DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelpen. No. 288. ZATERDAG 9 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. A bonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rurean: KÏ.KI1ÏE HlKi Telef. Intere. 188. Prijs der Ad vcrtentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke kortiDg). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Oorlog. Uit Tripoli wordt d.d. Vrijdag uit Itali- aausche bron geseind: Gisterenmorgen zijn in Zuidelijke en Zuidoostelijke richting dooi de Italianen drie verkenningen met cava lerie uitgevoerd, waarbij de totale afwezig heid werd vastgesteld van Turkecho troepen binnen epn straal van 12 tot 15 kilometer. Het schijnt nu een feit te zyn, dat de Turken bij hun overhaaste vlucht geen stuk veldgeschut hebben medegevoerd. Men moet dus tot de slotsom komen, dat hun veldgeschut geheel in de handen der Ita lianen is gevallen, of dat het begraven of op andere wijze verborgen is. Volgens de Ikdam heeft de ministerraad besloten, dat het oogonblik voor de ope ning van de Dardanellen uog niet is ge komen. In dezen geest zal aan Rusland worden geantwoord. De correspondent van het Berliner Tage- blatt te Konstantinopel seint: Iti Turksche kringen begiut men thans argwaan te koes teren, dat het aankondigen van een actie tegen de Dardenclleu door Italië niets anders is geweest, dan een groote poging tot overbluffing met medeweten van Rusland, om Rusland aanleiding te geven, eischen ten opzichte van de Dardanellen te stellen en Tuikije daardoor tot vredosonderhande- te brengen. In geheel Italië vinden dagelijks geest driftige betoogingon in verband met den oorlog plaats. In het Scalatheater te Milaan heeft de vroegere afgevaardigde Vecchini een patriotische voordracht gehouden, waarbij de graaf van Turijn, verscheidene afge vaardigden, alle overheden en talrijke toe hoorders aanwezig waren. Voor het Roode Kruis werd 15,000 lire opgehaald. Italië schijnt nog meer manschappen op te roepen. Volgcn6 een mededeeliug vau het spoorwegbestuur te Keulen zal er den 14en en den 21en dezer een extratrein van Dortmund over Trente naar Verona vertrekken om Italiaansche arbeiders naar hun land te brengen. Woelingen in Macedonië. Terwijl in het oorlogsgebied de krijgs kans althans voorloopig voor de Turken ten ongunste is gekeerd, krijgen zij in het eigenland, in Macedonië, met nieuwe moei lijkheden te kamper,. De Ward ar" het nieuw opgerichte or- gaau vau het Macedonische revolutie-comité, schrijft naar aanleiding dor jongste bom aanslagen in deze Tursche provincie: „Twee weken zijn voldoende geweest, om te bewijzen, dat de Macedonische re- volutionnaire organisatie niet alleen met woorden maar ook met daden werkt. De jongste aanslagen bewijzen, dat er in Ma cedonië nog onuitputtelijke revolutionaire krachten aanwezig zijn." Het blad verwacht van deze aanslagen niet, dat zij een wijzi ging van het Tursch bestier ten gevolge zullen hebben, maar het geeft duidelijk te verstaan, dat de Macedoniërs van Europa den terugkeer tot het hervornungsprogram van Roval verwachten, m. a. w. dat de groote mogendheden meer als toeziende voogden in Macenië optreden zuIIcd. „De Macedoniër» besluit liet blad hebben zoolang zij konden geprotesteerd, maar thans wat hun geen andere uitweg dan de strijd gebleven." De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag. De Reich8anzeiger bevat thaus de keizer lijke besluiten waarbij de Rijksdag ont bonden wordt verklaard en de uieuwe verkiezingen op 12 Januari 1912 worden vastgesteld. Lijkverbranding. Do Bazelsche Groote Raad, heeft gisteren met 49 tegen 42 stemmen besloten een voorstel, volgens hetwelk in Bazel de lijkverbranding algemeen zou worden ingevoerd, en een andere wijze van be graven alleen na tpcciaal vei zoek daartoe zou mogen plaats hebben, naar den regee- ringsraad om onderzoek en rapport te zenden. Belangrijk Proces. Yoor den krijgsraad te Sueca bij Valen cia is de behandeling begonnen van het proces tegen 22 personen, welke zijn aan geklaagd, dat zij op 18 Juli, tijdens de revolutionnaire onlusten, die op de alge- meeno staking volgden, een rechter van instructie, twee griffiers on eeo deurwaar der te Sueca zouden hebben vermoord. Wen verwacht, dat dit proces een tweede editie van het Ferrer-proces zal worden. Vorstelijke Brouille. De twist in het Spaansche Koningshuis is bijgelegd. Koning Alfonso heeft van de Infante Eulalia ecu brief ontvangen, waarin zijn lastige tante „araer.de honorable" doet. Zij schrijft, dat zij gehandeld heeft in de opwelling van een oogenblik en vraagt den Koning vergiffenis. Ik wil het hoofd buigen voor het gezag des Konings, niet slechts uit plichtsgevoel, maar ook uit ge negenheid". „Het liefst, zou ik", zoo vervolgt zij, „rustig gaan leveu in een huisje, dat ik „Cabane" noem en dat ik te Las NavaB, bij Avila heb gekocht. Daar zou ik de laatste jaren van mijn leven door willen brengen, ver van alle oor en praal, maar bemind door mijne landgenooten". Zij laat aar. den Koning weten, dat haar genegenheid als tante sterker was dan alle andere gevoelens, aan Koningin Christina, dat zij haar nog even lief heeft als altijd en aan haar vaderland, dat zij vóór alles en boven alles een Spaausche ie. Studenten woelingen. Woensdag had in de univoysteit te Peters- burg een studeutenbyeonkomst plaats, waar aan 2500 studenten deelnamen. Er werd niet gesproken of gedebatteerd. Maar er werden de volgende politieke moties aangeDotnen: lo. tegen de Russische politiek in Perzië; en 2o. ten gunste van de revisie van het proces der 56 sociaal democratische afgevaardigden van de tweede Doema, die indertijd wegens „hoogverraad" naar Siberië werden gozouden, terwijl thans gebleken is. dat hun vonnis berustte op een door ageut-provocateurs geotganiseerdc sameozweriugscomedie. De politie had tijdens de bijeenkomst het universiteitsgebouw omsingeld en de Newaoever bezet. De Revolutie ik China. Terwijl aan den eenen kant de correspon dent van de Lokal Anzeiger in Peking seint dat het aftreden de6 regenten een goeden indruk gemaakt heeft en de vooruitzichten op vrede gunstiger zijn gowordeD, wordt in tal van andere berichten integendeel volgehouden, dat dezo concessie aan de volksverontwaardiging van zeer weinig belang wordt geacht en dat de toestand voor de Mandsjoodyoaslie nog even ongunstig is als vóór dien. Dat is trouwens geen wonder, want een verandering in de regeeringewijze kan het aftreden van den regent bezwaarlijk teweegbrengen, daar de Keizerin-weduwe, die onder precies den zelfden grooten invloed staat van de hofkringen als de regeut, de regeering gaat waarnemen en ook de raad van voogdij, die is ingesteld over den jongen Keizer, niet den minsten waarborg geeft voor een verbetering, aangezien bij bestaat uit den onder-voorzitter van het zooeven wegge jaagde ministerie (eon Chinees) en een Mandsjoe. De oenigo verbetering ia de invoering van een regentschapsraad onder Joean Sji Kai; maar't is niet waarschjjnlyk dat de opstandelingen dit alleen voldoende zullen achten om van hun verzet af te zien. Vooral niet, nu zij door de verovering van Nanking heel wat meer kunnen oi»chen dan eenige weken geleden. Over de onderhandelingen tusschen Joean en de leiders der opstandelingen komen zeer verschillende berichten; volgens sommige zouden de rebelleD bereid zyn af te zieu van hun eisch: „China een republiek", wanneer zij Joean maar konden vertrouwen en hij voldoondo waarborgen gaf, terwijl volgens andore berichten de onderhande lingen feitelijk stilstaan. De opstandelingen zouden, niettegenstaande den wapenstilstand, van het veroverde Nanking uit naar het noorden getrokken zijo, om Peking te gaan veroveren. De uit Nanking gevluchte kei zerlijke troepen trekken zich samen by een punt tusschen Nanking en Peking en willen daar de opmarscheerende rebellen tegenhouden. Van belang is het bericht, dat bij keizerlijk edict het afsnijden der staarten is toegestaan. Men weet dat de staart het teeken van dienstbaarheid was, waartoe de Mandsjoes de Chineezen dwongen; in den laalsten tijd was het onder de moderne Chineezen gewoonte geworden dit vernederende teeken af te leggeü, maar dat was altijd eeniger- mate een revolutionnaire daad. Nu is hot openlyk geoorloofd. Misschien mag men dit als een symbool opvatten der intrêe van den nieuwen tyd in China. TWEEDE KAMER. Dr Kuijper vroeg gistermiddag het woord voor 'n persoonlijs feit. Hij bleek in het geheel niet gesticht over de wyze, waarop de Minister Heems kerk hem den vorigen dag had aangepakt. Een ministerraad tot veemgericht vereenigd had zich mot zijn verwijt aan den Minister van Koloniën bezig gehouden en eenstem mig het verdict tegen hem uitgesproken, heeft mr. Heemskerk willen toonen hoever hij tegen hem, dr. Kuyper, dorst te gaan? Als het Kabinet hem deD oorlog wilde verklaren, dan moest dat maar ronduit werden gezegd 1 De Minister van Koloniën was vriendelijk eu lief tegenover anderen, maar de beide antirevolutionnaire sprekers kregen den Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wensehen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door zijn hoog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal 9lechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige kens voor zijn middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijkseh brood is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame (.als kat) besianddeelen uit halen door een trroot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk;, 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel met een extract, doch van gemoute tarwe iu haar geheel) 10 cent. Gezoudheidsbrciod (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood] 10 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker] 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en ouverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessei tbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent. Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent. Délicioux 28 10 «ent. Tho:r.asvaer's n 30 v 10 cent. Beschuit en kook zonder ons etikst, is niet van ons tabrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers- en comestibles-haudelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveen, Water schot, Dnchatel, Stuurman, van der Werff enz leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fanta siewafels [prinsesseboonen, sigaren, tarwearen- enz., gevuld met ZHivere frambozenjam. melk chocolade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen uiet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen ^eel vermeerderden omzet. Door groote »oorraden en voorkoopen, kunnen wij aau onze geregelde gfnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen wordeu verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f60,— werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetg°en per kalendeijaar in Februari geschiedt. Meursing's Machinale Fabriek van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1