WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 21 December 1911. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Coruna, laagste 734.6 te Seydisfjoid. Verwachting tot den avond van 22 Decem ber 1911. Stormachtige Z.W. lijke tot Westelyke, later tijdelijk afnemende en krimpende wind. Gesteldheid van do lucht: Meest be trokken, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSF06RT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 747 m.M. Vorige stand te 12 uur 746 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 50 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 45 onthielden, waarna het ministerie zijn ontslag voor do hoeveelste maal? indiende. Voor het parlementsgebouw stond den geheeleu dag een groote maB9a menscben. Rusland en Amerika. Het Huis van Afgevaardigden betuigde instemming met de resolutie van den Senaat, waarin wordt goedgekeurd, dat Taft de Russische Regeering kennis gaf van zijn voornemen het Russisch-Amerikaansche handelsverdrag op te zeggen. Slechts een stem werd tegen de motie uitgebracht. Dk Revolutie ik China. Wij hebben reeds gomeld, dat Tang Sjao Ji, de onderhandelaar voor de Chineesche regeering, van Woetsjang (waar bij sprak met de rebellen-leiders) naar Sjanghai is gekomen om daar te onderhandelen met Woe Ting Fang, den minister van buiten- land8cbe zaken der opstandelingen. Deze beeft echter geweigerd, de onderhandelin gen te beginnen, vóór Tang Sjao Ji duide lijker instructies kon toonen en hij bewijzeD kon, niet alleen namens Joean Sji Kai, maar werkelijk in naam der dynastie te handelen. Voorts eischte Woe, dat de wapenstilstand gesloten zou worden voor het gansche rijk, dus ook voor Mandsjoerije en Mongolië. Tang heeft dit naar Peking geseind en terstond daarop heeft Joean Sji Kai aan alle generaals der Keizerlijke troep getelegrapheerd, dat de militaire operaties getaakt moeten worden. Daarop z(jn de onderhandelingen geopend met de volgende voorstellen der republikeinen: le. de Mandsjoe-dynastie gaat heen: 2e. een republikeinsche regeering wordt gevestigd; 3e. de revolutionnairen stemmen toe in de pensionoeering van het Hof en de Keizerlijke familie; 4e. de Mandsjoes zullen edelmoedig be handeld worden. Natuurlijk kon Tang Sjao Ji deze voor waarden moeilijk aanvaarden. Volgens de New-York Herald zullen de groote mogendheden gelijkluidende nota's aan de regeerings- en rebellen-vertegen woordigers in Sjanghai aanbieden, teneinde een zachten druk uit te oefenen op den goeden gang der onderhandelingen. In Sé-tsjouw (provincia Sjansi) moet de vroegere directeur van den Peking-Hankou- spoorweg, Toeang Fang geheeten, die on langs tot onderkoning der provincie Sets- joean aangewezen was, vermoord zjjn door soldaten, 't Schijnt dat hij ontdekte dat zjjn soldaten revolutionnair gezind waren en bjj trachtte toen te ontvluchten. De soldaten vingen hem echter. Toeang sprak hun toe en poogde hen tot zachtheid te stemmeD, maai hij kreeg een klap met een zwaard. „Wilt ge mij doodenP* vroeg Toeang. „Ja, kniel", zoo luidde het ant woord. „Ik zal niet knielen, dood mij als ge wilt." Toen hebben de soldaten Toeang in stukken gehakt en zijn broeder ovenzoo. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal worden bijeengeroepen om te vergaderen Woensdag 27 Dec. a. s., 's nam. 3 uur, om na afloop in de af- deelingen te gaan. TWEEDE KAMER. Nadat de heer van Bylandt en minister Heemskerk hulde hadden gebracht aan de nagedachtenis van den heer van Swinderen, werd gister eerBt de bogrooting voor de landsdrukkerij aangenomen, waarna Finan ciën bijna den geheelen dag in beslag nam. Voor tal van ambtenaren werd lotsverbe tering bepleit, terwijl van meer dan een zijde werd aangedrongen om koffiehuishou ders en restaurateurs van de drukkeode lasten der personeele belasting te bevrijden. De minister zal binnenkort de logement houders min of meer tegemoetkomen. Van verlaging van de aanslagen van de koffie huishouders wil hij echter niet weten, ondanks het principieele betoog van den heer Treub, die hoonend sprak van „eon zeer slecht patentrecht", de cijfers van den heer De Klerk, die de aanslagen van Rot- terdamsche winkeliers en koffiehuishouders tegenover elkander stelden, en den aandrang van nog andere heeren. Het ging hier om een bedrag van ruim vijf ton, en dat deed voor den minister de deur toe. Slechts zal in den vervolge bij de bepaling van de huurwaarde van koffiehuizen het vergun ningsrecht buiten aanmerking worden ge laten. Een felle aanval richtte de hoer Treub op het beleid van den Minister. De in September j.l. ingediende wet op de Inkomstenbelasting werd als een voor treffelijk Btuk werk tegenover de Tariefwet gesteld. Een „misbaksel", een „gedrochte- teljjk ding' vond de heer Treub voor laatst genoemd maaksel niet te krasse benamin gen. En hij kwam er met kracht tegen op, dat in deze legislatieve periode de goede wet zonder protest van de regeering op zijde werd geschoven om de „pernicieuse, gevaarlijke* tariefsherziening te doen voor afgaan. Omtrent de Staatsloterij werd weer ge vraagd uitbreiding van hel aantal loten, waartoe de Minister niet ongenegen schijnt te zjjn. Daarna kwam aan de orde: de Land- bouwbogrooting. De heer Duymaer van Twist klaagde over het openstellen op Zondag van de Landbouwtentoonstelling in 1913. De heer De Wyckerslooth (R. K.) trachtte hem aan het verstand te brengen, dat het niet aanging, dat de Regeering de begrippen van „een klein deel van ons volk" omtrent Zondagsviering aan de meerder heid opdrong. Bovendien, voegde de beer De Wycker slooth er aan toe, moet zoo 'n tentoonstel ling natuurlijk 's Zondags openblijven, wat heeft het publiek er anders aan? De Minister giug er maar niet op iu: bjj had het vorige jaar immers verklaard dat de uitvoerder van de Zondagswet hier maar maatregelen dionde te nemen en dat hij bet subsidie niet aan voorwaarden vau Zondagsheiliging kon binden. Het Kabinet heeft éen zonde meer op zijn boekje. S. baron Van Heemstra, f Op 69-jarigen leeftijd is de Leiden over leden S. baron Van Heemstra, afgevaar digde van het district Hilversum naar de Tweede Kamer, burgemeester van Sassen- heim en penningmeester der Vereeninging tot Christelijku verzorging van krankzin nigen. Hij behoorde tot de antireiolutiounaire partij eu was ridder in de orde van don Nederlandschen Leeuw. De ziekteverzekering. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt: Met zekerheid kan ik mededeeleu, dat in het dezer dagen bij de commissie van voorbereiding ingekomen antwoord van minister Talma op het wetsontwerp-Ziekte verzekering. alle hoofdpunten van het wetsontwerp, zooals het thans luidt, worden gehandhaafd. Met name heeft de minister zich ongeneigd verklaard het bedrag van het ziekengeld te verhoogen. Het blijft dus bepaald op 50% van het loon. Land met woning voor landarbeiders. Een wetsontwerp is ingediend, regelende de verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of vau Iob land in pacht. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken De kunst om gezond te blijven. Het Groene Kruis schrijft over boven staand onderwerp, na gewezen le hebben op de zeer vele te vroege slachtoffers van den dood in ous land: Onkunde en onverschilligheid zijn ge vaarlijker dan bommen en granaten! Ons volk moet hygiënisch worden op gevoed l Cursussen moeten gegeven worden over hoofdstukken uit de gezondheidsleer, over kleeding en voeding, over verzorging van het lichaam, over verpleging van kraam vrouw en zuigeling, over eerste hulp bij ongelukkeu, over ziekenverpleging. Voordrachten moeten worden gehouden over deze ondorwerpen en populaire ge schriften verspreid. Alcoholisme en kwakzalverij, tuberculose en kindersterfte moeten worden bestreden. Een hygiënische bibliotheek dient tot stand te komen. Nog is bij zeer velen de inrichting dei- woning allerbedroevendst. De gezondste kamer in het huis tot pronkkamer gedoemd, is niet meer dan eenige uren per week in gebruik; gordijnen, kleedjes en meube len ware stofnesten, kweekplaatsen van ziektekiemen; de kinderen Bpelend op den grond, terwijl moeder en dienstbode, schuier en stofdoek hanteerend, wolken stof opjagen, mond en longen der kleinen besmettend. Zeker, de sociale toestand van een groot deel van het volk is van dien aard, dat hun de middelen ontbreken de voorschrif ten der gezondheidsleer op te volgen. Maar dit is veel minder waar dan maar al te vaak gemeend wordt. De voeding, de woniDg, de kloeding, de verzorging vau zuigelingen, het bedrag tegenover besmettelijke ziekteD, er worden grove fouten in begaan, welke met eenvoudige niet kostbare middelen kunnen wor den vermeden. Maar de menschen weten niot hoe, en den Duilschen dichter zuchten ze na: „V9ie leert mij, wat ik mjjden zal?" Het Groene KruiB is geroepen tot voor lichting; liet Groene Kruis wil cursussen geven, voordrachten houden, geschriften verspreiden, maar ook zelf, waar het kan, betore toestanden in 't leven roepen en daadwerkelijk do volksgezondheid be vorderen. Door allen 1 Voor allen 1 op eenvoudige, doeltreffende w(jze. Jonge Harten. Dat de Utrechtsche Onderwijzers Tooneel- vereeniging in Amersfoort een goeden naam heeft, is weer gisteren gebleken. De zaal van Atnicitia toch was bijna geheel gevuld, zoodat een niet onaardige recette zal zijn verkregen. Dat verheugt ons te meer, nu ook eeo gedeelte van bet geld zal worden afgestaan voor een fonds voor schoolreisjes. Aan de scholen 3de soort worden nl. olk jaar schoolreisjes ondernomen, maar voor menig kind valt het zeer moeiljjk een paar centen in de week te sparen. Om nu ook hen te helpen en te doen genieten van een dag uit, zal eeu gedeelte van de opbrengst daarvoor bestemd wordon, terwijl de rest is voor de ondersteuningskas voor zieke onderwijzers. Een sympathiek doel dus en dan mag men prijzen ieder, die aan dat doel mee werkt, ook al was er misschien wol een en ander, dat men anders gewild had. Want eerlijk gezegd: het is ons niot mee gevallen. De Utrechtsche onderwijzers heb ben ons nu eenmaal verwend met die on mogelijke stukken van Kadelberg en von Schonthan, die toch zoo echt een avond van genieten brengen, door den gullen lach, welke zo voortdurend doen opgaan. En dat was nu bij „Jonge Harten" niet het geval, zelfs vonden we meerdere ge deelten wel wat gerekt. Toch waren er ook wel leuke tooneeltjeB in, zooals do kaartscine met het aanhoudend gluren der heeren naar het lieftallige ,nichtje in het eerste bedrijf en de tuinscène in het tweede. Maar we zouden slechts prijzen en geen critiek oefenen. En gelukkig er viel ook weer veel te prijzen. Het spel van mevr. Verster en haar broer, als ook van den majoor en nicht Johanna vonden we buiten gewoon goed, en zeker is het voor het overgroote deel aan hen te danken, dat de aardige tooneeltjes goed uitkwamen en het succes zoo groot was. Neef Oscar deed onB te druk, te gejaagd, ofschoon we hem toch weer met genoegen in zijn rol van harten veroveraar hebben gezien. De aankleeding was ook uitstekend. Maar zooals gezegd, het stuk mist de aar dige en grappige situaties, die ons in de bekende Duitsche stukken herhaaldelijk in een lachbui doen schieten. Het vlotte spel der Utrechtenaren liet aan de leuke too neeltjes, die er in voorkomen, volle recht wedervaren, zoodat ze niet zonder effekt bleven. Het publiek amuseerde zich dan ook blijkbaar wel en loonde met luid ap plaus de medewerkenden. Na elk bedrijf moest eenige malen worden gehaald. Het na6tukje „Een gezellige kamer" had eveneens en zeker ten volle verdiend, enorm succes. De Am9terdamsche voetbalclub „Vol harding" speelt eersten Kerstdag alhier tegen Quick. Zondag wordt op het terrein achter Rustoord gespeeld tusschen H.V.C. en D.O.S. uit Amsterdam. Omtrent Percy Grainger den beroem den pianist die dón 9 Januari in Amicitia 'n concert komt geven, schrijft de Prov. Gron. Crl. Wat een wondere verschijning is toch Percy Grainger. Hij is een dier hoogge- klommeu geesten, die, sterk geworden, de weerbarstige materie tol gedwee werktuig maakten van bun wil. Och, wij, die wèl in ons voelen leven het klankenschoon, doch gansch onmachtig zyn al de gedach ten, die rezen, te openbaren zóó dat ook anderer ziel van blijdschap trilt hoe goed ie ons bekend de schijnbare onwil van hot werktuig, dat het gevoelde moet vertolken. Onze geest is nog te zwak, wij, publiek, staan bijna allen ver beneden sterken als Graioger, die bet metaal alles laten geven wat zjj wenschen. Wat een kracht in dezen tenger gebouwden mensch en dan: wat een edele glans op het bezield gelaat, zoodat 't verkwikt er stille naar te kijken. Is het niet of de groote meesters zelf hun composities voordragen als Grain ger speelt? Zeker, geen dan een hoog ontwikkelde geest voelt zóó de gedachten in het werk van anderen, geeft zóó ge dachten weer en toovert beelden voor uw oog, die in vervlogen t(jd ontwaakten in het hart en stegen voor den blik van componisten. Want als Grainger speelt, leeft hij zelf niet alleen in 't rijk der meeBters, doch hij neemt u mee, wjjat u aan, doet ook u alles gevoelen en aan schouwen. Wij denken hier vooral aan het „Jeux d'eau" van Maurice Ravel en aan wat hij van Grieg speelde. Al heeft men „Jeux d'eau" nu wel gehoord, nooit toch begon dat zoo te leven alt gisteravond, terwijl Grainger speelde. Wjj dachten aan Böcklin wij zagen het golvenBpel, de stoeiende Nejaden, de TritoDfamilie in baar element. En daar was opspatten van water, daar was kringelen en plassen! het was prachtig. Ook Grieg, vooral „Hu moreske" op 6 no. 4, en lm Ola Tal", gaf ons een verrassenden indruk. Men weet hoe Grieg zelf o'er Percy Grainger dacht; gisteravond begrepen wij die sympathie nog boter. Die wondere, stoutmoedige grepen van Grieg, wat zijn ze toch oor spronkelijk, wat frisch en aan den anderen kant wat raadselachtig diep. Weer een geheel andore wereld wandelden wij aan Griegs hand door dan met Chopin, van wien Grainger ook een drietal composities speelde. Yerder hoorden wij variaties op een thema van Handel van Brahms, een bewerking van een Iorsche volkswijze van Grainger zelf, 9e zeer mooie nocturne es kl. t. op, 33 ran G. Fauré en het bekende maar altijd weer mooie „The harmonieus blacksmith" van Handel. Over Graingers techniek behoeven wjj zeker niet meer te sprekenhet is schitte rend; zooals wij reeds opmerkten, het in strument doet al wat hij wenscht. Grainger laat de ziel van het instrument spreken. Zijn aanslag is meesterlijk en zijn houding voor het klavier edel, krachtig, soms vurig, soms gebogen als overstelpten de klanken even zijn draagvermogen. Hedenmorgen werd bij de stallen der cavallerie kazerne een paard afgemaakt,.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2