DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 237. WOENSDAG 11 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG Openbare Leeszaal. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KL KI WK HtA(l Telet. luiere. 1SS. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodereu regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abounement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Ruitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam 'n Heugelijke tijding! De plannen tot stichting van'n Openbare Leeszaal te Amerafoort nomen vasteren vorm aaD, de kansen van haar tot standkoming zjjn stijgende. De Heer Sutherland, die reed9 maanden lang mineurswerk verricht heeft en onver moeid werkzaam geweest is om voor deze goede zaak sympathie te wekken, heeft van tal van personen en corporaties blijken van instemming mogen ontvangen, zij 't dan, dat hij niet geheel voldaan was, door dat velen, op wier steun en speciaal finantieelen steun hij stellig gerekend had, niet van zich hebben doen hooren. 't Geen natuurlijk niet zeggen wil, dat zij 't plan niet genegen zijn; do tijd, dat men gehoor gaf aan de uitnoodiging, om door 't zenden van 'n „visitekaartje" teeken van instemming te geven, schijnt voorbij te zijn. Inmiddels is ook dé afdeeling Amersfoort van den Bond van Neder]. Onderwijzers aan 't werk getogen en heeft meteen maar de koe bij de horens gepakt, door alle belangstellenden en alle vereenigingen en corporaties, die bij 't tot standkomen van 'n Openbare Leeszaal belapg hebben, uit te noodigen tot 'n bijeenkomst, waar de bekendo heer Greven, secretaris van de vereeniging voor Openbare Leeszalen en bibliotheken uit den Haag, 'n lezing zal houden en men hoopt te kuonen vormen 'n comité van voorbereiding. Hoewel 't misschien meer in 't belang der zaak geweest ware, zoo de oproep tot deze bijeenkomst uitgegaan wa6 van den heer Sutherland c.s., maDnen en vrouwen van verschillende richting en levenspositie, verheugen wij ons er toch over, dat het initiatief eindelijk genomen is en wjj de verwezenlijking van onze wenschen 'n schrede genaderd zijn. TVg twijfelen niet of de Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers en de heer Sut- terland, c.s. zullen zich thans vereenigen tot een gemeenschappelijke krachtige actie om te komen tot ons aller doel, 'n Open bare Leeszaal te Amersfoort. Alle belangstellenden wekken wij op, de bijeenkomst van Dinsdag 17 October a. s. bij te wonen. Men weet het thans lang genoeg vooruit, zoodat men z'n maatrege len kan nemen om dien avond vrij te houden. 'tKomt er nu op aan 'n oomits van voorbereiding samen te stellen, waarin zooveel mogeljjk, vertegenwoordigers van alle richtingen en partijen zitting hebben. Slechts op deze wijze zal men zich 't ver trouwen en de medewerking van de ge- heele burgerij verzekeren. Men moot er zich vooral voor hoeden, zich niet aan de fout der eenzijdigheid schuldig te maken. 'n Dergelijke fout in de opzet zou zich later op pgnlijke wyze wreken, gelyk de ondervinding in Zeist geleerd heelt, waar men zich eonige zeer aanzienlijke gillen heeft zien ontgaan ton gevolge der eenzij dige sameustelliug van 't bestuur. Wel is men thans bezig de fout te herstellen en zal alles waarschijnlijk weer terecht komen maar 't is toch niet bevorderlijk geweest voor de bespoediging van de zaak. Vooral in den aanvang moet 'n ondernoming met de uiterste omzichtigheid aangepakt worden en dient,men met allerlei omstaudigheden rekening te houden. De Ooklog. Een paar dagen geleden kwam er een belangryk bericht uit Konstantinopel. Het deed het einde voorzion van den oorlog, die eigenlijk geen oorlog is. Inderdaad herinneren de telegrammen uit Rome eu Konstantinopel aan het verhaal van do heeren, die eenen twist beslechten wilden, door zooals een Ncderlandich Kinderdichter eens zong, „door eens moedig saam te vechten." Zij zouden duelleeren. Maai de een had het te druk cn waarschijnlijk stelde hij zijn leven nogal op prijs. Daarom verzocht hij den ander, die reeds op het terrein was, in een haastig geschreven briefje, of hij voorloopig muar beginnen wilde. Italië is begonnen, maar He tegeupartij vertoont zich niet op het tooneel. Italiaan- «che schepen bedrijven, volgens ItaliaaDSche couranten, heldenfeiten, waarvan iotusschen de wereld het heldhaftige uiet iüziet. Het telegram, waarvan wjj spraken, zeide dat Turkije weer een beroep had gedaan op de mogendheden om tot een eervollen vrede te komen. Italië zou Tripoli mogen bezetten, maar de Sultan zou souverein blijven, in naam heer van hot verwaarloosde gebied. Het scheen dat de raad van deu Duiiscfcen ge zant te Konstantinopel die de Porto tot eene schikking wilde bewegen eindelijk werd opgovolgd Maar latere telegrammen weerspraken de gelukkige tijding. Heelt do Porte zich weer bedacht? Heeft de oorlogspartij weer de overhand gekregen? Het schijnt zoo, want te Saloniki hebben rumoerige betoogingen plaats gehad, op touw gezet door de bevolking, die onmid dellijke uitvoering eischte van het besluit tot verbanning van de ItalianeD. „Het Jong-Turkache comité is zeer ont stemd over de Duitsch gezinde politiek van het kabinet Said." Deze ontevredenheid zal er niet op ver beteren, nu do Turksehe regeering officieel medegedeeld heeft, dat zij do uitvoering van het besluit tot verbanning eerst aan de goedkeuring van de Kamer zal onder werpen, daar zij niet alleen de verantwoor ding durft dragen. Te Konstantinopel loopen geruchten, door enkele bladen als juist aangenomen, dat de invloed van de oorlogspartij zoo groot is, dat minister Said pasja waarschijn lijk zal moeten aftreden. In zijn plaats wordt dan Hilmi pasja grootvizier. Hilmi pasja heeft zich pertinent verklaard voor het voortzetten van deu oorlog. De minister van oorlog zal waarschijnlijk heden nog bekend maken, dat vrijwilligers tU38clieu de 18 eu 45 jaren, die in dienst wilien treden, aangenomen zulleu worden. Gitteren vertrokken tien wagons met j troepen met den Anatolischeu spoorweg van Haidarpasja naar Smyrna. In de haveD Autivari (Montenegro) heb ben een Russische en een Italiaausche stoomboot belangrijke ladingen proviand gelost. Montenegro mobiliseert zjjn reserve troepen. Olticieel wordt uit Saloniki geseind, dat am de Bulgaarsche grens zeer ijverig militaire voorbereidingen worden getroffen, en dat in de grensdorpen wapens verdeeld worden. Sedert drie dagen wordt op de Bosni sche Staatsspoorwegen geen vrachtgoed meer aangenomen, omdat de treinen te veel in beslag gouoinen worden door traus- porten van militairen en geschut. Volgens de Messagero zjjn bij het bom bardement van Tripoli honderden in do forten gesneuveld. Dit bombardement is dus toch niet zoo tam geweest als eerst werd voorgesteld. Volgens de „Mattina" ondervonden de Italianen ook bij de bezetting van Tobruk wol degelijk tegenstand. Het bombardement werd door het fort beautwoord en de Turken openden van de naburige hoogten een geweervuur. Daarna gaf de stad zich over. Dit Rome wordt aan het Berliner Tage- blatt geseind: Op aansporing van den kardinaal-bisschop van Ferrari zullen de katholieken van Milaan een bedevaart ondernemen naar do Mariakerk, om de Heilige Maagd een bespoediging van een beslissende overwinning over de Turken af te smeeken. Men verwacht bij deze gelegenheid zeer oproerige botoogingon. De Marokko Quaestie. Terwijl de Temps blgft volhouden, dat de onderhandelingen een bevredigend ver loop hebben, geven andere bladen leven dige teleurstelling te kennen, dat het ver drag over Marokko nog niet gesloten is. De Presse zegt: „Men begint in het land ie betwijfelen, of er wel een vriend schappelijke oplossing zal worden gevon den. Misschien tor. onrechte, maar waarom houdt men dan hardnekkig de waarheid verborgen?" De Liberté laat zich spottend uit over het officieele communiqué en zegt: „De discussies hebben een normaal verloop." „Dat wil zeggen, dat volgens dat normaal verloop, de tekst opoieuw van Parijs naar Berlijn en vandaar weder terug zal worden gezonden en dat de onderhandelingen over Marokko niet geëindigd zulleu zijn voor het einde dezer week of het begin van de volgende". De „Intransigeant" zegt, dar het com muniqué zoo kort is, omdat de teleurstel ling zoo groot was in dc wandelgangen van de Kamer, waar men hoopte, op de mededeeling dat het verdrag over Marokko gesloten zou zijD. De toestand in Portugal. De royalistische opstand in Portugal schijnt, ondanks de optimistische uiededee ling van de regeering, nóg lang niet be dwongen. Uit Lissabon wordt nl. aan de Times geseind, dat volgens aldaar ontvangen telegrammen, de royalisten, na eerst over de grenzen te zijn getrokken, weder terug gekeerd zijn en zich genesteld hebben in het bergachtig district van Sierra da Carros, op nog geon K.M afstands van de Spaat- 8che grens. Vandaar kunnen zij, zoo noodig, gemak kelijk achteruit trekken. Alle pogingen om hen te omsingelen, zijn tot dusverro vruchteloos gebleven. Zoodra republikeinsche troepen in de nabijheid komen, worden zy door de royalisten beschoten en do Portugeesche regeering durft, wegons de nabijheid van de Spaansche grens, niet krachtig tegen hen optreden. De regeering neemt intusschen maatrege len om de politieke gevangenen, wier aantal reeds meer dan zeshonderd bedraagt, zoo spoedig mogelijk te doen vonnissen. De president van de republiek heeft een besluit geteekend, waarby eeu congres, samengesteld uit leden van de beido Kamers, den 16den dezer in buitengewono vergade ring bijeen wordt geroepen ter aanneming van het voorstel om 20 en 21 van art. 3 van de Grondwet tijdeljjk buiten werking te stellen. Deze paragrafen bevatten bepalingen, waardoor het beklaagden gemakkelyk valt hun proces te rekken. De regeeriog zal bovendien een speciaal hooggerechtshof instellen voor politieke misdryvon. Een Revolutionnaire Rechtbank. In 't midden van den zomer kregen een drietal Parijsche revolutionairen, die tot de elite van het arnarchistendom-van-de-daad weiden gerekend, elk afzondorlyk, een uitnoodiging van hun revolutionaire vrienden om in hot redactie gebouw der Guorro sociale te verschijnen. Daar gekomen vonden zij een geïmproviseerde rechtbank, govormd door de redacteurs van het blad en eenige andere anarchisten, die hen een formeel verhoor begonnen af te ueuien; zij werden beschuldigd politie-spionnen te zijn. Terwijl het geding aan den gang was, werden er eenige „Jeunos gardes" naar hun woningen gezonden, die alles onderste boven keerdeD, en eindelyk met de onloochenbare schuld bewijzen der aangeklaagden terugkeerden. Zij kwamen er echter, vergeleken bij het lot dat Russische anarchisten bij een dergelijke ontdekkiog gemeenlijk wacht, nogal goed at: men liet hen een schuld bekentenis onderteekenen, hield hen nog 24 uur ,.iu verzekerde bewaring" en liet zo toen weer vrij. De rechters van deze revolutionnaire rochtbank hebbeu thans voor een heuscho rechtbank, het Hof van Parijs terecht gestaan. Het II of hoeft nu deze hoeren vrijgesproken, blijkbaar overwegend dat al deze gruwelijkheden niet voldoende be wezen waren. Hoogstwaarschijnlijk zal die vrijspraak nogal wat beroering wekken; want .er zijn in Frankrijk eenerzijds men- schen en bladen die oordeeleu dat de justitie do vrijheid van arbeid lang niot voldoende beschermt tegen stalcers-gewclddadigbeden, terwijl aan den anderen kant ook luide gepredikt wordt het recht van den staker om op den werkwilligen kameraad invloed te oefenen. Jammer dat de uitspraak is gegeven door do jury, die immers niet verplicht is, de redenen en overwegingen van haar vonnis op te geven. Onder de getuigen waren er, die ver klaarden, dat de beklaagden bij hun recht spraak minder van verachtelijke middelen gebruik maakten, dan de werkelijke recht spraak pleegt te doen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1