WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELENDEN VAN BET KONINKL. EED- MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 4 December 1911. Hoogste barometerstand 778.2 m.M. te Riga, laagste 741.4 te Scydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Decem ber 1911. MeeBt matige Zuidelijke tot Z.W.-lijke wind. 0Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, j|waar8chgnlijk regenbuien, later tijdelijk opklarend. ^Temperatuur: Iets zeehter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige standfte 12 uur 76S m.M. te Amersfoort. Heogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 47 koloniën Renkin ervan beschuldigt, dat on der zgn bestuur in de kolonie knevelarijen plaats grijpen, welke sterk herinneren aan hetgeen daar vroeger wel zou gebeurd zijD. De socialisten n.l. beweren, dat de meeBte kinderen, die in de kolonie moeten werken, aan hun ouders ontroofd zgn en me: ge weld op de nederzettingen worden vastge houden. Verder dat zendelingen de inlanders mishandelen en kinderen lgfstrafien toedie nen. Ook zouden doze zendelingen niette genstaande het verbod van de regeering met medeweten van den minister alcohol vervaardigen. Ten 6lotte wordt den minister verweten in een proces ingegrepen te hebben om een aangeklaagden zendeling vrjj uit te doen gaan. Hot orgaan der socialistische partij Le Peuple verzekert, dat voor de meeste be schuldigingen bewijzen voor banden zijn. De clericale pers verklaart, dat de minis ter te zijner tijd op die aanklacht zal ant woorden. De toestand in Portugal. Do oud-Minister Avezedo, is Zaterdag als samenzweerder te Lissabon in hechtenis genomen. De Revolutie ik China. Naar uit Peking aan de Loudensche bladen geseind wordt, heeft het Chineesche vorstenhuis maatregelen genomen om zijn rijkdommen voor de republikeinen te ber gen. Het bankiershuis Salomon Montagu en Co. meldt, dat reeds 50 millioen rak. aan goud en zilver uit Peking verzondon zijn, en dat andere verzendingen zullen volgen. Naar vermoed wordt, is Engeland het land van bestemming. Uit Sjanghai wordt nu definitief geseind dat Nanking, de groote zuidelijke hoofdstad van China, in handen der opstandelingen gevallen is en geheel en al door hen is bezet. Bijzonderheden ontbreken. Iotusschen is er een wapenstilstand van drie dagen gesloten, die wellicht alleen voor de gevechten bij Hankou-Woetsjang Hanjang geldt, tenminste anders hebben de opstande lingen, die Nanking namen, hem geschonden. Generaaal Li Joean Heng, de leider der opstandelingen in Woetsjang, heeft dien wapenstilstand van Joean Sji Kai verkregen door bemiddeling van den Britschen consul en gezant. Joean stolde als voorwaarde, dat er geen versterkingen zouden worden aan gelegd of geapionneerd zou worden, en dat er geen oorlogsschepen in den omtrek der stad zouden ankeren. Internationale conferentie tan Volks- en Schoolbaden. Het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne meldt dat de internationale conferentie voor Volks en Schoolbaden in Augustus van hot volgend jaar te Schevcningen zal wor den gehouden. Reeds hebben verschillende Regeeringen hare adhaesie betuigd en is door verschil lende groote buitenlandsohe gemeenten toezegging gedaan dat zij zich door afge vaardigden zullen doen vertegenwoordigen. De conferentie zal met een tentoonstelling van modellen, teekeningen, plattegronden van badinrichtingen, volksbaden, school baden, fabrieksbadeo, militaire baden rivier en zeebaden, zwembassins utc. gepaard gaan. Reeds hebben een twintigtal buiten- landsche gemeentebesturen deelneming aau de tentoonstelling toegezegd. De Duurte. Iu den Gemeenteraad van Vlissingen is behandeld het rapport van de „duurto- comtnissie," bevattende de maatregelen, die genomen zullen kunnen worden ter bestrijding van de finaucieele gevolgen van de duurte-tijdeu. Na langdurige besprekingen werd liet eerste voorstel dei- commissie om do Re geering te verzoeken een tijdelijke afschaf fing van de accijzen, verworpen; aangeno men werd het voorstel om een verordening vast te stellen op het gewicht van het brood, terwjjl werd besloten, dat de verhoogingen van enkele loonen van ar beiders en daarmede gelijkgestelden in dienst der gemeente, welke aanvankelijk was vastgesteld op 1 Januari a. s., zal ingaan met 1 November jl. Aan het bur gerlijk armbestuur zal de wenk gegeven worden wat ruimer te bedeelen. Quick-H.V.C. 1—3. Quick heeft gisterenmiddag op eigen terrein een gevoelige nederlaag geleden door met 13 tegen H. V. C. te verliezen. Deze uitslag zal zeker voor de QuickmeD- schen een groote teleurstelling zijn ge weest, te meer na hetgeen in den laatsten tijd tusscheu aanhangers van beide clubs is voorgevallen. Dat deze onaangenaamhe den geen invloed op den wedstrijd hebben gehad is toe te juichen en bewijst, dat de spelers zich van onderling geharrewar niet veel aantrekken en dit liever overlaten aan de niet-spelers. Wel werd er soms forsch aangepakt, ja wel eens te forsch, maar aan beide zjjden maakte men zich daaraan schuldig, terwijl we graag willen aanne men, dat opzet buitengesloten was. Dat de belangstelling groot was, is te begrijpen. In weerwil van den verhoogden toegangsprijs, waren beide rangen goed bezet. Hot publiek moedigde de spelers luide aan en volgde met de grootste spanning de verrichtingen onzer stadge- nooten. Als scheidsrechter John Coucke om twee uur beginnen fluit stelt Quick zich op met twee invallers: van Goethem in het doel en Druijff als links buiten, terwijl H. V. C. een invaller heeft, Ealjé, die middenvoor •peelt, waardoor Nieuborg rechtsbinnen wordt. Het begin is voor H. V. C. Aanstonds wordt een doorbraak goed ondernomen, van Goethem loopt uil, maar wordt door Nieuborg gepasseerd en H. V. C. heeft met 10 de leiding. Dit maakt Quick waakzamer en geruimeu tijd gaat het spel, zonder dat er veel teekening inzit, heen en weer. Aau beide zijden wordt nog al geknoeid, maar ten slotte krijgt Quick de overhand. Wel breekt H. V. C. af en toe goed "door, maar het schieten is slecht, zoodat BUCC08 uitblijft. Quick begint beter te werken, vooral Jo de Boer is weer enorm, en doelpuuteu blijft dan ook niet uit. Brits heeft van zgn collega het uitloo- gen afgekeken en ervaart, dat ook hem dat niet heel best afgaat; onder een daverond gejuich komt de gelijkmaker. Quick bljjft tot rust iets sterker, maar het net wordt niet meer gevonden, evenmin als door H.V.C. Met dezen stand 1 1 komt dan ook rust. Daarna is het met Quick gedaan. Tot aan het eind bljjft het vrij wel inge sloten en de H.V.C.'ers laten de gelegen heid, om hun meerderheid in doelpunten uit te drukken niet passeeren Toch ver dedigen de Quickmenschen zich vrij goed, zoodat het geruimen tijd duurt voor no. 2 door Nieuborg wordt gemaakt. Maar Kce- tell wordt zoo herhaaldelijk gepasseerd, dat doelpunten niet kan uitblijven. Onder een onbeschrijfelijk enthusiasme van de H.V.C.-supporters maakt Nieuborg het tweede punt. De moed is er bij Quick vrij wel uit. Wolterbeek werkt wat hij kan, maar H.V.C. laat zich niet verschal ken. Overigens is Quick's voorhoede dun. Druijff, die voor rust nog iets presteerde is niets meer, terwijl ook de Bruiju Jr. en Valk veel minder zijn dan anders. De middenlinie is nog het beste, maar vermag tegen het vlugge spel dei H.V.C.'ers niet alles. Nieuborg weet dan ook nog eenige malen door te breken en deponeert kort voor tijd no. 3 in het net, waarmee de wedstrijd is beslist. Quick is af en als kon daarop de scheidsrechter tijd fluit, verdwijnen de Quickmenschen spoedig, ter wijl de H.V.C.'ers een ovatie aan hun elftal brengen voor de welverdiende overwinning. Het spel van Quick was over het geheel slap. De voorlinie was vrij slecht, de mid denlinie veel beter en de verdediging slechts voor de helft goed. De doelman heeft het werk nog niet verleerd, maar als Knoppers in het doel had gestaan, was de uitslag wellicht 12 geweest. H. V. C. werkte voor rust uict hard, maar daarna zooveel beter. Alleen Jaqnet wa6 nog niet wat hij wezen moet, terwijl Kaljé een aardig tactisch spel gaf, dat echter aan vlugheid en forschheid nog moet winnen. Do andere spelers waren heel goed, vooral van de Brug werkte veel zuiverder, terwijl ook Brits zijn taak goed waarnam. De scheidsrechter liet nog al eens een en ander passeeren, dat hem waarschijnlijk ontging. Beide clubs deelden echter in deze fout. Overigens was zijn optreden kalm en beslist. 't Vijfde, dat gisteren te Utrecht tegen S. V. S. aldaar moest spelen heeft een 60 overwinning mogen boeken. Utile Dulci. Zaterdagavond gaf de Tooneel- en Mu ziekvereniging „Utile Dulci" eeu uitvoe ring in de sociëteit Vereeuiging, die aan velen zeker oen aangenamen en prettigen avond zal hebben bezorgd. Een met zorg saamgcsteld programma werd vlot en keurig afgewerkt en na elk nummer mochten de uitvoerenden zich verheugen in een luid en dankbaar applaus. Vooral do Xylophoon solo „La bolle Victoria" verwierf een enorm succes en het storm achtig applaus hield dan ook niet op voor tot herhaling van dit nummer werd besloten. De leuke en opwekkende tonen van de Xylophoon droegen niet weinig tot dit 6ucces bij. Niet minder viel het tooneelstuk „Mijn heer de Senator" vau von Schënthan en Kadelberg in den smaak. Herhaaldelijk gaf het publiek zijn groote ingenomenheid te kennen met het keurig welverzorgde spel. hetgeen er niet weinig toe bijdroeg de vroolgkc zetten goed te doen inslaan. Een woord van lof voor de regie is zeker niet misplaatst. Deze toch was in bijzonder goede handen. Aan den heer L. M. Jr., die met veel bereidwilligheid de taak van regisseur op zich gonomeu had, weid dan ook door den voorzitter een reuzenkrans aangeboden. Het getuigde vau dankbaarheid, maar ook van bescheidenheid, dat de voorzitter, die zelf veel tot het welslagen daarvan had bijgedragen, het uitbundig succes van bet tooneelstuk vooral aan de goede zorgen van den heer M. toeschreef. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond en hield de feestvierenden nog ge ruimen tijd bij elkaar. Hedennacht is door de politie alhier zwervende aaugetroffen een jougmen6ch uit Putten, dat hedenmorgen naar zijn woonplaats is teruggebracht. De dagprijs van het nationaal schiet- concours der Amersfoortsche schietvereeni- ging „Prins Hendrik" is gisteren gewonnen door den heer J. A. Visser uit Ermelo met 100 punten. AGENDA 7 Dec. Ver. voor Vrouwenkiesrecht cursus mej. de Holl. 8 Dec. Concert in Amicitia. 12 Dec. Aid. U. L. G. Lezing met licht beelden van den heer de Beaufort. 14 Dec. Ledenvergadering kiesvereeniging „Gemeentebelang" in Ons Huis. 14 Dec. Ver. voor Vrouwenkiesrecht cursus mei. de Holl. 15 Dec. Lezing afd. A'foort Nedorl. Protes- tantonbond- 16 Dec. Frijsk Selskip Ut en Thiis Café Otte. 17 Dec. Volksavond van het Nut in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nut in Amicitia. 21 Dec. Ver, voor Vrouwenkiesrecht cursus mej, de Holl. 7 Jan. Uitvoering Zangvereeniging „de kleine Stem" in Amicitia. 9 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Aig. Ned. Geheel Bond. 28 Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afscli. v. Aleohulh. dranken in Amicitia. Onverwachte ontknooping. Aan de avondeditie van hot „Berl. Tagebl." wordt oit New York geseind: Het proces tegen de gebroeders James en John Macnamara, die aangeklaagd zijn, een jaar goleden den dyuamietaanslag op liet gebouw van de „Califoinian Times "te Los Angeles te hebben gepleegd, waarbij 21 personen om het leven kwamen, is heden plotseling geëindigd met de bekentenis van James Macnamara. Het vonnis wordt den oen December verwacht. James Macnamara zal waarschijnlijk tot levenslange en John tot 14 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wordeD. Voor den derden aangeklaagde, den hoofdgetuige, verwacht men vrijspraak. De bekentenis van James Macnamara is oen zware slag voor de arbeidersvereni ging. Deze had voor de verdedigiug van de gebioeders Macnamara een som vau 5000 dollar verzameld. Zij hoopte het bewij» te leveren, dat de catastrofe aao gasontploffing te wijten was. De partij, waarvan John secretaris was, heeft thans de gebroeders Macnamara losgelaten. De plotselinge bekentenis na een hardnekkigeD strijd van vier weken verwtkt algemeenc verwonde ring. Geschikt voor een bioscoop. Een looper vau een Parijsch handelshuis, eeu zekeren Choué, had Woensdagochtend in een bijkantoor van de Banque de France in de Rue Catulienne 70,000 fr. gehaald. Hg had 30.000 fr. in een portefeuille in don linkerzak van zijD overjas, de rest in den anderen zak geborgen. Hij verliet om half tien het kantoor, keek eerst nauwkeurig in de straat of hij geen verdachte persouen zag en begaf zich toen op weg. Nauwelijks eenige honderden meters ver sprong eeu kerel van achteren op hem toe, sloeg hem beide armen om het lijf eo trok hem op den grond, terwijl een tweede iudividu hem een revolver voorhield en hem een der beide porte feuilles ontrukte, waarop beide aanranders de vlucht namen. Onmiddellijk echter sprong Choué op en rende hen onder den kreet „houdt den dief" achterna. En toen begon een wilde jacht door de straten van Parijs: burgers sloten zich bij Chouè aan; een koetsier, die met zijn rijtuig voor eeu huis stond te wachten, legde de zweep over zijn paard en alarmeerde een politiepost. Na korten tijd scheidden de vervolgden en liepen ieder een anderen kaut uit. Ook de vervolgers splitsen zich in twee groepen. Eindelijk gelukte liet ecu agent op het oogeo'olik dat de dief, die de portefeuille in zijn zak bad, over een muur wilde klimmen, op bom aau te leggen en den man zoodoende te dwingen zich over te geveu. Ook de struikroovor, die onder het loopen zijn revolver had weggeworpen, was in middels gegrepen. Beiden bleken oude bekenden van de politie te zijo. Esperanto maakt vorderin gen. Te Grenoble (Frankiijk) waar Esp. verplicht gesteld werd voor do leerlingen der openbars scholen, hadden voor het eerst schoolexamens plaats. Van de 91 caudidaten ontvingen 77 het attest van bekwaamheid. In verschillende landen hebben de voor uitstrevende arbeiders, die Esperanto beoefenen, reeds eigen groepen cn fedora. ties gesticht, zooals: Britscho Bond van Esp. socialisten; Duitsche Arbeiders Esp. Bond; „Liboriga Stelo" (bevrijdende ster) in Frankrijk en de Ned. Federatie van Esp. Arb. In Dresden werd reeds de 29e groep opgericht. Drama. Vrijdag jl. speelde zich in deu sneltrein Bordeaux-Parijs een vreeselijk drama af Een oplichter, Lalanne genaamd, zou naar de gevangenis te Parijs overgebracht worden. Onderweg opende hij plotseling het portier en sprong op de treeplank om te ontvluchten. De hem begeleidende

De Eemlander | 1911 | | pagina 2