DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 243. WOENSDAG 18 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG 'n Goed begin. BUITENLAND. Hooldredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per poet id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULEISTIl H.i.VtJ Telel. Interc. 183. Prijs der Advertentiëu: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. {Bij abonnement belangrijke korting). Tot placing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Gisteren heeft dan plaatB gehad de bij- oenkomst, waar getracht zou worden 'n comité te vormen tot voorbereiding van de stiohting eener Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Amersfoort. Over de zeer interessante rede vau dr. Grove, den secretaris van de Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken, zullen wg hier niet uit weiden; wij kunnen verwgzen naar het verslag onder do rubriek stadsnieuws. De opkomst was zeker bevredigend te noemen, jammer alleen, dat zoovelen in de veronderstelling bleken te zijn, dat de samenkomst eerst om 8 ure begon. Van daar de talrijke laatkomers, die aldus tot bun eigen schade 'n groot deel der rede misten. 'n Woord van hulde mag niet onthouden worden aan de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ncderlaudsche Ouderwijzers, die 't initiatief tot deze vergadering go- nomen heeft en aau welke 't dan ook te danken is, dat 't lang verbeide comité van voorbereiding eindelgk tot staud gekomeu is. Want gekomen is het er; al is 't dan dan ook op eenigszins origineele manier. 'u Oogenblik liet 't zich aanzien of de zaak haperen zou. 'n Aantal vereenigingen en corporaties toch, hadden wel blijk van belangstelling gegeven door, op uitnoodi- ging van 't afdeelingsbestuur van den Bond 'n afgevaardigde te zenden, doch de meeste der vereenigingen hadden verzuimd hun afgevaardigde teveus mandaat te geveD als haar vertegenwoordiger zitting te nemen in het comité van voorbereiding. Gelukkig bleken er echter onder de andere aanwezigen 'n voldoend aantal per sonen te zijn, die bereid waren aan de vorming van dat comité deel to nemen. Het zal echter noodig ziju, dat dit comité nog aanmerkelijk uitgebreid wordt, opdat zooveel mogelijk alle richtingen en alle vereenigingen, die bij 't tot stand komen van 'n Openbare Leeszaal belang hebben in 't comité vertegenwoordigd zijn. Want niet gerechtvaardigd is de opvat ting, dat or behalve bij hen, die gister avond aanwezig waren, onder Amersfoort's burgers geeu warme belangstelling voor de zaak zou schuilen. Hoevelen toch zijn door toevallige om standigheden verhinderd 'n vergadering bij te wonen. Dit bleek o.a. uit de mededee- ling, door.'n onwillekeurig verzuim eerst na afloop der openbare vergadering gedaan, dat n.l. bij den afdeelingssecretai is van den Bond betuigingen van instemming ontvan gen waren van prof. Kenninck, ds. Meiners en ds. Hooykaas, die allen tot hun leed wezen de vergadering niet konden bijwonen. Het comité van voorbereiding, dat den heer Sutherland tot voorzitter en den heer Boer tot secretaris koos, zal nu in de eer ste plaats zich nog 'n aantal leden assu- moeren, en vervolgons uit z'n midden 'n kleiner uitvoerend comité vormon. Wij hopen, dat men hiermede spoedig gereed zal komen, opdat dan krachtig aan 't werk getogen kan worden. Want wel is het waar, dat wij ons geen illusies moe ten maken, dat de Openbare Leeszaal al binnen korten tijd verrijzen zal en even zeer is 't wenschelijk, dat men zich niet i a»n overijling schuldig uiake, maar tevens j dient vermeden te worden al te groote omslachtigheid; want de krachten mogen niet verspild worden op dat, wat ja, wel zeer nuttig is maar toch niet rechtstreeks leidt tot het beoogde doel. Dk opstand in China. De berichten uit het Heinelscho Rijk zijn zeer bedenkelijk. Te Woetsjang en Hankow hebben de revolutionnairen groote voorraden muuitie gevonden. Het scbijnt dat ook de beste troepen niet te vertrouwen zijn en genieene zaak maken met de landweer zooals het leger der opstandelingen zich uocmt. De aanvoerder, wiens lange Chiueesche naam tot Loe wordt verkort in de berichten, noemt zich kommandant der landweer. Men wist dat er iets broeide.' De Setsjwan, eene aangrenzende provincie van Hupe, waar de opstandelingen thans meester zijn, was het de vorige maand zeer onrustig. Maar opstootjes in dat gewest zijn niet zeldzaam en meer dan eens heeft de Chineescho regeeriug hier opstanden inet geweld en bloedvergieten gedempt. Men herinnert zich daar met schrik don naam van den Cliineeschen generaal Tseotsjoesan, die een gruwelijk man schijnt te zijn. Zijne vrouw cd zijn zoon hebbeD beide zelfmoord begaan uit vrees voor dezen man en vader. Het heette half September dat de revolutionnaire beweging in Setsjwan ditmaal zonder veel mooite was gedempt. Misschien waren de vijanden van de Mandsjoes tegen wie de beweging gericht was, niet gereed. Maar intusschen is die beweging naar Hupe overgeslagen en nu is men wel gereed. Zooals wij den vorigen keer van Chioa sprekende zeiden, heeft men zelfs eene revolutionnaiie regeering. Do correspondenten verhalen dat men het voornemen heeft de republiek Hupe uit te roepen, die de kern zal worden van het verzet, dat zich uitbreidt. Aan het hoofd der rcpublikcinsche regeeriug zou de vaak genoemde Chinees SoeDjatseu staan. Deze Soenjatsen heeft indertijd do EngeBche bladen druk bozig gehouden. Hij woonde eenigen tijd te Londen; hij heeft in Engeland gestudeerd. De Chiueesche regeering hield hom verdacht en de Cltineesche gezant te Londen meeude zijne regeeriug een dienst to kunnon bewijzen door deu gevaarlijken man te midden van de Engelsche hoofdstad te doen gevangen nemen. Hij liet hom door een paar be dienden van het gezantschap oplichten eu vervolgenB opsluiten. Maar Soenjatsen had vrienden onder de Engelschen en hij wist een hunner een brief te doen toekomen, waai in hij verhaalde wat hem overkomen was. Do zaak maakte geiucht eu de Engelsche regeeriug beduidde den Cbi- ueescheu gezaut dat in Engeland zulke dingen als hij had gedaan en die in China zeer natuurlijk eu prijzenswaardig worden gevonden in een Europcesch laud met te pas kwam. Vau 't overige melden de bladen dat de Europeanen in veiligheid zijn, ten minste in Hupe. Voor Ifankow liggen thans be halve Duitsche, Engelsche oorlogsschepen en Japan heeft ook een schip gozondeu. Zoo heel veilig schijnt het echter toch niet te zijn voor de Europeanen. Ten minst., van de voor Hankow liggende Duitsche oorlogsbodems is per draadloos telegram het volgende naar Tsingtan ge seind: Het laudingskorps van do schepen Leipzig, Sieger eu Vaterland vecht in de straten met de Duitsohe vrijwilligerstroepen yan Hankow tegen het Chiueosche ge peupel. De beweging is, zooals we reeds schre ven vooruamclijk gericht tegen do Mand sjoes. De Chineezou zijn zoo lang door hot vreemde volk onderdrukt, dat zg het ein delijk moede ziju geworden. De groote overstroomingen ia het Jangtsedal hebben de ontevredenheid in de daardoor getroffen gewesten doen stggen. Do regeeriug te Peking schreef belastingen uit, maar be kommerde zich niet veel om de Chinee- sche bevolking. Er zijn andere giiovon. Do regeeriug heeft zeer terecht het planten van papavers, waaruit de opium wordt ge trokken, verboden, maar daardoor zijn vele lieden die vroeger een goed bestaan hadden broodeloos gewordeo en men heeft niets ge laan om hen schadeloos te stellen. Zij behoorden tot de eerste die in Setsjwan de wapens opvatten. De voorspelling omtrent deu vermoede- lijken afloop van deze voor China zoo ge- vaarlijko geschiedenis loopen ver uiteen. Japansche bladen verzekeren, dat de op stand spoedig zal zijn gedempt en men zou zeggen dat de Japanners het best kuuiieu oordeelen over Chiueesche toestan den. Maar hunne bladen zeggen niet altijd wat de redacties eigenlijk denken. Én bovendien heeft men ditmaal niet te doen met een woesten opstand van een onge- waponden hoop; de zoogenaamde landweer schijnt goed georganiseerd te zijn, heeft wapeus en weet zich daarvan te bedienen, terwijl de berichten telkens melden dat Chineeache troepen zijn overgeloopen tot de revolutionnairen. China ia ver uit de buurt en wij zullen den terugslag van wat daar gebeurt niet gevoelen. Maar het schouwspel dat het groote rijk ous vertoont is daarom nauwe lijks minder belangwekkend. De Oorlog. Weinig positief uieuws als altijd. Alleen mogen we als waar aannemen, dat er nog voortdurend besprekingen plaats hebben onder de mogendheden over het beëindigen van don oorlog; dat heeft tenminste de Duitsche Rijkskanselier aan den Rijksdag geschreveu. Tevens heeft hij er bij gemeld, dat de Duitscho regeering zich over deze quaestie niet in het openbaar kan uitlaten. De Moniteur vernam op het ministerie van buitenlandsche zaken te Konstantinopcl, dut de Porte in oen nieuwe uota den mogendheden heeft medegedeeld, dat hut haar niet mogelijk is do vooiwaarden te preciseeren of den grondslag aau te geven voor een conferentie over do bemiddeling, De regeering heeft reeds de grootst moge lijke tegemoetkoming betoond door zelf de mogondhodeu te vragen in het belang van deu vrede werkzaam te zijn. Dit beroep op do vredelievendheid is vau de hand gewezen, meer mag do Porto niet doen, wil zij de eer en de waardigheid van het land hoog houden. Wel is de regeering vredelievend gezin-I, maar zij acht zich nog absoluut niet overwonnen. Het is de plicht der mogeudhoden te Rome onderhan delingen te opeuen, opdat de Italiaanscbe legeering ten slotte de rechten der Turken erkent, die zij met voeten gotrodon heeft Zelfs wanneer men de gewoonto vau do Turksche diplomatie kent om steeds een slag om den arm te houden en tevens de omstandigheid in aanmerkiug neemt dat zij het noodig acht een ongemotiveerde trots te toonen, zoo moet toch de inhoud van deze nota verbazing wokken. Intusscheu loopt de rust in den Balkan woor gevaar. De Bulgaarsche regeeringschijntworkelgk ongerust te ziju over de concentratie van Turksche troopen. Uit Sophia wordt namelijk aan den Berliner Lokal Anzciger geseind: „Dinsdagmorgen werd bij trommelslag den reservisten bekend gemaakt, dat zij de oproepiugsbeveleu moesten afhalen. lu het ministerie van oorlog heerscht weder eeo opgewonden stemmiug. Men acht een mobilisatie noodzakelijk met het oog op de troepenconcentratie te Adrianopel, waar twee legerkorpsen ter sterkte van 100,000 man moeten staan. De opstand in Mexico. net is in de republiek, ook nu Madero president is geworden, blijkbaar nog verre van rustig. Thans meldt een telegram uit Mexico (stad) weer, dat er bij Tepotzlau, iu den staat Morelos (ten Zuiden der hoofd stad) eeu bloedig gevecht van zeven uur lang heeft plaats gehad tusschen de regee- ringstroepen en do aanhangers van den ingurgentengeneraal Zapata., waarbij er van deze lautsten vijfhonderd gedood of gewond zouden ziju. Het verblijf vau Zapata zou aan den bevelvoerend generaal der regeeringstroepen verraden zijn door een vroegere geliefde van Zapata, die door hem in den steek was gelaten. De verliezen der bondstroepen worden gering gonoemd. Ook een Kartel. Bij do verkiezingen voor don Landdag van Oldenburg hebben de verbonden soci alisten en radicalen de meerderheid ver worven. Men beschouwt dat als een voor- tceken voor de aanstaande rijksdagver kiezingen. Aanslag op President Taft. Volgens een telegram, te New York uit St. Barbara in Kalifornië ontvangen, zag een beambte, kort voordat de trein waarin zich President Taft bevond, over de spoorbrug tusschen El Capitan en Gavioia zou rijden, een man dynamiet- patronen onder de brug leggen. Toeu de misdadiger zich ontdekt zag, ging hij snel op do vluent. De zes en dertig patronen die hij ouder de brug had neergelegd, wer den door den baanwachter snel verwijderd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1