WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS- in gemeentelijke exploitatie te nemen. Zoodanige instellingen zullen echter geen enkel voorrecht, als geheele of gedeeltelijke Trijstelling van belasting genieten. tot een algeineene loonsverhooging. De maxima van alle categorieën zgu eenigszins verhoogd en met 1 Januari a.s. ontvangt het geheele personeel een extra vorhooging. Ambtenaren, die op 1 Januari de gewone jaarlijksche verhooging van f 5 per maand krijgen zullen dus thans een verhooging van f 10 per maand krijgen, terwijl de beambten op dien datum eveneenB dubbele promotie maken en dus oen verhooging van '20 cent per dag krijgen. In totaal kost deze maatregel der maatschappij on geveer 6 ton per jaar. MBDEDEELINGEN VAN HET ipgUEX. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 nnr. De Bilt, 2 November 1911. Haogste barometerstand 770.2 m.M. te Breslau, laagste 733.4 ts Scydisljord. Verwachting tot den avond Tan 3 Novem ber 1911. Krachtige tot matige Zuidelijke tot Z.W.ljjko wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Stjjging van nachttempe ratuur. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand to 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedonnachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 48 kaansche quaestie moest worden opgelost, zeiden de bladen. Duitschland vond toen goed te toonen, dat het ook betrokken was bjj de zaak en hare oplossing. Nog onder Abdoel Aziz deed de keizer zijn opzienbarende reis naar Tanger. Hjj be handelde den Sultan als een onafhankelijk vorst en gaf aldus te kennen, dat Duitsch land zich verzetten zou tegen eone poging om Marokko te behandelen als Tunis. De reis gaf aanleiding tot een scherpe woor denwisseling tusschen de Pransche en Duitsche pers. Het is bekend dat men het eens werd over de wenschelijkheid van eene conferentie, die te Algesiras werd gehouden. De conferentie bepaalde in 't algemeen dat in Marokko de theorio der open deur zou geldon, dat alle staten daar evenvoel rechten zouden hebben, terwijl men aan Frankrgk wcgen6 de na bijheid van Algiers, door uitgewekenen naar den naburigen staat soms bedreigd, zekere voorrechten schonk. Maar te Alge siras was gerekend met een Marokkaan sche regeering die slechts in naam bostond en niet met gebeurtenissen die zich weldra voordedon on waarvan Frankrgk gebruik maakte. Toen do Marokksaische regeering de talrijke opstanden niet kon meester worden, beriep Frankrijk zich op oene bepaling van het tractaat, waaruit de Fransche regeering verkoos te lezen, dat de republiek een Enropeesch mandaat had ontvangen om de rust te herstellen. Het maakte aanstalten om Fez te be zetten. Door Duitschland werd er op gewezen dat die bezetting in strijd zou zgn met het tractaat van Algesiras en ook met de inmiddels door het Duitsche Rgk met Frankrgk gesloten nadere overeen komst. Maar de Fransche troepen gingen toch naar Fez, terwijl men altijd te Parijs verzekerde, dat zij niet zouden blgvon, maar naar de grens terugkeeron als het rustig was in Marokko. Natuurlijk werd het niet rustig. De Franschen haddon er trouwens geen belaag bg de rust te bor stellon om dan heen te gaan. Zij bleven. Duitschland zag daarin eene schending van de gesloten overeenkomsten en do Panther, een klein oorlogsschip, verscheen op de reede vën Agadir. Groot rumoer in de Fransche bladen. Duitschland wilde zich meester maken van Agadir, van het Soesgebied, van Zuid Marokko. De Panthor zotte geene troepen aan land en beging geene oorlogszuchtige betoogingen. Maar de Fransche pers was aeer opgewonden, de Duitsche Pan-ger- manisten begonnen ook een hoogeu toon aan te slaan en toen vreesde men dat het ernstig zou worden en men sprak van oorlog. Te Berlijn verklaarde men telkens weer, dat Duitschland geen politieke aanspraken maakte in Marokko, maar alleen de econo mische belangen Tan zijne onderdanen iu dat land wilde beschermen en niet verkoos dat in Marokko als iu Tunis de Franschen de markten voor andere volken zouden sluiten. Men besloot te onderhandelen. De Fran sche gezant te Berlijn, de heer Carnbon en de Duitsohe minister van buitenlandscho zaken, von Kiderlen-Wachter, beraadslaag den. Duitschland wilde wel Marokko aan Franrijk overlaten onder voorwaarde, dat de meergenoemde deur open zou blijven, maar het eischte voor zijne toestemming eene vergoeding. Het zag af van een gebied in Marokko, dat door sommige Duitsche chauvinisten was geëischt. Maar het verlangde een deel van de Fransche Congokolonio om dat te voegen bg zjjne bezittingen in Midden-Afrika. Men is het thaus daarover eens geworden, zeggen overeenstemmende berichten. Nog eenige dagen en wij zullen af zijn van de soms spannende, maar op den duur ver velende Mkrokkaansche quaestie. De a.s. Rijesdagterkiezing in Duitschland. De „Vooruitstrevende Volkspartij", de vereeniging der drie links-liberale groepen, wekt in een door de Fiankf. Ztg. gepu bliceerd manifest de vrgziunigo kiezors op tot steun in den grooten strijd, waarvan de beslissing den 12n Januari vallen zal. „Deze uitslag zal, zoo heet hot daarin, „van beslissenden invloed zgn op de poli tieke en economische ontwikkeling van het Duitsche volk. Het gaat er om de voor hot algemeen belang schadelijke heerschappij der reactionaire meerderheid te breken, i.-n het liberale burgerdom oen sterke vertegenwoordiging in den Rijksdag te geven. De „Fortschrittliche Volkspartei", voert den strijd in volle eensgezindheid tot verwezenlijking van de gelijkberechtiging van allo staatsburgers, tot beTOrderiDg van den politieken en socialen vooruitgang, tot verhooging van de welvaart in alle lagen der maatschappij, De taktiache overeen stemming met de nationaul-liberalen verzo- kort in de meeste districten het gemeen schappelijk optreden en de wederzgdsche hulp der liberale partijen. De oproep eindigt met oen krachtige opwokking ook tot finanoieelen steun: de sociaal democratie beschikt over een krijgs- kast van 2 millioen mark en de agrariërs, hebben de beschikking over niet minder rijke fondsen. Het Buskruit-Schandaal. Reeds is gemeld, dat de enquête omtrent het B-kruit in verband met do ramp der Liberté zoowel voor Maissin als voor den door hem beschuldigden Louppe, zeer ongunstige resultaten heeft opgeleverd. Volgens de Action nu, zou geconsta teerd zgn, dat zekere grondstoffen, voor de vervaardigiug van het B-kruit benoodigd, heelemaal niet meer in Frankrijk worden gefabriceerd, doch uit Engeland en vooral uit Duitschland moeten worden betrokken. In geval van oorlog zou Frankrijk gevaar loopen, om uit gebick aan grondstoffen de vervaardiging van bet B kruit te moeten staken. Dit geval had zich reeds eenmaal tijdens den JupanschRussischer oorlog voorgedaan. Spoorwbg-Sabotagk. Het is nog altijd niet uit met de spoor weg sabotage in Frankrijk. De Matin rapporteert weer twee gevallen in de nabijheid vau Versailles. Tusschen Gif en Courcclle8 bleken gisteren de signaal-draden doorgesneden, bij Choisy veertien telegraaf- en tclephoondraden. In beide gevallen volgde ontdekking spoedig genoeg om ongelukken te voorkomen. De duurte in Frankrijk. De Fransche mintster-presideDt heeft gisteren een aantal wetsontwerpen aan den Ministerraad ter goedkeuring Toorgolegd, waarmede het Parlement zich onmiddellijk na zgn bijeenkomst zal hebben bezig te houden. Van deze is er vooral een van belang. Het stelt vast, dat de vaststelling der levensmiddelen-prijzen van gemeontcwege, om aldus de duurte tegen te gaan, eeu mislukking is gebleken. Daarom zal nu een andere weg gevolgd worden, die ook in andere lauden reeds is ingeslagen. Voortaan zullen de gemeentebesturen, door voorschotten en anderszins, mede kunnen werken aan de oprichting van coöperatieve slagergon en bakkerijen. In sommige gevallen zal het zelfs veroorloofd zgn deze Handel in kinderen. Pleegzuster Arendt heeft gisteren te Borlgn een openbare lezing gehouden over den handel in onwettige kinderen, waarin zij bijna ongeloofelijke mededeelingen heeft gedaan. Volgens haar bestonden er in het Noordelijk deel der hoofdstad een groot aantal inrichtingen, waar zulke onwettige kinderen werden „aangenomen"; sommige dezer inrichtingen hadden tot acht of nogen „filialen" in de provincie. Een er van had zich onlangs bjj advor- tentio er op beroemd, dat het in korten tijd 400 kinderen „geplaatst" had. In dit plaatsen, zat echter, volgens zuster Arendt, het schandelijke van dezen handel: een deel der kleinen werd aan bedelaars verkocht om dezon in hun bedrijf te helpen, een ander deel ging naar inrich tingen van prostitutie. De Militiewet. Gisteren moest er druk gostemd worden in de Kamer en dus waren de mannen van rechts allen op hun post. De presentielijst telde niet minder dan 95 namen. Het socialistische voorstel om bedienaren van de godsdienst niet vrij te stellen werd met groote meerderheid vorworpen (67 tegen 14). De vrijstelling der kostwinners werd in principe aangenomen met 63 tegen 20 stemmen. Daarentegen werd verworpen (5420) 'n vooretel van de socialistische leden om ook vrg te Btollen hen, die in eigen kring onmisbaar zgn. Ook 'n poging van den heer Duymaer van Twist om 't begrip „kostwinner" nader te omschrijven en daarnevens te behouden het vergoe- dingsstelsel werd afgewezen met 54 tegen 19 stemmen. Ondanks de bestrijding van regeerings- zjjde werd met 46 tegen 39 stemmen aan genomen het amendement van de commis sie van rapporteurs tot vrijstelling van Indische jongelui. 'n Voorstel van den heer van Veen om eerst na vier éénjarige vrijstelling aan geestelijken en kostwinners verleend, eeu defiuitieven vrijdom vau dienst te geven, werd met 47 van de 93 stemmen aanvaard. Een aanmerkelijk succes heeft de heer Eland te boeken: een belangrijk, zgnerzgds ingediend vooretel, om van een oneven aantal broeders alleen de kleinste helft te doen dienen, werd met groote meerderheid 69 tegen 10 stemmen aanvaard. Het amen dement vond sympathie bg alle partijen, zelfs bij de Regeering, die het nochtans ontried, wijl zjj vreesde, dat het een tekort aan beschikbare mancen zou kunnen op leveren. In de Tweede Kamer loopt het stellige gerucht, dat de voorzitter dezer dagon zal voorstellen om zoo noodig in Januari de behandeling der Militiewet voort te zotten. Men weet, dat dr. Kuyper zulks in „De Standaard" heeft aanbevolen. Pensioenfonds H. IJ. S. M. De commissie van gemachtigden der vercenigingen van H. IJ. S. M -personeel, welke een adres heeft opgemaakt aan den Minister van Waterstaat en aau do leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, heeft iu verband met de gisteren door de H. IJ. S. M. bekend gemaakte gunstige wijzigingen met betrekking tot de op 1 Januari 1912 in te voeren nieuwe pensioenregeling besloten, het reeds goedgekeurde adres niet uit te zenden en de zaak voor nadere bestudeering aan te houden. V liegtuigen w et. Bij de 2e Kamer is ingediend 'n wets ontwerp tot voorloopige regeling van 't verkeer met vliegtuigen en luchtschepen. De dure tijden. Naar we vernemen heeft de directie der Hollandsche Spoor, in verband met de dure tijden besloien, om het personeel hierin tegemoet te komen. In de daaromtrent aan het personeel uitgereikte mededeeling wijst de maatschappij op den vooruitgang van bet bedrgf en vertrouwt dat de uitkomsten van hot bedrgf ook in de toekomst niet zullen teleurstellen. In verband met dien goeden toestand van het bedrijf is besloten Dure tijden en de Staatsloterij. Men schrijft uit Amsterdam aan de „Maasbode:" Zelfs de collecteurs van de Staatsloterij ondervinden thans de gevolgen Tan den duren tijd! Stonden de liefhebbers andcis in motorlaoge file geschaard in het steegje op den Dam, of vóór den kelderingang op den N. Z. Voorburgwal, en werden weer en wind gedurende uren soms voor een „klaesikaaltje" getrotseerd, thans schijnt reeds na den eersten dag de animo totaal verslapt. Ja, de brievenbestellers vinden zelfs gelegenheid even naar binnen te wippen, terwjjl zg op hun tram staan te wachten. Allerwaarschijnlijkst is deze verslapping der speelwoede van het publiek het govolg vau den duren tijd, doch ook de concurrentie van andere loterij maatschappijen echjjnt er niet vroemd aan ts zijn! Kiesrechtdebat en Militiewet. Onze oude Kamperbinnenpoort was he- deDOchtand voor 't publiek verkeer gesloten, d.w.z. een hooiwagen kantelde en ver sperde alzoo voor een korten tg'd den doorgang. In de Langestraat werden heden voormiddag eenige bewoners opgesohrikt door een buitengewoon geritsel op hun zolder. Denkende aan inbrekers, werd met de meeste voorzorgsmaatregelen eene verkenning ondernomen, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat eeu jongmensch op een duivenvangst was getogen. Aan het Bureau van Politie zijn als gevonden gedeponeerd: Een Broche (Zeewsche Knoop), een tinnen lepel en een goudon medaillon met portret. Naar Het "Volk verneemt, is de voor zitter der Tweede Kamer voornemens het Kiesrechtdebat aan do orde te stellen tegen 7 November. Mocht de Militiewet dan nog niet zijn afgehandeld, dan wil hij de Kamer daarvoor bijeenroepen in het begin van Januari. Vrouwenkiesrecht. Naar aanleiding van een bericht in de pers, als zou de Vereeniging voor "Vrou wenkiesrecht het plan hobben opgevat tot het houden van een optocht, voornamelijk met het oog op de volgens couranten berichten, ongunstige stemming bg de meerderheid der Staatscommissie voor Grondwetsherziening ten opzichte van het Vrouwenkiesrecht, heolt het Yad. zich tot 't hoofdbestuur van gonoemde Vereenigiog gewend om nadere inlichtingen. Uit die inlichtingen is gebleken, dat het bericht in het Volk voorbarig en onjuist is. De zaak is zoo: Op de alg. verg. die de Ver. v. Vrouwen kiesrecht in den afgoloopen zomer te Nij- mogen hield, werd door een der leden het denkbeeld geopperd om, evenals dit iu Engeland en Amerika met zooveel succes is geschied, ook hier te lande een groote optocht te organiseeren ter progageeriog van bet denkbeeld vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur was toen van meening, dat men over een dergelijk vraagstuk niet zoo onvoorbereid kon discussieeren en ver zocht de voor6telBter om, indien zg bg haar donbeeld bleef, gegevens te verzamelen, waardoor men over de wenschelgkheid en de kans van slugen van een dergelijke optocht beter zou kunnen oordeelen. Op de alg. jaarverg. die in December te Dordrecht zal worden gehouden, zou men de zaak dan met meer vrucht kunnen bespreken. Er is dus geen sprake vaD, dat de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht het besluit zou genomen hebben tot hot houden van een optocht, evenmin als dat z(j aan verschillende organisaties uitnoo- digingen zou hebbeu gezonden tot deel neming.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2