DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Gaat allen naar H, V. C. - QUICK MEURSING S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. ZATERDAG 14 OCTOBER 1911. Bij dit Dummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. -> - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - Hootdreilacteur: Mr. II. J. va» Scliaiirdenburp. Bureau: KI.K1MH II *411 li Telel. Intere. 1SX. Abonnementsprijs aagl Prijs der AdvertentiSn: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Iluiten het Kanton Amersfoort per regol f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiteu het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandse h Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Arasterdam De Oorlog. Oorlogsberichten zijn er niet: alleen berichten naar aanleiding ran den oorlog. Do Turkscho regeering heeft den Duit- schen gezant te Konstantinopel doen weten, dat de Italiaansche :koopvaaidgschepen, wolke in de territoriale wateren of in open zee wordeu {aangehouden, prijtver- klaard zullen worden. De directeur vau het dagblad Turkije, die Tan Italiaansche nationaliteit is, werd het land uitgezet. In Malta rnoeteD, naar Terluidt, anti- Italiaansche betoogingen hebben plaats gehad, welke door de politie onderdrukt werden. Een „Secolo"-bciicbt verzekert, dat een Arabier, do zoon van een Bedooi- nen-Sjeik, in het achterland van Tripoli, aan de Italiuuen voor 50.000 frs. do plannen heeft aangeboden, welke zgu vader voor de verdediging van het binnenland van Tripolitanië heeft ontworpen. Volgens te Konstantinopel verschijnende bladen hebben 17 Slonteuegrijueu op een Turkscben grenspost gevuurd, waarbg 2 Turken gedood en 3 gewoud werden. Naar verluidt, moeten 15 Montenegrgnen ge dood zgn. De buitenlandsche consuls op Kreta, hebben verzet aangeteekend tegen de opening der Kamer in naam van den Koning van Griekenland. De Fransch-Duitsche onderhandelingen. Nu er overeenstemmiog is gekomen tusschen Frankrijk en Duitschland in do Marokko quaestie zelf gaat, men loven en bieden over den afstand van gebied in den Congo. Hot schijnt dat wij hier weer hetzelfde systeem te wachten hebben: de regeeringen onderhandelen in 't geheim, maar zoo nu en dan iets loslatend, en de pers in beide landen stelt eischen. Zoo is gisteren de Fransche pers terstond begonnen met te eischen dat tegenover den gebiedsafstand van Frankrijk in den Congo Duitschland een groot stuk van Noord-Kameroen moet afstaan: het Congo-contract moet tweezijdig zijn, niet éénzijdig, d. w. z.: het moeteen ruil worden, geen simpele afstand vau grondgebied aan Duitschland. Aldus da Temps. Zooals men zich misschien nog zal her inneren, waren de wenschen als volgt ge formuleerd: Frankrijk zou aan Duitschland moeten afstaan een stuk Congo, gienzend aan Kameroen en zich uitstrekkend tot aan een lgn, die, beginneud aan de kust ten noorden van Libreville naar de Sanga getrokken, deze rivier volgt tot aan den Congo, en dan, na dezon gevolgd te hebben, langs de Oebangi en' de Sjari naar de grens van Kameroon gaat. Daartegenover zou Dultsch land het noorden van Kameroon (den zuo genaatnden .snavel") afstaan, waardoor Frankrijk zijn gebied aan het meer Tsjad kon uitbreiden. Nu zou men in Frankrijk aldus de Figaro gaarne een strook gronds behouden tusschen de nieuwe grens en de rivieren Congo en Oebangi, omdat anders do Fransche kolonie door het Duitscho gebied dat dan aan Bolgisch Congo zoo gaan grenzen in tweeën wordt gesneden. Aan den anderen kant zou Duitschland gaarne wat meer gebied naar het zuiden krggen. Hierover moet worden onderhandeld. Een Dynamikt-proces. To Los Angeles, in Californië, is thans het proces tegen Mac Namara begonnen, den man die beschuldigd wordt van den dynamiet-aauslag op de Los Angelos Times, waarbij do hureelen en werkplaatsen van dat, tegen do arbeidersbeweging ijverendo, blad werden vernield en 21 menschen om het leven kwamen. Het proces brengt allo gemooderon in de arbeiderswcrcld in beweging. Het openbaar ministerie houdt vol, dat Mac Namara de vernielendo bom heeft nedergelegd, op aanstoken van zijn broeder, die secretaris van den bond van ita&larbeidcrs is en dia later terecht zal staan. Maar do Mac Namara's en met hen Eugène Debs, de socialist, de mcost geachte arbeidersleidor Samuel Gompers en de anarchiste Emma Goldman verzekeren dat de aanslag een machinatie tegen de arbeiderspartij is, welke de Staal-Truit liet uitvoeren door den vermoorden detective Burns, die een berucht personage, Mc. Maniglc, omkocht tot het plegen van den aanslag. Revolutie in China. Onze lezerB zullen uit de hoogst ernstige berichten, die over het oproer in de Chineesche provincie, Hoe pe komon,'gezien hebbeü, dat men hier niet te doen heeft met een opstootje, zooals zij in China zoo vaak voorkomen, racestal als gevolg van hongersnood, maar dat het véél ernstiger is: dat het is een revolutionnaire beweging, zoo geen revolutie, voor hot oogenblik wel is waar plaatselijk, maar van des te meer belang als men bedenkt hoe kort geledeD nog een eveneens hoogst ernstig oproer heeft gewoed in de aan de provincie Hoe-pe grenzende provincie Setsjocan, en hoe eenige maanden geleden ook uit Hoenan, eveneens aan Hoe-pe grenzende, onlusten zijn voorgevallen. De ernst van de» toestand blgkt het best uit het feit dat de opstandeliugcm in het bezit zgn van de volgende gewichtige steden: Hankau, Woetsjang cn Hangjang. Dezo steden liggen alle aar. de Jangtse- op het terrein achter „ISusioord". Kiang iu het binnenland. Hankau telt 800,000 inwoners. Woetsjang (tegenover Hankau aan de rivier gelegen) 500,000 en Hangjang (dat een eindje hooger op ligt 100,000. Men ziet, 't is het hartje van China. De regeeringstroepen die tegen de rebellen worden afgezonden, schijnen machteloos tegen de overmacht, loopen hoogstwaar schijnlijk grootendeels tot het leger der opstandelingen over. De eenige die nog weerstand bieden aan hun macht zijn de enkele oorlogsbooten op de Jangtse Kiang gelegen, dio een vuur onderhoudeu met de door de opstandelingen genomen forten. En iu de genomen stedeu blijkt de drijfveer tot de beweging duidelijk: de Maudsjoe families moeten het ontgelden. Dit geeft dezen opstand zyn groot politiek belang: hij is gericht tegen de Mandsjoe- dynastio, hij is een revolutionnaire beweging. Volgeus een bericht zou hot zelfs dc bedoeling wceeu een ^republiek uit te roepen in China, en al klinkt het in onzo ooreu nog wat onwaarschijnlijk dat er ooit eeu Cbinecsclie republiek gevestigd zou worden, de geschiedenis heeft vaak genoeg bewezen, dat wat onmogelijk schijnt nog niet onmogelijk is. Merkwaardig en gelukkig is het, dat tot dusver deze beweging geheel niet tegen de vreomdelingen is gericht. Dezen hebben daarom de revolutiestcden cog niet ver laten, maar toch liggen voor de veiligheid enkele Europeesche torpedobooten gereed om, zoo noodig, de Europeanen op te nemen en de Jangtse-Kiang af te varen naar Sjanghai. Financieels voorspoed. Toen de Eugelsche minister Lloyd George in 1909 zijn bekende financicele ,BilF' indieude, die de aanleiding werd tot den grooteu constitutioneelen strijd met het Hoogerbui8, eenige maanden geleden met de volslagen overwinning der democratie geëindigd, heette het vau conservatieve zijde algemeen, dat do nieuwe belastingen iu Lloyd George's ontwerp's lands finan cieelnu ondergang beteekonden. Het jongste rapport der belasting-commissie over 1909 10 (do cijfers van 191011 zijn nog niet beschikbaai) leert anders* Het belastbare nationale inkomen is van 980.117 millioen over 1908—1900 gestegen tot 1.011.000 millioen. Alleen voor landerijen en gebouwen geeft het rapport een waardevermeei dering aau van 40 millioen. Dat door de nieuwe belastingen het Eugelsche kapitaal buitendslauds zou gaan, (een vrees van dezelfde soort, als men in Nedcrlaudachc Gemeenteraden verneemt, wanneer er|sprake is van progressie) wordt eveneens door het rapport geloochenstraft: het belastbare inkomen uit den vreemde bedroeg voor 190910 93.264 millioon tegen 85.116 millocn over 1908-09, 73,899 millioen over 190708 en p.st. 60.331 millioen over 190607, Een vermeerdering dus, die eerder kleiner is dan die welke in de jaren vóór Lloyd Goorge'8 belastingwet geregeld elk jaar plaats bad. Wat do bekende super tax betreft pleit de opbrengst voor het goede ramings- vermogeu van Lloyd George's ambtenaren, De schatting was p.st. 2.300.000, de op brengst p.st. 2,450.000. De Westminister Gazette vindt 't alleen iot-wat onbegrijpelijk, dat er maar 10,287 personen zouden zijn met een inkomen van meer dan 5000 pond sterling Het Paleis Raadhuisyraagstuk. Naar do Tel. uit betrouwbaro bron ver neemt, is van de zijde van het Koninklijk Huis aan de landiregeering te konnen ge geven, dat H. M. de Koningin hoogst ongaarne het Paleis op den Dam aan zgn tegenwoordige bestemming zou zien ont trokken. H. M. zou er prjja stellen, het ook als Paleis aan historische momenten zoo rijke momumeDtale bouwwerk, uit sluitend Koninklijk verblgf te doen blgven. Nederl. Heidemaatschappij. De hoofdzetel der Nederlandsche Heide maatschappij, thans gevestigd te Utrecht, zal eorlang gevestigd worden te Arnhem. Deze maatschappij had zooals bekend in zake de oprichting van een nieuw gebouw te Utrecht eeu geschil met die gemeente over terrein, en bijdragen in de bouw kosten, waarover zij het uiot die gemeente niet eens kon worden. Na met epn vgftal' gemeeuten in ons land onderhandelingen te hebben gevoerd, viel op Arnhem de keuze. H. M. de Koningin Moeder naak Zuid-Tirol. H. M. de Koningin-Moeder is gistoren van het paleisporren Het Loo vertrokken per extratroin om 5 uur 10. H. II. reisde in den salouwagen van de Ncd. Contr. Spoormij. Tot aan de trap van het paleis bordes vergezeld van Prinses Juliana, be geleidde H. M. de Kor.ingin Haar Moeder wandelend naar den trein. In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan bet zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aanial systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eet meel grootendeels omgezet iu veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die oen moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor hét de inaag heeft bereikt.Telkens in Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons prood, beschuit, koekj in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1