DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 269. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per juarf 4.Franco por post id. 15,60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLKINE H.lAU O. Telel. Interc. 188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regols f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amstordam KARDINAAL VAN ROSSUM. Voor het eerst sinds bijna 4 eeuwen is een Nederlander benoemd tot Kardinaal. Men ziet hierin 'u bewijs ran erkentelijk heid van den Paus tooi' den grooten in vloed, die'de Nederlandsche Roomschen de Kerk in ons laud verschaft hebben. Christelijke Feestdagen en Zondagswet. Iu De Tijd betoogt prof. Struyckeu, dat, nu bij pauselijk decreet de gelijkstelling van den Tweeden Kerstdag, Tweeden Paaschdag en Tweeden Pinksterdag met den Zondag is opgeheven, ook het verbod van Zoodagsarbeid enz. Tolgens de wet van 1 Maart 1815 is opgeheven, wijl die wet spreekt van „godsdienstige feestdagen als door de kerkgenootschappen vau den christelijkengodsdienst algemeen erkend en gevierd worden". Nu een zoo talrijk kerkgenootschap als het Roomsch-Katho- lieke de bedoelde dagen niet meer gcljjk stelt met de Zondagen, is ook het burger lijk verbod vervallen. Voor het eischen van betaliog van wissels op die dagen maakt dit geen verandering, wijl in 1904 bij eene wijziging van het Wetboek van Koophandel die dagen uit drukkelijk met de Zondagen zijn gelijk gesteld. Maar wèl zullen volgens prof. 3. de bureaux van den burgerlijken stand moeten geopend zijn, wijl de Gemeentewet spreekt van algemeen erkende christe lijke feestdagen. De Oorlog. De ^uaestie die thans aller aandacht bezig houdt is deze: Zal de ltaliaansche Rageering haar dreigement ten uitvoer brengen en de oorlog verplaatsen naar het ïurksche Rijk zelf? Zal Italië nu het in Tripoli op zoo pijnlijke wijze het hoofd gestooten heeft, gebruik maken van het overwicht, dat het bezit eener oorlogsvloot het ter zee geeft, en een paar eilanden in do Aegeïsche Zoe bezetten, of een paar Turksche havens bombardeeren? Of vrel, zal men een landing beproeven op Turksch gebied? Dit laatste geval moet al dadelijk als zeer onwaarschijnlijk worden beschouwd. Immers, zoodra er ltaliaansche troepen op Turksch grondgebied aan wal worden gezet, krijgen zij te doen met het Turksche leger, En de Kennismaking met dit leger in Tripoli, is voor de ltaliaansche krijgsmacht dermate onaangenaam geweest, dat de ltaliaansche RegeeriDg niet zonder noodzaak deze kennismaking elders zal willen her nieuwen. Trouwens, waar de gedreigde „uitbreiding van het oorlogsgebied" juist liet gevolg zou zijn van de onmacht dor Italianen om te Tripoli de Turksche en Arabische strijdmacht te vernietigen, zou een poging om deze krijgsmacht nog op ander terrein te ontmoeten, vanzelf al uitgesloten zijn. Blijft over 't bezetten van een paar .eilanden en het bombardeerer. van een paar steden of kustforten. Maar wat kan Italii daarmede winnen! In de eerste plaats zou dan de uitzetting der 40.000 ltaliaansche arbeiders uit Turkije niet langer to verhoeden zijn. En in de twecdo plaats stelt men zich bloot aau het protest der groote Mogendheden, zonder wier passieve steun Italië zijn onderneming tegen Tripoli nooit ten einde zou kunnen voeren. Ja, het is zelfs de vraag of niet een formeel protest van een of meer der Mogendheden, met namo van Oostenryk, te Rome is uitgebracht. Immers de Corriere della Sera verklaart in haar nummer van eergisteren, van een hooggeplaatst persoon" te hebben verno men, dat de ltaliaansche Regeering van plan is, eerst de bezetting der oase te Tripoli door te voeren, voordat tot een vlootdemonstratie tegen Turkije zal worden overgogaan. Indien dit bericht op waarheid is gegrond en de ltaliaansche pers staat iu deze dagen te goed onder appèl, dan dat een blad als do Corriire een der Re geering onwelgevallig bericht zou publi- ceeren, dan komt het daarop neer, dat de ltaliaansche Regeering van een verdere uitbreiding van den oorlog heeft afgezien. In overeenstemming met deze onderstel ling is een telegram uit Constantinopcl aan de Lokal-Anzeiger, waarin wordt gezegd, dat Rusland, Engeland en Frankrijk aan do Porte hebben medegedeeld, dat zij te Rome 6tappen hebben gedaan om een blokkade van de Dardenellen en eon bombardement van Turksche steden te beletten. De Revolutie ik China. Yolgens consulaire bericten h hebben 30.000 Hangsjow-troepen zich bij de op standelingen aangesloten; zjj hebben by Nanking de Chingiang-troepen verslagen en trokken nu op de stad aan, waar een groote stryd dreigt. Bij Keizerlijk edict is het nieuw minis terie van Joean-tsji-kai afgekondigd; het bevat weinig Mantsjoe's docb in het geheel geen edellieden. Amerika is van plan troepen te zenden naar China. Yan officieele zijde wordt er teWashington de nadruk op gelegd, dat het zenden van Amerikaansche troepen geen politieke be- teekenis heeft. Yolgens het Boxer-verdrag toch, zijn de mogendheden gerechtigd, langs den spoorweg van Peking tot aan Zee troepen te onderhouden. De Vereenigde Staten hebben tot dusver nimmer van dat recht gebruik gemaakt; echter voelt de regeering te Washington zich thans ge drongen, de mogendheden te helpen en de spoorweg-verbinding van Peking naar de kust mede te verzekeren. Men verklaart, dat de Vereenigde Staten geen plannen koesteren ten opzichte van Chineesch grond gebied. Het transportschip Sherman te Manilla, is in staat, de Amerikaansche troepen binnen 4 dagen naar hun plaats van bestemming over te brengen, zoodra als het bevel daartoe uit Washington komt. De toestand in Portugal. Bij de gister plaats gehad hebbondo hervatting van de zitting van het Congres, stelde de Minister president het nieuwe ministerie voor. Hij verklaarde, dat Por tugal met alle mogendheden de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. De regeering zal de traditioacele politiek voortzotten, van met Engeland in bondge nootschap, en met de andere natiën iu vriendschappelijke betrekkingen te leveu, van welke natiën de regeoring betuigingen van eerbied en toegenegenheid ontvangen mocht. De rogeering is voornemens een in alle opzichten anti clericale politiek te voeren, daarbij elk geloof ontziende; zij acht het urgent een aanvang te maken met het uitwerken van wetsvoorstellen in zake het kiesrecht, de Ministerieele verantwoor delijkheid, het gelijktijdig bekleeden van verschillende openbare ambten, het admi nistratief wetboek, de organieke koloniale wetten, en de rechterlijke organisatie. Zij zal binnenkort de algemeene staatsbogrooting indienen waaruit de mogelijkheid blijken zal van een aanmerkelijke vorbetering |van de vloot. De Minister van openbare wer ken zal zich bezig houden, met de eiBchen der werkliedenklasse en met haar verhou ding tot de kapitalisten. De regeering acht het noodzakelyk de wetten uit te breiden, betreffende de regeling der concessies in de aoloniën, alsmede de koloniale begrooting krachtig te hervormen. deschEEPTAARTTOLLENIN den rije6daq. Nu het Marokko-Congo-verdrag van de baan is, heeft do Duitsche Rijksdag een begin gemaakt met de behandeling van de wet op de scheepvaarttollen, die ook voor ons laod van zoo groot belang is. Na de politieke stormen die de vorige week woedden, twijfelde mee ernstig of de regeeriug er deze wet wel door zou krijgen; maar nu de vriendschap, uiterlijk althans, tusschen den kanselier en de con servatieven hersteld is, staan de kansen voor het ontwerp veel beter, en het slot zal wel zijn, dat de regeering een schikking omtrent het wetsontwerp treft met conser vatieven en Centrum, zoodat ook dit aan genomen wordt door de gebruikelijke meerderheid, die dezen rijksdag beheerscht. 't Is daarom te begrijpen dat de regoering zich haast met het wetsontwerp want er is nog tyd tot Kerstmis, en meer niet: dan komen de verkiezingen en dan kan het wel eens uit zijn met de nationaal- liberale heerlijkheid. Het wetsontwerp is voor ons, Nederlan ders, niet enkel van belang, maar ons land is zelfs direct betrokken bij de totstandkoming der nieuwe tolregeling, aangezien do Duitsche rijksdag wel hot recht heeft tol te gaan heften op rivieren, die slGchts zijn grondgebied doorloopen, maar voor zooveel groote stroomen, als de Rijn en Elbe betreft, gebonden is aan de goedkeuring van ons land en Oostenrijk. Vandaar dat do socialist David protesteerde togen de taktiek der Duitsche regeering, die eerst het ontwerp in Duitschland wil laten aannemen en dan er met Nederland en de Donau-monarchic over gaat onder handelen. Is het netjes, zoo vroeg hij, om andere mogendheden dermate voor een voldongen feit te plaatsen? Dat is een manier van doen die de waardigheid der Duitsche diplomatie schaadt. Oorlog zullen wy hierover niet gaan voeren. Dus de wet is öf naar de maan, als Oostenryk en Nederland haar blyven afkeuren, 61 er komen weer compensaties! Kamerontbinding in Belgis. Blijkens do medcdeeling der Belgische regeering iB thans spoedig de kamer ontbinding te wachten. Mon weet dat deze leeds vaststond by de ministerieele crisis van dezen zomer. Iedereen is er van overtuigd dat de Kamer niet meer een juist heeld geeft van het land, daar de kiezerslijsten opgemaakt zijn volgens een verouderde volkstelling. Nu zal do nieuwe volkstelling aan het eind van dit jaar afgeloopen zyu en dan kan men de kie zerslijsten verbeteren, de Kamers ontbinden eu nieuwe verkiezingen uitschrijven. Of het volk zich dan zal uitspreken tegen het clericale regime? De liberalen en socialist ten, die immers een bondgenootschap hebben gesloten in België, hopen er het beste van. Een Russische Rechtzitting. In een der gerechtzalen te St.-Petersburg stonden dezer dagen negen leden van hot Peter8burgsche socialisten comité terecht, die ten Rlotte tot deportatie naar Siberië werden veroordeeld. Een aantal jonge manneu en vrouwen wooude in de ruimte voor het publiek de terechtzitting bij, die allen ruikers roode bloemen iu de hand hielden. Vóór her vonnis zou worden uitgespro ken, vroeg een der beschuldigden, de student Federof, het woord. Maar dat werd hem geweigerd en daarop 'verklaarden al de beschuldigden, dat zij de zitting niet verder wenschten by te wonen. Zij werden toen, op last van den pre sident, weggebracht. Maar de aanwezige jongelieden wierpen hun, toen zij voorbij kwamen, bloemen toe een regen van roode bloemen. De gendarmes kregen bevel de sabel te trekken; de publieke tribune werd ontruimd en verscheidene deelnemers aan de be tooging zijn, naar men bericht, in hechte nis genomen. De duurte in Rusland. In de zitting van de Rijksdoema beant woordde de minister-president Kokowzof de interpellaties over de mislukking van den oogst en de duurte. Hij wees er op dat het gebied, waariu de oogst mislukt is, zich uitstrekt over twintig gouvernementen, waarin onder 12';, millioen inwoners 8 millioen hulpbehoevenden zijn. Om die menschen te helpen is 120 millioen Roebels noodig; daarvan is de helft reeds naar die streken gezonden. (Do vraag mag echter gesteld worden of ze er ook aangekomen is). De gelden dienen voor den aankoop van graan, voor zaai-graan en voor vee-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1