WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAM HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt roorm. 10.50 uur. De Bilt, 20 October 1911. Hoogste barometerstand 76S.t m.M. te M&nchen, laagste 750.1 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 21 October 1911. Meest matige, af en toe krachtige Zuidelijke tot Z.W.-lgke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. ffeBameferetand te AMERSFOORT 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 55 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 62 Brieftelegrammkn. Bg wijze van proef wordt op sommige postkantoren op bepaalde uren van den dag gelegenheid gegeven tot het verzenden van telegrammen tegen verlaagd tarief. Deze brieftelegrammen zullen hoogstens 100 woorden mogen bevatten. De proef zal 21 Oct. begonnen worden, voorloopig tusschen de kantoren Amsterdam en Den Haag eenerzgds en Groningen anderzgds. Vergadering van de eerite afdee- ling Tan den Gemeenteraad op Donderdag 5 October 1911, des namiddags 7Va uur. Vervolg. Aaa de orde is de Qemeentebegrooting voor het dienstjaar 1912. Algemeone beschouwingen. Een lid herinnert, dat bij de jongste oit- breiding van het college van Burgemeester en Wethouders - als gevolg van de uitkomsten der volkstelling geen rekening is gehouden met een sterke minderheid in den Raad. Voorop stellende, dat hy geen personen op het oog heeft, keurt hij die handelwijze af. Toeh wenscht hij te verklaren en hij is overtuigd, dat hij ook namens anderen spreekt dat hij volkomen vertrouwen heeft in het Dagelijkseh Bestuur; het college kan rekenen op zijn steun, waar deze in het belang der Gemeente gevorderd wordt. Een ander lid brengt een woord van bij zonderen dank aan Burgemeester en Wethou ders «n den Gemeente-secretaris voor de wijze, waarop de Begrooting door de leden is ont vangen. De Begrooting getuigt van nauwlettenden arbeid en vooral ook de toelichting, welke verstrekt is, heeft hem gedrongen tot het brengen van een woord vaD dank. Eon lid zegt, dat reeds bij een vorige Be grooting de noodzakelijkheid is gevoeld om aan de leden van den Raad presentie-gold toe te kennen. In verschillende Gemeenten is men hiertoe overgegaan. De hoofdoorzaak is, dat men het lidmaatschap van deu Raad niet on mogelijk wi'. maken voor personen, die wel geschikt zijn doch wieu het niet convenieert, kosteloos hun tijd beschikbaar te stellen. Van de leden van den Raad wonlt veel ge- ëischtde werkzaamheden nemen toe, óok als gevolg van het aantal commissies. Uit een oogpunt van billijkheid hebben zij evenzeer aanspraak op bezoldiging als de Wethouders. Vooral nn de behoefte wordt gevoeld om de leden van den Raad uit de middenstanders te kiezen, dringt de billijkheid tot het toekennen van presentie-geld. Op grond hiervan zal hij voorstellen een presentie-geld ad f2.50 per zitting toe te kennen. Een ander lid spreekt den wensch uit, dat de overkluizing van de Kortegracht bij het Postkantoor tot stand moge kernen. Hij vestigt de aandacht op de kosterswoning bij de Ned. Israëlitische kerk, waar een luik opengaat naar de straat en gevaar oplevert voor het verkeer. Ook zon hij wenschen, dat zooveel mogelijk werd doorgegaan met de opruiming van krotten. Het heelt hem getroffen dat de werfmuren terwijl deze aan de straatzijde door de Gemeente goed onderhouden worden van particuliere zijde verwaarloosd worden. Is hiertegen niet» te doen? Ook vraagt hij of het vraagstuk betreffende de opruiming der stoepen in de Langeslraat nog steeds de aandacht van Burgemeester en Wethouders heeit. Een lid deelt mede, dat de glasverzekering- maatschappij .Amersfoort" in de laatste jaren belangrijke verliezen heeft geleden door het breken van spiegelruiten. Nimmer werd van een dergelijk geval proces verbaal opgemaakt. Van het instellen van acties heeft de Maat schappij zich onthouden met het oog op de proceskosten. Hij meent echter dat het op den weg der politie ligt, dergelijke gevallen nauw keurig te onderzoeken en, zoo noodig, proces verbaal op te maken. Nog werd gevraagd of er iets komt van het plan om den Onden Soesterweg in aansluiting aan de Barchman Wuytier9laan een ceintuurbaan te maken. Daarna heeft de artikelsgewijze behandeling plaats- In verband met hetgeen een lid betoogd heeft betreffende toe te kennen presenentie- geld aan de leden van den Raad, verklaart hij nader, hieromtrent geen voorstel te zullen doen, doch de zaak over te laten aan de prudentie van Burgemeester en Wethouders. Medegedeeld wordt, dat waarschijnlijk in den loop van het volgend jaar zal moeten worden voorgesteld om het personeel der Gemeente secretarie mei éen klerk uit te breiden. De uitgetrokken post zal dan moeten worden verhoogd. Gevraagd wordt of op schiijfpapier niet bezuinigd kan worden. De aandacht wordt gevestigd op het bedrog, dat veel voorkomt op de Botermarkt, waar menschon met bescheiden benrzen meenen goedkoope natuurboter te kunnen koopen, terwijl hun margarine in de handen wordt gestopt. Kan hiertegen niet worden gewaakt? Medegedeeld wordt, dat men den boter visi teur, een Rijks-ambtenaar, kan verzoeken zijn controle te verscherpen. Een lid vraagt of, nu de omgeving van den Parallelweg zoo verbeterd is, de H. IJ. S. M. niet bereid zon zijn, mede te werken tot verbetering van dien weg. Hij noemt den toestand aldaar treurig. Een ander lid wijst op de vele kuilen, welke in bet Plantsoen voorkomen op de plaatsen, waar de begrinting aansluit aan de bestrating. Vooral met het oog op het rijwiel verkeer zijn deze kuilen zeer hinderlijk. Een lid wijst op de ongelijke bezoldiging van den leeraar in Haüdteekenen en dien in Lijnteekenen. De bedoeling is geweest om de nieuwe salaris regeling gelijk te maken aan die van het Rijk. Er is reeds dadelijk eene uitzondering gemaakt met den leeraar in Handteekenea. Naar hij meent, bestaat hier voor geen reden. Uit een oogpunt van ontwik keling hebben Hand en Lijnteekenen gelijke waarde. Hij stelt derhalve voor, de jaarwedde der leeraren in Hand en in Lijnteekenen gelijk te stellen en dezen post metjf 4C0 te verhoogon. Een ander lid acht de bezoldiging welke de hulp concierge aan de Hoogere Burgerschool geniet te laag. Er wordt op gewezen, dat de hulp-coneierge niet in dienst van de Gemeente, maar, van den concierge amanuensis ie. Indertijd is voorgesteld deze betrekking te splitsen, doch hiervan is afgezien op verzoek van de leeraren, die meenden, dat de tegenwoordige functionaris dan financieel te kort zon worden gedaan. Men heeft hem toen eene toelage gegeven van f80.—, later van flCO. -, om hem in de gelegenheid te stellen, zich in zyne concierge diensten te doen bijstaan gedurende de uren welke hij in het Natuurkundig kabinet moet doorbrengen. De Directeur der Hoogere Bur gerschool moet er tegen waken, dat de bulp- concierge volledige concierge diensten verricht. Geschiedt dit, dan moet de concierge amanuensis zulks betalen. Voor do Gemeente bestaat hier voor nietalleen geen aauleiding, maar ten slotte zon de Gemeente aan twee personen salaris als coucierge uitbotalen, waarvan een niets praesteert en de ander ai het werk doet. Een lid wijst op het verschijnsel, dat enkele leeraren een soort van kosisehool er op na honden. Hij heeft geen bezwaar, dat een leeraar een enkelen kostleerling houdt, maar wanneer er 4 of meer kostleerlingen zijn, neemt dit bedrijf het karakter aan van een kostschool. De inwonende leerlingen betalen een hoog kostgeld, gemiddeld f 1000 a f 1200. Het is duidelijk, dat, waar ten slotte dergelijke neven verdiensten de hoofdverdienste verre overtreffen de leeraar de jongens naar de oogen moet zien. Hij acht zulks niet in het belang "an het onderwijs en vraagt of Burgemeester en Wet houder» maatregelen kunnen beramen om aan dre verkapte kostschoolhouderij een einde te maken. Een ander lid meent, dat het bezwaar van den door den vorigen spreker gewraakten toestand vooral gelegen is in de omstandigheid, dat dergelijke leeraren niet hunne volle kracht aan de school kunnen geven, Het is bekend, dat het correctie-werk een belangrijke factor is. Het is het middel bij uitnemendheid om de zwakke zijde van den leerling te leeren kennen; het correctiewerk eischt dan ook de volle toewijding en aandacht van den docent. Nu ligt voor de hand, dat wanneer 's avonds toezicht moet gehouden worden op het werk van een aantal kostjongens, het correctiewerk hieronder lijden naoet. Onder de kostjongens aijn er velen, die elders niet meekwamenhet zijn dus jongens, die veel toezicht eischen. De overige volgnummers geven geen aanlei ding tot nadere bespreking. Een lid herinnert, dat reeds vroeger gesproken is over progressieve schoolgeldheffing. Hij vraagt in welk stadium deze materie is. De verschillende volgnummers geven geen aanleiding tot bespreking. De Rapporteur, BRIËT. Vergadering van de 2e afdeeling van den Gemeenteraad op Woens dag 4 October 1911, des namiddag» 7 Va uur. Tegenwoordig de heeren W. H. Kam, Wethouder, Voorzitter; |D. Gerritsen, R. G. Ryken», S. J. van Duinen, J. C. Ro- landus Hagedoorn, A. Eysink, F. M. Hou- baor, benevens de Burgemeester en de Gemeente-secretaris. Afwezig de heeren W. Salomons en H. Koning. Als rapporteur wordt aangewezen de heer A. Eysink. Alvorens tot de behandeling der Ge meente-begrooting over te gaan. stelt de Voorzitter achtereenvolgens'aan de orde: a. de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1912. Een lid vindt, dat deze post op on rustbarende wyze stijgt. Hy zou gaarne op uitvoerige wyze, zoo Aogelyk onder over- legging van statistieken, willen vernemen, welke de oorzaken zijn, dat deze post in een tijdsverloop van 5 jaren gestegen is van f11000 op f17000. b. de Begrooting van het Burger Wees huis voor het dienstjaar 1912. Deze Begrooting geeft geen aanleiding tot besprekingen. c. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger. Algemeen heeft men dit voorstel met genoegen ontvangen. De argumenten, waarop het berust, zijn steekhoudend. Inderdaad zullen de werk zaamheden in de naaste toekomst vermeer deren door de exploitatie der Waterleiding, bovendien is het voorstel gemotiveerd met het oog op de wyze, waarop de Outvanger zyn betrekking vervult. d. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eeir adres van den Commissaris van Politie om verhooging van Jaarwedde. Een lid ziet de noodzakelijkheid van deze verhooging niet in. In 1908 heoft pas een verhooging plaats gehad; in ver gelijking met andere Gemeenten, met on geveer het zelfde zielental, maakt Amers foort geen slecht figuur. Hy meent, dat de Commissaris voor zyne administratieve werkzaamheden voldoende hulp heeft, en mocht de vermeerdering dier werkzaam heden ontstaan tengevolge van de meerdere diensten, welke het Ryk van hem verlangt, dan acht hij het mot noodig, dat de Ge meente zulks betaalt. Ook uit den staat van in 1910 opge maakte processen-verbaal blijkt niet, dat de Commissaris bet drukker heeft dan in andere Gemeenten van gelijke grootte. Iu verband met het laatste wenscht by de aandacht te vestigen op een feit, dat zich in de laatste jaren herhaaldelijk voor doet en waarvan hem nimmer is gebleken, dat het strafrechterlijk werd vervolgd. Spreker bedoelt het breken van spiegel ruiten en noemt als voorbeelden, waar zulks plaats vond, de Compagnie Lyon- naise, Spiekerraann, Levy, Eysink, Brons- dyk, Luykx. Waren er in geen dier gevallen termen om proces-verbaal op te maken; worden dergelijke zaken niet te gemakkelyk op genomen Van andore zijde wordt opge merkt, dat men den aard der werkzaam heden in eene Gemeente al» Amersfoort, met een groot garnizoen en gelegen aan drukke verkeerswegen, niet onderschatten moet. De Commissaris heeft een druk bureau-leven; de uren, welke hij in den huiselyken kring doorbrengt, zyn weinige. Ia vorband met de feiten, door den eersten spreker medegedeeld, vraagt het lid of de Burgemeester zou voelen voor de gedachte om de straatpolitie, althans gedeeltelijk, bereden te maken. Het slen teren der agenten langs de straten werkt op de ergernis van velen; bovendien is het doodend voor de energie der agenten zelf. Wanneer bijv. een 5 tal agenten per rijwiel de ronde deden, ieder in een ver schillend kwartier, zouden zy iu ecu uur alle straten door zyn geweest. By terug keer aan het bureau kunnen 5 anderen gereed staan, om deinoods op de zelfde rijwielen de ronde op opnieuw te doen. Wanneer men tegenwoordig een agent heeft zien passeeren, beeft men de zeker heid, dat men in vele uren geen agent zal terugzien. Zyn de agenten bereden, dan weet men stellig, dat binnen korten tyd opnieuw een agent zal verschynen, hetgeen van veel belang is, wanneer zich in de buurt een feit voordoet, waarvoor men politiehulp noodig heeft. Het denkbeeld, door den vorigen spre ker geopperd, ondervindt ook by andere leden instemming Nog wordt gewezen op den heilzamen invloed, merkbaar in het plantsoen, sedert aldaar een agent op een rywiel circuleert. Het meerendeel der leden kan zich vereenigen met bet voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot verhooging der jaarwedde van den Commissaris. c. het voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van den Havenmeester om verhooging van jaarwedde. Een lid merkt op, dat adressant ieder jaar met een verzoek vangelyke strekking komt. Gelet op het aantal schepen, vindt hy eene bezoldiging v*n f 600.voldoende. Een ander lid meent, dat de argu mentatie van het verzoek allerminst een reden kan zyn om het verzoek in te willigen. Het meerendeel der leden ver klaart zich tegen de toekenning dan de voorgestelde verhooging. f. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarissen van den geldophaler voor de gasfabriek en van den looper voor het schoolgeld. De afdeeling kan zich algemeen met het voorstel vereenigen. g. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarissen van de Congierges by de openbare Lagere scholen. De afdeeling vereenigt zich met het voorstel. h. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van den Concierge der Burger avondschool om verhooging van jaarwedde. Algemeen is de afdeeling van oor- deol, dat ,er geen termen zijn om veran dering in de jaarwedde te brengen. i. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de plantsoenen, beplantingen, wei- en hooilanden in Birkhoven en de jaarwedde van don Boschbaas. De afdeeling vereenigt zich met het voorstel, Erkend wordt, dat men in den tegen- woordigen Boschbaas een uitstekende kracht bezit. Sedert 1 Augustus is hem by wijze van proef, het toezicht over de plantsoenen opgedragen. EeD woord van hulde wordt gebraoht over het Plantsoen, dat aan den Soesterweg is aangebracht. Dikwyls is opgemerkt, dat vreemdelingen elkaar het plantsoen als iets moois aanwyzen. Inderdaad kan de verfraaiing, welke daar is aangebracht, als een zeer gelukkige verbetering^worden aangemerkt. Vrees voor vernieling behoeft men niet te hebben. Hoe fraaier men dergelijke plantsoenen maakt, des te meer kans heeft men op medewerking van het publiek. f. De Begrooting van de gasfabriek voor 1912. Medegedeeld wordt, dat indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake het salaris van den geldophaler wordt aangenomen, de betrekkelijke post en die voor ?Onvoorziene uitgaven" nog zullen worden gewyzigd. De Begrooting geeft geen aanleiding tot nadere besprekingen. Thans wordt aan de orde gesteld de Ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1912. Algomeene beschouwingen worden niet gehouden. Alleen merkt een 1 i d op, dat hij van hetgeen hij gaarne op de Begrooting zag, veel mist. Hij begrijpt echter, dat de toe stand der financiën hiervan de oorzaak is. Een ander lid heeft een post voor ^schoolartsen" gemist. Moet met deze aangelegonheid gewacht worden tot een volgende Begrooting? Ook zou hy gaarne vernemen, in hoe verre Burgemeester en Wethouders gereed ziju met de reorganisatie van het Lager onderwy». By de artikelsgewyze behande ling der Begrooting worden de volgende opmerkingen gemaakt. By dezen begrootingspost wordt mede gedeeld dathoewel Burgomeester en Wet houders er naar streven, met het tegen woordige personeel in den dienst to voorzien de gestadige uitbreiding der werkzaam heden het waarschynlyk maakt, dat iu den loop van het volgend jaar zal voorgesteld worden, het persooneel met éeu klerk uit te breiden. By het uitgetrokken cijfer is echter met deze uitbreiding geen rekening gehouden. Een lid vraagtof, nu door het be schikbaar stellen van Gemeentegebouwen, een nieuw systeem vau inkwartiering wordt toegepastde kosten van inkwartiering minder zullen worden,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2