WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. M®DEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 27 November 1911. Hoogste barometerstand 778.8 m.M. te Riga, laagste 757.5 te Seydisfjord. Tervrachtingtot denavond van 28Novem- ber 1911. Zwakke tot matige OoBtelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken en nevelig, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Iets zachter. Bwwneterstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogate giBterenF. 38 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 40 700 man, en gelijk reeds bericht is, het gelukte haar niet, door het cordon te breken. De dames deden wol hardnekkige pogingen, op allerlei manieren, om er doorheen te komen. Velen worstelden zelfs geruimen tjjd met de agenten, tot zij uitgeput terug moesten gaau of gearresteerd werden. Omstreeks half 9, toen de strijd op het hevigst was, gelukte hot bijna het sordon te doorbreken aan eenige vrouwen, die de paarden van beredem agenten bjj den kop pakten en de teugels vastgrepen, zoodat de agenten niet bij machte waren, den stroom tegen te houden. Maar na een paar minuten werd ook die poging verijdeld. De suffragettes pasten nu ook weder haar oude taktiek toe, van zich met kettingen aan de hekken vast te binden; en het kostte veel moeite haar los te maken. Een lange dame trachtte naar het Parlements gebouw te komen, door achter aan de auto van een Parlementslid te gaan hangen; maar zij werd achterhaald en weer buiten liet cordon gebracht. Bij het gevecht waren vele nieuwsgierige toeschouwers en telkens zag men magne siumlicht van photographietoestellen flitsen. Er waren ook op het plein vele parlements leden die het gevecht met de vrouwen buiten belangwekkender vonden dan de verzekeringsdebatten binnen in het gebouw. De politie is, naar het algemeen oordeel zeer zacht te werk gegaan tegenover de vrouwen, ook bg den tocht door de Londensche straten, op welken tocht de vrouwen en meisjes onverhoeds steenen wierpen door de ramen van regeerings- gebouwen, clubs, winkels, enz. De vrouwen liepen bij kleine troepjes voort, met de banden in de zakken harer mantels, tot zg onverwachts een hagelbui van steenen wierpen naar de verlichte vensters of wel naar de politio. Zg hadden steenen in linnen zakjes genaaid en gebruikten die als slingers. Ook het bureau van het dagblad Daily News moest het ontgelden. Een datne sloeg daar met een hamer een glazen deur aan stukken. Uit het Gribksche Parlement. In de Kamer sprak Yenizelos het gerucht tegen van een „entente" tus6chen Grieken land en Turkge, en noemde den toestand op Kreta onrustwekkend. Hij verklaarde, dat hij in geen enkel geval zou toelaten dat een Kretenzer in de Grieksche Kamer kwam, daar hg gedurende de reorganisatie van het leger en de financiën geen oorlog kon aanvaarden. Hij was bereid af to treden in geval de publieke opinie hei niet met hem eens was. Dragoumis steunt vervolgens Yenizelos. Daarna nam de Kamer een motie van vortrouwen in Venizelos aan met 202 tegen 1 stem. Vrouwenkiesrecht in Engeland. De Engelsche minister Lloyd George heeft aan den „Nationalen Bond voor Vrouwenkiesrecht" een brief geschreven waarin hij zegt: „Na hetgeen de eerste minister heeft gezegd omtrent de houding, die do regeering zal aannemen ten opzichte van het vrou- wenstemrecht, is het, naar mijn oordeel, zeker dat in het komende jaar. bij de behandeling van het kiesrechtontwerp, een op breede democratische grondslagen gevestigd amendement tot toekenning van het stemrecht aan vrouwen zal worden aangenomen. „Ik ben bereid alles te doen wat in mijn vermogen is om hen te helpen, die streven naar dat resultaat in de aanstaande parlementszitting, „In het aanstaande jaar is de schoonste gelegenheid om dat doel te bereiken en alleen door onverstandig gebruik maken van die kans zou het kunnen mislukken." Een bemoedigend, maar tevens waarschu wend woord voor de suffragettes. De Duurte. Ook B. eu W, van 's Gravenhage hebben 'n onderzoek iDgestold naar aan leiding van de vraag van het raadslid Hoejenbos of er maatregelen genomen zouden worden wegens de stijging van de prijzen der loTensmiddelen. B. en \Y. zjju tot de slotsom gekomen, dat de toestand niet is te beschouwen als exceptioneel en zeker niet als een noodtoestand is te kenmerken. Tegenover het feit, dat in meerdere gemeenten aan gemeentewerklieden gelde lijke tegemoetkoraiug is verleend, wijzen B. en YY. erop, dat rekening is te houden met het peil der loonen en bezoldigingen in die gemeenten. Bg de onlangs tot stand gebrachte ingrijpende herziening van hot werkliedenreglement zijn de looDen nader in verband gebracht met de tgdsomstan- digheden, terwijl door de terugwerkende kracht dier herziening onlangs aan de rechthebbenden uitkeeringen in eens zijn gedaan van belaugrijko bedragen, die op zichzelf de tegemoetkomingen elders toe gekend, overtreffen. Voorts wijzen B. en W. op het verzet, in Duitschland gerezen tegen maatrege len van gemeentewege genomen, in verband met de prijsstijging der levensmiddelen, niet alleen in het belang van hen," die in gemeentedienst zijn, maar ook van andere kringen der bevolking, waardoor ongerecht vaardigd benadeeld werden de belangen van een talrijke klasse der burgerij, welke in het debiet der goederen haar bestaan vindt en niet minder dan het overige gedeelte der burger ij aan den invloed der prijsbeweging is onderworpon. B. en W. achten zich dus niet verant woord, den gemeenteraad het nemen vun bijzondere maatregelen in overweging te geven en adviseeren dientengevolge op de daaromtrent ingediende adresson afwijzend te beschikken. Standbeeld voor stadhouder wlllem III. Het hoofdcomité voor de oprichting van een standbeeld voor Stadhouder Willem III, bij zgn voorbereidende maatregelen wen8chende kennis te nemen van de krachten, welke in Nederland aan het plan uitvoering zouden kunnen geven richt zich tot de Nederlandsche beeldhouwers, die roeping gevoelen het kunstwerk tot stand te brengen, met de uitnoodiging, daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan genoemd hoofdcomité, met overlegging van photographieën van beeldhouwwerken, welke zij reeds hebben vervaardigd. Het hoofdcomité acht het gewenscht geenerlei aanwijzingen omtrent de opvatting, het aanzien of de grootte van het stand beeld te geven, ten einde geen talenten te weerhouden do zaak in overweging te nemen. Het denkbeeld van een ruiterstand beeld acht het comité niet uitgesloten. Herziening tan de Ongevallenwet. De Nederlandsche Handelsreizigers-ver- eeniging, gevestigd te Rotterdam, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij deze dringend ver zoekt haar medewerking te verleenen om het daarheen te leiden, dat in de a. s. herziening van do Ongevnllenwet-1901 een bepaling worde vastgelegd, waardoor alle handelsreizigers in genoemde wet worden opgenomen. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. De invloed van ruimte, licht en versche lucht op kinderen. „Scientific American" brengt een leerrijk tabelletje, ten bewijze welken gunstigen invloed licht, versche lucht en ruimte be zitten op dan groei en het gewicht van de jeugd. Vergeleken worden nl. met elkaar schooljongens uit Bourne Village, eveneens in Engeland. Bourne Village heeft 840 woningen, zoo verdeeld, dat er niet meer dan 9 per acre voorkomeD. Het totaal aantal bewoners bedraagt 4000. Welnu, de zesjarige dorpsjongens wogen 45 pond, de Birminghamsche 39; voor jongens van 8 jaar waren de gewichten 52.9 en 47.8 pond; voor tienjarigen 61.6 en 56.1, voor twaalf jarigen 71.8 en 63.2 pond. De dorpsjongens waren op eiken leeftgd dus aanzienlijk zwaarder. Dat zo ook flinker uit de kluiten gewassen waren,blijkt bij lengtevergelgking. Waren de groote-stadsjongens van 6 jaar 41.9 inches lang, de dorpsjongens waren 44 inches; voor achtjarigen waren de maten 46.2 en 4S.3, voor tienjarigen 49.6 en 51.9, voor twaalfjarigen 52.3 en 54.8. Inderdaad frappante verschillen, waarbij evenwel éné factor buiten rekening is gelaten: de vraag,of de Birminghamsche voeding de vergelijking met die te Bourne Village doorstaan kan. Onderzoek voor het huwelijk. De wetgevende macht van den staat Indiana heeft, naar de Polit. Anthrop Revue bericht, een wetsvoorstel aangenomen waar bij bepaald wordt, dat voortaan alle man nen, die een huwelijk wenschen aan te gaau, zich door de inspectie op de volks gezondheid moeten laten onderzoeken, of ze wel geschikt zijn om te trouweo. Don ambtenaren van den burgerlijken stand is bevolen geworden, het sluiten van het huwelijk te weigeren, indien het gezond heidsattest ontbreekt. P.E.C. (Zwolle)—Quick (Amersfoort)31. Gisteren speelden Quick^haar 3de uitwed strijd tegen bovengenoemde vereeniging en verloor dezen met 31. Ongeveer half drie trapt Quiok tegen wind in af. Er zgn slechts weinige minu ten verloopen als de Bruijn Da mooi samen spel met een kalm schot Quick de leiding bezorgt. Wolterbeek bieekt nu door zet keurig naar de Bruijn over, deze 6chiet hard in, doch de keeper weet dit schot op eenigszint gelukkige wijze te keoren. Van nu af begint P.E.C. zoo geweldig woest te worden, dat het beslist geen voetbal ineer is. Door een fout van Quicks ach terhoede, maken ze gelgk, dit gebeurde nogmaals, alzoo leidende met 21 waar mede ook rust aanbreekt. Na theedrinken krggt Quick wind mee on wordt gedacht de wedstrijd is voor ons nog niet verloren. Op een zeer vuile manier, hetgeen niet genoeg gelaakt kan werden, begint P.E.C. do Quickmenschen, zoo ruw en onbesuisd te nemen, dat spoedig eenige rooden, hun bloed zien vloeien. De scheidsrechter trad hier absoluut niet tegen op. Bij een door braak van den linkervleugel, weel P.E.C. nogmaals te scoren. 31. Quick is en blijft sterker, Keetell gaat naar voren, niets helpt en P.E.C. boekt haar eerste overwinning in dit seizoen. Was Knoppers in staat geweest te trappen, (zijn rechterbeen liet hem in de steek) alle ballen werden nu door hem met de handen behan deld, P.E.C. was niet met de overwinning gaan strijken. Bij Quick was het spel na rust te zoeken, de Bruijn, Kees eD de Boer goed. Rest dunnetjes. Over het spel jvan P.E.C. kan ik nietB schrijven, daar de meeste menschen nog moeten leoren wat voetbal is, enkele uit gezonderd. maar in haken en zeer vuil trappen, een Quickman kreeg zelfs een trap tegeu zijne tanden, moeten ze hun wederga Dog vinden. Volgende week dient Quick revanche te nemen tegen H.V.C. voor de nederlaag van 15 October? Speelt forsch maar eerlijk, vasthouden tot in de laatste minuut, de wedstrijd is dan eerst afgeloopen wanneer bet eindsignaal klinkt. Laten de spelers van het eens zoo roem rijke Quick hier vooral toch aandenken. Quick II kon een papieren overwinning van 50 boeken wegens niet opkomen van Olympia, TOM- Do bij Kon. besluit van 24 dezer tot majoor benoemde ritmeester J. M. H. van Lelijveld komt te Amersfoort in garnizoen. Daar de Bneeuw de velden onbe speelbaar had gemaakt zijn de voetbalwed strijden gisteren niet doorgegaan. Black Paddy, eig. dr. Bemelmans, gereden door luit. baron van Voorst tot Voorst, heeft in een behendigheids jacht- parcours te New York den eersten prijs behaald; Gravin Ada, van luit. baron van Voorst tot Voorst, was vierde. Canada won den tweeden prijs. Aan dezen wedstrgd hebben de beste paarden medegedongen; het parcours wsb bijzonder zwaar. In den wedstrijd om het kampioenschap voor jachtpaarden zwaar gewicht, heoft Black Paddy den reserveprijs gewonnen. De heer L. E. D. Langeveld is benoemd tot eerelid der Amersfootsche voetbalver- eenigiug H.V.C. AGENDA 27 Nov. Tooneelvoorst. (Rooyaardsj in Ami- citia. 30 Nov. Oranjever. in de Zwaan. 30 Nov. Concert in Amicitia. 1 Dec. Vergadering Voorloopig Comité op richting Openb leesz. en bibl. 8 Dec. Concert in Amicitia. 12 Dec. Afd. U. L. G. Lezing met licht beelden van den heer de Beaufort. 15 Dec. Lezing afd. A'foort Nederl. Protes tantenbond. 17 Dec. Volksavond van het Nnt in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nut in Amicitia. 7 Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken. 0 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned, Geheel Bond. (Binten verantwoordelijkheid der redactie^ Mijnheer de Redacteur! Blijkens een dor raadsstukken stellen B. en W. den Raad andermaal voor afwgzend te beschikken op het verzoek van bewoners van deü Ouden Soesterweg om dien weg eenigszins begaanbaar te maken. 't College van B. en W. grondt zgn pracadvies hierop, dat het belaog der gemeente niet eischt, dat deze weg op kosten der gemeente wordt verhard. Zou het belang der gemeente ook niet eischen, dat het voorste gedeelte van dezen weg, gelegen tussc.hen Puntenburgerlaan en Borstraat verhard woidi? Hebben B. en W. na een paar regenachtige dagen dit gedeelte wel eens met een bozoek vereerd? Niets dan klinkklare modder met hier eu daar een meer vormt dan de verbinding tusschen Puntenburgerlaan en Kerk. Voor jaren terug was do geheele Oude Soesterweg een buitenweg, waarop bijoa geen verkeer plaats had, maar sinds is de toestand geheel veranderd. Van 't gedeelte tot aan de Borstraat wordt zelfs een druk gebruik gemaakt, door bewoners van Borstraat, Witlioosstraat en Stellingwerf- straat, die gaarne de kortste verbinding met de stad nemen. Ook zijn vele kerkgangers bijna verplicht via Puntenburg naar de Kerk te gaan, daar ze anders een grooten omweg moeten maken. En moeten de meeste leerlingen van de Zusterschool niet dezen weg nemen, om de plaats harer bestemming te bereiken? Hebben al die gemcentenaren minder recht op goed begaanbare wogen, dan bewoners van andere stadsgedeelten? Het komt mg voor van niet, en het is te wenschen dat vele raadsleden deze meening doelen, opdat zij a.s. Dinsdag bij de behandeling van bovengenoemd adres er op kunnen aandringen dat het begin van den Ouden Soesterweg beter begaan baar gemaakt wordt. Noemenswaardige kosten zal dit werk niet met zich brengen daar een verhoogd hard voetpad al een heele verbetering is. U dankend, J. W. R. Amersfoort 25 Nov. 1911. Nog een brutale postroof. Een ongewone postdiefstal, waarbij de daders niet minder dan 300,000 mark in handen kregen, is gisternacht te Berlijn gepleegd. Een postwagen, die bij verschil lende postkantoren geld had opgehaald en 't laatst van het postkantoor bg de Reichs- bank in de Jagerstrasse naar het postkantoor in de Kurstrasse reed, werd

De Eemlander | 1911 | | pagina 2