DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 278. DINSDAG 28 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANH BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. wan Schaardenburg. Bureau: HliF.IHl HtAO O. Telef. latere. 183. Abonnementsprijs Prijs der Ad verten tiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrykc korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnei»- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75« 78 Amsterdam De Oorlog. De nota van de Ruaisscho regeering, aldus wordt uit Weenen aan het Berl. Tagebl. geseind, waarin zij de neutraliteit van de Dardanellen gewaarborgd wenscht te zien, werd den mogendheden 'Vrijdag ter hand gesteld. De gedachtenwisseliug daarover duurt nog voort. Duit6ch!and en Oostenrijk-Hongarye nemen hetzelfde stand- punt in als do Russische rogeering en aan genomen mag worden, dat Frankrjjk en Engeland zich hierby zullen aansluiten. Volgens den Berl. Lokal Anz. is dit zelfs reeds geschied. Italië zal, na een dergelijke neutraliteits- verklaring, de handen wel van de Darda nellen afhouden. Tot welke complicaties de blokkade thans leiden zou, blijkt uit een telegram uit Sophia aan den Borl. Lokal Anz., waar in gezegd wordt dat de Bulgaarsche re geering zenuwaohtig gewerden is. Zij vreest, dat door een eventueele blokkade onlusten zouden uitbreken en is voornemens in dat geval tot een algemeene mobilisatie over te gaan. dl toestand ix portugal. Er had gister een vergadering plaats te Lissabon waarin geprotesteerd werd tegen de uitzetting van twee Chineezen, die de heelkunde uitoefenden. Na afloop der ver gadering werd een betooging gehouden op de straat. Cavalerie en republikeinscho garde trachtten de menigte uiteen to drijven. Deze antwoordde met vijandige kreten en zelfs met schoten. De cavalerie •hargeerde. Er werden duchtige slagen met het plat van den sabel uitgedeeld. Tal van inhechtenisnemingen hadden plaats. Er zijn eenige dooden en gewonden ge vallen. Een bom ontplofte op het Plein Dom Pedro. Vele menscben werden gewond. De betoogers drongen het hospitaal San Jose binnen, om den geneesheeren te beletten, de gewonden te verzorgen. De troepen bewaken hot paleis van den Presi dent der Republiek en de bureaux van verschillende dagbladen. De orde is thans hersteld, naar het heet. Het Buskruit-Schandaal. Hoe angatig en wantrouwend men in Pransche marinekringen, na de ontzettende rampen van de Jena en de Liberté, ge worden is, ten opzichte van het kruit op de oorlogsschepen, blijkt o.a. uit een schrij ven in de „Honiteur de la flotte" van een officier der marine-artillerie. De schrijver geeft daarin den raad, dat men op alle oorlogsschepen de kruitvoor- raad zou wegnemen en aan land brengen' In geval van nood zou het kruit altijd zeer snel weer aan boord kunnen worden ge bracht. Na de catastrophe van de „Jena", heeft meD de Eranschen ongeluksvogels, na de ramp van den „Liberté" echter slordige lieden genoemd. Mocht een dorde ramp van dezen aard plaats hebben, dan zou men hen eenvoudig voor domkoppen houden. De Temps is zeer verontwaardigd over de ongerustheid van dezen officier. Het blad zegt, dat hy zijn pensioen maar moet nemen, dan zal hij niet bang meer be hoeven te zijn, en rustig kunnen adem halen. De Rede van minister Grey. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gister zijn aangekondigde rede over de buitenlandsche politiek gehouden. Hij weidde in den breede uit over de spanning gedurende den zomer en tot in September en verklaarde, dat de reden van de ongerustheid der diplomaten was, dat men niet wist wat er gebeuren zou, als de onderhandelingen afgebroken zouden zijn geworden. Ilij verklaarde, dat Engeland van plan was geweest in dat geval een conferentie voor te stellen, maar vernomen had, dat dat voorstel voor DuitBchland vermoedelijk niet aannemelijk zou zyn. Bij de bespreking van algemeene politieke quaesties verklaarde Grey, dat Engeland geen verplichtingen op zich heeft genomen, voortvloeiend uit geheime traktaten, wees hij op de vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk en Rusland enzeidehij verder: „De steun, die wij dezen mogendhedeu in tijden van moeilijkheden zoudeu verleenen, zou geheel en al afhangen van de openbare meening en dat wisten Frankrijk on Rusland beide. „De openbare meening zou geen steun verleenen bij een uitdagend on agressief optreden tegen Duitschland. Al wat wij of andere buren van Duitschland verlangden, was dat wy met dien staat op gelijken voet zouden leven." Hij verklaarde verder: „Laat ons met alle ons ten dienste staande middelen trachten nieuwe vrienden te verwerven, maar niet ten koste van de de oude." Hij voerde ook de redevoeringen van Bethman-Hollweg in den Rijksdag aan: Haar toon en inhoud was, zoo zeide hij, van dien aard, dat zij ons geloof inboe zemde aan zyn wensch om zijn land sterk te zien, maar niet agressief. „Wanneer de Duitsche staatkunde werkelijk door dien geest bezield is, dan ben ik er zeker van, dat binnen twee of drie jaren niet meer gesproken zal worden over een grooten oorlog. De goede gezindheid niet alleen tusschen Duitschland en Engeland, maar ook tus schen do vrienden van beide zal dan toe genomen zyn. De rede werd in groote stilte aange hoord. Toen de minister de rede van Lloyd George op '21 Jtili had verdedigd en ten slotte zeide: „Wanneer ooit de tijd komt, dat dit niet meer door een minister als de kanselier van de schatkist kan wordeu gezegd, zullen wij hebben opgehouden te bestaan, althans als groote mogendheid", weerklouken luide toejuichingen. Ook toen Grey zijn rede had beëindigd, werd hij langdurig toegejuicht. Ik heb zegt de part. corr. van het Hbld. verschillende personen de meening hooren uitspreken, dat de rede zeer handig en diplomatisch was, maar niet veel inhield. Eenigen waren van meenig, dat zij niet veel verandering zou brengen in de gevoe lens van Duitschland jegens Engeland. Chineesche volkstelling. Te Wei-haj-Wei, het Engelsch pacht gebied in Noord-China, is onlangs een volkstelling gehouden. Het resultaat was dat de bevolking in het pachtgebied 147,177 personen bedroeg, van wie er 38 als huu beroep opgaven bedelaar, '2 toovenaars en 3 orakelverkon digers. Bijzonder merkwaardig was de wijze waarop de ouderdom der inwoners werd vastgesteld. Wanneer bij de Chineezen een kind wordt geboren, dan wordt dit op het oogenblik zijner geboorte een jaar oud geacht te zijn Op zijn eersten verjaardag heet het twee jaar enz. De Chineezen* verdeelen de jaren in serieën van 12, en elk jaar van zulk een serie geven zij den naam van een dier. Alle kinderen nu worden geclassificeerd onder de diersoort, waarnaar het jaar hunner geboorte is genoemd. Zoo was bijvoorbeeld het jaar 1876 een rattenjaar, en dientengevolge stond ook hot jaar 1888 weder in hot teekoLen van de rat. De twaalf dieren die hun naam aan de twaalfjarige periode hebben gegeven zijn: de rat, de os, de tijger, de haas, de diaak, de slang, het paard, het schaap, de aap, de kip, de hond en het zwijn. Men begrijpt welk een comische indruk dit alles maakte op de Engelsche ambte naren die met de volkstelling waren belast, toen zij hier een zwijne-kind en daar weer een ossejongen te registreeren kregen. Ook de vaststelling van het geslacht, ging niet altijd zonder bezwaar, omdat de Chineesche moeders hun zonen gaarne meisjesnamen geven Dit gebeurt omdat uien op deze wijze meent aan de demonen beter te kunnen ontsnappen. De Chineezen gelooven namelijk, dat een meisje moei lijker door de demonen kan worden ontvoerd dan een jongen. Tegen Drankmisbruik. Door het Ministerie van Justitie zijn 5000 ex. aangekocht van den Scheurka lender van den Volksbond tegen drank misbruik, om die in gebruik te doen nemen in de Gevangenissen, Rijkswerkinrichtingen, Tuchtscholen en Rijksopvoedingsgestichten. Het zal zonder twijfel algemeen bijval vinden, dat het Rijk ook in deze richting en op deze wijze werkzaam wil zijn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alcohol. Derde Vredesconferentie. Naar wij vernemen mag binnenkort de installatie worden verwacht van de com missie (geen Staatscommissie) wier taak het zal zijn te onderzoeken, welke voor stellen door Nederland zouden kunnen worden ingediend bij de internationale commissie van voorbereiding der derde vredesconferentie. Voorzitter van bedoelde commissie zal zijn: Mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer dor Staten-Generaal, oud- Minister Buitenlandsche Zaken. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 November 1911, des namiddags te half 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Eysink, Hagedoorn en Veis Heijn (wegens een lichte onge steldheid.) De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. Ter tafel komen de volgende ingekomen stukken: Eene dankbetuiging van G. J. Buys voor de eeustemmige wijze, waarop aan de door Burgemeester en Wethouders voor gestelde eervplle omschrijving van zijn ontslag door uwe vergadering sanctie is verleend. Voor kennisgeving aangonomen. Een adres van F. N. G. Brandsen, waarbij hij verzocht maatregelen te nemen tegeu den overlaBt, welke adressant onder vindt door het onder water loopen van zijn kelder. In handen gesteld van B. en W. om prac-advies. Een verzoek van den leeraar A. J. de Jong om eervol onslag als leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. In handen gesteld van B. en W. om prae advies. Een adres van de afdeeling Amersfoort van de 8. D. A. P. betreffende hot nemen van maatregelen door do gemeente, in verband met de „dure tijden" en oen adres van den Amorsfoortschen Be- stuurdersbond, betreffende hetzelfde onder werp. Zullen behandeld worden bij punt 4 der agenda. Een adres van het Dageljjksch Bestuur der Vereeniging Heemschut houdende ver zoek de Kamperbinnenpoort niet af te breken, doch haar te behouden en haar zoo noodig te herstellen. Wordt ter secretarie gedeponeerd ter inzage voor de leden. Aan de orde komt vervolgens de agenda: 1. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school 2e soort aan de Hellestraat (vacature Mej. J. M. de Bruyn.) Benoemd wordt mej. de Jager, met 9 van do 17 uitgebrachte stemmen. Mej. v. Eek verkroeg 8 stemmen. (De heer Eysink is inmiddels ter ver gadering gekomen). De Secretaris doet op verzoek van den voorzitter voorlezing van reen adres van het Oudheidkundig Genootschap, hou dende verzoek afwyzend 'e beschikken op een request van ingezetenen om over te gaan tot slooping van de Kamperbinnen poort. De Voorzitter deelt mede, dat zulk een request niet is ingekomen. Hij stelt echter voor het adres te voegen bij het adres van „Heemschut" te dezer zake. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 2. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool (vaca ture Slagter). Uitgebracht worden 17 stemmen. Daar van verkreeg de heer Beverloo er 8 en de heer Lindenhovius 9 stemmen, zoodat be noemd werd de heer Lindenhovius. 3. Benoeming van een leeraar in de

De Eemlander | 1911 | | pagina 1