DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 302. DONDERDAG 28 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. NIEUWJAAR8WEN8CHEN. Ten offer gevallen. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KIJRINK H»4«J G. Telef. latere. IS». Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaar Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.- Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B?j id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg-Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S-78 Arasterdam Kvennls vorige jaren zullen ook tliaus weer In ons Oudejaarg- avondnunnner Sieuwja»r#wen- sclien geplaatst kunnen worden tegen 25 cents, voor hoogstens 6 regels en bij vooruitbetaling. Deze advertentiën zullen Vrij dagavond 29 December aan ons bnrean moeten bezorgd zijn. "Wat wij reeds iang vermoedden en waarvoor wij van den beginne af gewaar schuwd hebben, is thans waarheid gebleken Het optreden van Van Hinte in Amersfoort heeft geen ander doel gehad dan propa ganda te maken voor de S. D. A. V. en den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden bij de cociaal-democratie in te lijven. De gelegenheid was er als het ware geknipt voor; liet gemeentebestuur bleef stil zitten on scheen niet van zins iets te doen tot voorkoming van den dreigenden nood. Daar kon munt uitgeslagen worden. En toen heeft men kunnen zien hoe er 'n groote actie op touw gezet werd, niet om te trachten op een of andere wijze nog aan de duurte tegemoet te doeo komen o neen, men heeft eerder al het mogelijke gedaan om het gemeentebestuur te verbit teren en het der gemeente onmogelijk te maken nog maatregelen te nemen tot af wering van den nood. Gelijk zoo vaak moest ook thans weor 'n droeve toestand aangegrepen worden, niet om de getroffenen bij te springen maar om reclame te maken voor de S. D. A. P. Het resultaat is echter miniem geweest. Do correspondent van de Stem des Volks verklapt het in z'u ounoozelheid: 2, zegge twee personen hebben zich opgegeven als lid der partij. Dat is de winste. Haar de lezer zal vragen :„en de Bond van Gemeente werklieden dan, heeft de heer van Hinte daB niet alle Bondsleden onmiddellijk tot zijn alleen-zaligmakende leor bekeerd?'' Daar hebt gij het juist, de Bond is liet kind van de rekening geworden, opgeofferd aan den rooden moloch, geljjk wij reeds lang geleden voorspelden. De geloovigen hebben de bekeering niet meer van noode en zoo kan ook van de roode bondsbroe- ders gezegd worden, dat ze nog altijd ireu und fest zuaammen halton. Haar die leden, die van de socialistische utopieën voor het prozaische leven geen heil verwachten, hebben, wel verre van door den heer van Hinto gewonnen te zijn, juist ingezien, dat in den Bond voor hen voor taan geen plaats meer kan zijn, nu ronduit erkend wordt, dat de neutraliteit is prya gegeven. Voor zoover ons bekend, hebben reeds 6 leden na de actie-Van Hinte den Bond den rug toegekeerd. Alleen aan de gasfa briek hebben reeds 4 leden hun lidmaat schap opgezegd, zoodat onder een perso neel van 45 man er aan de gasfabriek nog slechts 10 bij den Bond aangesloten zijn. Hebben wij gelijk, als wij zeggen, dat de Bond van Gemeente werklieden het kind van de rekening geworden is? Evenmin als de r. k.-organisatie kan gelden als de ver tegenwoordiger der gemeentewerklieden, kan ook do Bond, die vroeger hiervoor kon doorgaan maar nu niet anders is ge worden dan in onderafdeeling van de S. D. A. P., in het vervolg als zoodanig beschouwd worden. De Oorlog. De operaties der Italianen in de laat9te tien dagen zoo meldt de militaire corres pondent ivan de Times uit Tripoli zijn onfortuinlijk geweest, Het weer was slecht, verkenoingeu-met vliegtuigen waren onmo gelijk en een schuur voor een juist aange- komen bestuurbaar luchtschip is omverge- waaid. De plaatsing der Italiaansohe troepen is onveranderd, alleen zijn er in Bengazi versterkingen aangekomen, waarschijnlijk bestaande uit inlandsche soldaten uit Eritrea. Er zijn nu 30,000 man beschikbaar in Cyrenaica. Naar aanleiding van het gevecht bij Bir Tobras maakt deze deskundige eenige op merkingen. Door dit gevecht, zoo zegt do schrjjver, is de meening bevestigd dat een geregeld leger niet zonder kleerscheuren de moeilijkhedeu van een woestijn-oorlog kao doorstaan. En voorts, dat van hoeveel waarde een goed uitgerust vliegerscorps ook moge zijn, men toch nog altijd in een oorlog niet buiten goede bereden man schappen kan voor verkeoningsdooleiudcn. En daarin is het Italiaansohe leger zwak. De Turksche minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Turken op l2 dezer, Da een gevecht van twaalf uren, de Italiaansohe versterkingen te Tobroek bin nen zijn gedrongen en een mitrailleuse en oen groot aantal geweren hebben buitge maakt. De Petit Parisien heeft weer een vredes- gerucht. Dit blad verneemt „uit goede bron", dat de vredesonderhandelingen reeds 15 dagen geleden te Constantinopel zijn begonnen, en dat de Italiaanschc regeering zelfs hoopt nog vóór 31 Januari een guustig resultaat te bereiken. Hen kan natuurlijk niet anders wenschen, dan dat bet bericht juist is, en de Italiaan schc verwachting verwezenlijkt wordt. Erg waarschijnlijk lijkt het echter niet. De Turksche Trnin schreef nog eergisteren, dat de oorlog nu feitelijk pas kan beginnen. En in denzelfdcn geest schrijft in de Neue Freie Presse de bekende v. d. Goltz, de reorganisator van het Turksche leger, die van oordeel is dat Turkije op 't oogenblik maar dooi één gevaar wordt bedreigd, waaruit het verlies van Tripoli zou kunnen voortkomen: binnenlandsche verdeeldheid en politieke rartijstrijd. Daar waarschuwt hij zijn Turksche vrienden voor. De Prins-regent yan Beieren-. Naar uit Hünchen wordt gemeld, is in den gezondheidstoestand van den hoogbe jaarden prins-regent in do laatste dagen geen verbetering gekomen. Door een zeer pjjnlijk gevoel iu de rechterknie, is het joopen hem onmogelijk geworden. Gedenkplaat. Zaterdag j.l. is de gedenkplaat aan den grafkelder der vorsten uit het huis Oranje Nassau in de vernieuwde evangelische kerk te Dillenburg plechtig onthuld. Hofraad prof. dr. Krilmer legde namens de koningin een krans op de graven. Er werden verschillende redevoeringen gehouden, waarin de verdiensten der ledeu van het huis Oranje Nassau ten opzichte van de ontwikkeling van hun land en het prote8taBtsche geloof in het licht werden gesteld. De Duitsche ziekteverzekering 1910. De hoofdcijfers betreffende de werking der Duitscho zièkieverzekering in 1910 worden in de jonvste ailevering van liet Reichsarbeitsblatt openbaar gemaakt. Wij ontleencn daaraan het volgende. Het aautal ziekenfondsen is ~van—23,240 in 1908 op 23,18S in 1910 achteruitgegaan, oen daling die de meeste groepen van fondsen geldt, doch niet de aan fabrieken verbonden fondsen, wier aanlal van 7954 op 7957 steeg. Het uitzondering van de in onze cijfers niet medegerekende fondsen der mijnwerkers (Knappschaftskassen) die in 1909 884,513 verzekerden hadden, steeg het cijfer dor verzekerden van 12,350,094 in 1908 op 13,069,375 iu 1910. Van laatstgenoemd totaal waren 6,845,940 verzekerd bij do plaatselijke fondsen (Ortskrankenkassen), 3,273,710 bij fabrieksfondsen en 1,671,827 bij de aanvullende overheidsfondseu. Het aantal ziektegevallen tot arbeids ongeschiktheid leidende was in 1908 5,206,14S en 5,197,080 in 1910; het aan tal dagen waarover ziekengeld of verpleeg- kosten werden vergoed wasresp. 103,894,299 en 104,708,104. Do gewone ontvangsten stegen van 333.3 millioen mark in 1908 op 379.3 in 1910, daaronder premiën ten bedrage resp. van 313.5 en 357.6 millioen. De gewone uit gaven stegen tezelfdertijd van 325.1 op 350.5 millioen, het kapitaal der fondsen van 254.3 op 296.4 millioen. De verdeeling der uitgaven was, in millioentallen marken, de volgende: 1908 1910 administratiekosten 18.2 20.4 ziektekosten 297.5 320.0 van deze werden besteed v. gencesk. behandeling 67.7 76.4 geneesmiddelen 43.3 48.2 ziekengeld 133.5 136.0 kraamvrouw onderstand 5.9 6.4 begrafcnisgeld 7.5 7.5 ge8tichtsverplegiug 39.1 45.3 uitkeeringaan reconvalescenten 0.2 9.2 Ten slotte eokele verhoudiogscijfers. Het gemiddeld aantal leden per fonds steeg van 530 30 in 15)08 op 563.63 in 1910. Bij de Ortskrankenkassen is het 't grootst, 1440.64 in 1910. bij dc overheidsfondseu het kleinst 203.46; bij de fabrieksfondsen steeg het van 399.08 op 411.43. Per lid kwamen voor: ziektedagen in 190S 8.43, 1909 8,26 ^en 1910 S.0, ziekte gevallen resp. 0.43, t).40 en 0.40; totale ontvangsten in 1908 27.04 en in 1910 29.02 mark, daaronder premiën respectie velijk ten bedrage van 25.44 en 27.36 mark. De uitgaven por lid beliepen in 1908 26 38, in 1910 26.82 mark, djaronder ziokteKosten ten bedrage van respectieve lijk 24.13 en 24.49 mark. De kosten der geneeskundige behandeling bedroegen per lid in 1908 5.49, in 1910 5.85 mark, die der geneesmiddelen resp. 3 52 en 3.69 mark, het ziekengeld resp. 10.84 en 10.40 mark, de administratiekosten resp. 1.47 en 1.5G mark. Ten slotte was er per lid een kapitaal aanwezig ton bedrage in 190S van 20.63 mark en in 1910 van 22.63 mark. De staking in hkt Katoenbedrijf in Engeland. De Kerstdagen hebben voor de arbeiders in dfe katoen-nijverheid in Noord- en Noord oost Lancashire treurig ingezet. Terwijl alweer door bemiddeling van Askwith, van den Board of Trade, de dokwerkersstaking in Dundee nog vóór het Kerstfeest tot een einde kon gebracht worden, is Zaterdag de uitsluiting van 160.000 arbeiders in het katoenbedrijf in genoemd district een feit geworden. De aanleiding tot dit conflict is het vol gende: Te Accingion werkten in een katoen- fabriek een man en een vrouw, die in geen geval lid van de vakvereeuiging wilden worden. De mau beweerde, dat hij dit vroe ger wel was geweest, doch do geest, die bij de leiders van deze vakverecniging heerschte en het voortdurend geintrigcer om goede baantjeB, had hem zoo tegen de borst ge stuit, dat hij, hoewel op zichzelf geen tegen stander van vakvereeniging, vast besloten was er nooit meer zich bij aan to sluiten. Hij had zijn werkgevers medegedeeld, dat dezen hem desnoods konden ontslaan, doch dat hij bij zijn besluit bleef. Waarop do werkgevers hem verzekerden, dat zij daar niet aan dachten. Do werklieden van hun kant weigerden langer met niet-aangeslotenen samen te werken. Er schijut voorloopig weinig kans op een spoedige bijlegging van het conflict. Een Consul vermist. Officicele telegrammen, te Londen ont vangen, bevestigen een bericht van een aanval op den Britschen consul mr. Smart, op weg naar Sjiraz iu Perzië De heer Smart vond te Kazeroen een escorte van Indische ruiterij, dat uit Sjjraz hem tegemoet was gezonden. Niet ver van Kazeroen werd de stoet aangevallen. Hoevelen er vielen in het gevecht is nog niet met juistheid bekend; maar men ge looft dat er een Sowar (Indisch ruiter) is gesneuveld en dat er drie zijn gewond. De heer Smart wordt vermist. De Revolutie ik China. De republikeinen beginnen Joean Sji Kai te wantrouwen, ten eerste omdat hij aarzelt, ronduit partij te kiezen en te ver klaren welken regeeringsvorm hjj in China wenscht en ten tweede omdat tijdens den wapenstilstand de keizerlijke troepen de stad Sai-joeën hebben genomen. Haandag hebben zij bij Tang Sjao Ji, den onder handelaar namens Joean te Sjanghai, een protest ingediend tegen de voortdurende inbreuken op den wapenstilstand en hebben de terugtrekking van de keizerlijke troepen uit de veroverde stad geëischt, beoevens schadeloosstelling voor de slachtoffers en bestraffing der schildigen. Voorts drongen

De Eemlander | 1911 | | pagina 1