DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 291. WOENSDAG 13 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. Evenredige vertegenwoordiging. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: UI.F.OK HaAO 6. Telet. Interc. 18». Prijs der AdvertentiCn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Wnrmoesstr. 76*78 Amsterdam Ons kiesstelsel is gobouwd op het zoo immoreele recht van don sterkste: de helft plus één is almachtig en de helft min één mag lijdelijk toezien. 'o Meerderheid en 'n minderheid behoudt men natuurlijk altijd, maar de billijkheid stelt 2 eischen: ook de minderheid kome tot haar recht en de meerderheid vertegen «voordige inderdaad de meerderheid. De regeliog van ons kiesrecht waarborgt niet, dat aan beide vereischtcn voldaan wordt. Het eenige correctie! tegen al te brutale doorvoering van het recht van den sterkste biedt de verdeeling in kiesdistricten, maar dit is eigenlijk slechts 'n verplaatsing van het onrecht, want in ieder kiesdistrict bljjft alweer de regel gelden: de helft-f-1 alles, de helft 1 niets! Hot toeval zal weliswaar medebrengen, dat in het eene district partij A, in het andere partij B juist de helft -f- 1 aan hare zijde weet te krijgen en zoo zal ook de minderheid ver schillende harer candidaten verkozen zien, maar dat is dan toch louter te danken aan het toeval. Het toeval moge grillig zijn, onmogelijk mag het vrijwel heeten, dat 'n partij, die iets beteekent in den lande, in geen enkel district 'n meerderheid zou weten te be halen. Aan do kleinere groepen echter zal het nimmer gelukken met eigeu krachten 'n vertegenwoordiger verkozen te krijgen. Nog ongunstiger werkt ons kieBstelae] bij de geine. nteraadsverkiezingen. Slechts de groote gemeenten zijn gesplitst in kies- districten;in de kleinere, dusover betgeheele platteland heerscht onbeperkt het recht var den sterkste en hangt het geheel van de welwillendheid der meerderheid af, of in het gemeentebestuur ook de minderheid 'n vertegenwoordiger zal erlangen. In de groote gemeenten is het iets beter gesteld. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zjjn gesplitst in resp. 9, 5 en 4, alle overige gemeenten met meer dan 15.000 inwoners in 3 kiesdistricten. Was bij de Kamerverkie zingen de kans om van de 100 zetels er eeni ge te bemachtigen vrij groot, bij de raads verkiezingen is die kans alweer veel kleiner; heeft de minderheid niet in een der dis tricten de helft der kiezers achter zich, het zal nooit gelukken met eigen krachten 'n vertegenwoordiger in den raad te brengen, al komt zij ook in alle 3 districten slechts 'n luttel aantal stemmen te kort. Kleinere groepen zullen dus stoeds naar 'n raads- zetel kunnen fluiten, totdat een der hoofd partijen zich sterk genoeg gevoelt om 'n zetel vrij te laten. Ons kiesstelsel maakt nog 'n andere, precies tegenovergestelde absurditeit moge lijk. Wij hebben nu gezien dat 'n 6terke minderheid totaal genegeerd kan worden; het kan zich echter ook voordoen, dat juist de minderheid de lakens uitdeelt en de meerderheid in de hoek geduwd wordt. Het is immers niet ondenkbaar, dat paltij A in 2 districten 'n klein overwicht heeft, zeg 51 of 52 van de 100 stemmen weet te verwerven, terwijl zjj het in het 3e district met glans aflegt, zeg met 20 tegen 80 stemmen. In dat geval zou partij A, die slechts 123 kiezers vertegenwoordigt, */s der zetels innemen, terwjjl party B, die op 177 kiezers steunt, zich met '/i moet ver genoegen Reeds jaren lang is door alle partijen de groote onbillijkheid van het huidige kies stelsel erkend en er bestaat vrijwel 'n communis opinio, dat de „evenredige vertegenwoordiging" de meest rationeelo en billijke is. Al erkennen wij voluit, dat ook tegen evenredige vertegenwoordiging zoor vele bezwaren aangevoerd kunnen worden, wij zijn toch van meening, dat deze niet op wegen tegen de groote voorrechten er aan verbonden. Dat het niettemin nog steeds tot de pia vota behoort, "ib waarschijnlijk hieraan te wyten, dat de uitvoering groote moeielijk- heden met zich brengt. Er zijn reeds ver schillende stelsels van toepassing uitgevonden en in praktijk gebracht maar geen enkele kon algemeene bevrediging wekken, Zoo het ooit tot de invoering van eenig stelsel komen mocht, zal dat o i. bcsiisl gepaard moeten gaan met stemplicht. Zoudor dat zouden wij toch weer geen trouwe afspiege ling van het kiezerscorps krijgen en zouden tal van voordeelcn, aan evenredige vertegen woordiging verbonden, verloren gaan. Wij zullen hierover echter niet verder uitweiden; mogelijk staat ons binnenkort'n verhandeling van een der warmste voor standers te wachten. Dat wij than6 retds deze quaestie aan geroerd hebben, vindt hierin z'n aanleiding dat ons toegezonden werd de afdruk van 'n adres, waarvan wij reeds etteljjke weken geleden melding maakten. 'n Aantal kiezers van verschillende rich ting te Apeldoorn hebben tot H. M. de Koningin 'n adres gericht, waarin o.a. gezegd wordt: lo. dat uit de, dit jaar gehouden, ver kiezingen voor de gemeenteraden, gebleken zijn de gebreken van het daarbij geldend meerderheidsstelsel. 2o. dat toch zeer vele kiezers geen in vloed kunnen uitoefenen op don uit slag der stemming. 3o. dat dan ook die uitslag in den regel niet overeenkomt met de, uit do stemmencyfers gebleken, wensch dei- kiezers. 4o. dat dientengevolge de stembusstrijd zich kenmerkt door betreurenswaar dige felheid, welke de kloven, door verschil van inzicht gegraven, noode- loos verbreedt. 5o. dat in dit alles verbetering kan worden gebracht, door invoering van evenredige vertegenwoordiging. 6o. dat, naar hun oordeel, voor die invoering, voorzoo ver betreft de verkiezing van gemeenteraden, geen w ij z i- ging der grondwet no odig is. Redenen waarom ondergeteekenden Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken, wel te willen nemen het initiatief voor do invoering van eenig cvenredigheidsstelsel betreffende de vei kiezingen voor de gomeenteraden. Aan het verzoek 7an adessanten om dit i adres ook ten onzent ter teekening te leg- j gen, voldoeu wij zeer gaarne.Niet dat wij van adressen ooit veel verwachten, ook niet, dat wij door 'n evenredigheidsstelsel voor de gemeenteraden tevreden gesteld zouden zijn, maargodachtig aan het h appez, frap- pez toujours, iedere droppel holt den steen uit,zouden wij wenscben dat de roep om evenredige vertegenwoordiging zoo luide ging klinken door het geheele land, dat de regeering het oor er niet langer meer voor kan sluiten. Dk Italiaansch-Turk8Che Oorlog. In militaire en politieke kringen te Rome wordt verteld, dat bij Derna een groote slag werd geleverd, waarin de Italianen 500 man aan dooden en gewonden verloren. Het gevecht moet uiterst verbitterd geweest zijn. Officieel is dit bericht nog niet be vestigd. Wel wordt oflicieel melding gemaakt van een gevecht bij Bcnghasi in den nacht van 10 op 11 December. De Turken violeu de Iialiaansche stellingen aan, doch werden na een kort en hevig gevecht teruggesla gen. Zij lieten op het veld 38 dooden achter. De Italianen hadden 3 dooden en 12 gewonden. De Turksche ambassadeur te Parijs heeft onderhandelingen aangeknoopt met Fransche leveranciers van vliegmachines over een groote bestelling een- en tweedekkers, ter wyl tevens pogingen in het werk worden gesteld vliegeniers "oor Tripoli en Barka aan te werven. Degenen, die zich daartoe beschikbaar stellen, zullen bij het leger worden inge deeld en rechtstreeks ter beschikkiug ge steld worden van den algemeenen bevel hebber. Behalve een hoog tractement, krijgeu zij premies voor elke keer, dat zij in levensgevaar ziju geweest. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Konstantinopel verklaart: Frankrijk en Engeland staan op liet standpunt, dat,wan neer Turkije de doorvaart der Russische oor logs6chepen door de zeeëugte toestaat, zij geen moeilijkheden zullen maken; zou Tarkije om een gegronde reden het ver langen van Rusland niet inwilligen, dan zouden de genoemde mogendheden geen druk op Turkije uitoefenen om het tot een andere opvatting te dwingen. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Küln. Ztg. verschijnen in de Turk sche pers artikels, welke onder voorop stelling van doelmatige voorwaarden de openstelling der Dardanellen voor de Rus sische vloot verdedigen. Altijd zou slechts één -6chip door de zeeëngte mogen varen geen schip mocht de Dardanellen binnen, varen, dat niet voordien daaruit gevaren was. Rusland moe6t Turkije ook nog politieke concessies doen. De uitzetting der Italianen uit Smyrna is, als reeds gemeld, voorloopig uitgesteld, waarschijnlijk na protest van üuitsche zijde Volgens verschillende berichtgevers zou niettemin de uitzetting van alle ItaliRansche onderdanen uit alle versterkte plaatsen op Turksch grondgebied nog slechts een quaestie van korten tijd zijn. De Sultan hoeft 35.000 gulden gegeven, voor de nagelaten betrekkingen der in Tripolitanië gevallen Turksche strijders. De Vossische Zeitung meldt, dat de douane-inkomsten van Italië in de eerste 10 dagen van December 9 millioen lire bedragen of 4 millioen minder dan verleden jaar. De indirecte belastingen bedroegen in December 93 millioen of 6'/a millioen minder dan in 1910. Over het heele be- grootingsjaar bedraagt dit ongeveer 14 millioen. De directe belastingen hebben iets meer opgebracht. Het Fransch-Duitsche Verdrag. De Fansche Kamer heeft mot 426 tegen 137 stemmen besloten de interpellaties over de buitenlandsche politiek te behandelen na de aanneming van het Fransch-Duitsche Verdrag door de beide Kamers. De behandeling van het verdrag met Duitschland zal vermoedelijk drie tot vier dagen in beslag nemen. De technische verdediging zal geschieden door minister de Selves, de algemeene door minister-president Cadlaui. OoSTENRIJKSCHE LeGERPOLITIBK. In de Kamer heeft de minister van financiën bij een beschouwing over den financieelen toestand gezegd, dat tot geen prijs oorlogsgebeurtenissen de ontwikkeling en den economischen toestand mochten verstoren, wat,zeide de minister wij slechts kunnen voorkomen door te steunen op de kracht van ons leger en onze vloot, en door in de rij der mogendheden onze rol van onbaatzuchtig bondgenoot en ge vreesd tegenstander te handhaven. Ofschoon wij vast kuunen hopen van de weldaden van den vrede duurzaam te blijven ge nieten, zullen wij het leger toch geven wat het noodig heeft om ons van een werke lijke bescherming te verzekeren. Ik ver zoek de Kamer de voorloopige twaalfden aan te nemen. Het „Motu Proprio". In den Saksischen Landdag is gister de interpellatie behandeld, ingediend door de nationaal-liberalcn over het „motu proprio" betreffende het voor den wereldlyken rech ter roepen van geestelijken als getuigen of beklaagden, zonder toestemming van de kerkelijke overheid. Minister dr. Beek zeide, dat met groote waaischijnlijkbeid aangenomen mag wor den, dat het bevelschrift van den Paus niet zal gelden voor Duitschland. Mocht dit echter niet juist zijn, dan is het stand punt van de Saksische regeering duidelijk. Het „motu proprio" is onvereenigbaar met de Saksische grondwet en moet, wil het van kracht worden, goedgekeurd wordeq

De Eemlander | 1911 | | pagina 1