Naaihuizen, Fröbelschool, CONCERT^ Vrijdag 15 December De Dochter van Madame Angot. WEERBERICHT. Thermometerstand KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. ALLERLEI. Advertentie n. Hulp- en Hoofdonderwijzeressen. Amicitia Amersfoort. DONDERDAG 14 DECEMBER 1911. Kom je ook op de Bruiloft van Mietje? C. A. N. T. O. Het Nederl. Operette-Ensemble. Theosofische Vereeniging. Openbare Lezing Mej. C. W. DIJKGRAAF, uit Nijmegen. HET ADRES VOOR Natuurlijke Medicinale en Minerale Bronwateren F. W. v. d'WILDE Stoovestraat 12 MEDEDEELINOEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 9 December 1911. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Coruna, laagste 740.1 te Shields. Verwachting tot den avond van 10 Decern- bor 1911. Krachtige Z.W.-lijko, later afne mende en krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt later opklarend, aanvankelijk nog regen buien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. Se Amersfoort. Hoogste gisterenE. 45 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 42 wind van voren Geschiodde zulks uit onnadenkendheid goed, maar dan moest nu de Minister Heemskerk geen hooge borst opzetten en hem verwaten te spreken gelijk hij had gedaan 1 Want dr. Kuijper had niet eens ten defaveure van het Ministerie gesproken, hij had Blechts ge waarschuwd. Geen woord, geen zin in zijn rede beduidde, dat de heer De Waal Malefijt de antirevolutionnairo beginselen zou hebben verzaakt; betoogd was alleen, dat, waar de Regeering niet allo wenschen van elke coalitiegroep kon verwezenlijken, zij toch ook niet een der groepen mocht kwetsenof liever ontstemmen. Op deze niet malsche critiek volgde een klaagzang met diepe kniebuiging van Zijne Excellentie De Waal Malefijt. Slechts stamelend bracht de gemartelde staatsman do ec-rste zinnen er uit; zij waren van hooge en neurasthenische tragiek. Men moet in het Parlement nu eenmaal slagen verwachten, als Kamerlid vele, al? bewinds man nog méér. Maar als men een slag van een zijuer vrienden ontvangt dan doet het dubbel pijn, dan kan dat nooit uit iets anders voorspruiten dan uit afschuwelijk misverstand! En nu het misverstand was opgeruimd, nu vroeg de heer De Waal Malefijt herstel van grieven en hij wilde dr. Kuyper nu wel een ploiziertje doen: de leuze, de bijzondere schoolregel, was hem zoo sym pathiek, dat hij hoopte ze zoo gauw moge lijk ook op Java te kunnen toepassen! Mr. Heemskerk is niet onderdanig en ook niet sentimenteel en hij schijnt er ook niet van te houden als een schooljongen behandeld te worden. Hij kwam daarom aan het einde zijner lange dupliek op het incident terug, legde den heer Kuyper pre cies uit waarom alle Ministers het verwijt aan den heer De Waal Malefijt zoo on billijk hadden gevonden, wierp do voor stelling van verdict en veemgericht verre van zich, verving het woord .krenken" door „smarten", erkende dat de leuze: de bijzondere school regel, voor Indië kon worden aangeheven, doch op Java nog niot toegepast, maar hij gaf in uiterst hof- felijken stijl den geachten afgevaardigde voor Ommen toch eventjes te kennen, dat deze de Ministers piet altoos op de vingers diende te tikken en niet moest doen alsof hij de autirevolutionnaire,mitsgaders Christe lijke wijsheid in pacht had. De groote meester antwoordde daar op met 'n hatelijkheid aan het adres van den onderdanigen min. van koloniën. Het blijkt nu zeide hij ongeveer dat wij het geheel eens zijn met elkaar en dat er een afschuwelijk misverstand heett bestaan. Maar dan is tevens gebleken, dat een bewindsman, die nooit in Indië geweest is, zijn hoofd zoozeer in beslag genomen ziet door de onderwerpen zijner begrooting, dat hij de vrijheid van de uiting zijner gedachten eenigermate beklemd ziet en door onduidelijkheid ontstemming wekt.... Het werd met nog veel fraaiere termen gezegd, maar het kwam er toch op neer, dat Zijne Excellentie bij het verdedigen van zijn begrooting niet geheel helder in zijn hoofd was. Openbare Leeszaal. Na een inleiding van ds. Hogerzeil is besloten tot de stichting eener openbare leeszaal en bibliotheek te Ylissingen. Er werd oen voorloopig comité gevormd, waarin de burgemeester als eerevoorzitter werd gekozen, die deze benoeming heeft aanvaard. Roode Kruis. Het Haagsche vrouwen-comité van het Nederlandsche Roode Kruis veroorlooft zich de medewerking in te roepen van allen, wien een deugdelijke organisatie onzer vrijwillige ziekenverpleging, die zoowel in tijden van oorlog als bij natio nale rampc-n onder de leiding van het Nederlandsche Roode Kruis optreedt, ter harte gaat, en die bereid zijn hetzelve bij den voorgenomen bouw van eene nieuwe Roode Kruis kliniek te steunen. De ouderdom van onze Aarde. Het onderzoek van een aantal fosfaat- houdende gesteenten heeft tot de gevolg trekking geleid, dat ze des te grooter hoeveelheid helium bevatten, naarmate ze ouder zijn, en daarop berust een schatting van hun ouderdom en dus van die van vorschillende geologische lagen. Volgens Strutt komt men dan tot het volgende resultaat: het oligocoen ligt 8 millioen jaren het jura-tijdvak 16, het steenkolentydvak 145 millioen jaren achter ons en dat zouden nog minimale waarden zijn. Hoe wel de aldus verkregen uitkomsten ten deele tegenstrijdig zyn en dus hoogst on zeker, zyn ze toch belangwekkend, omdat ze voor den ouderdom der Aarde schat tingen goven, van dezelfde orde van grootte als reeds naar zuiver geologische of geo grafische methoden verkregen zijn. Een moderne Hugo de Groot. Toen gistermorgen, aldus deelt men aan de N. Gr. Ct. mee, een spoorwegbeambte in de goederenloods van het station te Leer in Oost-Friesland, aan het werk was, werd zijn aandacht getrokken door een wasch- mand, waarin zich iets scheen te bewegen. Hij liet zijn werk staan, ging op de mand af en lichtte het deksel op. En daar zag hij voor zich een jongineusch, wien het in de beperkte ruimte blijkbaar te benauwd geworden was en diu zich nu door zijn bewegingen verraden had. Het jongemensch in de mand bleek bij onderzoek de dader van een grooten diefstal te Leer te zijn. De ontsnapte Vo 8. Het „Rott. Nbl." verneemt over de ontvluchting van Marinns de Vos nog het volgende: „De familie De \os woont thans in de Meermanstraat 4, te Rotterdam, en bezocht, geregeld den gevangen zoon en broeder te Scheveningen. Eenige dagen voor de ont vluchting had Mariuas nog bezoek van zyn zuster ontvangen. Wel hadden deze be zoeken, volgeus het gevangenisreglement, steeds in tegenwoordigheid van een beambte plaats, maar broeder en zuster hadden bij dit laatste bezoek hun gesprek, of althans een deel daarvan, in het Transch gevoerd. De Vos had zich gedurende zijn straftijd steeds goed gedragen, alleen in de laatste dagen had hij zich schuldig gemaakt aan eenige overtredingen, die aanleiding gaven hem in het chackot op te sluiten. Gevan genen, die in de gevangenis disciplinair gestraft worden, sluit men nl. op in een der strafcellen of cachotten, die zijn ingericht in een afzonderlijk gebouwtje, buiten deeigenlijkegevangenis.Ditgebouwtje is gelijkvloers in tegenstelling met de gevan genis, waar de cellen 3 a 4 verdiepingen boven elkaar zijn. Dat .De Vos het er eeosklaps naar ging maken, om in het cachot opgesloten te moeten worden, schijnt in overleg gebeurd te zyn met zijn helpers buiten de gevan genis. Voorts blijkt, dat dezen voorzien geweest moeten zijn van een touwladder, waarmee zij over den muur geklommen moeten zijD, die het gevangeniscomplex omsluit." De nauwe rok en de laken fabrikanten. Een der grootste laken fabrikanten te Roubaix, heeft verklaard, dat door de geringe afmetingen voor de nauwe rok vereischt, de laken industrie zeer benadeeld wordt. Een derde deel der machines staat thans stil; met het gevolg dat 30 pCt. der arbeiders en arbeidsters, circa 20.000 in aantal, zonder werk zijn. Een deel van de Belgische arbeidersbevol king is reeds voor goed ontslagen, van de Fransche arbeiders is de werktyd verkort. Sedert een jaar heeft de nauwe rok een vermindering van loon medegebracht van 15 tot 20 millioen fres.evenwel is deze teruggang niet uitsluitend daaraan te wijten, doch is ook een gevolg van het afuemen van den uitvoer, hoofdzakelijk naar Spanje en Amerika, ten gevolge van do verhooging der uitvoerrechten. 'n Fidele gevangenis. Byna ongeloofelijke toestanden zyn in de gevangenis van Algiers ontdekt. Tusschen de gevangenen, in 't bijzonder tusschen degenen die nog in voorarrest zaten, en de gevaogenisbewakers bestond een intieme verstandhouding. Vóór alles zorgden de gevangenisbewakers er voor, dat de ge vangenen met de buitenwereld in het nauwste verband bleven, wat tengevolgo had, dat zij het proces ten hunnen gunste konden beïnvloeden. Verder verschaften de bewakers den gevangenen medicijnen, welke deze innamen als zij op weg gingen Daar het gerechtshof. Tengevolge vaD het gebruik dezer medi cijnen deden zich bij hen aanvallen van razernij voor, van zoo bedriegelijke echt heid dat de doctoren verklaarden dat zy io hun geestvermogens gekrenkt waren, wat vrijspraak tengevolge had Een roovert- bende, die wegens groote juweelendief stallen achter slot en grendel gezet was, kreeg van de bewakers alle geroofde juweelen terug. De bewakerB kregen dan natuurlijk later, als de buit verkocht werd hun aandeel daarvan. De schuldige be wakers zyn in hechtenis geoomen. Uit een Amsterdamsche school. Waarom hebben visschen vinnen?" „Om mee te zwemmen". „Menschen hebben geen vinnen; waarmee zwemmen die dan? „Met zwembroekies". Het huwelijksrecord houdt 'n Mexicaansche dame vau nauwelijks 40 jaar, Sénora Raij Castillo, die thans voor de 7e maal weduwe ia geworden. Zij overleefde 7 gelukkige huwelijken. 'n Amerikaansche dame airs Jennie Bigford, 59 jaar, maakte 'n ander record. Zy verscheen 14 maal voor den burger lijken staDd om te huwen maar liet zioh ook 14 maal scheiden. Al haar maunen leven nog op één na. Een net Meisje vraagt eenige biedt zich tevens aan voor Uostunm- werk. Zich te vervoegen Utr. weg 75. BEEKESTEINSCHE LAAN. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. OPLEIDING VAN De aandacht van Ouders en Voogden wordt op deze opleiding gevestigd. De drie hulponderwijzeressen, die van deze opleiding in Novem ber jl-, voor de eerste maul exa men deden voor de hooidacte, slaagden alle. Aanmelding bij de Directrice. Tevens vangt de nieuwe cursus voor kinderen van 3—6 jaar oud, aan op 9 Januari 1912. Het Schoolgebouw is geheel cen traal verwarmd en volgens de strengste hygiënische eischen ingericht, terwijl het onderwijzend personeel gediplo meerd ls. ENSEMBLE SOLSER EN HESSE. Opvoering van AmsterdamBche schets in 3 Tafereelen door A. SCHMITZ. (45 personen). Enorm succes. Grand Théatre Amsterdam. Orchest onder leiding van GERRIT VAN WEEZEL Zie verder aanplakbiljetten en strooibiljetten. Prijzen der Plaatsen: le rang f 1.25 (leden f 1.2de rang f 0.75. Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking op den speeldag om half een uur. welwillend te geven in AMICITIA door de Uirechische vrouwen-studenten muziek-club ten bate van de kas van liet comité Amersfoort en omstreken van „Het Neder landsche Roode Kruis. Het programma omvat: Liederen voor meerstemmig dameskoor. Duo's voor viool en piano. Solo-zangnummers, enz. Eerste rang f 1.- Tweede rang 10.50 Aanvang ACHT uur. Plaatebespreking in „Amicitia" op 15 De cember, des middags half een. SCHOUWBURG UTRECHT. Opgericht 1 Mei 1903. Directeur: ALPHONSE JANMART Jr. Artistiek leiderJ. J. RENTMEESTER. Zondag IO December Eerste opvoering alhier van Operette Comique in 3 bedr. naar het Fransch Muziek van CH. LECOCS. Vertaling J. J. R. De hoofdrollen znlleu in deze operette door bekende solisten van ons Ensemble vervuld wortjen. Aanvang halt acht. Nederlandsche Afdeeling. op WOENSDAG 13 DECEMBER, des avonds 8 uur, in de Remonstrantsche kerk. Spreekster Onderwerp De verhouding van de theosofie tot de godsdiensten. Toegang 25 cent. PHOENIX BIEREN" en waar steeds versche vulling voorhanden is Teletoon 29

De Eemlander | 1911 | | pagina 2