DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN No. 273. woensdag 22 november 1911. 8e jaargang "buitenland. WELDOEN IN DE RUIMTE. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: Kï^KINE Hi tfl Telef. Interc. IS». Prijs <ler Advertenti^n: Yan 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing'van advert, en reel, van buiten bet kantor: Amersfoort in dit blad is „uitsluitend1' gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Gisteren meldden wy, dat minister Heems kerk het kamerlid Limburg, in antwoord op diens schriftelijke vraag of de regeeriug bereid is de personen in Rijksdienst met het oog op de thans bestaande duurte der eerste levensmiddelen, geldelijk tegemoet te komen, verwezen had naar de desbetref fende mededeeling in de memorie van antwoord op de Algemeene Beschouwingen bij de Staatsbegrooting voor 191*2. 'n Belangstellend lezer vraagt ons thans, wat de aangehaalde plaats in de memorie van antwoord daaromtrent behelsde. Daar deze vraag samengekoppeld is aan 'n andere, nl. deze: hoo wij over de daarin voorgestelde maatregelen denken, vermoe den wy, dat de geachte inzender den in houd even goed kent als wij, maar, du wij 'n afwijzend oordeel geveld hebben in zake toeslag van de overheid op de loonen van hen, die in haar dienst staan, ons eens polsen wil, hoo wij tegenover dien anderen maatregel staan. Gaarne voldoen .wij inmiddels aan het tweeledige verzoek van onzen lezer. In,de eerste plaats dus geven wij hier weer de bedoelde passage uit de momorie vaD antwoord. „Uit den tegenwoordigen stand der prijzen van verschillende eerste levensbehoeften ontslaat voor diegenen onder hen, die met een gering inkomen in de behoeften van hun gezin hebben te voorzien, inderdaad ongelegenheid, en met het oog op den in vloed, welke buitengewone omstandigheden, naar men hopen mag, vau tijdelykeu aard, op de prijzen hebben uitgeoefend, is een maatregel van regeeriugswege ten aanzien van die categorie wel gorechivaardigd. Tegen eene tijdelijke verhooging van loon oi salaris blijft echter naar het oordeel der regeering het groote bezwaar bestaan, dat het gezin zich gewent aan een inkomeD, dat met den dalurn, waarop de loousver- hooging een eind neemt, weer wordt ver laagd. Dit bezwaar wordt grootendeels ondervangen door een nitkeeriug of gratifi catie in eens. Wel is waar is het niet moge lijk bij de lijdelijk uil schaarschte voort spruitende duurte van sommige levensmid delen, de gezinnen in staat te stellen go- boel op gelijke wyze als zii dat gewoon zijn in hunne behoeften te voorzien, maar zoodanige gratificatie zal hun, naar verwacht mag worden de mogelijkheid brengen, ern- stigen nood af te wenden. De regeering is daarom voornemens op de verschillende hootdsmkken der begrooting de noodige geldsu aan te vragen, ton einde allen rijks ambtenaren en beambten en vrijwillig die nenden militairen die gehuwd zijn of als weduwnaar een oi meer kinderen benedep den leeftijd van 18 jaar te hunnen laste hebben, en wier jaarlijksch bruto inkomen 11000 niet overtreft, voor eens een bijslag te geven van f 2C". „Na het voorafgaande zal het begrijpelijk zijn, waarom in de Openingsrede van de duurte van sommige levensmiddelen werd gezwegen. De zaak eischte een onderzoek, en een betuiging van leedwezen, zonder meer, over de duurte van sommige arti kelen en over de daaruit voortvloeiende bezwaren beteekende niets®. Hoe wy over de hierin vervatte maat regel oordeelenP Wel, dat kunnen wij zeer kort zeggen: minder doeltreffend kon het niet! Boven 'n dergelyken maatregel zouden wij zelfs nog de voorkeur geven aan toeslag op de loonen. En als men weet hoezeer wij dit laatste afkeuren, is het duidelijk genoeg, hoe wij tegenover het eerste staan- 'n Nieuw idee is het in geenen deele. Yergissen wij ons niet, dan heelt reeds de gemeenteraad van Bussum 'n besluit in dien zin genomen: aan allo gemeente ambtenaren met 'n inkomen beneden zeker maiimuui, is daar'n toelage in eens van f50 toegekend. Zeker, het klinkt heel mooi. De arbeider zal de som aan z'n vrouw overgedragen en deze zal aldus in staat gesteld worden winter provisie in te slaan en de kinderen in winterkleeren te stekeu. Wat klinkt dat lief en goed! Maar hoe jammer dat er ook hier naast een schoono theorie weer 'n minder schoone praktijk staat. Niet alle mauDen zullen zoo verstandig zijn hun ongekende schat in haar geheel aan hun wederhelft af te staan en niet alle huis vrouwen, zelfs niet de Hollandsche, betrach ten de deugd der zuinigheid of kennen de kunst van berekening. Ook onder de arbeiders treft men er, die behept zyn met allerlei ondeugden, die zoo gaarne voorgesteld worden als uitslui tend kapitalisten-eigenschappen te zijn. Het moge in menig oor ongelooflijk klinken, er zijn ook onder de arbeiders klasse aan-den-drank-verslaafden en dionaars van den speelduivel. En al zal het natuur lijk wel waar zyn, dat het kapitalisme zulks alweer op z'n zwart geweten heeft, zoolang dat kapitalisme nog niet van de aarde verdwenen is, blijft het gevaar, dat 'n arbeider, die met 'n»som van f 50 ver- blyd wordt, 'n deel aan den kroegbaas en slechts de rest aan z'n vrouw zal brengen. En ook onder do arbeidersvrouwen zullen er o, natuurlijk slechts heel enkele zijn, die, na hun sloven en zwoegen in deze kapitalistische maatschappij, het er wel eens van nemen willen of on wie zal 't haar kwalijk nemen na hun slavenleveo, zich ook ereis kapitalisten- genoegens willen veroorloven. Wij mis gunnen haar 'n avondje in comodie of café chantant of 'n nieuwen hoed met een pluim volstrekt niet, maar betwijfelen toch of hun daarvoor het geld uit de overheids kas gegeven is. Wij blijven daarom van meening, dat de overheid, zoo de prijs der levensmid delen dermate gestegen is en de nood zoo nijpend is geworden, dat menig arbeiders gezin zich binnen de perken zijner draag kracht niet meer aanschaffen kan, wat voor het levensonderhoud noodzakelijk is, verplicht is in te grijpen en hulp to bieden; maar dan ook hulp geboden slechts op dat punt, waar het gevaar dreigt. Is de winterkoude fel en zijn de brandstoffen duur, de overheid kome niet tegemoet met levensmiddelen maar met brandstof. Bij duurte der levensmiddelen daarentegen zal de overheid op middelen bedacht moeten zijn om die duurte op te heffen en de noodzakelijke levensmiddelen weer in het bereik te brengen van hen, wier draag kracht te kort schoot. De overheid hebbe de zekerheid, dat haar hulp ild&r aanvult, waar een te kort ontstaat, in dktgene voorziet, waaraan wer kelijk gebrek is. Daarom wijzen wij beslist terug'n maat. regel, all waarop de minister doelt. De overheid doet niet aan liefdadigheid. Van particulieren kan men desnoods dooi de vingers zien dergelijke weldaden in de ruimte die in den regel haar uitwerking missen, waar deze het moest noodig was; maar de overheid verdedige haar burgers daar, waar het gevaar dreigt. Indien Duitpcbland 'n inval in ons land beraamt, zullen wij onze strijdmacht toch niet gaan samentrekken in Zeeuwsch Vlaanderen? Tenslotte blijft tegen de besproken maat regel ons grootste bezwaar, dat ook hiervau alweer uitsluitend profiteeren zou 'n be paalde groep, die hel niet eens in de eerste plaats van noodo heeft. De Oorlog. Wegens het bombardement van Akaba, dat in de open, niet versterkte stad veel schade veroorzaakte, bssloot de Porte een protest tegen het optreden van Italië te richten tot de mogendheden van de Haag sche conferentie, daar dit in strijd i6 met het volkenrecht. De grootvizier zal morgen den ministerraad voorstellen tegen de Italianen in Turkije scherpe maatregelen te treffen, wanneer de Italianen opnieuw oen open stad mochten beschieten. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan do ,Voss. Zeitung" heeft het bombar dement van Akaba 50 minuten geduurd. De Italiaansche kanonnen vuurden 150 granaten op de stad af. Enkele regeerings- gebouwen zyn totaal vernield. Volgens denzelfden berichtgever heeft de Italiaansche regeering aan de Russische medegedeeld, dat de Italiaansche vloot eerstdaags over zal gaan tot de blokkade van een voor Turkije zeer gewichtige plaats in do Egeïsche Zee. 1'e Revolutie ik China. ikr zijn in China vreemdelingen vermoord. Tot dusver had de opstand slechts een anti-dynastiek karakter en was hij niet tegen de vreemdelingen gericht; met de grootste zorgvuldigheid worden do vreemdelingen gespaard, zelfs daar waar do opstand het felst woedde in Hankou en waar de Mandsjoes in grooten getale vermoord wei den. Nu komt eeö telegram melden, dat in Sianfoe een Earopeesche onderwijzeres, beuovens een aantal kinderen zyn vermoord. Sianfoe is de hoofdstad van de provincie Sjensi, in het noorden aan de Gele Rivier gelegen: ze telt eirca 500.000 inwoners on er wonen ODgoveer 35 Europanen. De stad was door de opstandelingen aangetast, maar dezen waren er niet de baas, en 't is niet uit te maken of do Europeanen vermoord zijn door de rebellen, dan wel door de Mandsjoes. Men zou geneigd zijn het laat ste af te leiden uit do mededeeling, dat er ook Cbineeiche meisjes gedood zyn, maar misschien waroD dat wel door de zende lingen tot het Christendom bekeerde Chi- neesche kinderen, die om deze reden door hnn landgonooten vermoord zijn. In elk geval zal na het gebeurde de houding der mogendheden ten aanzien van den opstand wel vertederen. Tegelijkertijd komt een bericht dat in de provincie Junnan eokele Fransche zende lingen vermoord zijn. Dit schijnt echter met den opstand niets maken te hebben. By Nanking begint de groote strijd tus- schen opstandelingen en keizerlyken, om hot bezit der zuidelijke grooto stad. De suffragettes. Na een vergadering van Buffragettes in Caiton Hall te Londen waar een motio werd aangenomen tegen de voorstellen omtrent het kiesrecht, die de regeering van plan is in te dionon, trokken de vrouwen naar Parliament Square met het doel het parlement binnen te gaan en te trachten den eersten minister te spreken te krygen. Dichte politiecordon8 beletten den toegang tot bet gebouw en hielden de menigte op een afstand. Walgelijke tooneelen speelden zich af, toen de suffragettes trachtten op verschil lende plaatsen door de cordons heen te breken, zonder dat zij eenige kans op «lagen hadden. Een groot aantal vrouwen worstelde met de agenten, sommige hielden zich vaBt aan do teugels van de paarden der bereden politie en moesteo met geweld gearresteerd worden. De politie trad overigens zoo zachtmoedig mogelyk tegen haar op. Een groot aantal vrouwen werden in hechtenis genomen; men zegt omstreeks honderd en bovendien vele mannen. Tegen negen uur kwamen er nieuwe brigades ter versterking der politie en deze veegden alle straten, rondom het plein schooD. Eenige vrouwen trokken daarna naar de „National Liberal Club" op White Hall Place en wierpen daar eenige ruiten in. Hier werden weder eenige arrestaties gedaan. Ook werden do ruiten voor enkele rege#- ringsgebouwen op White Hall ingesmeten. Een nieuw Verkiezingspropaganda Middel. De „Tag" bericht over een up todate verkieziugspropaganda-middel, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen te Schüoeberg bijna was gebruikt. Do burgerlyko partyen hadden voor den dag der stemming het luchtschip do P. L. 6 gehuurd, en van hieruit zouden 30.000 verkiezingsbiljetten over de Btad worden uitgestrooid. Kort voor de opstijging verzocht echter prins Sigismund, de zoon van prins Heinrich, om de tocht mede te mogen maken, en toen men in de lucht was vroeg hy om naar Berlijn koers te zetten. Nadat dit gelukkig was volbracht, werd do wind evenwel zoo sterk, dat een tweede op stijging niet raadzaam leek, zoodat de orgineele verkiezingspropaganda in de lucht ten slotte in het water viel. De a.s. Verkiezingen in Engeland. Nu hebben ook de vrijzinnigen in Duit- schlandeenverkiezings oproep uitgevaardigd. De hoofdzaak er van is de mededeeling, dat uien met de nationaal-liberalen yverig zal meewerken. De toenadering tot het

De Eemlander | 1911 | | pagina 1