DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 244. DONDERDAG 19 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. f Bureau: KI.KIVK H%AU O. Telet. luiere. 183. Abonnementsprijs: Pei- jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maandon id. f 1.Franco per post id. f l.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. m Prijs der Adverteutiën Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iedoren regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7G- 78 Amsterdam Het. OpstniidMgebled in C lil na. De opstand in China, Reutertelegrammen melden, dat gieter- morgen bij Hankow do strijd ie aaDgevao- geu tuaschen de Chineesehe Regeerings- troepen en het leger der opetandelingen. Er ie een telegram van den Amerikaan- achen consul te Nanking seinde deze aan zyu regeering, dat deze stad weldra in handen der opstandelingen zou vallen. Men mag due aannemen, dat op dit oogenblik over het lot van het Chineesehe Rijk wordt beslist Naar al hetgeen wij thans van dezen opstand en de voorbereiding er van welen, mogen wij zeggea, dat thans het oude en het nieuwe China tegenover elkaar staan. Zooals wij reeds hebben medegedeeld telt de strijdmacht van geueraa) Jintsjmg, den Minister van Oorlog, die de regeerings troepen aanvoert, van 20 tot 24000 man. Omtrent de sterkte der opstandelingen ontbreken tot op dit oogenblik, nog alle betrouwbare gegevens. Omtrent hun optre den weet men dat zij den vreemdelingen geen haar op het hoofd hebben gekreukt. En omtrent hun succes weet men, dat reeds een aantal officiereu der regeerings- troepen met geheele afdeelingen soldaten hun zijde hebben gekozen. Hot kaaitje dat wij in dit nummer op nemen geeft eenig begrip zoowel van de uitgestrektheid als van de belangrijkheid van het gebied van den opstand. Hoewel het, zooals wij hierboven zeiden buiten allen twyfel is, dat do Jong-Turken van het Verre Oosten" zooals het Ber liner Tageblatt de leiders van den opstand noemt in de eerste plaats strijden voor de schepping van een constitutioneel China, hebben zij toch op niet onhandige wijze gebruik gemaakt zoowel van den haat tus- schen Chineezen en Maotsjoes, als van de verontwaardiging die zich van de grootc massa in Zuid China meester maakte toen zy kennis nam van de plannen der regee ring om voor den aanleg van spoorwegen een leaning te sluiten in het buitenland, Mttl en den aanleg te doen uitvoeren door buitenlandschc ingenieurs. Twintig jaar geleden had men door vrijwillige bijdragen een groot kapitaal bijeengebrachf om na tionale spoorwegen te bouwen. Dit geld werd door den ambtenaar, wien men het te bewaren had gegeveD, eenvoudig ver duisterd. Ten tweedemalc werd er nu geld ingezameld. Toen kwam het bericht van de plannen der regeering; en onmiddellijk uitte zich do verontwaardiging. De studenten te Tsjengsoe kwamen in verzet en maakten overal propaganda voor de opvatting, dat de regeerÏDg China aan het buitenland had verkocht. Het gevolg was een bewegi ig tegen de zendelingen te Setsjoean. En deze beweging was het begin van het verzet tegen de regoering. Tot 4 uur gistemamiddag hoeft de onge regeld gevoerde strijd in de onmiddellijke nabijheid van Hankow voortgeduurd. Een verdwaalde kogel heeft, hoewel niet ernstig een Duitsch matroos gekwest. Naar gemeld wordt, moeten tusschen 200 en 300 op standelingen gedood en gewond zijn, terwijl de verliezen der regeeriugstroepen gezegd worden minder te bedragen. Herhaalde malen is het spoorwegstation te Uaokow nu een8 in de macht der revolutionuaircn dan weder in die dor regeeringstroepen. Een laatste bericht zegt, dat het geveêht in zooverre onbeslist is gebleven, dat de opstandelingen de tegenstanders tijdelijk konden terugdrijven, daar deze geen ge noegzame hoeveelheid wapenen en munitie meer hadden. Zij zijn nu op Woosjang teruggetrokken. Sommige opstandelingen hebben aan de vreemdelingen gevraagd of zij bescherming in de Europoeseho neder zettingen verlangden, waarop dan 2000 opstandelingen daar zouden komen. De opstandelingen, die naar de Han-rivier ge trokken zyn, hebben gisteren getracht de legerplaats van den Keizerlijken generaal by de Belgische nederzetting te overmeeste ren; bij den aanval hadden in de achter hoede schermutselingen plaats tusschen den Keizeilykcn admiraal en den leider der revolutionnairen. De Ooklog. Do „Wiener Allgemeine Ztg." ontvaugt uil Londen een teleg am, waarin wordt gezegd, dat Italië voornemens is alle kust havens van Tripoli te bezetten, om alsdan aan de mogendheden kennis te geven dat het het Vilayet hoeft geannexeerd. Aan de Porte zou een uitstel van 48 uur worden toegsstaan om de annexatie te erkennen; zoo niet, dan zou Italië ua hernieuwdo verzekeringen betreffende den status quo op don Balkan, Mytilene bezetten en de doorvaarten blokkeeren. Do „Mossagero" meldt, dat de bersag- lieri Hours zoudeu bizet hebben. Volgens een te Rome ontvangen telegram, is het Turksche kamp dat tot Dinsdag in Soeni Ben Adia gelegen was, sedert kort vermoedelijk Daar Ageria op enkele uren afstands van Tripoli verplaatst. Achmed Bei houdt met zijn cavalerie nog altijd Garian bezet. De Turken doen vergeefsche pogingen de inboorlingen tegen de Italianen op te zetten, met tegenovergestolde uit werking, daar de inboorlingen op verschei dene plaatsen de TurkeD aanvallen. De Messagero" bevestigt, dat groote Turksche oorlogsschepen Constantinopel verlaten hebbeu in de richting der Aegel- sche Zee, vergezeld van een flotilje torpe dubooten en torpedojager». De duurte in Duitschland. Eiken dag weer brengen de berichten van maatregelen van openb. lichamen en particulieren ondernemingen die ten doel hebbon do gevolgen der levensmiddelenduur- te te ondervangenr Zoo heeft gisteren de daartoe ingestelde „sociale commissie" te Duisburg besloten aardappelen voor de minder gegoeden be schikbaar te 6tellen tegen den prys van 3.30 tot 3.65 mark por ceutenaar. Ie Ham burg hebbeu kooplieden zich bereid ver klaard levensmiddelen in het groot in to slaan om die goedkoop verkrijgbaar te stellen. De vischhandelaars in dezelfde stad hebbon besloteu om hun personeel op be paalde goedkoope vischdagen', kosteloos beschikbaar te stellen. Hierin heeft men ook 'n elders geopenbaard verschijnsel te er kennen, dat de kleinhandelaars zelf gaan medewerken, om te voorkomen dat de levensmiddelenverzorgiug hun uit de hand wordt genomen. Te Oberhauscn heeft de ook daar inge- steldo gemeentelijke vleeschmarkt haar uitwerking reeds gehad. De OberhauseD- sche vischhandelaars hebben allen hun prijzen afgeslagen en verkoopeu thans reeds onder den gemeentelijken prijs! De Hamburg—Amerika lijn heeft met het oog op de duurte aan haar employés niet een inkomen beneden de 3000 Mark tot Maart a,s. een kosteloos middag maal toegestaan in de cantines der maat schappij. De toestand in Portugal. In de Portugeesche Kamer heeft Costa. de leider der radicale oppositie, toen het wetsontwerp der regeering tot bespoediging van het straffen van opstandelingen en samenzweerders werd ingediend, gezegd, dat de oppositie in dezen de regeering zou steunen, omdat het hier gold de republiek te verdedigen tegen de aanvallen der ko uingsgezinden. Hij stelde echter een amen dement voor, waarbij de »traf van 6 jaren tuchthuis of 10 jaar deportatie voor rijke samenzweerders nog wordt verhoogd met een boeto van tusschen 10 en 50 percent der waarde van Iiuddo bezittingen in Por tugal. Men verwacht dat de beraadslagingen over de wet drie of vier zittingen van de Kamer en twee van den Senaat in beslag zullen nemen. Een algemeese kreet. De afschuwelijke folteringen waaraan de politieke gevangenen in Rusland zyn blootgesteld hebben aanleiding gegeven tot de vorming van een vereeniging van oen aantal mannen en vrouwen uit verschillende landen, en zonder onderscheid van geloof of politiek beginsel, die thans een adres heeft gericht tot den Tbaar, de Tsarina, de presidenten van den rijksraad en van de Doema, waarin wordt verzocht: lo. afschaffing der lichamelijke tuchtiging en 2o. een meer mcnschwaardigc behandeling wat voeding en huisvesting betreft. De verkiezingsuitslag in Bblgib. Een deel der clericale pers tracht de botcekenis van do nederlaag harer party bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te loochenen, door in 't licht te stellen, dat het aantal clericale stemmen in ver schillende plaatsen vooruit is gegaan, en de overwinning van het kartel niet zóé groot is, als de liberalen en socialisten hadden verwacht. De Vlaamsche Gazet schryft hiervau: „De klerikale partij gaut bij elke kiezing achteruit: de klerikale pers is steeds tevreden. Wanneer de kutholieke Regeering het bewind verliest, en zij kan het niet lang meer uithoudon dan zullen er nog klerikale dagbladen zijn, die hunne vreugde over den bekomen uitslag plechtig zullen verkondigen. Er zijn moDschen die den berg afrollen, en die ondanks alles blijven beweren dat zij„klimmen". Waarom zouden wij dat aan de klerikale pers verwyteD?" De Militie wet. Gistermiddag zijn in de Tweede Kamer aan het woord geweest de hceren Rood huizen, Eland, Thomson en Tijdeman. Generaal Eland verklaarde, zich z'n stem nog te willen voorbehouden; kapitein Thomson toetste het wetsontwerp aan de verwezenlijking van eventueel volksleger- planncn on oefende scherpe critiek op de voorstellen van den minister; met name richtte hij zich tegen de loting. Hoe kan men, zoo vroeg hij, belangstelling voor den dienst verwachten, wanneer de jongelui nog altijd hoop hebben op vrijloting? Spr's conclussie was, dat het ontwerp naast kleiue voordeelen groote nadeclen bood. Juist het omgekeerde wa? 't oordeel van den heer Tijdeman, die vroeger voor stander van 't instituut der viermaanders, thans de mislukking erkende en zich ver heugde over de afschaffing. Tijdens de avondzittmg lieten de heeren Kuyper, de Stuers, Duymaer van Twist en Maichant zich hooren. Dr. Kuyper indertijd voorstander ven 't Volksleger, heeft deze voorliefde thans geheel laten varen en gaat

De Eemlander | 1911 | | pagina 1