WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN TAN HET IOHINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt Toorm. 10.50 *nr. De Bilt, 27 October 1911. Haogita barometerstand 769.6 m.lC. te Horta, laagite 726.3 te Bodo. Verwachting tot den avond ran 28 October 1911. Meest matige tot krachtige Z.O.- lijke tot Z.W.-lijke wind. Geateldheid ran de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. IhnnHi—rfl Ik AlUXUBOOft» 743 m.M. Vorige «tand te 12 uur 746 m.M. te Amerafoort. Hoogste giiterenE. 53 Laagato hedennachtF. 46 Hkdenmiddag 12 uurF. 54 kende. Toen werd het plan om de familie in den adelstand te verheffon opgegeven. De aartshertog heeft zyn verloofde leeren kennen toen hy in garnizoen te Weenen lag. DB rijksdag verkiezing in K0.n8tanz. De sociaal-democraten in het district Konstanz hebben btsloten bij herstem ming tusschen den liberaal Schmidt en den Ceotrum candidaat Rilpplin den eersten te steunen. De s.-d. kiezers zijn reeds opge wekt tot den laatsten man aan de stembus te verschynen en op Schmidt te stemmen. „Weg met het volksverraderlyke Centrum" moet de leus zijn. Een dreigende Spoorwegstaking. Er is weder sprake van een spoorweg staking in Engeland. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Spoorweg personeel to Liverpool weigert de voor stellen der staatscommissie van onderzoek betreffende de spoorwegstaking aan te nemen, en zij dringt aan op het over wegen van een plan van algemeene werkstaking, aan te kondigen 24 uren van te voren. De regcering heeft den 19en Aug. medegedeeld, dat de spoorwegmannon beloold hadden, de voorstellen der com missie aan te nemen. Maar nu zeggen de voornaamste ledea der bondsbesluren dat zij niets hebben beloofd en dat verklaringen der bondscomité's niet bindeud zijn voor de spoorwegbeamten. Thans worden de comité's van alle kanten aangespoord, een algemeene spoor wegstaking voor te bereiden en er wordt met don mijnwerkersbond onderhandeld over een gemeenschappelijke staking op de spoorwegen en in de mijnen, omstreeks Kerstmis. Over twee of drie weken zal te Londen een groote bijeenkomst worden gehouden waarvoor 700 afgevaardigden van den bond zijn opgeroepen. Db ondergang van de Libert». De Fransche bladen bespreken alle op min of meer levendige wijze de onthullin gen van den ingenieur Massin, die gisteren met don Minister van oorlog een onderhoud zou hebben. Het schijnt thans vast te staan, dat Massin in zjju in Februari 1909 aan het ministerie van oorlog gericht sohrijven, hetwelk sedert spoorloos verdwenen ia, verecbillende soorten kruit als gevaarlijk voor de veiligheid op de schepen met namen genoemd heeft. Ook de commissie van onderzoek naar de oorzaken van den ondergang, der Liberté is tot de oonclusie gekomen, dat de ramp te wijten is aan de door Massin aangeduide soorten van kruit. Wanneer, vraagt de .Aotion*, Massin de waarheid spreekt, welke straffen verdienen dan niet dio politieke on andere personen, die z\jn rapport hebben weggemoffeld en zoodoende den dood van honderden en de vernieling van een van Frankrjjks grootste oorlogsbodems op hun geweten hebben? Als er ergens iets verderfelijks schuilt, zegt de radicale .Rappel", dan behoort dit met gloeiende ijzers te worden uitge brand. Elke dag brengt nieuwe schandalen. Dat bewyst dat het verderf steeds meer en meer om zich heen gegrepen heeft. De „Petit République" vraagt :Wie hebben Massin's onthullingen destijds doodgezwe gen? Ongetwijfeld de bureaux op het minis terie van oorlog, die een kameraad wilden redden; een camarilla, die den toenmaligen Minister heeft omgeven, hem uit clique- geest in het onzekere liet, en hem zelfs opzettelijk doed dwalen. Inmiddels verklaart de directeur der kruitfabriek van Moulin-Blanc, Louppe, die door Massin voor het ondeugdelijk kruit verantwoordelijk gesteld is, een handlanger te zijn der Jezuieten, die hem reeds sedert jaren met bittere vijandschap vervolgen. Minister Delcassé zou ook met Louppe gisteren een onderhoud hebben. Intusscheu gaf de Minister reeds telegrafisch bevel, de kruitvoorraden op de pantserschepeo Démocratie en Ernest Renan, welke van dezelfde soort zjjn als op do Liberté, onverwijld over boord te doen worpen. De Militiewet. Gelijk wij gisteron reeds onder de laat ste berichten meldden, zijn de verschillende amendementen op de Militiewet verworpen. Art. 4 behelzend de uttbreidmg van het contingent tot 23.000 man en de instelling van 1500 militaire jwerkers, ia nu afge handeld en ten slotte aangenomen met 57 tegen 26 stemmen. Yan rechts stemde alleen de heer van Nispen tegen. Van links stemden dé hoeren Eland, Van Doorn, Van Karnebeek, De Kanter en Tydem*n voor. Militie 1912. Staatsblad no. 313 bevat het Kon. besl. van don 6en October 1911, betrekkelijk de lichting der nationale militie van het jaar 1912. De lichting bedraagt 17.500 man. waar van 12.300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte-oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oofening in te lijven manschappen worden 400 man be- stemd voor den dienst ter zee. Dr. H. J. Toxopeüs zal 14 Not. voor de afdoeling van den Protestantenbond 'n lezing houden over 'l onderwerp: de ver houding van vrijzinnig godsdionstigen en Nieuwe Testament. Tot res.-luit.-kolonel, commandant in het lSe laudweevdislrict (waartoe Amerafoort behoort) is benoemd de gep. luit.-kolonel der Inf. J. Bryan. Nadat door B. en W. afwijzend beschikt was op 'n adres van 'n aantal bewouera in de Krommestraat tot verlichting van die straat met booglampen, is thans 'n dergelijk adres gericht tot den gemeenteraad. Met 't oog op de meerdere kosten advi- seeren B. en W. den Raad, met het aan- brengon van booglampon met invert licht, niet verder te gaan dan de hoofdstraten, welke tevens bestemd zijn tot doorgaand verkeer. Eenmaal van dezen regel afge weken, zouden telkens verzoeken van bewoners van andere straten te waohten zijn. De milicienB der lichting van 1908, die by het 5de regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, zijn heden weder in het genot van onbepaald verlof gesteld. De heer H. A. Enklaar is benoemd lot onderwijzer in het meubelmaken aan de Ambachtsschool to Middelburg. VolgenE art. 11 van de verordening op de tappa ryen, koffiehuizen en logemen ten, mag o.a. in de tapperyen en koffie huizen geene gelegenheid tot dansen, tot verlotingen, tot kunstvertooningen, tot muziekuitvoeringen, tot tooneelvoorstellin- gon of tot andere vermakelijkheden worden gegeven, tonzij met schriftelijke vergunning van den Burgemeester. Voor [het geven van openbare vermake lijkheden in andere gelegenhodea dan do tapperyen, koffiehuizen en logementen is derhalve geene vergunning noodig. Dezon toestand achten B. en W. niet in bet belang van do openbare orde en zedelijk- beid. De wenschelijkheid toch kan zich doen gevoelen het geven van openbare verma kelijkheden in gebouwen ;of localiteiten, waorvoor niet een verlof of vergunning verleend is, evenzeer afhankelijk te stellen van eene vergunning van den Burge meester. Op dezen grond stellen B. on W. den Raad voor de volgende verordening be treffende de openbare vermakelijkheden vast te stellen. Artikel 1. Het is Terboden zonder ver gunning van den Burgemeester gelegenheid te geven tot het houden van vermakelijk heden of bijeenkomsten, waartoe aan het publiek om niet of tegen betaling toegang wordt verleend. Onder het houden van vermakelijkheden wordt ook begrepen het bespelen of laten spelen van eenig muziekinstrument. Artikel 2. Ovortreding van partikel 1 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoog ste zes dagen. Ter toelichting van lid 2 van artikel 1 van de verordening betreffende openbare vermakelijkheden merken B. on W, op, dat het niet vaststaat of zonder uitdrukke lijke bepaling het maken van muziek, b.v. het bespelen van eene harmouica, beschouwd kan worden als eene openbare vermake lijkheid, indien het publiek daartoe al of niet tegen betaling toegang heeft. Eene bepaling als iü lid 2 voorgesteld, is daarom wenschelyk. De woorden „laten spelen" zijn opgenomen met het oog op elcctrische piano's en dergelijke instrumenten. Indien de voorgestelde verordening be treffende openbare vermakelijkheden tot stand komt, kan art. 11 der verordening op de tapperyen koffiehuizen en logementen vervallen. De Commissie van wetgeving heeft zich met deze voorstellen vereenigd. De Heiligenbergerweg, die gedeeltelijk in de Gemeente Amersfoort, gedeeltelijk in LcuBden ligt, verkeert in zeer slechten toestand. Het onderhoud staat ten uame van Mevr. de Beaufortvan Hardenbroek. Bij K. B. van 16 April 1859 is aan E L. Baron van Hardenbroek van Lokhorst concessie verleend tot het heffen van lol- geld, om to voorzien in het ouderhoud van don weg. Tusschen de Gemeenten Amers foort en Leusden en de Prov. Staten van Utrecht zijn langdurige onderhandelingen gevoerd, welke eindelijk tot 'n resultaat kunnen leiden. B. on W. stellen thans aan den raad voor, den Heiligenbergerweg in eigendom over te nemen van Mevr. de Beaufort Een deugdelijke herstelling van bet eerste gedeelte, waarbij eene klinkerbo- straling behouden zal blijven, zal f 4246 kosten; de herstelling van het twoede ge deelte, als grintweg, zal eene uitgave vorderen van f1518, terwijl voor de herstelling van een kunstwerk (steeuen duiker) f 75 noodig zal ziju. Iu deze uitgaven zal de Gemeonto tege moet gekomen wordon door eene bijdrage van mr. A. J. de Beaufort ad f4130, en van de Provinoio ad f 700, zoodat do Gemeente voor de herstelling een bedrag van f 1009, ten koste zal moeten leggen terwyl zij voortaan met het onderhoud van den weg voorzoover deze in de Gemeente ligt, belast zal worden. De Gemeente Leusden zal dan de ver plichting tot onderhoud van het op haar grondgebied liggend gedeelte van den weg op zich nemen zoodat voor de toekomst het goedo onderhoud van den weg ver zekerd is. Wordt ep deze wijze eene regeling tot stand gebracht, dan zal tevens voortaan geen tol geheven worden. De Commissie voor de Fabricage heoft zich met dft voorstel van B. en W. vereenigd. In de raadsvergadering met gesloten deuren van 10 Februari 1911 doed de Voorzitter de toezegging, dat Burgoineoster en Wethouders een onderzook zoudon instellen naar de levering van een steno grafisch verslag van de Raadsvergaderingen. Verschillende aanbiedingen zijn ingekomen, o.a. van de firma Bosch te Utrecht, die zich voor f 800 wil belasten met het leveren van 'n stenografisch vorslag. B. en W. stellen voor op dit aanbod in te gaan, maar laten aan den Raad te beslissen, of de ledon zich zullen voorbehouden de proeven van het verslag zelf te corrigeeren. Tot nu toe heeft de kermis dit jaar eeD geregeld verloop gehad. Ernstige vecht- en snypartyen zyn nog niet voor gekomen. Het politierapport vermeldt dan ook niets bijzonders. Gisteravond is aangehouden een zekere B. die nog een maand gevangenis straf te goed had. Hedenmorgen is hy ter beschikking naar Utrecht overgebracht. Heden morgen ia naar Utrecht overgebracht zekere J. B. die zich Woens dagavond hier ter stede aan diefstal van konijnen had schuldig gemaakt. De dame9 Hilly libo en Jacobs Repelaer van Oriel, die a.s. Maandag in Amicitia 'n zangavond komen geven, heb ben dezer dageD in Diligentia te 'b Graven- hage veel succes gehad. De N. R. Crt. schreef over dit concert: Twee jonge zangeressen, mej. Hilly Tibo, sopraan, en freule Jacoba Repelaer van Uriel, alt, hebben gisteravond voor een talrijk en warm gestemd publiek liederen en duetten ge zongen en ondanks het te uitgebreidde pro gramma de aandacht weten bezig te houden. In duetten van Gagliano. Marcella, Schumann, Dvorak, Jacoba Repelaer, Hermann en Berneker bleken de stemmen wel bij elkander te passen, doch de sopraan zong vaak tegon den toon aan. Intnsschen, w(j willen het Mej, Tibo niet te zwaar aanrekenen, want het is ten duidelijkste gebleken, dat zij niet de volle beschikking over haar stem had. Een opkomende heeschheid maakte het de zangeres lastig. Toch heeft ons veel liefs in dit geluid getroflen. Tot ontwik keling is het nog niet gekomen haar voor- drachtskuusi beweegt zich vooralsnog binnen bescheiden perkou; torsche sentimenten kan mej. Tibo nog niet geven. Een nieuwe verschijning in onze zangkunst ia treule Repelaer. Zij bezit een natunrlyk, moo, warm altgeluid, omvangrijk, sonoor en goed gevormd. En in de zeer moeilijk te ver tolken liederen van Strauss en Wolff hebben ona muzikale intelligentie en zuiver gevoel getroffen. Zonder twijfel een zangeres die een toekomst heeft. Anton B. H. Verheij heeft de zangnummers met meesterschap, op de fijnste wijze begelijd en is met de beide concertgeeialers gehuldigd. Voor de zangeressen zijn ook verscheidene bloemstnkken aangedragen. Hat Vaderland spreekt van Freule Repelaer met haar zoo goed geschoold en prachtig ge luid, dat in alle nuances mooi timbre-vol blijft. Timbre-vol vooral ook in de lage tonen, die in piano bijzonder iraai zijn, bij grooter ge- lnidsgeving nog iots meer hard dan wel sterk en weekvol zijn. In warme expressiviteit en laten uitleven van het ongetwijfeld zuiver en poëtisch begripvol innerlijk leven, heeft de zangeres, dunkt me, wel gewonnen. Mej. Hilly Tibo is volgens 't Vad. zaug tech nisch en wat natuurlijke gave van geluids schoonheid (een mezzo sopraan timbre), aangaat zeker de miudere van haar alt-partDer. Adem- beheersching en vocaliseering kunnen verbeterd hier en daar, ook some de uitspraak. De hoogte klinkt goed, het midden nogal eens vlak. Temperament en losse voordracht hoeft mej. Tibo in ruimer mate. Ook dictie, zoover dat in liederen van Schubert, Grieg en Bramhs noodig wes AGEN DA 27 Oct. Tooneelvoorst. (Royaardsïin Amicitia. 28 Oct, Speenhoff en de la Mar in Amicitia: 30 Oct. Concert iu Amicitia. 3 Nov. Vereen, r. Vrouwenkiesrecht. 10 Nov. Pisuisse en Blokzijl in Amicitia. 13 Nov. Nntsavond in Amicitia. 14 Nor. Lezing v.d. afdeeling Ned. Protestan tenbond. 16 Nov. Concert voor de Kinderheretellings- en Vacantiekolonies in Amicitia. 23 Nov. Amicitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 27 Nor. Tooneelvoorst. (Rooyaards^ in Ami citia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 8 Dec. Concert in Amicitia. 1718 Dec. Uitvoering Nut in Amicitia. 9 Jan. Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. ZEIST. Op den Driebetgschen Straatweg had gistermorgen 'd droevig ongeval plaats. Uitwijkende voor 2 inet hoornen beladen wagens had 'n jongen 't ongeluk met z'n rijwiel te slippen, met 't gevolg dat hy viel en do zware wagen over z'n beenen kreeg. De toestand van den jongen is zorgelijk. Gisteravond had in de Nieuwe Sociëteit alhier 'n Opoubare Vergadering plaats van de Vereeoiging „Openbare Leeszaal te Zeist", ter vaststelling van het Huishoudelijk Reglement, dat door de breedvoerige be sprekingen slechts half gereed kwam. In do vacature-Moj. Verwey Mejan werd ge kozen do heer J. M. van der Heyden, secretaris dor Gemeente. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. M. van der Mersch, tot secretaris de heer J. B. M. van Galen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2