WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 5 December 1911. Hoogste barometerstand 778.2 m.M. te Haparanda, laagste 740.9 te Stornoway. Verwachting tot den avond tan 6 Decem ber 1911. Meest matige Z.-O.lijke tot Z.W.-ljjkc wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 43 Moezel eu de Saar zullen in elk geval daar maar weinig van bemerken. Voor den Rijn iB de toestemming van Nederland, voor de Elbe die van Oostenryk noodig. Deze staten verzetten zich daar zeer krachtig tegen, en aangezien hun parlomenten een woordje mee te spreken hebben, zal hun toestemming zeker niet gemakkelijk verkregen worden. En zoolang dit niet gebeurt, is voor den Rijs en voor de Elbe, voorzoovor niet gekanaliseerd wordt, elke tolheffing uitge sloten. Ruzie in de Familie. Er is oneenigheid ontstaan tusschen koning Alfonso van Spanje en zijn tante, de infaDte Eulalia, dochter vangwjjlen ko ningin Isabella. Laatstgenoemde ontving nl. Zaterdag avond j.l. een brief van den koning, waarin deze haar beval do uitgave van het boek, dat zij geschreven had en dat, uaar do koning vermoedde, groote sensatie zou wekken, uit to stellen tot hjj het had ge lezen. Infante Eulalia sprak daarop onmiddellijk- lijk, in een brief aan haren neef haro ver bazing uit, dat deze een oordeel over een boek durfde uitspreken, voordat hij het had gelezen en verklaarde dat zij, na zulk eon der inquisitie waardig optreden, den koning voor goed vaarwel zei. In een onderhoud met een journalist verklaarde de iufanto, dat zij zicb o.m- hoogst gegriefd achtte door de behaudeling, haren zoon aangedaan, die met groote toe wijding deel had genomen aan den veld tocht in Marokko zonder daarvoor ook slechts de geringste belooning te hebben ontvangen, zoodat zjj maatregelen had ge nomen tot den verkoop van al hare goede ren in Spanje en zich in het particuliere leven zou terugtrekken. Het boek, dat de infante onder het pseu doniem „Condesa Avila" zal uitgeven, is in het Fransch geschreven en draagt don titel: „Au til de la 'Vie." Het blad „Excelsior" verneemt, Jdat de geheelc quaestie weinig te beteeken heeft. Alfonso XIII vreest, naar het schijnt, dat de infante in haar boek een min gunstig oordeel heeft uitgesproken over personen aan het hof. Yoor die vrees bestaat echter geen gtoud, want 'net is een boek over philosophie en sociologie. „Als de koning het werk zal hebben gelezen", zegt genoemd blad, „zal hjj van meening veranderen en zal de goede ver standhouding, die altijd tusschen den koning en de infante heeft bestaan, beslist hersteld worden." Dk Dynamiktaanslag te Los Asgelks. Het proces tegen de twee gebrooders Mc. Maoara, de leden van den Arbeiders bond, die te Los Angelos terecht stonden onder beschuldiging van den moorddadigen dynamiet aanslag in het bureau van het blad Los Angelos-Times te hebben gepleegd eindigt plotseling, op zeer onverwachte wijze. De gebroeders Mc. Manara betuigden voortdurend dat zij onschuldig waren slachtoffers van een kapitalistisch komplot. Zeer velen en de geheele arbeiderspartij, geloofden aan hun onschuld; er werden gelden voor hun verdediging bijeengebracht: al terstond 40,000 dollars, met |kaus op nogmaals die som, als 't noodig was... En nu komt op eens het bericht, dat de ge broeders Mc. Manara schuld hebben bekend! Men verhaalt dat een gesprek van hen beiden of met vrienden, dat in 't geheim door een phonograaf werd opgenomen, hen verraden en tot bekentenis genoopt heeft. De eerlijke arbeiders, die te goeder trouw aan de onschuld der misdadige gebroeders hadden geloofd, die met zooveel vuur voor heu gejjverd hadden, zijn diep verslagen, nu zij opeens ontdekken dat zij laaghartige moordenaars en bedriegers hebben onder steund. Samuel Gompors, president van den Arbeidersbond der Vereenigde Staten, was toen hij het vernam, zoozeer ontdaan, dat hij geruimen tijd noodig had, om zijn ont roering meester te worden. Hjj is innig verontwaardigd dat zijn vertrouwen en dat der arbeiders is misbruikt. De gebroeders Mc. Manara hadden hem op hun eerwoord verzekerd dat zij onschuldig waren. Gom- pers liet nu bekend maken, dal alle be dragen voor de verdediging der gebroedors gestort aan de gevers teruggezonden zul len worden. Maar do vyanden der arbeidersvereeni- gingen generaal Itio, van de Los Angelos Times in de eerste plaats laten niet na, partij te trekken van dit feit, om scherp uiteen te zetten „waartoe die arbeiders bonden leiden." Waarschijnlijk zal James B. Mc. Manara, de voornaamste schuldige, tot levenslange opsluiting en zijn broeder Joh. J. Mc. Menara tot 14 jaren gevangenisstraf wor den veroordeeld. De toestand in Perziö. Naar verluidt zal het kabinet toch aan blijven. De Zaterdag ingestelde commissie van 40 heeft gisteren in het parlement over den toestand en de te nemen maat regelen beraadslaagd. Van haar besluiten ia echter nog niets bekend. Intusschen blijft in Teheran groote op winding hoersc-hen. Alle Bazars en winkels zijn gesloteu. Duizende jongelieden trekken de stad door on houden betoogingen tegen Rusland, onder het geroep van „de dood of de vrijheid". In de moskeeën wekken do geestelijken alle Perzen tot eendracht en tot den strijd tegen de buitenlanders op. Naar verluidt is reeds een groot aantal geweren uitge deeld. Volgens een telegram uit Teheran aan de Këln. Ztg. zou prins Ferman Ferma in Kaswin vermoord zijn. De Landverdediging van Z.-Afrika. De regeering van het Vereenigd Zuid- Afrika heeft een wetsontwerp betreffende de landverdediging ingediend. Daarin wordt bepaald, dat alle blanke inwoners dienst plichtig zijn. Maar er zullen slechts zoo veel manschappen in dienst worden gesteld als noodig is. Dat getal zal elk jaar door de regeering worden vastgesteld. Kleur lingen zijn van den dienst uitgesloten en zij behoeven ook niet in plaats daarvan een geldelijke bijdrage te geven. De eerste lichting zal bestaan uit 20000 a 30000 man, die verplicht zijn dienst te doen in Zuid-Afrika eu daarbuiten. TWEEDE KAMER. De heer Patijn heeft gisteren bij de Staatsbegrooting drie onderwerpen in een belangwekkende rede saamgevoegd: de financiën, de groote vermeerdering der defensie-uitgaven ouder dit Kabinet, de wijze waarop de Minister Talma do sociale verzekpiingswetten voorbereidt. Wat de financieele politiek betreft, kon de afgevaardigde naar zijn vroeger geuite denkbeelden verwijzen, thans vestigde hij slechts de aandacht op sommige veront rustende verschijnselen: de tekorten der begrooting, waarvoor de regeering geen voldoende dekkingsmiddelen weet aan te wijzen van een debietrecht op tabak zal toch wel, gegeven do stemming der Kamer, niets komen, de Daderende tariefwet, waartegen het verzet in den lande dagelijks groeit, den toestand onaer spoorwegmaat schappijen, die eerlang allicht een kostbare wijzigiug van het spoorwegbeleid der regeering noodig zullen maken. Maar speciaal hield de heer Patijn zich bezig met de afbrokkeling van den koers onzer Staatsschuld en het mislukken der jongste emissie eener 31/, procents leening. Tot beide werken algemeene oorzaken mede, het publiek begint nu eenmaal een hooger rcntctypo te vcrlangeu eu is niet meer willig op de belegging in de eertyds als het non plus ultra van soliditeit beschouwde nationale schuld. De heer Patijn heeft nu enkele middel tjes aan de hand gedaan om die koers verbeteren. Groote verwachting zal hij zelf daarvan wel niet hebben: bespoediging van de invoering der inkomstenbelasting zal ongetwijfeld in het belang der schatkist zijn, maar waar twijfel in onze finantieele soliditeit door niemand als oorzaak van de koersafbrokkeling der Staatsschuld is genoemd, kan zij grooten invloed niet oefenen. Voor betaalbaarstelling der cou pons in buitenlandsch geld bestaat dat gaf de heer Patijn zelf toe weinig aanleiding, meerdere amortisatie kan heil zaam werken, maar zal in de tegenwoordige omstandigheden wel niet doorvoerbaar blijken, en wat de nieuwe aanmunting van zilver betreft, welke zeer spoedig noodig zal zijn, op de besteding van de daaruit voortvloeiende winst zal wel niemand vooruit willen loopen. Wordt zij op de een of andere wijze tot vorhooging van den staatsschuldkoers bestemd, dan zal dat tijdelijke en geen duurzame werking hebben, dan zal het kunstmatige van het middel zich misschien spoedig wreken. De sociale wetgeving is door don heer Patijn apart besproken en zelden hebben wij scherper en juister critiek op de werk wijze van den Miuister van Landbouw gehoord. Vier sociale wetten zijn nu inge diend er is altjjd beweerd, dat er een stevige samenhang tusschen alle vier (be stond, dat immers de ziekeverzekering de basis, de andere verzekering de uitloopers vormden en wat blijkt nu? Dat er niet de minste overeenstemming bq de samenstel lers der ontwerpen te vinden is. We vinden in de vier ontwerpen... vier verschil lende omschrijvingen van het begrip arbeider. Wjj vinden, ontwerp ouderdoms- en invaliditeitsverzekering met de ziekte verzekering vergelijkende,dat de loonklassen in beide wetsvoordrachten geheel uiteen- loopen, dat de redaotie zooveel verschilt als maar bij mogelijkheid te bereiken viel. dat de verhouding tusschen wet en alge- meenen maatregel in beide allerminst parallel loopt: wat in het eene in détails werd uitgewerkt,wordt in het andere naar een Koninklijk Besluit gedelegeerd. De indeeling vertoont niet de minste overeenkomst: zoo is de vrijwillige verzekering in do invali diteitswet één geheel, in de ziektewet is zij passim door het heele stel bepalingen geweven; zoo zijn bepalingenen omtrent vrijstelling der schrifturen van zegel en registratie verschillend zoo zijn de dienst boden in het eene wel, in het andere niet genomen. Men heeft de wetsontworpen door ver schillende ambtenaren, die niet de minste voeling met elkaar hielden, laten samen stellen en ze daarna niet ééns met elkaar vergeleken om er althans eenige, zij het uiterlijke eenheid in te verkrijgen! Bekijkt men het ontwerp ouderdoms- verzekering nu apart, dan blijkt het, dat het zoo slecht geredigeerd is, dat een om werking niet kan uitblijven. Het is een voudig onleesbaar, hoe bekwaam de jurist, die het bewerkt heeft, ook worde genoemd. Wat moet er op die manier van de sociale wetgeving terecht komen? De heer Patijn gaf twee adviezen om althans eenig resultaat mogelijk te maken: geef uw ontwerp-iovaliditeitsverzekering ten spoedigste aan bekwame handen ter be werking enbreng uw ontwerp- Radenwet, waarmede gij de organen van uw geheele verzekeringsbestel wilt creëeren, terug tot 1/3 van zijn omvaug en 1/10 van zijn beteekenis In de vergadering van de commissie van voorbereiding is immers met algemeene stemmen uitgemaakt, dat de Radenwet vereenvoudiging behoefde. In 1908 aldus de beer Patijn gaven wij voor Oorlog en Marine samen uit f45.S60.000. Voor 1912 zal dit bedrag tot f 50.660.000 stijgen, waarbij dan nog de weldra in te voeren hervormingen, voortvloeiend uit de Militiewet, de positie verbetering van officieren en derzelver pensionneering, benevens de kosten der kustdefensie gezamenlijk tot een bedrag van ongeveer 4 millioen gevoegd dienen te worden. Sedert bet optreden dezer Re- gecring een stijging van 9'/3 millioen gul den in de militaire uitgavenWat heeft zij gebaat Niets, nog geen maand geleden hebben wij gehoord, dat de toestand des legers onbevredigend is! Die stjjgiug treft te meer, zoo men bedenkt, dat er op ander gebied nagenoeg niets tot stand komt; zoo wordt voor het onderwjjs niets gedaan. De Duurte. In de gistereu gehoudeu vergadering van den Arnhemschen gemeenteraad is aangenomen, een afwijzend praeadvies van B. en W. op een verzoek, om ook aan werklieden in dienst der gemeente, over wiei tqd de gemeente niet ton volle be schikt, een gratificatie toe te kennen in verband met de duurte. De minderwaardigheid der vrouw. In de Revue komt vooreen opstel, waarin Jean Finor op wetenschappelijke gronden de minderwaardigheid der vrouw poogt aan te toonen. Hij noemt cijfersen daartegen schijnt Weinig in te brengen, tenzij een weten schappelijke feministe er andere cgfers tegenover mocht willen stellen! Er zijn voornamelijk twee puDteD,waar op de vrouw de mindere van den man blijkt. Primo heeft de vrouw minder roode kleurstof in haar bloedsecundo is hot or ganisme van de vrouw van minder zoutge halte dan ran don man. In wetenschappen neemt men aan, dat de meerdere aanwezigheid van zouten bjj de lovende organismen de mate van ont wikkeling aangeeft. Een vogel is zoutrijker dan een visch, deze staat weer boven een kikvorscb; zelfs bij één dier, bijvoorbeeld bij een kip, is een poot zoutrjjker dan een vleugel, omdat de functies die het eerste lichaamdeel moet uitoefenen belangrijker zjjn dan vaD het tweede. Men zou dus moeten aannemen, dat het zoutgehalte in een menschelijk lichaam de mate van ontwikkeling aangeeft, dus de knappen van de dommen, de genieën van de talenten onderscheidt. Wanneer de wetenschap zoo iets uit maakt, dienen wy leeken te zwijgen. Maar aan de conclusie van de verhouding tusschen zout en geestelijke meerwaardig heid mogen wij toch wel twijfelen? Daar is de bloedquestio. Ziehier de cijfers: het mannelijk bloed bevat per kubieken millimeter 4.500.000 roode bloedcelletjes; het bloed van de vrouw bevat er slechts 3.500.000; in gedroogden staat verhoudt zich het gewicht van mannelijk bloed te genover het vrouwlijk als 142:127. Wie beweert er, dat hieruit tenminste het bewijs valt te putten, dat de vrouw door haar natuurlijke lichtbloedigheid,geen last zal hebben van zwaar op-de-hand zijn, van cholerische aanvallen, en van andere soortgelijke eigenschappen, die aan traag, dik bloed worden toegeschreven? In de scholen aan de Koningstraat en de Puntenburgerlaan is van morgen ter eere van St. Nicolaas weer eens 'n echt schoolfeest gevierd. We zijn ereis 'n kijkje wezen nemen en we kuunen verklaren niets dan glundere gezichten gezien te hebben In de Koningstraat woonden wy de uit- deeling der geschenken bij en we haddeu dat niet graag gemist want zelden zagen wy zulke gelukkige kinderen, die ons met opgetogen gezicht bun cadeaux, practische geschenken, al was ook het snoepgoed niet vergeten, lieten kijken. Alle lokalen, waar wij kwamen, waren zeer vroolijk versierd met guirlandes en vlaggedoek, maar voor de kinderen zal de jfeesttafel wel het voornaamste geweest zjjn. Ook aan de Puntenburgerlaan heerschte jolijt. Daar troffen wij in een der versierdo lokalen Sinterklaas met z'n zwarten knecht aan. Toen wij binnenkwamen begon hij juist aan z'n strafpredikatie en deze zal sommigen jongens en meisjes wel 'n angstig oogenblik bezorgd hebben. Kinderen, die gewoonlijk vuile handen hadden, niet op lettend waren of ondeugend op straat, werden voor de klas geroepen en door Sint onder handen genomen; het eindigde natuurlijk met 'n plechtige belofte van

De Eemlander | 1911 | | pagina 2