DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. De Doode Hand. No. 287. VRIJDAG 8 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLA Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardeuburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: UI.flINt: H a IC 6. Telel. luiere. 183. Prijs der Advertentien Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoron regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De „ProleBtant", wekelijksch orgaan van de Evangelische Maatschappij, publiceert 'n boogst belaQgrijke statistiek betreffende de toeneming van de goederen in de zooge naamde doode haod. Gelijk men weet, verstaat men hieronder die goederen, waar van de eigendom niet aan bizondere per sonen maar aan instellingen behoort, zoodat zij in dien zin buiten den handel zijn, dat zij nooit door erfrecht kunnen overgaan. Het is in het belang der geheele maat schappij, dat de goederen ieder oogenblik kunnen komen in de handen van hen, die er op dat tijdstip het beste gebruik van kunnen maken. Daarom is de overmatige opeenhooping van grond in handen van enkelen sedert lang erkend als bron van maatschappelqken Btilstand en achteruitgang. Te ernstiger is dit verschijnsel wanneer die opeenhooping plaats heeft ten behoeve van instellingen; de enkeling toch sterft en laat z'n bezittingen aau z'n erfgenamen na, zoodat die goederen toon telkens in andere handen overgaau. Maar uit de eigendom van instellingen geraken zij zelden of nooit. Hieraan is ook nog dit bezwaar verbonden, dat de Staat dientengevolge ernstig nadeel ljjdt, doordat die goederen ontsnappen aan de algemeene belastingheffing onder den vorm van successierechten. De Statistiek van de Protestant geeft ernstige reden tot ongerustheid. Er wordt daar 'n vergelijking gemaakt tussahen het grondbezit in de doode hand in de be- grootingsdien8tjaren 1892 en 1911: en daaruit zien wij, dat het grondbezit van het Roomsch-katholieke kerkgenootschap in dat tijdperk gestegen is van 9352 H A. met 'n belastbare opbrengst van f 605.000 tot 11.838 H.A. mot 'n belastbare opbrengst van f 903.000. In dien zelfden tijd is het grondbezit van kloosters enz. gestegen van 1881 H.A. met 'n belastbare opbrengst van f232.000 tot 4756 H.A. met'n belast bare opbrengst van f673.000. Daarentegen is het grondbezit der Ned. Hervormde Kerk teruggeloopen van 26.329 H.A. tot 26.021 H.A.terwijl bij de kleinere kerkgenootschappen 'n naar verhouding vrjj groote stijging te bespeuren valt. De vermeerdering voor de Roomsche kerk is op te merken in alle provincies, zooals uit onderstaande tabel blijkt: Aantal H.A. in 1892 in 1911 Groningen 23 gestegen tot 27 Friesland 298 512 Drenle 16 30 Overijsel 724 786 Gelderland 1614 1797 Utrecht 418 640 Noord Holland 1132 1529 Zuid-Holland 763 995 Noord-Braband 2066 2709 Reeds lang hoorde men gewagen van bet streven der Roomsche Kerk om invloed te winnen door te trachten zooveel mogelijk grondgebied te verwerven. Do gepubliceerde cijfers, die natuurlijk niet aangeven in hoe groote mate het grondbezit van roomsche particulieren gestegen is, zeggen maar al te duidelijk, dat dit streven met succes bekroond is. Limburg 1995 2443 Weer sen Quakstie. Alsof er nog geen quaesties genoeg be stonden, die den vrede in gevaar kunnen brengen, is er weer een bij gekomen. Want het kan nu wel als waar beschouwd wor den, niettegenstaande de officieuse Peters- burgsche tegenspraak, (lat Rusland getracht heeft de Dardanellen quaestie aanhangig te maken. Het Turksche blad Sabab, dat sedert eenigen tijd door Saidpasja geïn spireerd wordt, deelt mede, dat Rusland een poging in die richting heeft gedaan; maar deze zou alleen bestaan hebben in het uitspreken van do wenschelijkheid van een mondelinge gedacbteuwisseling. De Russische regeering heeft verklaard, dat de Porte geen schade zou ondervindeu, wanneer oorlogsschepen van de Zwarte Zee naar dc Middellandsche Zee door de Dardanellen en den Bosporus zouden stoo- men. Rusland heeft alleen vrije doorvaart in vredestijd verlangd voor de schepen, gebouwd op de werven van de Zwarte Zee. Bovendien zou telkens slechts voor één schip verlof gevraagd worden. De Porte beeft geantwoord, dat de sluiting der Dar danellen gebaseerd is op verdragen, door verschilleode landen onderteekend. Een wijziging van deze bepalingen zou moeilijk heden veroorzaken. Volgens de Sabah zijn de onderhandelingen uitgesteld tot Turkije de tegenwoordige moeilijkheden te boven zal zjjn gekomen. Toch scbijut de Russi sche regeering deze quaestie nog uiet :e willen laten rusten. Want volgens den Parijschen correspondent van de Vossische Zeitung, is de Russische minister van bui- tenlandsche zaken Sasonof thans (e Parijs om van Frankryk de. toestemming te ver krijgen voor het openstellen van do Dar danellen voor Russische oorlogschepen. ,Er was sprake van, dat Sasonof ook naar Londen zou gaan, doch hij heeft den Russiscben gezantschapsraad te Londen bij zich ontboden. Frankrijk zal zich niet ver zetten tegen den wcnsch van Rusland. En geland zal echter wel bezwaar maken. In ëlk geval zal de Dardanellen quaestie ern stig gevaar opleveren voor de vriendschap pelijke betrekkingen tns6chen Engeland eD Rusland". De Kanseliersrede in Engeland beoordeeld. De tweede rede vaD den Duitscben Rijks kanselier heeft over 't algemeen in de i Eugelsche pers een vrij vriendelijke ont vangst. Alleen de Times betreurt den pole- mischen toon er van, doch ook dit blad is overigens welwillend genoeg om de schuld hiervan voor 'n groot deel op de a.e. Rijks dagverkiezingen te schuiven. De Daily Chronicle meent, dat zij zoo weinig krijgs haftig was, als de omstandigheden toelieten en neemt met voldoening kennis van de verzekering van den Rijkskanselier, dat er niets uitdagends in de Duitsche politiek was. De Morning Leader schrijft o.a.: „Duitsch- land's werkelijke grief was, dat het in 't verdrag van 1904 geheel werd genegeerd. De verstandigo Engelschen erkennen, dat het zenden van de Panther naar Agadir het gevolg was van een zeer reeël gevoel van gerechtvaardigde verbittering. Wij zijn beide praktische naties, en te weten wat de ander wil, is reeds het halve spel ge wonnen." De Daily News hoopt, dat met deze rede de openbare gedachtenwisseliug tusschcn Berlijn en Londen geëindigd is, en dat de spanniug tusschcn beide naties, waaraan geen werkelijk conflict ten grondslag ligt, nu ook door wederzijdschen goeden wil spoedig eindigen zal. Nieuwe Belasting in Duitschland. Volgens de „National Zeitung" zal de regeeriug bij den aanstaanden Rijksdag een ontwerp indienen tot bet heffen van een cuccessie-beslatiüg dezelfde waarvoor de conservatieven vorst Bülow lieten val- leu en tot opheffing van de belasting op lucifers en rpoorwegkaartjos. De re geering zou echter in het ontwerp op de successie-belasting aan de bezwaren der agrariërs tegemoet komen door uitzonde ringsbepalingen voor het landelijk bezit. Zoodoende zullen de conservatieven er misschien wel voor te vioden zijn. Wat de nieuwe belasting meer opbrengt dan de beide af te schaffen belastingen zal gebruikt worden voor een snellere verster king van de vloot. Het Rijksland-Parlement. Het eerste Elzas-Lotharingsche parlement is geopend met de voorlezing van een troonrede door den stadhouder Wedel. Tot voorzitter van de Tweede Kamer werd gekozen Recklin, van het Centrum, tot eerste onder-voorzitter de sociaal democraat Bflhle, tot tweede ondervoorzitter George Wolf, liberaal-democraat. Aan de opening ging een plechtige godsdienstoefening in den Dom te Straats burg vooraf, waaraan echter door de liberaal democratische fractie geen deel werd genomen, omdat het Centrum deze goedsdienstoefening had doorgezet, zoüder er met de andere fracties ruggespraak over te houden, terwijl de grondwet haar niet voorschrijft. Een Verboden Tentoonstelling. In de Saksische Tweede Kamer heeft gisteren de sociaal-democratische partij de Regeering geïnterpelleerd, waarom zij, zwichtend voor den aandrang der indus trieeion, een tentoonstelling van huisarbeid op dc Dresdonschc bygiëne-tentoonstelling had verboden. Minister graaf Bitzthum antwoordde, dat de Regcering een objec tieve tentoonstelling van huisarbeid zeer gaarne zou beb'oen gezien, maar met eeno, die politieke doeleinden beoogde. De ten toonstelling van huisarbeid was alleen hierom niet doorgegaan, wijl men niet naast de schaduwzijden ook de lichtzijden van een huisarbeid in 't licht had willen stellen, en omdat men bij de voorbereiding de betrokken werkgevers er buiten wilde houden. De toestand in Portugal. De berichten, die, over Spaansch gebied aan de censuur ontsnapt, uit Portugal komen, getuigen nog steeds van groote onrust en verwarring daar te lande. Er staan 20U0 koningsgezinden bij Gerez en 1000 op 10 mijlen afstand van Cbaves, aan do noordergrens, in afwachting van do bevelen hunner leiders te Londen en te Parijs. Do Portugeesche koningsgezinden besloten tot hei aaDgaan van een nieuwe leening, op pand van hunne persoonlijke eigendommen in het land en ouder belofte van voordeelige mouopoliën en conces sies in Afrika. Zij moeten zoo reeds 6 mil- lioen gulden bijeengebracht hebben. Intusschen verspreiden republikeiusche comité's vlugschriften en biljetten, waarin wordt gezegd, dat het noodig is „alle monarchisten te verdelgen", en aan den gewezen Koning Manuel is een waarschu wing gezonden, dat hij terstond gedood zal worden, zoodra hij een voet zet op Por- tugeesch gebied. De 2000 priesters die zich onderwierpen aan de wet tot scheiding van Kerk en Staat en die hun staatstraktement nog Bteeds Diet ontviugeD, dreigen met oproer. De patriarch van Lissabon ontving oen bijzon dere dankbetuiging van den Paus voor de trouw, door hom betoond, en er moet sprake van zijn, dat bij tot kardinaal zal worden benoemd. Maar de regeering gelooft dat hij samenspant met de koningsgezinden aan de greDS en zij deukt er over, hem uit het land te bauneD. Voorts wordt bericht van oen aanval op een spoortrein bij Vianna do Alenteixo, waar gewapende mannen met boomstammen don weg versperd hadden en op den trein schoten. Zij werden echter door gewapende burgers, die in de nabijheid geconfiskeerde kerkelijke kostbaarheden bewaakten, op de vlucht gedreven. Twee roovers werden gedood. De Reyolutie ik China. Bijzonderheden over het aftreden van Prins Tsjoen, den Chineeschen rogent, zijn nog niet bekend. Natuurlijk is het een belangrijk feit, omdat hierdoor de dynastie de bevolking wil toonen, dat zij zich wil vorbeteren. Maar verder behoeft het niet den minsten invloed te hebben op den gang van zaken, want het spreekt vanzelf dat de prins-regent, die do vader is van den kleinen Keizer, evengoed als thans macht blijft bezitten, terwijl do Keizerin-weduwe (de tante van den Keizer), die tot dusver ook al veel te zeggen had, nu de regeoring aanvaardt. Wij vermoeden dus dat hierdoor de toestand niet bijster veel veranderen zal. Gered zal de dyoastic er zeker niet door worden. Uit het hoofdkwartier in W'oetsjaDg wordt gemeld, dat do revolutionnairen vau Kioekiang, naar de spoorlijn Peking Hankow trekken oio doze van Peking af te snijden. Zij hebben reeds een punt bereikt, dat op twaalf kilometer van de lijn ligt. Soc. Democratisch Echec. De verkiezingen te Los Angeles (Cali- fornië) zijn een zware nederlaag geweest voor de socialisten en deze is bet gevolg van de verontwaardiging gewekt door het bekend worden van de gruwelijke misda den, waaraan zich de Macnamara's, leiders van de arbeidersbeweging, hebben schuldig gemaakt. Bij de verkiezingen stonden twee par tijen tegenover elkander: do socialisten en de „Good government-party". De geheele

De Eemlander | 1911 | | pagina 1