijk als afgedaan beschouwd kunnen worden. Mocht hot de groep iu het Fransche kabinet, aangevoerd door den heer De Selves, gelukken, in strijd met de plannen van den heer Caillaux opnieuw de onder handelingen op de lange baan teschuiven, dan zal deze groep bemerken, dat Duitschlands toegeeflijkheid zijn grenzen heeft. Doch men mag bopen, dat de voorstanders van een overeenkomst met Duitschland in den Franschon ministerraad de meorderheid zullen behouden." Gevechten in mexico. Ecu via New-York uit de Mexicaansche hoofdstad ontvangen telegram bevestigt, dat tegen den dezer dagen gekozen M-xi- caansche President Francisco Madero eeu revolutie is uitgebroken. Reeds moeten bij een treffen 180 doodon gevallen zijn. Behalve in den staat Las Chiapas, waar, gelijk wij meldden, de Indiaansche bevol king in opstand gekomen is, hebben ook in de staten Guerreo en Sinalio gevechten plaats gehad. De duurte en haar bestrijding. De gemeenteraad van Offenbach heeft met het oog op de duurte der levens middelen 30.000 Mk ter beschikking van het armbestuur gesteld; de gemeenteraad vau Essen stortte een gelijk bedrag in de kas der stedelijke beambten er. arbeiders, gaf 15,000 Mk. voor de armen en 19.000 Mk. extra voor spijziging van arme schoolkinderen. Prins Luitpold van Beiere*. De ruim 90-jarige prins-regent vau Beieren is sedert geruimen tijd lijdende. Volgens het Berliner Tageblatt doen zich in de laatste dagen zulke ernstige verschijn selen van verval van krachten voor, dat de toestand reden geeft tot bezorgdheid. Melknood in Parijs. De prefect van politie to Purys, de be kende lieer Lépiue, heeft nu met het oog op den melknood overleg gepleegd met ver schillende syndicaten en verccnigingen. Met de groote melkleveranciers is hij bet reeds eens geworden en dat is gemakkelijk ge gaan. Men zal in de eersto plaats zorgen dat kleine kinderen, de oude menschenen zieken geen melk te kort komen, de ove rige moeten maar wat minder hebben. In- tusschen zijn de prijzen van de melk in sommige wijken van Parijs toch buiten sporig gestogon. In de ryke quartiers kost ze van 50 tot 60 en de besto soort zelfs 70 centimes den lilor. Een dreigende Staking. In de Engelsche steenkolenmijnen dreigt weder een algemeeue werkstaking. Het congres van mijnwerkers te Soutbport, zoo wordt bericht, heeft in bet geheim besloten, tot zulk een staking over te gaan, om de eischen tot loonsverhooging en lotsverbetering der mijnwerkers van Nort humberland te steunen. De mijneigenaars zijn onverzettelijk eu men vreest, dat een algcincenc staking niot te vermijden is. De slecukolen zijn al aanmerkelijk in pry's gestegen. De stormramp te Bruinisse. De commissie voor de stormramp te Bruinisse heeft overleg gepleegd met de Zeouwsche Watorsnoodcommissie en als gevolg daarvan neemt deze provinciale commissie den steun aan do zoo fel ge troffen Bruinisscher visschers op zich. De Provinciale Commissie heeft zolve verzocht in deze steunbeweging de leiding te mogen uemon; te meer waar met de inkomende gelden en do reeds beschikbare, te krijgen uit de gemeenten van Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland, opdat vooral do naaste omgeving zooveel trachte den nood te lenigen. Mochten de vrijwillige giften aan de commissie te Bruinisse gezonden en de steun, die van de commissie, gevormd door de burgemeesters der gemeenten op ge noemde eilanden met den President van de Rechtbank te Zicrikien tot voorzitter, niet toereikend zijn om in den nood vol doende te voorzien, dan zullen in de eerste plaats het Zeeuw6che fonds en, zoo noodig, ook de Nationale Watersuoodscommissic verder bijspringen. Zeer omzichtig moet worden gewerkt, nu niet alleen Bruinisse en ook andere Zoeuwsche gemeenten, zooals Ierseke, zwaar zijn getroffen, daar vele dijken nog steeds in zeer bedreigden toe- Btand verkeeren, zoodat het gevaar voor watersnood voor moer dan een gemeente nog steeds bestaat. Waar dus het gevaar van verergering van den nood nog voort durend aanwezig is, daar kan nog niet voorzien worden op welke wijze een beroep op de hulpvaardigheid en den liefdadig heidszin van Zeeland en van het Noder- landsche Volk moet worden gedaan.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1