DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 236. DINSDAG 10 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.-^. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. 11Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKIIVK HiAtll 6. Telel. Interc. Is:{. Prijs <ier Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam De gang yan zaken. Do Standaard besluit een artikel onder dit opschrift aldua: „De Rechterzijde zal dus van deze ure al zorg hebben te dragen, dat ze, door afdoend onderling overleg, elke onnoodige vertraging afsnijde, zich helder voor oogen stelle, wat lijn men zal hebben af te loopen, om gereod te komen, en boe ze, indien de oppositie den spreektijd opmaakt, zelve in het spreken steeds schaarscher en kariger moet worden. Laat men de zaken loopen, zooals ze deze vier jaren meest liepen, d w.z. zonder vasten stnur in den gang van zaken, dan staat nu reeds vast, dat we in Juli 1912 bitter teleurgesteld zullen uitkomen. En men wete wel, dat een tekort in dc zitting 1911/12, in do zitting van 1912/13 niet kan worden ingehaald In 1913 is alle beschikbare tijd nu reeds alleen voor de Invaliditeitswet na Kerstmis geheel bezet. Op zien komen spelen zou alzoo zijn, geheel liet politieke spel voor 1913 be derven. Op de Invaliditeitswet na moet heel het program waarvoor we staan, nu reeds, in dit zittingsjaar, worden afgewerkt. Houde een ieder 't zich door den ka lender voor gezegd". Diplomatie en Democratie. Naar aanleiding van het optreden van Italië tegenover Turkije inzake Tripoli, maakt het nieuwe weekblad „De We reld" de volgende lozenswaardige opmer king: De brutale roof waaraan Italië zich tegenover Turkije schuldig maakt werpt een schel licht op een raadselachtig verschijnsel van onzen tjjd: het enorme verschil tusschen de moraliteit der indi viduen en de handelingen der natiën. Misdaden, welke niemand iudividueel op zgn geweten zou willen nemen, worden door de collectiviteit, de natie, zonder schaamte begaan, en de eenmaal opge wekte misdadige nationale hartstocht verstikt op het beslissende oogenblik de individueele neigingen tot oprechtheid, eerlijkheid en goede trouw. Te Rome heeft op den dag der oorlogsverklaring een geestdriftige menigte, die pleinen en straten vulde, gejuicht over een poli tiek scheltnBiuk Zonder twgfel liggen aan een over eenstemming tusschen de handelingen der diplomatie en het beschavingspeil historische belemmeringen in den weg. „Op het terrein der diplomatie" schreef onze medewerker, die de buiten- landache politiek behandelt „leven en bloeien nog steeds de zuiver-acht- tiend'eeuw6cbe traditièn". Er is geen contact tusschen den volkswil en de internationale staatkunde. De diplomatie gaat haar eigen weg, handelt in het duister en stelt ten slotte de natie voor een „fait accompli". Maar het is toch tevens een waarneembaar feit. dat de nationale hartstocht, eenmaal opgewekt, tot nationale daden voert welke, in ge wone tgden, door elk weldenkend lid der natie zonden worden veroordeeld. En verder in hetzelfde artikel: De volkeren buiten Europa moten de Europeesche beschaving niet af naar de hun onbekende schitterende bewijzen van individueele verlichtheid, doch naar wat zij van de Kuropeesche christen natiën ervaren. Welnu, vooral in den laatsten tijd zijn er op het gebied der internationale staatkunde haudelingen gepleegd, die den niet-Christenvolken het recht geven ons te wantrouwen, to verachten, te haten. Men dcuko aau de schrille tegenstel ling tusschen den lof, weikon de Euro- peesche natiën over haddon voor den ernstigen wil der Jong-Turken om hun land staatkundig te hervormen, en den onmiddellijk daarop gevolgden staats greep van keizer Fran3 Jozef, waardoor Turkije van Bosnië en de Herzegowina werd beroofd; aan het voortdurend ver schuiven van de oplossing der Kretenser quacstie, terwijl men toelaat, dat dc Kreteusers zich opcnlgk gedragen alsof zg Griekscbe in stede van Turksche onderdanen waren; aan het feit, dat En geland plotseling en zonder waarschuwing Japan in den steek heeft gelaten om een verdrag met de Vereenigdc Staten te sluiten; aan de eedbreuk, waaraan Rus land zich tegenover de Perzische regee- riug schuldig maakte, toen het den terugkeer van den ex-sjah begunstigde, waarbij Engeland, hoewel mede voor dc beloftoschennis aansprakelijk, lijdelijk toezag. „De onbetrouwbaarheid der Christen natiën in internationale aangelegenheden, zooals de Mohammedaansche wereld en de Aziatische volken die waarnemen, brengt een onberekenbare schade toe aan de reputatie der Westersche Staten, die zich ten opzichie van Azië en Afrika een reuzentaak opgelegd zien", waartegen schrijver meent dat het eenige geneesmiddel is: „het brengen van de internationale Staatkunde onder de controle der gemeenschap, een geiegeld overleg tusschen de beschaafdo volken onderling bij wege der interparlementaire congres sen, die tot dusver van weinig of geen nut zijn geweest ten gevolge van de ge heimzinnigheid, waarmede de diplomatie zich omhult". De Oorlog. Was het reeds lang duidelgk, dat de Italiaansche Regeering een geweldige cen suur uitoefende op de oorlogsberichten, thans erkent zij het zelf. Immers zij heeft in een communiqué dc uitgevers van alle bladen op het hart gedrukt geen berichten te publiceeren over troepen of vlootbewe- gingen of over oorlogsmanoeuvres. De regeering verwacht dat de pers aan dezen nationalen plicht zal voldoen. Anders zal zij gedwongen zijn de perswet in alle scherpte toe te passen. Deze oekase doet wel duidelijk uitkomen hoe streng de censuur in de eerste plaats voor buitenlandsche correspondenten zijn moet, die niet strafrechtelijk vervolgd kunnen worden wegens de overtreding van het verbod. Telegrammen imnieis, waarin niets anders gegeven wordt dan een over zicht van artikelen of mededeclingen, in Italiaansche bladen verschenen, worden zelfs door de censuur aangehouden. De regeering zelve publiceert alle oor logsgebeurtenissen eerst vele dagen, nadat zij plaats hebben ghad. Zoo is gisteren, den Sen October, ceist officieel medege deeld, dat de Italianen den 4en October Mirsa Tobrttk in het Barka-gebied, niet ver van de Egyptische grens, bezet hebben. Nu eerst komt dan ook een behoorlijke beschrijving van hot bombardement van Tripoli. Zij is van den correspondent van de Daily Mail eo luidt: „Hedenochtend, Zondag 8 Oct." zoo meldt hij. „ben ik weder Tripolis binnen gekomen, nadat ik zes dagen had doorge bracht aau boord van het Italiaansche sclnp „Varese". Op den 30en September was de blokkade van de stad een voldongen feit. Zes groote oorlogsschepen en een eskader torpido-vemielere kruisten toen op en neer buiten de haven. In den ochtend van den len October sneed de Italiaansche torpedohoot „Alba tross" de kabel van de .Eastern Telegraph Company" door, de eenige lijn, die Tripoli met Malta verbindt Denzelfden dag ontving het Italiaansche vlaggeschip bericht, Gat de kruiser „Amalfi" het draadloos station te Derna had vernield, zoodat Tripoli nu geheel en al van de wereld waa afgesneden. Den 2en October werden twee stoom schepen, op weg naar Tripoli, genomen. Een groot aantal torpedo booten en -vernielers kwam de haven binnen en de otficiereu knoopten onderhandelingen aan met den Turkschen gouverneur. Op 3 October kwatn bericht, dat vier Turksche officieren met het stoomschip „Tafna" zouden aankomen. Dit schip werd daarop aangehouden. De Fransche consul- generaal, die zich aan boord bevond, vroeg verlof om aan wal te gaan, maar de admiraal verklaarde zulks onmogelijk te kunnen toestaan, daar het bombardement oumiddelgk zou beginnen. Het ultimatum, den Turkschen gouver neur gesteld, was 's middags afgeloopen en onmiddelijk daarop begonnen de toebereidselen voor de beschieting. De slagschepen „Euimauuelc Filiberto", „Sicilia en „Benedetto Brin" mot den kruiser „Carlo Albertr" voegden zich bij de schepen van admiraal ïaravelli. Dc vloot werd verdeeld in drie groepen; de eerste zou de versterkingen aan de haven beschieten, de tweede de Sultania- batterij in het westen van de stad ver nielen en de derde zou de Ilamidia-batterij in kot oosten van Tripoli onder vuur nemen. Te 3 uur 49 werd van hot vlaggeschip het eerste schot gelost. Alle drie divisies opendeu onmiddellijk daarop het vuur. De Italiauen schoten voortreffelijk De Turk sche forten antwoorddco met enkele schoten, halverwege de Italiaansche schepen echter vlogen de projectielen in het water. Na korten tijd zweeg liet geschut op do forten, behalve op du Sultania-batterij. Maar ook daar hield hot schieten te half vijf op, vijftig minuten dus, nadat het eerste schot was gelost. De Italianen bleven echter dc beschieting voortzetten tot zons ondergang. De stad zelf, waar vlaggen van allerlei naties wapperden, had onder het bombardement niet geleden. In den ochtend van 4 Oct. begon het schieten opnieuw en werd het Hamidia- fort, dat den vorigen dag nog niet geheel en al plat was geschoten, nogmaals onder vuur genomen. Nadat liet vuren gestaakt was, begaven zich twee officieren aan wal. Zij gingen de forten binnen, die zij geheel en al verlaten vonden en maakten de kanonnen onbruikbaar. I Zij outdekten twee groote ammunitie- bergplaataen ou de admiraal besloot doze te veruiclen. In den ochtend vau 5 October begaf een officier van do „Varese" zich toeo tiaar liet fort Hamidia om dit in de lucht te lnteu vliegen. Hij slaagde daarin naar wenscti. De ontploffing was zeer lievig en de rook sloeg over do goheole stad heen. 's Namiddags weidon 200 zeelieden ont scheept, die zouder eenige meeite liet Sultania fort en het paleis van den gouver neur in bezit namen. De vlag werd geheschen op het fort en het paleis. Alle Turken, die in de stad waren geweest, hadden de wijk genomen naar het binueuland. Het landen der Italianen werd door een groot aantal Arabieren met gejuich begroet. De ordo werd zoo goed als niet ver stoord; alleen weiden het huis vau den gouverneur en een van de havenforten door de Arabieren geplunderd. Het voornaamste nieuws is thans een telegram aan de Köln. Ztg., volgens het welk de Egyptische regeering haar onzij digheid heeft geproclameerd en het vertrek van twee transportschepen met 1300 Turk sche soldaten aan boord uit het Suez- Kanaal heeft verboden; dat de opstand in Yomen voorloopig „geschorst" is, en dat Iman Dzjabik, het hoofd der insurgentec, den Sultan zelfs zou hebben aangeboden hem met iOO.OÜO man te kouten helpen tegen den Italiaansclien vijand. Hoe dit helpen echter zal moeten gebeuren is niet recht duidelijk, waar de Egyptische door gang naar Tripoli afgesloten is. VolgeQS de mededeelingen der Porte heeft de (Tripolitaansche) Sjeik Senoussi den heiligen oorlog tegon do Italianen af gekondigd. De contra-revolutie in Portugal. De Minister van Oorlog is afgetreden. De regeering besloot den President der Republiek te verzooken, het Congres voor een buitengewone zitting bijeen te roepen, ton einde de middelen te doen goedkeuren voor een snelle behandeling der samen zweringszaak, en de schuldigen te kunnen doen straffen wegens opstand en opzetting tot den burgeroorlog. Het is zeer moeilijk om er achter te komen, wat er eigenlijk in Portugal gebeurt, want de ceusuur schijnt streug te werken. Zoo seinde om maar iets te noemen de Portugeesche correspondent vau de Kölnische Zeitung aan zijn blad dat hij naar Badajoz was gegaan, omdat de censuur in Portugal uiterst streng was en hij bovendien nog bang was voor het „zwarte kabinet". Volgens de berichten, welke deze corres pondent had kunnen verkrijgen, zou de toestand op het oogenblik aldus zijn: Kapitein Camacho is met 609 man bij Monte Sinho in het district Bia^anzn gevallen. Hij vond geen tegenstand daaren- tegen stroomden hem van alle kanten gewapendo aanhangers toe, zoodat hij al spoedig met 3000 man bij Torre Donna Chama stond, waar een gevecht werd verwacht. Later verluidde dat Païva Couceiro met een sterke afdeeling Vinhaës had bezet. De regeering had 250 man mariuo troepen

De Eemlander | 1911 | | pagina 1