DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 284. DINSDAG 5 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en BuiteDlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureuu: KI.KINK Haid Xelef. Interc. 13,3. Prijs der Advertentii'n Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). en een belemmering vormde voor een ge regelde opleiding van het geheel. Volgens de nieuwe militiewet zullen nu, om te beginnen, de zoogenaamde kostwin ners in vredestijd vrij van dienst zijn (zooals bekend, moesten zij tot dusverre wel dienen, wanneer zij in de loting vielen maar ontvingen dan een geldelijke tege moetkoming voor liet gezin, waarvan zij de kostwinners waren, eeu systeem, waar- by misbruik veelvuldig voorkwam); deze, gemiddeld genomen ruim 5000 man. moeten dus nu allereerst van de 53000 man worden afgetrokken. Verder is er oen amendement van Generaal Eland aangenomen, dat in beginsel zekor een hoogst verkeerd prin cipe huldigt, maar met het oog op de afschaffing der loting, te pas komt. Dit amendement beoogt, om van de zoons uit een gezin slechts de kleinste helft te laten dienen in plaats vau de grootere helft, zooals tot heden het geval was. Hierdoor kouten jaarlijks, volgens opgave van den Minister, ongeveer 3000 mau vrij van dienst die dus ook van de 53000 man moeten worden afgetrokken. Ton slotte moeten nog worden afgetrok ken ongeveer 1000 man, die reeds in dienst zijn bij liet beroepskader, de cadet ten en liet reservekader, zij, die opgeleid worden voor een geestelijk ainbt en die volgens do wet, van den dienst verstoken zijn (gevangenen on zjj, die een onteereud vonnis hebben oudergaan). Na aftrek van deze verschillende vrij stellingen blijven er dus circa 44000 man over. Deze moeten nu volgens de nieuwe wet eerst allen gekeurd worden, wat een mooie stap is in de goede richting, vooral nu liet voornemen bestaat aan de keuring hoogc cischeu te stellen, dus scherper te keuren, waatdoor de kans bestaat, dat voortaan slechts sterke en kerngezonde mannen in dienst komen. Er is voldoende keus en de. keuringscommissies mogen zich voortaan wel van den ernstigen plicht be wust zijn, tlie op hen rust tegenover het land, om zorgvuldiger toe te zieu. De Minister rekent, dat er op deze wijze gemiddeld van de 44000 man circa '21000 man zullen worden afgekeurd, zoodat er dus voo- den dienst circa 23000 overblijven. Volgens de nieuwe wet moeten deze# nu loten, inaar aangezien het jaarlijksch con tingent thans, zooals bekend, juist ook 23000 man zul bedragen, kun er wel ge loot worden, maar van vrijloten is er geen sprake meer, behoudens misschien voor enkelen, zoodat het loten geen zin meer heeft. Die nu goedgekeurd wordt, weet dus, dat hij dienen moet en de verderfe lijke hoop op vrijloting, die het weer- plichtsbesef zoo ondermijnt, vervalt daar mede. Dat is een feit van beteekenis, waarvan de gevolgen slechts gunstig voor onze volkskracht kunnen zjjn. Marokko in den Rijksdag. Heden zal in den Duitschen Ryksdag een verbeterde editie gegeven werden van de Marokko-debatten. De partijen zullen, zooals gemeld wordt, zich voorloopig beperken tot het afleggen van korte verklaringen. Zooveel eensgezindheid was echter niet aanwezig, dat alle partijen genoegen wilden nomen met een verklaring namens den geheelen Rijksdag. Do rijkskanselier zal, te oordeelen naar hetgeen de Norddeutsche Allgemeine Zei- tung verklapte, eenige „aanvullende mededcelingen" doen op de redevoering van sir Edward Grey, hetgeen in overeen stemming met het belang van de Duitscbe diplomatie is. Van den aard dezer aan vullende mededcelingen zal het natuurlijk afhangen, of de afgevaardigden het zullen laten bij korte verklaringen. In elk geval heeft de heer von Bethmann-Hollweg het nu gomakkelyker dan op 9 November bij de eerste Marokko-debatten. De stemming jegens de regeenug is gunstiger geworden na de verklaringen, door den hoer von Kideilen-Wachtor in de commissie afgelegd. Alleen de conservatieven bljjven nog, volgens een artikel in de Kreuzzoitung, bij hun standpunt, dat de regeeriDg niet krachtig genoeg tegcu Engeland opge treden is. Bij de hooghartige houding van do Engolsche regeering tegeoover Duitschland kan de rogonring niet beter antwoorden dan met een zakelijk of kort debat, waarin deze voogdij van de hand gewezen en aan de regeering steun beloofd wordt tegen een dergelijke machtsoverschatting. Daar over het algemeen deze gevoelens do verschillende partijleiders schijnen te bezielen, 'is het niet waarschijnlijk, dat de heer von Bethmann-Hollweg het moeilijk zal hebben. Bovendien is deze Rijksdag op stervon na dood. Debatteeren do hceren niet te lang over de verhoudingen van Duitschland en Engelaud, dan mogen zij waarschijnlijk Dinsdagavond reeds naar huis. Velen vooral ter rechterzijde gezeten, zullen met een weemoedigen blik kjjkcn naar hnn zetel, waar na Januari wellicht het roode spook zal rondwaron. Dk Rivikrtollen in Duitschland. De Rijksdag heeft thans in derde lezing hot wetsontwerp betreffende de heffing van tollen op de uatuurlijke waterwegen aangenomen. Zoo is dan nu schrijft de Prankf. Ztg. in een korte |nabetrachting -de strjjd om de tolvrijheid op de Duitsche rivieren geëindigd geëindigd met een overwinning der tolvriendon; terwjjl het met ons concurreerende buitenland van zoodanige tolheffing niet weten wil, zooals de felle oppositie in Oostenrijk en Nederland bewijst, belasten wjj het geheele verkeer van onze binnenwateren. Dit is een zeer betreurenswaardig feit. Evenwel kan men nitt van een volkomen nederlaag der oppositie in dezen strijd spreken. De taaie, zaakkundige eu energieke tegenstand, dien zij jarenlang heeft volgehouden, kon dezen uitslag niet keeren, doch bij beeft toch voor het verkeer verschillende voordoelen weten te bedingen. Pruisen moest afzien van zijn plan om de tolheffiog door raiddel van een hoogst gezochte grondwettelijke interpraetatie door te zetten; ook is het gelukt aan het ontwerp de ergste fiskalo giftauden uit te breken. Elke terugwerkende kracht is aan de wet ontnomen, zoodat de ontvangsten der tollen uitsluitend voor verbeteringen der scheepvaartwegen gebruikt zullen kunnen worden. Thans zal moeten blijken welke uitwerking de nieuwe wet op het scheepvaartverkeer heeft. Pruisen beeft zich op ziju eigeD stroomeo volkomen vrije hand weten voor te behouden. Het kan daar doen en laton wat het wil. Het zal nu belangwekkend zijn na te gaan, of het nu daar, waar het vrijheid heeft scheepvaartrechten te heffen, ook werkeljjk tot een „grootscho waterverkeerspolitiek" overgaat of niet. De De zaak is aldus: Jaarlijks vallen er ca. 53,000 jonge mannen in de termen om, wat hun leeftijd betreft, bij het leger te worden ingelijd. Volgens de nu vervallen militiewot mopsten van deze circa 53,000 man er 17.500 dienen, welke, zooals bekend, door loting werden aangewezen. Vervolgens werden deze 17,500 man gekeurd en voor diegenen, die wegens lichaamsgebreken, enz., af vielen, kwamen dan auderen in de plaats; al de overigen waren vrij van dienst, on verschillig of zij sterk en gezond waren of niet. De keuring geschiedde met zachte hand, tengevolge waarvan steeds een niet aanzienlijk deel der manschappen, vooral bij de infantorie, eigenlijk niet in staat was de oefeningen goed mede te maken „De Loting afgeschaft". Zeer belangwekkend is de opmerking welke de heer A. E. Dudok van Heel maakt in het laatste nummer van Allen Weerbaar, het orgaan van Volksweerbaar heid. Hij toont aan waarom hij meent dat de loting feitelijk is afgeschaft door de nieuwe Militiewet. „Zeker, officieel bestaat de loting nog", zegt hij, „en het ware zekor verkieselijker geweest, waDDeer die verkeerde wet, ruiterlijk voor altijd de deur gewezen ware", maar feitelijk is dit dan toch het geval.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1