DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 298. DONDERDAG 21 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f X.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KIjEIfffK HiKi O. Telel.'Iutere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binncn-eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Arasterdam Het Motu Pkoprio. Het Handelsblad verlangt, dat zekerheid zal wordeu verkregen omtrent de vraag, of het onlangs bekende motu proprio van den Paus voor ons land geldt. Wat toch, indien in den boezem vau een zoo omvattend en gezaghebbend lichaam als het R. K. Kerkgenootschap nadrukkelijk eeu regel wordt vastgesteld, die de leden van dit kerkgenootschap,zonder uitzondering, onvrij maakt in het inslaan van den rechts weg? Wat vooral,hierop komt het voor ons als staalsburgeis aan; of particulieren zich die onvrijheid willen getroosten is ten slotte hun zaak, indien het gezag van dat kerkgenootschap Nederlandsche j ustiti- eele ambtenaren belemmeren mocht om frank en vrij, slechts hut geweten en de wet volgend, het recht des lands too te passen op wien hun dit gepast voorkomt? En nu is er onzes inzieus geen twijfel aan of, gaat men ervan uit dat 't „Motu Proprio" en de kerkelijke voorschriften waarmede het verband houdt, gowono, ge zonde, meuschelijke taal zijn, het o. a. eenen ambtenaar van het Openbaar Minis terie verboden is, eenen geestelijke die zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt, in rechten te betrekken zonder daartoe door het episcopaat gemachtigd te zijn; eenen R. K. politiebeambte verboden, zonder dezelfde voorwaarde te vervullen, tegen eenen geestelijke proces-verbaal op te maken; eenen ontvanger van de belastingen verboden, eenen geestelijke voor belasting schuld aan te spreken. Wij herhalen: iedere aaudachtige, onbe vangen lezer moet tot deze slotsom komen. Het blad stelt dan ook aan het slot van zijn artikel dc pertinente vraag: Hoe staat het met de ambtsplichten van Nederlandsche overheids- en regeeringspersonen van het R- K. geloof tegenover geestelijken. Wij meenen, dat het op den weg onzer regeering ligt, daarover klare zekerheid te verschaffen. Moge het voorbeeld van een tegenhanger dit nog nader toelichten. Gestold er bestond eene internationale organisatie van vrij metselaars, waarvan het hoofdbestuur krach tens de statuten besluit, dat de magistraten en jnstitieele beambten die er lid van zijn de bestuurderen niet in iechten mogen betrekkeu zonder de toestemming van het hoofdbestuur ingewonnen te hebben. Zou een regeering zich hierbij rustig neerleggen Zou zij niet de vraag stellen o£ men hier te doen heeft met eene met de open bare orde strijdende vereenigiug; met de ongeoorloofde tendenz, ambtenaren in bun taak te beinvloeden En .zou zij zonder meer hot lidmaatschap onder hare ambte naren gedoogen Zou zij niet uitdrukke lijk de volstrekte vrijheid van dezen willen weten lier spreekt vanzelf. Beteekenen de glasheldere woorden van het „motu proprio": overheidspersonen en leden van de wetgevende macht behooren onder degenen wien het verboden is, zonder kerkelijk verlof den wereldlijken rechter te noodzaken een R. K. geestelijke voor zijn rechtbank te doen verschijnen", beteekenen die wat er voor ieder in te lezen staat, dan kan men alleen genoegen nemen met de officieele zekerheid, dat deze kerkregcl voor Nederland buiten werking blijft. Wij zijn wel niet bij het Yaticaan bij zonder vertegenwoordigd, maai onze regee ring zal toch het middel wel weten te vinden om de noodigo bevredigende ver klaring te kunnen krijgen'. Dat is haat- plicht. Zij moet zich de zekerheid verschaf fen, die het algemeen belaDg, de positie onzer katholieke ambtenaren, de zekerheid van ons staatsrecht vordert. De Couranten-oorlog. Men schrijft aan Het Volk: Sedert eenigo dagen is Amsteidam in opschudding gebracht door een nog nooit in de oourantonwereld vertoonden concur rentiestrijd, waarvan de felheid alleen de haat der beide partyen evenaart. Twee van de drie neutrale volksbladen hebben ineens den abonnementsprijs op de helft gebracht en het wordt een strijd op leven en dood, een strijd als alleen vroeger eens te zien gegeven is bg de twee stoomvaartlijnen, die tusschcn Amsterdam en Zaandam varen en die thans broederlijk samen de prijzen re gelen. Yoor den buitenstaander wordt deze strijd interessant om den uitslag. Wie zal het winnen? Wie zal het 't langst uithou den? En worden van beide kanton de kan sen berekend en de gelden, die door dezen concurrontiestigd worden weggegooid. Maar voor den ingewijde is de zaak heel anders. Wat toch is het geval? Deze geheel manoeuvre is eeuvoudig een haudelsstreek van de beide strijdonde directies. Toen Maandagmiddag 11 December „De Echo" met haar beantwoording der aan tijgingen van „De Courant' verscheen on overal liet aanplakken, dat zg deze insinuaties beantwoordde met en daad d.w.z. met de prijsverlaging 7an haar abonnementsgeld, toen was „De Echo" reeds verkocht aan een combinatie, die samen met „De Courant" directie het duivelscbe plan heeft opgevat, om door prijshalveering „Het Nieuwsblad voor Nederland" te vernietigen en daarna van de beide overblijvende bladen een geheel, te maken. Het „Nieuwsblad" wordt dus niet door deze combinatie gekocht, maar weggedrongen. Deze combinatie, die thans „De Echo" in handen beeft, en waarin behalve Rot- terdamsch, ook Roomscb kapitaal gestoken is een mooie consequentie van den voortdurenden strijd der katholieke gees telijkheid togen neutrale bladen als de hier strijdende houdt dan ook de zaak loopende tot over eenige wekeo, als wan neer alles vereenigd zal woiden. Dezelfde combinatie exploiteert voortaan ook „De Maandagochtendcourant", reden waarom de groote bladen zelfs iD oorlogs tijd dc Maandagochtendedities hebben laten vervallen. Deze [machinatie is het gevolg van we kenlange conferenties en alle nu door de „strijdende" partgeu genomen maatregelen zijn besloten in gemeen overleg. Om het publiek echter bij den neus te nemen en een minder eervollen dood van „De Echo" te voorkomen, werd dit middel beraamd, waarbij „De Courant" niet één, maar twee bladen tegelijk inpalmt. De Duitscue Joden en het Centrum. Do voorzitter vau een druk bezochte, door de Democratische Yereeeiging te Keulen tegen gisteren uitgeschreven kies- vergadering, de Justitieraad dr. Mannheim, heeft in zijn openingsrede o a. een en ander gezegd over het standpunt, dat Joden in den verkiezingsstrijd en bii de stembus van 12 Januari a.s. tegenover het Centrum moe ten innemen. Aanleiding hiertoe was een door verschillende bladen overgenomen artikel van den advocaat Ludwig Coheu, waarin deze had betoogd, dat onder be paalde omscandigheded, de Joden zonder bezwaar het Centrum konden stemmen. Wat dr. Mannheim hiertegen aanvoerde, komt op het volgende neer: Allereerst was het altijd boslist verkeerd, zich in politieke zaken door overwegingen van confessioneelen aan' te lateu leiden. Wanneer een Jood krachtens zijn politieke overtuiging een aanhangot van het Centrum was, dau kon er natuurlijk ook niet het minste bezwaar tegen zijn, dat hij op een Centrum-candidaat stemde. Voor elkon liberalen Jood evengoed als voor eiken liberaleu Christen was het echter verraad plegen aan het liberalisme, wan neer hij zijn stem aan een Centrum-candi daat gaf. Yoor den Jood nu, die bij de Rijksdagverkiezingen ook voor de Joodcche belangen wilde opkomen, gold volgens dr. Mannheim het volgende: Op zichzelf was geen enkele partij Juden- freundlich", echter het Centrum het minst van alle. Dit was evenwel ook niet noodig, daar de werkelijk liberale en democrati sche partijen, zich de gelijkberechtiging van allo, dus óók van Joodsche staatsburgers ten doel hadden geteld. In den loop der bijeenkomst werd er door verschillende sprekers nog op gewezen, hoe vaak Centrum-bladen en Centrum-spre kers (onder den invloed der conservatieve bondgenooten) een feilen anti-semitisch^n toon aanslaan, eu dat het nog slechts en kele maanden geleden was, dat in ditzelfde Keulen de anti semitische ophitsingen van Diedrich Hahn door volo honderden Cen trum-aanhangers geestdriftig toegejuicht werden. Het Motu Proprio. Meu herinnert zich, dat de officieuze Nordd. Allgem. Ztg. dezer dagen bekend heeft gemaakt, dat de Deutsche Regeering van den pauselijken kardinaal-secretaris, via den Pruisischen gezant bij het Vati- kaan, de besliste verzekering had gekregen, dat het jonge motu proprio niet voor Duitsch- land gold, en er daarom voor de Duitsche Regeering geen aanleiding was verder op de zaak in te gaan. Iu dit verband verdient hetgeen eergis teren voor de schepenrechtbank te Keulen is gebeurd de aandacht. Bij deze rechtbank had de pastoor van St. Severing, Wollers- heitn, een aauklacht ingediend tegen een van zijn gemeenteleden. Toen deze zaak in behandeling kwam, legde do advocaat van den beklaagde echter een verklaring ai, dat hij zich ten behoeve van zijn cliënt die als goed Katholiek niet geneigd was, zoo noodig, tegen zijn pastoor een tegen aanklacht in te dienen, en zich daar door aan het gevaar van excommunicatie bloot te stellen had gewend tot de aarts bisschoppelijke autoriteiten, die daarop postoor Wollershcim hadden overreed, zijn aanklacht in te trokken. De advocaat van den aanklager bovestigde dozo verklaring, en trok daarmede zijn aanklacht in. „In dit geval," teekent een liberaal blad hierbij aan, zijn dus beklaagde, ker kelijk autoriteit en aanklager bet er over eens geweest, dat het motu proprio voor Duitschland wél geldt, ofschoon de Nordd. Allgem. hun nog kort geleden van het tegendeel had overtuigd! De beklaagde ge voelde zich door de dreigende excommuni catie in zijn bewegingsvrijheid voor het wereldlijk gericht, belemmerd. Er zullen maar weinig geloovige Katholioken zijn, wien het niet ovenzoo vergaat!" Het Marokko-dkbat in de Fransche Kamer. In de Fransche Kamer verklaarden verscheidene sprekers, dat zij tegen het verdrag zullen stemmen. Lefóvre las namens de afgevaardigdeu van de departementen Meurthe et Moselle, Vosges en Meuse, een verklaring voor, waarin wordt gezegd, dat zij zich van stemming zullen onthouden, wijl zij niet willen medewerken tot oen toenadering tot Duitschland. (Lovendige toejuiching op verschillende banken). De geüuifieerde socialist Compère Morel verklaarde, dat hij en een aantal zijner vrienden zich eveneens van stemming zullen onthouden. Het voorstel tot goedkeuring van het verdrag word daarna aangenomen met 393 tegen 36 stemmen. Geen Ambitie. Het Ilongaarsche Huis van Afgevaardig den heeft gisteren een eigenaardige zitting gehouden. Zij werd niet minder dan 34 maal geopend en opgeheven, omdat het Huis 'niet in staat was besluiten te nemen en Polonyi op de aanwezigheid van de daartoe wettelijk noodtge 100 leden bleef staan. Met behulp van telegrammen enz. werden er eindelijk 100 leder, bijeen ge bracht. Spionnagk. Volgens een mededeeling van het Wolft'- bureau is te Wilhelmshaven een nieuw geval van spionnage ontdekt. Verscheiden politieagenten en een employé der marine werf waren in hechtenis genomen, omdat zij getracht hadden een afschrift van een belangrijk geheim boek aan een vreemde mogendheid te leveren. De berichten over de ontdekking van een komplot om de havensluizen in de lucht te laten springen, worden door Wolff voor absoluut onwaar verklaard. Rusland en Perziö. Het Perzische parlement hield eergisteren eeu zeer stormachtige zitting, die tot middernacht duurde. De Minister van bui- tenlandsche zaken vroeg volmacht voor het Kabinet, of anders do benoeming van een bijzondere commissie om met Rusland te onderhandelen. Verder stelde hij voor, dat Morgao Shuster zou worden ontslagen, en dat ook zou worden toegestomd in het betalen van een schadeloosstelling aan Rusland. Maar de door Rusland geëischte contróle door buitenlandsche adviseurs moest worden geweigerd. Het parlement verwierp deze voorstellen, waarbij een aantal leden zich van stemming

De Eemlander | 1911 | | pagina 1