WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN (JEN VAN HET ^ONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 8 December 1911. Hoogste barometerstand 770.1 ru.M. te Horta, laagste 741.6 te Thorshavn. Verwachting tot den avond Tan 9 Decem ber 1911. Matige tijdelijk krachtige Zuide lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, later wellicht opklarend. Temperatuur: Dezelfde. -Barometerstand te AMERSFOORT. 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 45 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 42 uitslag is weliswaar nog niet bekend, maar uit de reeds gepubliceerde cijfers valt af te leiden, dat laatstgenoemde partij een meerderheid zal hebben van 30 tot 40.000 stemmen op de 140.000, die uitgebracht zyn. Deze uitslag is geheel en al te danken aan de vrouwen, die thans voor de eerste maal in Californië mochten medestemmen. Er waren 70.000 vrouwen op de kiezors- ljjsten ingeschreven en van deze namen 65.000 doel aan de verkiezing, terwijl meer dan drie vierden van de vrouwen tegen de socialisten stemden. De verkie zingen verliepen kalmer dan in jaren het geval is geweest en ook dit wordt toe geschreven aan den gunstigen invloed der vrouwen. Er deden zich bij de stemming enkele treffende gevallen voor. Caroline Severance, een vrouw van negentig jaren, die jarenlaDg do beweging voor vrouwenkiesrecht- had geleid, bracht haar stem uit en verklaarde daarbij: „Daarvoor heb ik gedurende twee gene raties gewerkt. Dit oogenblik is het geluk kigste mijns levens". Een andero strijdster 700r vrouwenkies recht, Sarah Flcught, stierf onmiddeliik nadat zij had gestemd; haar dood werd toegeschreven aan hartverlamming tenge volge van groote opwinding. TWEEDE KAMER. De Ministers van binnenlandscbe zaken en van financiën hebben de sprekers beant woord, de Minister van landbouw is niet ingegaan op de harde critiek, zijn beleid ten deel gevallen. Minister Heemskerk heeft als gewoonlijk geestig en luchtig gesproken, steeds blyvond aan de oppervlakkigheid der dingen. Hij heeft herhaald wat reeds zoo vaak herhaald is: dat de coalitie bijeen moet blyven, dat een hooger dan louter politiek ideaai haar leden bindt. wij hebben ook ge hoord dat de regeering jegens alle partijen even vriendelijk en welwillend wenscht op te treden, thetisch, niet aotithetisch te werk wil gaan. Wy hebben hooren klagen over allerlei incidenten die den wetgevenden arbeid belemmeren en over de veelpraterij van sommige Kamerleden, maar er klonk geen grondtoon van diepe overtuiging of van enthousiasme om, nu men dan toch beschikt over de grootste meerderheid die ooit een ministerie in ons land bezat, een gaaf program af te doen. Over de volgorde van de behandeling dor verzekeringsontwerpen heeft de Minister niets principieels gezegd doch zich tot een waarschijulijksrekening bepaald: met de ziektewet zal de Kamer nu wel in 't voor- jaar klaar zijn, de Minister Talma heeft zijn antwoord nu weer verzonden aan de commissie van voorbereiding. Is daarna de invaliditeitswet in staat van wyzen, welnu dan wordt de volgorde gered en komen de do beide ontwerpen gereed. Op de critiek door den heer Patijn op de samenstelling dei verzekeringswetten geoefend, ging rnr. Heemskerk met in: dat kwam eerst bij de behandeling dei- ontwerpen zelf te pas en den heer De Beaufort werd geantwoord, dat de door hem als jacobinisme voorgestelde methode van wetgeving het strafbaar stellen van geoorloofde daden om het sociale doel te bereiken nu eenmaal door de omstan digheden geboden werd. Uitvoerige becijfe ringen over de stijging der uitgaven op allerlei gebied, waren bestemd het betoog van den Zierikzeoschen afgevaardigde over de enorme vermeerdering der militaire lasten te niet te doen. Zeer lang heeft de Minister bij de staking stilgestaan en hij kwam natuurlijk tot de slotsom, dat de overheid zich daarbij niets te verwijten heeft, gelijk mr. Troelstra in zijn repliek volhield, dat hy in alles even correct had gehandeld. Het slot van mr. Heemskerks rede was tegen de sooialisteD gerichthaar roode Dinsdag droeg volgens den Minister een anti-constitutioneel merk, wijl het bedoeld was als oen demonstratie tegen de functie welke de hooge regeering bij de opening dar Staten-Generaal uitoefent. Wij gelooven niet, dat mr. Troelstra er in geslaagd is zyn onvoorzichtige uitingen vooraf over dien Dinsdag gegeven te efiaceeren en begrijpen wel, dat mr. Heemskerk geen zin had een rol te spelen in deze kies- rechtbetooging, die ons altoos veeleer een anti kapitalistische demonstratie heeft ge schenen, zooals de leider der socialisten nu ook zelf niet eens, doch herhaaldelijk toegaf. De Minister van financiën heeft weinig interessants gezegd hy houdt vast aan zijn belastingplannen, ook aan zijn debietrecht op tabak en schjjnt een nieuwe regeling der amortisatie voor te bereiden. De Duurte. In den Haagschen gemeenteraad de Raad vergaderde 's middags en 's avonds kwam o.a. aan de orde de beraadslaging over het preadvies van B. en W. op de adressen, verzoekende toeslag op wedden, met het oog op de beweerde vorhooging van prijzen van levensmiddelen (in welk praeadvies ontkend wordt, dat de duurte onrustbarend is en gewezen op de verhoo ging, welke de arbeiders in dienst der ge meente onlangs hebben gekregen met te rugwerkende kracht, waardoor zy een be trekkelijk hoog bedrag tladelyk in handen krijgen Het praeadvies werd goedgekeurd met 24 tegen 12 stemmen. Openbare Leeszaal. Te Weesp is eergisteravond door 'n vergadering van ruim 70 personen, waar onder afgevaardigden van de verschillende plaatselijke voreenigingen, definitief besloten tot het oprichten van eene openbare lees zaal en bibliotheek. Geweigerd Verlof. Door de directie der Staatsspoor is aan het pasgekozen anti-revolutionnaire raadslid in district C., den heer P. van der Linden, te Utrecht, verlof geweigerd om de raads zittingen bij te wonen. De heer Van der Linden is nl. ambtenaar bij de Staatsspoor en zal nu zijn reglementair verlof, 14 dagen per jaar, gebruiken voor de vervulling van zyn lidmaatschap, zoodat hij Blecht6 28 van de 40 a 50 raadszittingen zal kunnen bijwonen. Door geestverwanten van den heer Van der Linden wordt opgemerkt, dat het raadslid, de heer Dufour, die hoofdingenier bij de Staat6spoorjs, wel extra-verlof geniet tot vervulling van zijn raadslidmaatschap, terwijl destyds de heeren Pijpers, Gerlings, Oudegeest en Grondijs eenzelfde verlof werd toegestaan. R. Katholieke Vakorganisaties. De R.-K. dagbladen bevatten de vol gende mededeeling van het Nederlandsche Episcopaat: „In den Iaal9ten tijd openbaart zich een streven om, tegen Onze verklaring in, stemming te manen voor christelijke vak organisatie. „Om die reden achten Wij het plicht, nogmaals en zoo beslist mogelijk te ver klaren, dat het Ons ernstig en uitdrukke lijk verlangen is de aan Ons onderhoorige Katholieken te vereenigen en vereenigd te houden in katholieke organisatiën, omdat alleen in deze de katholieke beginselen ten volle tot hun recht komen en samen werking inet andere vereenigingen voor bepaalde wenschelijk geachte doeleinden in zooverre de katholieke beginselen dit toe laten, daardoor nog onmogelijk gemaakt, noch ook bemoeilijkt wordt. „De uitzondeling voor de Limburgsche mijnwerkers gemaakt, bewijst, dat met alle belangen rekening wordt gehouden". Buurtspoor Gouda-Utrecht. Het project voor 'n buuitspoorweg (stoom tram met normaalspoor, veelal op eigen baan) GoudaUtrecht kwam voor den druk gereed. Aan do beschrijving en be- grootiug is men nog bezig. Het plan moet zijn om, zoodra bespre kingen met de gemeentebesturen, rogeering en eene eventueele exploitcerende Maat schappij (aan wier oordeel de plannen zullen worden onderworpen) dit toelaten, een spoorweg comité in de betrokken streek te vormen. Met grondeigenaars of besturen van wegen, wier bermen gedeeltelijk worden ingenomen, zal eerst kunnen worden onderhandeld, als eene onteigeningswet is aangevraagd, die voor de totstandkoming van den tramweg niet zal kunnen worden vermeden. In „Ons Maandblad", orgaan der Ver- eeniging tot bevordering der belangen van slechtboorenden, schryft de Amersfoortsche correspondent over slechthooreoden kinderen op Bewaarscholen, het volgende: Aan den oproep van Dr. J. Th. Mouton heb ik gevolg gegeven, doende, hetgeon ik meende, dat op mijn weg lag, n.l. het bezoeken van de scholen voor 36 jarige kinderen hier ter plaatse. Merkwaardig is mijne ondervinding n.l., dat op de school Toor de meest gegoede kinderen bijna 10 slechthoorenden wer den opgegeven, op eene andero school met grooter aantal kinderen in de klassen 2 a 3 en in de school met 't grootst aantal kinderen (70) in één klasse, op heel do school van 3 klassen slechts één kind bekend was, dat slecht hoorde en stom was. De onderwijzeressen noemden dit kind zeer schrander en 't uitzicht was wakker en bizonder innemend. De schoollokalen zijn door glazen be schotten gescheiden en de kleine baas, een 3 4 4-jarige kleuter, merkte in het aan zijn klasse grenzende lokaal, mijn binnen komen. Zijne onderwijzeres, door zijn op staan en bewegingen om de aandacht te trekken, opmerkzaam gemaakt, keerde zich naar ons toe, begreep ntt zijn onrustig doen en had heel veel moeito hem te be wegen, weer stil in de bank te gaan zitten en zijn aandacht bij zijne latten te bepalen. Er zijn hier meer scholen van 36- jarigen en ik stol mij voor, ook die te be- zoekeu, terwyl ik telkens heb verzocht, wel bizonder acht te willen geven op kinderen, die over 't geheel minder opletten op 't geen gesproken wordt en daardoor niet goed mee kunnen, omdat men hier licht te maken kon hebben met minder goed hoorende kindereu. De hier opgegeveu voorloopige bevindingen hoop ik dan ook na een volgend bezoek met meer zekerheid te kunnen aanvullen. In de (gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwyzer6 werden de aftredende bestuursleden her kozen. Tot afgevaardigden naar de in het laatst dezer maand te Arnhem te houden alge- meene vergadering werden benoemd de heeren W. v. d. Maat en T. Boer. In de op 7 di.zer gehouden Alge- meene Vergadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd tot, Bestuurslid van de Commissie voor de Volksbibliotheek de heer T. van Daal, in plaats vau den heer Tromp van Holst die bedankt heeft. Aangezien by de korpsen verschil van opvatting bestaat omtrent het tydstip waarop militieplichtingen een verbintenis kunnen aangaan als adspirant-militie-officier is naar de Ma. Ct. meldt, door den minister van oorlog onder de aandacht gebracht, dat ook jongelieden in het jaar van loting reeds een verbintenis kunnen aangaan als adspirant-militie-officier, in welk geval zij op 1 October van datzelfde jaar ter oplei ding worden gezonden naar de militaire schoolcompagnie te Amersfoort. Bij Kon. besl. van 5 November zijn benoemd: tot militie-tweede-Iuitenant bij het 5de regiment inf., de vaandrig M. F. J. baron van Boecop, van hot korps; tot reserve-tweede luitenant bij het 5de reg. inf., de vaandrigs W. A. van Dalfsen en H. Thijs, beiden van het korps; bij het le regiment veld-artillerie, de kornetten A J. van Rossum, R. I. M. Meltzer, W. J. H. graaf van Limburg Stirum, J. B. Looman en G. P. van Dam, allen van het korps. Naar het A. D. verneemt is een biljart-wedstrijd in voorbereiding tusschen een Amersfoortsch en een Utrechtsoh zestal te houden in Amicitia te Amersfoort en in Tivoli te Utrecht. Burgemeester en Wethouders van Amersfooit, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maand Januari, telkens des namiddags te drie ure, iu de daartoe bestemde localiteit van het voormalig schoolgebouw wjjk A. Koestraat no. 9. Iets over Anthraciet. Wy hebben gemeond dat het nuttig kon zyn omtrent Anthraciet eens iets wetens waardigs mede te deelen, ook omdat aan het brandstofgebruik in bet algemeen, ten nadeele van verbruikers zelve, geene of onvoldoeude attentie wordt gegeven. On bekendheid met en gemis aan controle op den Anthraciethacdel zijn hiervan de voor naamste oorzaken. By de meeste artikelen koopt men het liefst datgene, waarvan men zekerheid heeft omtrent dc behandeling en qualiteit en men vraagt dan ook naar den naam van fabrikant of naar de herkomst. Om nu by de Anthraciet contréle te houden over wat we koopen, zyn we niet gebaat met een gefantaseerde benaming daarvan, of door alleen te weten uit welk land de Anthraciet komt, want elk land levert immers verschillende, ja zeer uiteenloopende soorten en ook de landen die het best staan aangeschreven, voeren behalve goede qilaliteiten ook inférieure soorten uit. Waar het op aan komt is datgene, wat ook de handelaar bij zijue inkoopen ver langt, n.l. den naam der mijn van herkomst en de waarborg dat dan ook niet anders dan uit de gekozen mijn geleverd wordt. Een verdere vraag is of in werkelijkheid voordeeliger zijn de dure of de goedkoope soorten en als wij bedenken dat, voor de Anthraciet voor onze kachels gereed is, een zeer hoog bedrag verloren gaat aam uit de mijn delven, op maat breken, zuiveren, transport enz. dan zien wij dat deze kosten niets te maken hebben met de qualiteit m. a. w. steeds dezelfde blyven, zoodat by goedkooper Anthraciet een zoo veel hooger percentage daaraan verloren gaat, terwijl wy bij betere soorten dus meer „Anthraciet" m. a. w. „stook- waarde" ontvangen. Wij werden nu dezer dagen in de ge legenheid gesteld een kykjo te nemen in de machinale brekerij der Amsterdamsche Anthraciet-Maalschappij. Geheele zeeboot- ladingen Anthraciet worden daar direct voor den wal aangevoerd. De brandstof is dan natuurlijk in ruwen toeBtand, zooals de mijn ze als zoogenaamde „Large", d. w. z. stukkolen of gezeefde koleu, dus hoofd zakelijk in groote bonken oplevert. Maar met behulp der breekmachines ziet men zorgvuldig en snel de groote voorraden ordenen, zuiveren, enz. En dat de geheele bewerking plaats vindt in dezelfde inrichting vanwaar de aflevering geschiedt, kan on getwijfeld een niet te onderschatten voordeel genoemd worden. Bedoelde Maatschappij brengt behalve hare Wales Anthraciet, uitsluitend en alleen Polmaise Anthraciet in den handel. „Pol- maise" is de naam der myn van herkomst; deze brandstof neemt, wat qualiteit en billijken prijs betreft, beslist de eerste plaats in; op grond van analyses van het Scheikundig Labaratorium der firma Koning Bienfait te Amsterdam, overtuigden wij ons, dat in verhouding tot prima Wales- soorten het verschil bij Polmaise aan asch slechte 0.3 eu san warmteontwikkeling niet meer dan 2' a °/o bedraagt. Voorwaar, een nauwelyki noemenswaardig verschil

De Eemlander | 1911 | | pagina 2