DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelpen. No. 294. ZATERDAG 16 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg, Abonnementsprijs: Per jaar1 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EINE MaA« 6. Telef.pnterc. 18». Prijs der Advertentiün Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij het abonnement belangrijke korting). Tot p,aat sing van advert, en reel, van bruten het hen, on Amersfoort in di, btad .afsluitend" gerechtigd het A,g. Binnen-en Bnitcnlandseh Advert.- buren, D. Y. ALTA, Het concert, gisterenavond in Amicitia gegeven, ten bate van bet comité Amers foort en omstreken van „Het Nederlandsche Roode Ktuis", door de Utr. Vr. Stud. Muziek Club C. A. N. T. O. mocht zich verheugen in een groote belangstelling. Het financieele succes zal dus «el zijn bereikt. Ed wat de uitvoering zelve betreft, ook deze was een groot succes. De verschillende zang en muzieknum mers van de dames studenten vielen zeer in den smaak en werden luide toe gejuicht. Aan de leidster van het zangkoor werd, als bewijs van erkentelijkheid een krans aangeboden. Het glanspunt van den avond werd gevormd door de solonummers van den heer Appelius van Hoboken. Een mooi ronde toon wist hij met elegante streek aan de snaren te ontlokken en vooral T h a 8, medidation van Massenet werd door hem met veel gloed gespeeld. Geen wonder dat hij veel applaus oogstte en dat hij er niet zonder „toetje" afkwam. Ook hem werd een krans aangeboden, terwijl de accompaguatricc een bloemstuk kreeg. Na het derde nummer van het program ma bracht Dr. Jorissen een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt om den avond zoo goed mogelijk te doen slagen. In het bijzonder dankte hij do heeren L. Kortbeek eu D. J. Smits, die het tooneel op zeer smaakvolle wijze hadden versierd en den heer L. Muijs, die eveneens zoo bereidwillig was zyu medewerking te verleenen. Tevens wekte Dr. Jorissen allen op om door lid te wor den, het werk van het comité Amersfoort van het Ned. Roode Kruis te steunen. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestanten Bond hield gisterenavond in de Remonstrantsche kerk een openbare bijeenkomst, waarin als spreker optrad Dr. \V. Haverkamp, Ned. Herv. predikant te Nijmegen, met het .onderwerp: Nieuwe herinneringen aan en ervaringen in mijn herderlijk leven. Spreker herinnerde er aan te staan in een overwegend Roomsch Katholieke stad, waaraan zeker nadeel is verbonden. Aller oogen toch zijn op hem gericht en hij moet terdege zijn woorden wikken on wegen om geen ergernis te geven. Maar wat een groot nadeel schijnt, kan voor on6 zieleleven soms en groot voordeel zijn en niet weinig bijdrageu tot vorming van karakter. Dat heeft Spr. ondervonden, niet alleen in Nijmegen, maar ook in zijn vorige gemeente Bergen op Zoom. Want by al zijn doen eu laten moest hij zich steeds nauwkeurig beraden hoe hy moest optreden. En nu heeft hij in het Protestantsch godsdienstige leven, veel dingen leeren kennen, door trokken van den Roomschen znurdeesem, maar in die plaatsen hoeft hij tal van meeningen leeren konnen, die zuiver geënt zijn op roomschen stam. Ontelbare gevallen heeft hg medegemaakt, waar meer acht gegeven werd op den vorm en minder gelet werd op het wezen. Spreker illustreert dat met tal van voor beelden en verhaalt daarbij van het rijke loven van den predikant, die meemaakt het levon zijner gemeentenaren. Vaak doet hij daarbij op droeve ervaringen, waar het leed zoo alles overheerschend wordt dat geen uitkomst meer mogelijk schijnt. Maar het geloof schenkt de kracht ook dat de boven te komeu en met nieuwen moed, na voel droefenis, weer het leven verder in te gaan. Pijn doet vaak hot koude realisme van onzen tijd, dat zich overal en ten allen tijde openbaart maar het heerlijke idealisme, het groote geloof in de overwinning van het goede, krijgt toch weer de overhand en zegeviert ten slotte. En bij veel duis ters in deze wereld, staat de heerlijke roeping het licht te ontsteken en voor ieder, die zich vau die vaak moeilijke, maar ook sc'noone taak is bewust, is het leven een zegen, voor zich en de zijnen. De pauze's werden opgeluisterd dooi den heer Joh. A. Lenz Jr. violist bij het Utr. 6tedelyk orchcst, die met elegunten toon eenige nummers speelde, met orgel begeleiding door den heer L. F. van Zwol. Het kerkgebouw was geheel gevuld met een publiek, Jat vol aandacht des hoogst beschaafden redenaar volgde. De bij het le reg. veld-art. benoemde reserve-tweedeluitenaut8 worden als volgt ingedeeld: W. J. graaf van Liraburg Stirum eu G. P, van Dam bij de batterijen te Utrecht; A. J. van Rossttm. R. S. M. Meltzer en J. B. Looman bij de batterijen te Amersfoort. Aan den Utrcchtscheweg zal weldra 'n nieuwe verfraaiing aangebracht worden. Do heer C. V. Gerritsen heeft aangekocht het driepuutje tusschen den Utrcchtscheweg en den Appelweg. Naar wij vernemen zal 'n groot gedeelte daarvan ten goede komeu aan de gemeente, ter verbetering van de wegen en plantsoenaanleg. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor een weide, behoorende onder het landgoed Birkhoven voor 6 jaren te verhuren tegen oen jaarlijkscben huur prijs van 170 aan F. Schoonderbeek, land bouwer alhier. De heer T. II. G. Brandsen heeft een adres uan den Raad gezonden waarin hy meedeelt, dat hij verscheidene jaren ernstig hinder ondervindt, dat zijn kelder, bij zware regenbuien, van hemelwater, komende van het Lieve Vrouwe-kerkhof eu Krankenledenstraat, onderloopt, dat hij Burgemeester en Wethouders hiermede meermalen van in konnis heeft gesteld en verzocht in dien toestand ver betering te brengen door plaatsing van een rioolkolk op den hoek van het Lieve Vrouwe-kerkhof of vergiootiog van het bestaande riool aan den hoek van zijn perceel bij de Langestraat. Dat Burgemeester en Wethouders aan dit bezwaar niet wenschen te voldoen en hem in overweging geven de randen der helderlichten van zijn perceel 20 c.M. hooger te laten opmetselen. Dat hij hieraan geen gevolg kan geven omdat hij dan het licht in zjjn kelder wegneemt en daar dan geen werkzaam heden kan verrichten. Dat de Gemeente nu wel de lusten van zijn perceel, als Straatbelasting, ontvangt maar do lasten niet op zich neemt en die bovendieu nog boven den belastingdruk voor zijne rekening wenscht te brengen. Dat hij zich hiermede bezwaard gevoelt. Redenen waarom hij den Raad verzoekt.' Burgemeester en Wethouders te machtigen het bestaande ongerief weg te nemen door plaatsing van een rioolkolk of voldoende vergrooting van het bestaande riool. Naar aanleiding van dit adres, schrijven Burg. en Weth. dat adressant voor korten tijd een soortgelijk verzoek bij hun college heeft ingediend waarop zij, na ontvangst van een rapport van den Gemeente-archi tect afwijzend beschikt hebben. Uit dit rapport toch blijkt, dat de hinder, waarover adressant klaagt, eerst ondervon den wordt na de verbouwing van het perceel, dat adressant bewoont. Wel is waar bestaat do mogelijkheid dezen hinder weg te nemen door bijplaatsing van een rioolkolk, maar tevens is het dan nog noodig, de rioleering uit te breiden; deze werken, die op verschillende wijze uitge voerd kunnen worden, zijn begroot op f 400 a f 460. De architect is er evenwel niet zeker van, ook na het uitvoeron dier werkeu, de straatputtcu bij onweersbuien of stortregens al het water terstond zullen kunnen opnemen. B. en W. kunnen evenwel geen rryheid vinden voor te stollen, een der genoemde sommen voor dit doel beschikbaar te stel len, te meer omdat door het een weinig hooger opmetselen van do randen der kcldcrlichten adressant zijn kelder vrij kan doen bljjven van overstrooming. Zij stollen daarom voor afwijzend op het adres te beschikken. Het programma van de uitvoeringen van het Nutsdepartement, te geven mor genavond voor het volk en Maandag a. s. voor de leden, beide in Amicitia, luidt als volgt: 1. Symphonie no. 35 W. A. von Mozart. Allegro con spirito-Andanto-Menuetto- Finale, Presto. 2. a. Do zanger, Ballade Joh. W. Broedelet. b. M'n tuintje. Monoloog. Joh. W. Broedelet. 3. a. Einleitung zum 5en Akten derOper: „Konig Manfred" C. Reinecke. b. „Love", introduction et valse lente II. Rolaudus Hagedoorn. 4. a. De poppen. Joh. W. Broodelet. b. Schoveningsche weg. Joh. W. Broedelet. 5. Kriegsmarsch der Priester aus „Athalia" F. Mendelssohn Bartholdy. 6. a. Iemand die voor z'n gezondheid leeft, Monoloog. Joh. W. Broedelet. b. Monoloog van Coquelin. 7. „Gold und Silber", Concert-Walzer. Fr. Léhar. Het programma laat den lezer in het onzekere, aan wie de uitvoering te danken is. Daarom zij hier vermeldt, dat de voor- drachteu zullen worden gegeven door den heer Joh. W. Broedelet en de muzieknum mers door de Orkest-Vereenigiug Amers foort onder directio van den heer G. K. G. van Aaken; verder dat beide uitvoeringen te S uur aanvangen en de le toegankelijk is tegen een entreo van 15 cent en op de 2e vrije toegang hebben de leden van het Departement en de begunstigers en dona- tevrs der Orkest-Vereeniging met hunne huisgenooten. Naar wij vernemen zal Amersf. Man nenkoor, directeur de heer N. Ilazeudonk, 11 Januari 1912 haar vijfde concert geven in Amicitia. Een mooi programma zal worden uitgevoerd,terwijl uitstekende solisteu mede werking zullen verleenen. Naar wij vernemen wordt door de firma v. d. Want en Co. alhier reeds van af October f 1 toeslag op het loon gegeven aan gehuwde gezellen. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wouken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaften. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door zyn hoog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voorkin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vurige feuilletou-ad- vertentie „omtrent ons dagelijksch brood is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame (als kat) bestanddeeleu uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op: Melkbrood (bereid met volle koemelk), 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel meteen extract, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood j vast militair-broodj 10 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker] 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessei tbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent. Délicieux 28 10 cent. Thorr.asvaer's 30 lOceni. Beschuit en koek zouder ons etiket, is niet van ons tahrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers- en comestibles-handelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveen, Water schot, Duchalel, Stuurman, van der Werff enz leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fanta- siewafels [prinsesseboonen, sigaren, tarwearen- enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melk chocolade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze broort- prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in ytaat zijn door onzen "eel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers ^arandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ODgeveer f50, werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetg°en per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursing's Machiuale Fabriek van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1