WEERBERICHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 13 December 1911. Hoogste barometerstand 763.0 m.H. te Nico, laagste 727.4 te Scilly. Verwachting tot den avond van 14 Decem ber 1911. Krachtige later afoemendc Z.O.- lyke tot Z.W.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, later opklarend, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. geen der beide partijen tijdens den wapen stilstand in deze drie provincies troepen of munitie zou invoeren. Te Peking zou men thans goede hoop hebben op een minnelijke schikking, daar meer en meer blijkt, dat de leiders van den opstand in Nanking en Woetsjang het gevaar beginnen in te zien, dat et voor de integriteit van China dreigt, wanneer de burgeroorlog langer voortduurt. Joean-tsji-kai heeft intusschen, ten einde ziju eigen positie te versterken, zijn protégé, generaal Feng-kwo-tsjang, die Hanjang heroverde, benoemd tot opperbevelhebber der Hautjoe-iroepen in plaats van prins Ttaitao, den broeder vao den regent. Volgens een bericht in de Daily Telegraph uit Peking, zou men aldaar met groote en ietwat angstige belangstelling afwachten, welke houding Japan thans zal aannemen. Want wèl maak! Japan in de laatste dagen niet meer gemeene zaak met de revolutionnairen in Mantsjoerije, maar het heeft thans twee divisies gemobiliseerd, die elk oogeuhlik naar China kunnen worden ingescheept. Daar nu Japan gewoonlijk uitnemend is ingelicht omtrent de gebeurtenissen in China, geeft dit wel een en ander te denken, ook in verband met het feit. dat het Japausche gezantschap in Peking onlangs zijn militaire wacht heeft verdubbeld. deelde de koning mede, dat de zetel van de Indische Regeering zal worden overge plaatst van Calcutta naar Delhi. TWEEDE KAMER. Tegen de drankwet, de eenige sociale wet ons door het ministerie Kuyper ge schonken, is weer eens 'n veldtocht onder nomen, thans niet door de liberalisten maar door de roomsche Kamerleden Fleskens en Van Nispen. De heer Rink eischt van den minister de pertinente verklaring of hij bereid was tot omwerking van de Drankwet zoo neen, hoe hij zich stellen zou tegen over het initiatief der Kamer. Minister Heemskerk antwoordde, dat de Kamer te zeer overladen is om nu ook nog 'n wijziging van de diankwet voor te stellen, de houding der regeering tegenover het initiatief der Kamer zou geheel afhangen van den inhoud der weievoordracht. Verder beantwoordde de minister de verschillende sprekers, die 's ministers aan dacht gericht hadden op allerlei quaesties van ondergeschikt belang. Ook over evenredige vertegenwoordiging liet zich de minister uit, doch slechts nega tief, om mee te deelen, dat er vooreerst nog geen stappen van de regeering in die richting te wachten zgn. Misschien, als het regeeringsprogram afgewerkt is! M. a. w. met St. Juttemis. Landsverdediging en alcohol. Nadat eerst de Minister van Oorlog de volgende resolutie heeft uitgevaardigd „Beschikkende op een request vsn de hoofdbesturen van verschillende algemeene Nedorlandsche Vereenigingen voor drank bestrijding, houdende het verzoek om uniforme voorschriften te willen geven zoo danig, dat wanneer bij gelegenheid van de verjaardagen van deleden van ons Vorsten huis de militairen op alcoholhoudende dran ken worden onthaald, de manschappen, die geen alcoholhoudende dranken wenschen te gebruiken, in de plaats daarvan op alcohol vrije dranken worden getrakteerd; brengt ter kennis van de besturen voor noemd, dat in den gewenschten zin de vereischte bevelen worden gegeven." iB door don Minister van Marine 'n reso lutie van gelijke strekking uitgevaardigd. De H. IJ. S. M. en de duurte. De raad van administratie der H.IJ.S.M. heeft afwijzend beschikt op het verzoek om toelage wegens de duurte. De directie der H. IJ. S. M. heeft met ingang van 1 Januari 1912 de loonen van de losse remmers met 1 oent per uur ver hoogd. Nogmaals herinneren wij aan de belang rijke ledenvergadering van de Kicsvcreeni- ging „Gemeentebelang", welke morgen avond gehouden wordt in „Ons Huis". Introducties zijn nog verkrijgbaar aan het bureau van de Eemlander. De rywieldieven worden gewoon een plaag voor onze stad. Gistermiddag was weer een fiets, die onbeheerd voor het postkantoor was gelaten, bg terugkomst van den eigenaar verdwenen. Naar het Amersf. Dagbl. verneemt zal de Nederlandsche Tooneelvereeniging, directeur de heer Ternooy Apèl, op 27 December a.s. in Amicitia opvoeren het tooueelspel „Meneer Alphonse" v. Alexan dre Dumas fils, vertaling van Anna van GoghKaulbach. Over do opvoering van dit stuk te Am sterdam schreef de N.R.Ct.: „Dit welbekende stuk van Duuias Fils, dat door de directie van de Ned. Tooneel vereeniging terecht een vertaling waard is gekeurd door Anna van GoghKaulbach, heeft in de vertooning hedenavond in den Hollandschen Schouwburg een sterken in druk gemaakt. In allesik spreefc nu van het werk— bewonderde men de hand en don geest des meesters: in don prachtig gesloten bouw, de treffende karakteristiek van de twee hoofdpersonen, de vornuftig gedachte han deling, den zinrijken dialoog. De vertooning van dit, door zijn stijl in het genre der moderne Fransche comedie klassiek te achten, tooneelspel mocht hoogst verdienstelijk heeten en verdient een druk bezoek;", De nieuwbenoemde reserve- en mi litie-luitenants zullen 23 dezer bij de staven der korpsen worden beëedigd. De kapitein B. Reycvaan, van het 5e rog. inf. te Amersfoort, keert 16 dezer bg het le reg. vesting-art. naar zijn gar nizoen terug. De Vogels en de Landbouw. Gisterenavond hield de afdeeling Amers foort van het Utrechtsch Landbouw Ge nootschap eeu vergadering in de Arend, waarin de heer de Beaufort uiUMaarn een lezing met lichtbeelden hield over: „De vogels en de landbouw". Spreker gaf eerst een korte inleiding, waarin hg er op wees, dat het voornaam ste om iets van de natuur te weten is, iets te laten zien. In den laatsten tijd is er nog al wat over de vogels te doen geweest, nu een nieuw wetsontwerp aanhaugig is tot bescherming der vogeL. Het idee van nuttig en schadelijk der oude wet is in het ontwerp verlaten, omdat het een zeer moeilijk standpuDt is. Immers wat de een nuttig noemt, noemt de ander, en vaak terecht, schadelijk. Men denke siechts aan de uiteenloopende belaogeu van jagers, landbouwers, visschers e.a. Hot nieuwe principe is zeer ruim gezien, nl. dat alles wat io de natuur leeft, in casu hier de vogels, zgn recht heeft van bestaan, welk recht moet worden gehandhaafd. Hoe meer studio we van de natuur maken, hoe meer we overtuigd worden van dat principe. Van vele kanten is dat besproken en toen is het wetsontwerp gewijzigd naar den ouden kant, voornamelijk uit administratief oog punt. Het ruime principe, meer strookende met de natuurwetenschappen, is eenigszins verlaten. Door de landbouwers worden eenige vogels gebrandmerkt als schadelijk, andere als nuttig, maar daar wordt gauw over heen gesproken, daar de men6ch geneigd is de schade nauwkeurig uit te meten en het nut als vau zelfsprekend te beschouwen. Hoe meer we van de natuur weten, hoe wijzer we worden. Bij het bestudeeren van de natuur komt het op bekijken aan en daarom zal spreker zijn onderwerp aan de hand van tal van lichtbeelden behandelen. In gedachten maken we een wandeling door ons vaderland om verschillend vogel leven te beschouwen. Eerst gaan we naar het Noordzeestrand op het eiland Rottum, Waar we een mceuwenkolonie bezichtigen. Deze vogels zgn veel vervolgd om hun mooie veeren en daardoor sterk in aantal geminderd. In 1908 zijn ze echter onder de beschermde vogels opgenomen, dank zij het werk der Vereeniging tot bescher ming van vogels. Vroeger werden de meeuwen ook wel vischdieven geheeten, maar dat is toch niet van veel belang, 't Zijn vogeL van schoone vormen en mooi gevederte. In 't strand leven nog vele mooie vogels, o.a. de bonte scholekster, eveneens een steltlooper. Ziju eieren ver- toonen een sterke neiging tot dierlijke vermomming en liggen in eeu omgeving van gelijke kleur. Het volgend beeld geeft de kluit, bezig zijn eieren om te keeren. Deze heeft een zeer eigenaardigeu snavel, die naar boven oploopt en den vorm heeft van een schoen- makersels. Een nachtvogel Jonder de strand vogels is de griel, die een lachend geluid voortbrengt. Zijn oog is ingericht voor nachtleven, evenals bij den uil. Deze vogel ia vrij zeldzaam. Veel algemeener is de grutto, die ook veel bij Spakenburg en Bunschoten voorkomt. Daarna maken we een uitstapje naar het Naardermeer, dat om zijn lijk natuurleven door een vereeniging is aangekocht. Bij zonder fraaie beelden vertoont spreker van den lepelaar, die in ons land slechts op twee plaatsen broedende voorkomt, nl. in het Zwanenwater in Noord-Holland en in het Naardermeer. Deze vogel is uiterst zeldzaam en komt verder alleen nog voor in de Hongaarsche vlakten. Een andere bewoner van het Naarder meer is de purperreiger. Dit is eveneens een mooie vogel, van een buitengewone kleurenpracht, die ook zeer zeldzaam is. De reigers worden wel gebrandmerkt als groote vischdieven, maar niet onjuist is al eens opgemerkt, dat waar veel reigers zijn, ook veel visschen voorkomen. Er ie echter een onderzoek ingesteld door prof. Nierstrasz uit Utrecht en spr. kan wel meedeelen, dat de conclusies in het voor deel van de reigers zijn uitgevallen. Na nog eenige beelden te hebben gegeven van een broedende slobeend en van de dodaars, maakten we kennis met de kara- kiet of rietnachtegaal, die een zeer kunstig nest bouwt, hangende tusschen rietstengels, waarna achtereenvolgens op het doek Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 40 door de regcering. Die goedkeuring is niet verleend. Nadat de afgevaardigden te kennen had den gegeven, dat zij het antwoord van den minister niet duidelijk genoeg achtten, nam deze nogmaals het woord om te zeggen, dat hij zich zoo scherp, krachtig en be slist had uitgelaten, dat bij niet begreep wat men meer varlangen kon. De minis ter deelde nog mede, dat hij juist een schrijven had ontvangen van den Saksiscben gezant te München, waarin bericht werd, dat verondersteld mocht worden, dat eerst daags uit Rome oen besliste verklaring zou worden ontvangen, waarin gezegd wordt dat het „motu proprio" niet voor Duitsch- land zou gelden. De crisis in PERzië. Uit Konstantinopel wordt aan het Berl. Tageblatt geseind: Op de Porte is thanB het antwoord van do mogendheden ont vangen op de nota van Turkije betreffende Pcrzië. De mogendheden verklaren, dat zij zich tot de Russische regeering hebben gewend en dat Rusland heeft verklaard, dat het geen plannen koesterde, die gericht waren tegen do integriteit van Perzië. Het antwoord beschouwt men op de Porte als een belangrijk succes voor de Turkscho diplomatie. Absoluut Alcohol Verbod. In Zweden is, op voorstel van den liberalen Minister-president Staaff een extra parlementaire commissie benoemd, die zal onderzoeken hoe in Zweden te komen tot een absoluut alcohol-verbod, zoowel van verbruik, als van invoer en productie. De opstand in China. De Duitsche bladen maken melding van allerlei feiten, waaruit zou blijken, dat de Japannors op allerlei manieren de Chinee- schc revolutionnairen ondersteunen. Zoo zouden, volgens de Kölnische Zeitung, Japausche schepen in de monding der Jangtse 37.500 goede Russische geweren en 35 millioen patronen op de schepen der revolutionnairen hebben verladen. De Japanners leveren trouwens ook als het te pas komt, zegt de Kölnische en hiermede spreekt het blad haar beschuldiging van „schending der neutraliteit" in zekeren zin tegen ook wapen6 aan de Keizerlijken. De wapenstilstand welke te Hankow werd gesloten en die, van 9 tot 24 December duren zal, omvat het geheele gebied der militaire operaties, met uitzondering van de provincies Sjansi, Sjensi en Tsjetsjoean, alwaar door het afbreken der telegraphische verbinding, een gelijktijdige staking der krijgsbedrijven niet kon worden verkregen. Intusschen is men overeengekomen, dat De Kroninqsdurbar te Delhi. De proclamatie van den Koning van Engeland tot Keizer van Indië heeft gis termiddag plaats gehad. De plechtigheid werd verhoogd door de schilderachtige Oostersche pracht; in de straten verdrongen duizenden toeschouwers elkaar. De Engel8cbe gouverneurs kwamen aan in gala-rijtuigen, de Indische vorsten in gouden en zilveren wagens. Het reusachtige krouingskamp is alleen een kamp, omdat het uit tenten bestaat. In werkelijkheid is het een 6tad, en wel een stad, die al moge ze dan ook slechts tijdelijk zijn, in moderniteit van inrichting menige groote provinciestad in Engeland overtreft. Het kamp beslaat een oppervlakte van 25 vierkante mijlen. Dat zegt zeker al iets. En een bezoek aan deze witte stad kan oen denkbeeld geven van de uitgebreid heid der voorbereidingen, welke zjjn ge troffen tot viering van een in de geschie denis nog niet voorgekomen plechtigheid- Een expresselijk aangelegde waterleiding zal de keizerstad van water voorzien, de electriciteit is te hulp geroepen om de stad te verlichten. Breede wegen zijn aangelegd, andere wegen zijn verbeterd, speciale spoorwegen zgn aangelegd. Het is een vreemde, fasci- neereode stad die daar is gebouwd in de vlakte, schitterender nog wellicht dan de oude zetels der Mogols te Delhi zelf. Heerlijke lanen en tuinen verbinden de verschillende kampen onderling, want al de hoogwaardigheidsbekleders, al de In dische vorsten, van wie er 135 bij de kroning aanwezig zullen zijn, hebben hun eigen groepen van tenten, die om het eigenlijke keizerlijke kamp zijn opge richt dat het centrum van de kronings- stad vormt. De koning en de koningin verlieten het kamp te half twaalf, begeleid door twee bereden adjudanten, en geëscorteerd door huzaren, artillerie eu andere troepen. Bij de keizerlgke tent werden zij ont vangen door den onderkoning van Indië, lord Hardinge; de muziekkorpsen speelden het volkslied. De koning en de koningin namen hun zetels in op het verhoogde platform, onder een gouden troonhemel, in het midden van het amphitheater. Do koning opende den durbar met een redevoering, die met langdurige, geestdriftige toejuichingen werd ontvangen; de muziekkorpsen speelden den kronings- marsch. De herauten lazen daarna de kronings proclamatie voor. De koning en de koningin stonden voor den troon met het gezicht naar de duizen den, die juichten: God save the King! Lord Hardinge kondigde daarna een aantal bosluiten af, ter herinnering aan den kroningsdurbar, waaronder een tot het schenken van eon gift van vijf millioen Roepijen voor het volksonderwijs. VoortB werden belooningen geschonken aan de soldaten en de ondergeschikte ambtena ren en worden een aantal gevangenen in vrijheid gesteld. De plechtigheid eindigde onder trompet geschal en hernieuwde toejuiching van koning en koningin. Kort voor het sluiten van den Durbar

De Eemlander | 1911 | | pagina 2