WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt yoorm. 10.47 unr. De Bilt, 29 November 1911. Hoogste barometerstand 776.9 m.M. te Riga, laagste 748.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 30 Novem ber 1911. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingon. Gesteldheid van de lucht: Meest be trokken en nevelig, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 772 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. Se Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 48 voorstellen, schijnt de overwinning van Zondag toch niet geweest te zijn. De ver liezen aan beide zijden waren zeer groot en de afloop van het gevecht, dat zich afspeelde op den linker Italiaanschen vleu gel, en in het Z.O. van de stad Tripoli, kan nog niet met zekerheid vastgesteld worden. Dit blijkt uit een particulier telegram aan den Berliner Lokal Anzeiger, gisterenavond te 10 uur uit Tripoli ver zonden. Het luidt: Zondagmorgen om 5 uur begon het gevecht met een aanval op don linkervleugel. De Italianen Btuitten op Turksche infanterie, die blijkbaar ook wilde aanvallen. Om 7 uur kwam het tot een gevecht van man tegan man. Het scheeps geschut greep in. Natuurlijk zonder succes. Eerst toen achter het vijandelijke front een ballon captif opgestegen was, kon het vuur beter gedirigeerd worden. Van 8 lot 9 om had een zeer heftig artillerie-gevecht plaats. Aan beide zijden werd met groote dapperheid gestreden. De Turken en Arabieren hebben schijnbaar groote verliezen geleden, doch ook die van de Italianen waren niet klein. Niet te controleeren ramingen spreken van 40 Italiaanscho dooden en 120 gewonden. De Turken zouden teruggeslagen zijn. Doch met zekerheid kan omtrent den afloop nog niets gezegd worden." Hetgeen de Italiaansche bladen met zoo veel trots vermeldden, dat n.l. het scheeps geschut niet ingegrepen zou hebbon, blijkt dus onjuist te zijn. Bovendien komt uit Tripoli het bericht dat op 27 verschillende posten Maandag 120 man buiten gevecht werden gesteld. Zestien soldaten sneuvelden. En ten slotte komt uit Turksche bron het bericht van de Ikdam, dat de gevech ten bij Tripoli nog voortduren en dat de poging van de Italianen om het fort Henni te heroveren, niet gelukt is. De Italianen moesten met een verlies van vele dooden terugtrekken. Tachtig Italianen, waaronder vier officieren, zouden gevangen genomen zijn. De Revolutie ik China. Uit China komt gunstig nieuws, zoowel voor de keizerlijken als voor de opstande lingen. De eersten zouden Hanjang hebbon heroverd. Hanjang is, naar men zich herin neren zal, een van de bij elkaar hoorende steden Hankou-Woetsjang Hanjang, aan de samenstrooming van Han en Jangtse. Daar brak do revolutie uit, en een der eerste successen van de revolutionnairen was de verovering van het arsenaal in Hanjang. Ia het bericht juist dan hebben de keizerlijken inet de herovering dezer stad een groot succes behaald. Het gunatige nieuws voor de rebellen is, dat zjj de groote zuidelijke hoofdstad Nanking na een beacbieting veroverd, of zoo goed als veroverd zouden hebben. Ook dit zou een groot succes wezen. De prins-regent heeft den eed op den grondwet afgelegd. Hij deed het in den tempel der voorvaderen, in aanwezigheid van Joean Sji Kai en andere ministers, en hij verklaarde dat do grondwet was ingevoerd wegens do slechte regeering des Keizers en diens misgrepen in de keuze zijner ambtenaren. Geestelijkheid en Militairen. De ©ostenrijksche Aartshertog Frans, schoonzoon van Keizer Frans Jozef, is, naar men bericht, voornemens, ontslag uit den militairen dienst te uemeu, omdat hij is gepasseerd bij het benoemen van een commandant van het 2e legerkorps. De onmiddellijke aanleiding tot dat passeeren wae eeu bisschoppelijk schrijven waarin de korpscommandanten werden aangespooid om de officieren op te wek ken tot het bijwonen van de militaire godsdienstoefeningen. De bisschop had die aanschrijving rondgezonden op aansporen van Aartshertog Frans, en Aartshertog Frans Ferdinand, de vermoedelijke troonop volger, was er onaangenaam door getroffen, omdat de bisschop zijn bevoegdheid te buiten was gegaan en geen verlof had gevraagd aan hem, als opperbevelhebber. Van de bevolhebbers der 16 Oostcorijksche legerkorpson zijn thans 7 burgerlijke gene raals; 6 leden van den zoogenaamden „adel van verdienste" en slecht9 3 aristocraten. Men gelooft dat thans in het Oostenrijksche leger een tijdperk is aangebroken, waarin allocu door militaire bekwaamheden bevor dering tot een hoogeu militairen rang kan worden verkregeD. Onder Vrouwenkiesrecht. Onder de Amerikaansche dames zijn vurigo ijveraarsters voor den echtelijken staat en het gaat er nu been, dat in staten waar vrouwen het stemrecht hebben, de candidaten bij de eone of andere verkiezing gedwongen zullen zijn om te trouwen alt zij gekozen willen worden. Te Boston heeft de „Vrouwenvereeni- ging" haar blijdschap betuigd over de nederlaag, dio twee ongehuwde candidaten voor het gouverneurschap en het vice- gouverneurschap van den staat Massachus etts hebben geleden. De vereeniging bestreed die twee candi daten, de heeren Frothingham en David I. Walsh, alleen omdat zy ongetrouwd waren eu zij vaardigde eene bokendmaking uit, waarin zij waarschuwt, dat ieder man, die een of ander ambt begeert, getrouwd moet zijn, of alle kans moet verliezen. Zij zond aan den heer Frothingham een brief, waarin gezegd wordt: „Gij kunt nooit gouverneur van Massachusetts worden, als gij oiet treedt in den echtelijken staat, hoe populair gij persoonlijk ook moogt zijn. Zorg daarom, dat gij zoo spoedig mogelijk huwt, als gij nog verder politieke eerbe wijzen van het volk verlangt Eu aan den heer Walsh schreven de dames: „Wij erkennen dat gij een knap sohran- der en flink jonkman zijt, met gezonde begrippen en een helder hoofd; maar uw eenige gebrek is, dat gij vrijgezel en des wege niet verkiesbaar voor een zoo aan zienlijk ambt zijt. Neem de waarschuwing dus ter harte en bekeer u. Het is nog te laat. Bekeer u." Indische Begrooting. Het amendement-Bos-De Meester, om bij de Rekenkamer de controle over de landschapskassen ondor te brengen en die aau het Binnenlandsch Bestuur te onttrek ken, heeft wel met zwarte déveine te gehad: Vrijdag was de Kamer te leeg om te stemmen, Maandag staakten de stemmen met 28 tegen 28 en gisteren staakten ze andermaal met 39 tegen 39 voor stemde de linkerzijde, behalve de heer Van Kar- nebeek, tegen de rechterzijde, met uitzon dering van de heeren Van Idsinga, Van Lennep en Do Stuers. Het voorstel geldt nu voor verworpen. De samenstelling der voordracht voorde Rokonkamor liep vlot: het was een liberale vacature en als eerste werd dan ook de heer C. F. Rechlieu Morra geplaatst, een man die als secretaris van dat college volkomen vertrouwd is mot de werkzaam heden. Het debat heeft uitsluitend over het onderwijs in Iudië geloopen en daarby trad uiteraard de hervorming in de Minabassa sterk op den voorgrond. Zij is met kracht bestreden door de sprekers der linkerzijde de heeren Ketelaar, Ter Laan eu Verheij, met nadruk verdedigd door den Minister en de heer De \isser, ofschoon deze niet on voorwaardelijk de nieuwe regeling goed keurde. Het maakt den indruk, dat zoo ergens, dan hier, do regel: bijzonder on derwijs regel, het openbare uitzondering, zal worden toegepast en de heer Ketelaar liet zich, niet te kras uit door te consta- teeren, dat het gouvernementsonderwijs te gronde wordt gericht. Daarbij komt, dat er een nieuwigheid ten behoeve der zen dingsscholen zal komen: met staatsgeld wordt het bijzonder onderwijs een paticu- lieren schoolopziener gegeven: als amende- mont heeft de heer Ter Laan voorgesteld de gelden voor dat subsidie niet toe te staan. Reclasskkring van ontslagen gevangenen Door de „Vereeniging tot rcclasseering van ontslagen gevangcuen is onder Nijkerk een terrein van 60 11.A. aangekocht om aldaar een stichting te vestigen. Afsluiting en Drooglegging der Zuiderzee. Ingevolge besluit van het Algemeen Bestuur der Zuiderzee-Ver. is twee jaar geleden 'n Commissie benoemd om verslag uit te brengen over do vraag: „in welke mate gewapend beton in uitgebreideu zin van toepassiug kan zijn by den afsluitdijk, de meeldijken, den bouw der kunstwerken, enz., ter bezuiniging bij de uitvoering, onder behoud van gelijke deugdelijkheid, in aanleg en onderhoud.". De commissie heeft haar rapport uitge bracht, dat thans in druk door de Zuiderzee- Vereeniging in het licht is gegeven. In weinig woorden vat de commissie de uitkomsten van haar onderzoek aldus samen: „Door de tot dusver bokende uitkomsten van proefnemingen met ccmentbeton ,en door de verkregen ervaringen met werken en gewapend beton aan zee is nog niet voldoende aangetoond, dat in do toevoeging van tras aan cement het middel wordt gevonden om cement-beton te vrijwaren tegen de inwerking van zeewater. „De tijd van proefnemingen is nog niet afgesloten. Daarmede wordt op het eiland Sylt en elders voortgegaan; de verdere uitkomsten zyn af te wachten. „Met de uitgevoerde werken zijn wegens den betrekkelijk korten tijd van hun bestaan nog geen beslissende ervaringen omtrent hun duurzaamheid verkregen. „De werken in gewapend beton aan zee hier te lande, voornamelijk bestaanuo in betonglooiingen op de bovenbeloopen van oude zeedyken, waarvan de meeste slechts nu en dan door zeewater worden bespoeld, alsmede in betonglooiingen tegen de boven gewoon hoogwater gelegen duinbeloopen, ktiDnen weinig of niets leeren ten aanzien van het bestand zijn tegen de inwerking van zeewater, terwijl de weinige beton glooiingen en andere werken, welke dage lijks in mindere of meerdere mate aan zeewater zijn blootgesteld, nog te weinige jaren bestaan, om met eenige zekerheid over hunne duurzaamheid te kunnen oordeelen. „Ten aanzien van de toepassing van gewapend beton op de verschillende werken voor de afsluiting en do inpolderingen der Zuiderzee zijn wij niet tot bet besluit kun nen komeu dat daarmede de bestaande ramingen in totaal none beteekenendc vermindering kunnen ondergaaD. Vooreen belaogrijk onderdeel nl. den bouw der uitwateringssluizen op of bij Wieringen, meent de groote meerderheid in onze Commissie dat zulks wèl het geval zal zijn. „Voor het hoofdwerk, den afsluitdijk, zyu wij, mede met eet. groote meerderheid, tot het besluit gekomen, dat dit werk mot meer zekerheid zal zijn tot stand te brengen en in veel korter tijdsbestek dan de Staatscommissie heeft gemeend, nl. door middel van betonijzeren bakken, zoodanig geplaatst dat zij niet aan de inwerk.ng van het zeewater zijn blootgesteld. „Maar al zonden de kosten boven de bestaande raming komen, het belangrijke vöordeel is de besparing in tijd. In dat opzicht mag de uitspraak van de meerder heid der commissie geacht worden van grooto beteekenis te zijn voor de zaak door de Zuiderzee-VereeDing voorgestaan." KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap bij 8e herhaling. J. W. K, te Amersfoort, 3 weken hechtenis en plaat sing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. J. W. K. te Amers foort, 3 weken hechtenis. Dronkenschap. W. v. d. G. f 3 of 3 d. K. R. f 3 of 3 d. beiden te Bunschoten. A. J. v. O. te Leusden, f 3 of 3 d. D. U. te Utrecht f 3 of 3 d. A. v. d. B. te Nijkerk f 3 of 3 d. F. W. te Soest f3 of 3d. P. H. f3 of 3 d. H B. f3 of 3d. beiden te Baarn. J. de W. 2Xf3 of 2X3 d. A. v. W. f 3 of 3 d. J. v. B. f3 of 3 d. W. J. B. f3 of 3 d. A. E. f5 of 3 d. J. v. d. G. f3 of 3 d. J. P. f 3 of 3 d., allen te Amersfoort. Strooperij. K. de G, te Amersfoort f 5 of 10 d. In dronkenschap orde verstoren. A. v. W. te Bunschoten f 5 of 5 d. Trekdier onbeheerd laten staan. J. de G. te Nijkerk f 3 of 3 d. Overtreding jachtwet. II. J. v. d. Z. te Ede 2Xfl of 2X1 tl- I- C. v. de B. te •Soest f 6 of 4 d. en verbeurdverklaring geweer, met bevel tot vernieling. Jachtovertreding. 1. H. H., 2. A. K., 3. C. A., 4. P. A. W., 5. T. H., 6. A. v. D.t allen te Soest. 7. A. G. te Amers foort, 8. M. G. W. te Soest. Nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6 ieder f 3 of 3 d.. no. 7 f2 of e> ue wéék tuchtschool en no. 8 terug aan ouders zonder straf. Overtreding Visscherqwet. C. Z. te Bunschoten, 2Xf5 of 2X5 d. en verbeurd verklaring peur. A. \V. f 5 of 5 d. P. J. S f 5 of 5 d. en verbeurdverklaring peur. D. B. f 5 of 5 d. en verbeurdverklaring peur, allen te Amersfoort. Overtreding arbeidswet. C. J. V. 2Xf2 of 2X2 d. G. C. de J. 2Xf2 of 2x2d. F. T. H. M. F. f 3 of 3 d., allen te Amers foort. Wielryden zonder licht. W. Z. D. f 2 of 2 d. J. B. f 2 of 2 d., beiden te Lousden. J. S. f 2 of 2 d. A. K. f 2 of 2 d., beiden te Stoutenburg. J. v. T. te Bunschoten f 1 of l d. G. J. v. P. te Baarn f2 of 2 d., en niet op vordering der politie zijn rijwiel doen Blilhouden f5 of 5 d. J. v. d. B. f 2 of 2 d., en niet op vordering der politie zyn rijwiel doen stilhouden f 5 of 5 d. E. F. 8. f 2 of 2 d., allen te Baarn. F. K. f2 of 2 d. W. v. d. B. f2 of 2 d., beidon te Amersfoort. Rydeu met handkar op rijwielpad. J. M. te Amersfoort f 1 of 1 d. Rijden met paard op rywielpad. P. H. te Amersfoort f 5 of 5 tl. Te Amersfoort op rijwiel zittende een paard bij de hand leiden. P. II. te Amers foort f 3 of 2 d. Te Amersfoort buiten urinoirB wateren. P. v. B. te Amersfoort f 2 of 2 d. Te Amersfoort niet stapvoets rijden. G. II. v. d. H. f 2 of 2 d. Te Amersfoort kar onbeheerd laten staan. J. V. te Amersfoort f 2 of 2 d. Zonder vergunning van het schouw- voerende bestuur boonien rooien. R. N. te Bunschoten f 3 of 3 d. Op hondenkar zitten. B. H. f 2 of 2 d. R. de J. f 1 of 1 d., en met honden zonder halter rijden f 1 of 1 d. W. H. f2 of 2 d. W. H. f 1 of 1 d. R. de J. f 1 of I d., allen te Bunschoten. P. v. d. H. te Amers foort f 2 of 2 d. Straatschenderij. W. L. H. J. te Amers foort, terug ouders. J. Z. te Putten f 2 of 1 week tuchtschool. Reeds lang hoorde men spreken over de wenschelijkheid van een bioscope in Amersfoort en meermalen werden min of meer vage geruchten over de vestiging daaivan vernomen. Thans schynt de ver wezenlijking nader te komen en zal Amers foort waarschijnlijk spoedig 'n vaste bioscope rijk zijD. Naar wij vernemen zal begin Januari 'n bioscope le klasse met electrische toestellen, gevestigd worden in de Concert zaal „de Arend". Het lydt geen twijfel of deze inrichting zal wel opgang vinden in Amersfoort. De surnumerair der posterijen en telegraphie A. J. Salomé is verplaatst van Rotterdam naar Amersfoort. In de vorige week gehouden tentoon stelling in de kuustzaal „Renkum" werden uit de portefeuille van de kunstveree- niging „Pictnra YeluvenBis" o.a. verkocht no. 32 „Waterlooplein te Amsterdam" no. 33 „Kapelhuis te Amersfoort, no. 35 „Molen", no. 37 „Gracht te Amersfoort" allen van D. Harting. Morgen zal de heer H van Eek. commies H. S. M. den dag herdenken, dat

De Eemlander | 1911 | | pagina 2