sioSis DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Langs den Weg. No. 265. MAANDAG 13 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEIltH HaiO fi. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Ailvertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per po9t Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam (Amersfoortsche Kroniek en Critiek). XL. De Kermis is weer achter den rug en het heelt mijn aandacht getrokken dat ze van jaar tot jaar achteruit gaat. Er was weinig leven en beweging en het aantal vermakelijkheden en kramen wordt steeds minder. Ik geloof dan ook, dat ze niet langer in een behoefte voorziet. De meuechen voor wie ze, zooals men het soms laat voorko men, in stand moet worden gehouden, maken er steeds minder gebruik van en in de grootste attractie, de stoom-caroussel, ziet men allerlei lieden, voor wie de kermis absoluut geen behoefte is. De tegenstanders behoeven er dan ui. i. ook volstrekt niet meer op aan te dringen om haar een gewelddudigen dood te doen sterven; ze bloedt vanzelf dood. Intusschen zal dat roor de gemeentekas weer een bron van inkomsten minder zijn; op het oogenblik kan ik niet zeggen hoe veel de kermis in het geheel voor haar opbrengt, maar wel weet ik. dat de stoom- caroussel voor eiken dag op zyn minst f 500 aan de stad betaalt. Men behoeft du9 niet te vragen of daar veel geld wordt .verdraaid" op éen avond. Een nieuw iets was het, dat dit jaar, om ruimte te winnen, de woonwagens, bchoorende bij de tenten, niet op den Hof werden toegelaten, maar daarvoor een plaats was aangewezen op het terrein aan den Leusderweg tegenover de kazerne. Sommigen hebben gevreesd, dat dit terrein voor goed voor dergelyke wagens zou zijn aangewezen, doch dit is niet het geval, 't Zou trouwens ook al te erg zijn geweest. Nog erger dan wat een van Amersfoort's burgers zich in zijn hoofd had gehaald, om nameljjk aan de Barchman Wuytiers- laan een Kolonie voor woonwagens te openen. Deze toch had een stuk land gekocht langs den weg naar Birkhoven en bood nu gracelijk aan woonwagen-oigenaarB biljetten aan met vrjjen toegang op dat stuk land. Het bleek echter, dat dit land, door hem gekocht, nog geenszins in eigen- dom aan hem was overgegaan. Zelfs in het eerstvolgende jaar zal hij er nog niet over kunnen beschikken. De woonwagens wer den dan ook spoedig verwijderd. En over een jaar? Nu, ja, dan zal men wel verder zien. Misschien heeft dan deze, het met onze stad zoo goed meeuende burger, wel een ander middel gevonden om onze om atreken te „verscb&neren". We naderen zoo langzamerhand de St. Nicolaasdagen; tijden waarop allerlei ver rassingen in de lucht zitten. Het zou my niet verwonderen als er ook voor de gemeente een surprise in uitzicht is. Ik bedoel een in den vorm van een besluit van Gedeputeerde Staten, waarby goed keuring onthoudeu wordt aan het Raads besluit om het landgoed „Nimmerdor" aan te koopen. Als ik wel heb, is er door een zeven tiental Amcrsfoorters een bezwaarschrft tegen dit besluit ingediend. De gronden waarop dit is geschied, zyn mij niet bekend, maar wel weet ik, dat er ooder de onder- teekenaars zijn personen, van wie men, uit hoofde van hun tijdelijk verblyf alhier, niet vermoed zou hebben, dat zij zich met dergelyke zaken zouden inlaten, en van wier belangstelling in de publieke zaak dit het eerste teeken is. Ook zyn er onder, wier belangen aan den anderen kant van Amersfoort liggen en die door hun onder- teekening het protest dus niet sterker maken. Enfin, we zijn benieuwd naar den uitslag, maar als de Raad van State, waar, bij eene woigering, de zaak vermoedelijk ook wel aanhangig zal worden gemankt, na rato even lang noodig heeft om tot een beslissing te komen als Gedeputeerden, dan zie ik ons den volgenden zomer nog niet in de. louimerryke lanen van het schoone landgoed wandelen. Deze week een Raadszitting Dat is binnen den gewonen tijd. 'Vermoedelijk zal dit wel verband houden met den weusch van een der leden, in de vorige zitting geuit, om zoo spoedig mogelijk weer bijeen te komen, ten einde de maatregelen te be handelen, die door de zoogenaamde duurte commissie zullen worden voorgesteld. Ben ik echter goed ingelicht, dan zou ons op dit gebied een surprise te wachten staan. Want naar ik hoor, zijn de leden in hun opinies zeer verdeeld. Maar daarvan zal men wellicht reeds meer weten als myn brief in druk verschynt. FLANOR. De Ooklog. Zaterdag tegen twaalf uur 's middags zijn nieuwe gevechten van weinig belang bij Sidi Mesri geleverd. Twee pelotons gre nadiers, die de Arabieren bij verrassing aanvielen, verloren zeven gekwetsten. Een man van den inlichtingendienst meldt, dat de Arabieren Donderdag een honderd dooden en gewonden hebben verloren. Duizend Arabieren hebben Zaterdag- ochtend een beweging tegen het zuidelijke frout beproefd. Zij werden echter door een hevig geweer- en kanonvuur teruggeslagen. Het schijnt, dat de Turken er in geslaagd zijn om nieuwen aanhang onder de Ara bische stammen te krijgen, met name van den stam Oetsjefamia en van de Arabieren in westelyken Dzjebel. De Arabieren ver zamelen zich op de punten waar de troepen samengetrokken zijn. De Turken verdeelen geld, levensmiddelen en schietvoorraad onder hen, die naar het schynt over Tunis inge voerd zyn. Het heet dat Enver-bei Fethi bei, die in de slag van den 26sten October zou gesneuveld zijn, vervangen zal. Hij moet eveneens over Tunis in het Turksche hoofdkwartier aangekomen zijn. Overal wordt de heilige oorlog gepredikt. Men bereidt zich voor op een verzet tot het uiterste. De vrede lijkt nog in een vor verschiet. De kleine aanvallen op Tripoli duren voort. De correspondent van de Berlijnsche Morgenpost seint d.d. 10 dezer uit Kon- stanopol over Seymen: Naar ik verneem, had het Egyptische stoomschip Osmanieh, dat eergisteren van hier is vertrokken, ver scheidene honderden kisten schietvoorraad voor Tripoli die als oud ijzer gedeclareerd waren, aan boord. Op deze wijze hebben zonder twijfel reeds meermalen transporten van wapenen eu schietvoorraad de Turken in Tripoli en Derna bereikt. De Duitsche Kroonprins. Onze lezers kennen de houding van den Duitschen Kroonprins tijdens de behande ling van het Marokko verdrag in den Rijksdag en men heeft kunnen lezen hoe enkele afgevaardigen niet geschroomd hebben hun misnoegen daarover te kennen te geven. Ook de pers is ontstemd over deze hou ding en uit zulkB in vrij krasse bewoor dingen. Het Berl. Tagebl. heeft vernomen, dat de kroonprins zeer verwonderd en tamelijk neerslachtig was over de algomecne afkeu ring, die zijn manifestatie heeft gevonden. „Het schijnt dus, dat zijn omgeving, die bijna geheel uit jonge officieren en, met enkele uitzonderingen, uit zeer natio nalistisch gezinde personen bestaat, hem in den waan gebracht heeft, dat het geheele volk in zijn optreden een verdienstelijke daad zou zien. „Dat het volk in zijn overgrootc meer derheid weliswaar de politiek van v. Betli- ïnann Hollweg veroordeelt, doch het drij ven van de chauvinistische ophitsers tot den oorlog nog beslister afkeurt, dat was ileo kroonprins, die helaas van de werke lijke overtuiging vau het volk niets hoort, geheel onbekend. „liet zou nuttig zijn, wanneer men in do omgeving van den kroonprins verandering bracht". „Wij ziju zoo sterk tegen de Marokko- politick van den rijkskanselier gekant als iemand maar zijn kan.... Desniettegenstaande moeten wij zeggen, dat hetgeen zich in de hofloge van den Rijksdag gisterenmiddag afspeelde, ons in hooge mate bedenkelijk schijnt en dat een herhaling vau dergelyke tooncelen niet wenschelyk is." Toen de kroonprins Vrijdagavond in zijn loge in het circus te Berlijn verscheen, werd hij door het geheele publiek storm achtig toegejuicht. De Russische Marine. Het departement van Marine had bekend gemaakt dat vier pantserschepen te Peters burg van stapel waren goloopen en dat van drie andere pantserschepen de kiel te Niko- lajeff was gelegd. Thans is gebleken dat de schepen die van stapel zouden zijn geloopen nog in het eerste jaar niet gereed zullen komen, en dat van die waarvan de kiel heette te zijn gelegd nog niet eeus...,de teekeningen waren vervaardigd. De Revolutie ik China. Omtrent het Chineesche Hof zyn er twee tegenstrijdige berichten. Volgens het eene zou Soe, een der Mant-sjoe prinsen aan den Pekingschen correspondent van de Times hebben mede gedeeld, dat het Hof er niet aan denkt Peking te verlaten, en dat Joeau-tsji-kai weldra in de hoofdstad zou komen, om als redder in don nood op te treden eu orde te brengen in den thans hoerschenden chaos. Volgens het andere bericht zou een be trouwbaar hoveling tol den correspondent van den New-York Herald hebben gezegd dat de jonge keizer reeds het paleis heeft verlaten eu op een verborgen plaats in veiligheid is gebracht Dit laatBte bericht dunkt ons waarschijn lijker dan het eerste. Vrouwenkiesrecht. De Engelsche voorstandsters van het vrouweustemrecht zijn zeer verstoord op den eerste-minister Asquith, omdat deze een kiesrecht-ontwerp heeft aangekondigd waarbij het kiesrecht alleen aan mannelijk staatsburgers wordt toegekend. Miss Christabel Pankhurst heeft in een drukbezochte vergaderingvan den Politieken en Socialen Vrouwenboud aan de regeering den oorlog verklaard en den eerste-minister, dien zy van woordbreuk beschuldigde, hef tig gelaakt. En het uitvoerend comité van den „Nationalen Bond voor Vrouwenkies recht" heeft, na een vergadering te West- minster, een manifest uitgevaardigd, waarin met klem er tegen op wordt gekomen, dat in hot kieswetontwerp geen sprake is van vrouwenkiesrechten waarin de regeering wordt aaagespoord, alsnog daarin verande ring te brengen. „Het is," zoo wordt in het manifest gezegd, „een grove beleedi- ging, een onrechtvaardigheid, aan alle mannen het stemrecht toe te kennen, omdat zij man zyn en het te ontzeggen aan alle vrouwen omdat zij vrouw zyn." Minister Asquith heeft, gelijk men weet, bij het aankondigen van het wetsontwerp gezegd, dat daarin geen bepaling is om trent bet kiesrecht voor vrouwen, maar dat het Parlement die er in kan brengen. De regeering kon moeilijk een ontwerp indienen waarin ook stemrecht aan vrouwen werd toegekend, omdat er in het kabinet zoowel togenstanders als voorstanders van het vrouwenkiesrecht zyn. Het Engelsche Koningspaar naar iNDlë. De koning en de koningin zyn Zater dagochtend om half elf voor de kronings- durbar op reis gegaan naar Indiö. In staatsie reden zij naar het Victoria Station, van waar zy naar Portsmouth gingen. Daar scheepten zy zich in op de Medina. De intocht ie Delhi waar de plechtige durbar zal plaats vinden, waarop de Koning zal worden gekroond als Keizer van Indift, zal den 7den December gehouden worden. Die durbar, bygewoond door zeer tal rijke Indische vorsten en prinsen, zal een buitengewoon schitterende plechtigheid worden. Het is voor de eerste maal immers, dat een rogeerende Engelsche koning als Keizer Jvan Indifi te Delhi zal worden gekroond. Da Verkiezing in Zwitserland. Ten gevolge van de verkiezing voor den Nationalen Raad, zal dit lichaam uit 118 vrijzinnigen, 27 conservatieven, 15 socialisten en 12 leden van het centrum bestaan. Twee Anti-Militaristen veroordeeld. Gustave Hervé, hoofdredacteur en Auroy, administrateur van het blad Guerre sociale, die eenige maanden geleden wegens be- leediging van het leger en verheerlijking van misdrijven veroordeeld waren on van dit vonnis in hooger beroep waren geko men, ziju thans resp. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 1000 francs boete en tot zes maanden en 500 frs. boete. Tegen de Tariepwet. Zaterdag heeft zich in een vergadering van vertegenwoordigers van Handel en Nyverheid, gehouden te Utrecht een comité

De Eemlander | 1911 | | pagina 1